Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

γιατι τι θα κερδισω αν βαλω W εκτος απο καλυτερο ζεσταμα?

Link to comment
Share on other sites

τελικα (μετα και απο τεστ που διαβασα) κατεληξα σε 2 λαστιχα οπου μεχρι αυριο θα αποφασισω πιο θα αγορασω...

το Michelin Pilot exalto και το Pirelli PZero rosso.. κλεινω 70% προς το 2ο αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα και το 1ο...

Link to comment
Share on other sites

τελικα (μετα και απο τεστ που διαβασα) κατεληξα σε 2 λαστιχα οπου μεχρι αυριο θα αποφασισω πιο θα αγορασω...

το Michelin Pilot exalto και το Pirelli PZero rosso.. κλεινω 70% προς το 2ο αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα και το 1ο...

Εχω τα sportcontact 2 225/45/17 και ειναι αστα να πανε στο διαολο και ακομα παραπερα!

Στον βρεγμενο ειναι καλουτσικα αλλα καργα acqua-planning.Στον στεγνο ειναι σκετη πικρα!Ουτε να σταματησεις ουτε να ξεκινησεις μπορεις!

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα Pirelli P zero Nero.Μαλλον αυτα θα βαλω την επομενη σεζον μαζι με τα 200 αλογα :lol::)B)

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω πως με 2 τηλεφωνα που εκανα σε βουλκανιζατερ pirelli και michelin οι τιμες που μου ειπαν ητανε 400 για το Pzero και 380 για το Pilot exalto και κατασκευης 09 μου φανηκαν πολυ φθηνα

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω πως με 2 τηλεφωνα που εκανα σε βουλκανιζατερ pirelli και michelin οι τιμες που μου ειπαν ητανε 400 για το Pzero και 380 για το Pilot exalto και κατασκευης 09 μου φανηκαν πολυ φθηνα

Δεν νομιζω.Πιστευω οτι ειναι λογικη τιμη.Τα P_zero στην ιταλια τα βρηκα με 550 225/45/17 επομενως για ελλαδα πιστευω οτι ειναι αυτη η τιμη τους (400)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για conti premium contact 2... και εμενα τα hankook την ιδια συμπεριφορα εχουν. Αλλα αμα ζεσταθουν ειναι μια χαρα.

Το συγκεκριμένο κοντινενταλ το είχα βάλει και πραγματικά έκλαιγα τα λεφτά μου αφού η αίσθηση στο τιμόνι ήταν πολύ χειρότερη (!) από michelin energy με 45000 σκληρά χλμ !!!! Και απο κρατήματα τπτ σπουδαίο. Το κακό είναι οτι πήγα σε κοντι απλα γιατί ήθελα να αλλάξω μάρκα, και επειδή σαν κατασκευή είναι καλύτερο γιατί απο μέσα έχει πολύ περισσότερα νευρα απο ο'τι το μισελεν. Απο γομα και tread pattern όμως μαπα το καρπουζι.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω πως με 2 τηλεφωνα που εκανα σε βουλκανιζατερ pirelli και michelin οι τιμες που μου ειπαν ητανε 400 για το Pzero και 380 για το Pilot exalto και κατασκευης 09 μου φανηκαν πολυ φθηνα

Ε οχι και φτηνά. Τη διάσταση 205/55/16 την φοράει και η κουτσή μαρία.

Εγώ θα έλεγα 350ε είναι μια καλή τιμή. Πιστεύω πως με λίγο ψάξιμο βρίσκονται.

Και τα 225/45/17 έχουν φθηνήνει αρκετά (πχ τα ροσσο 650ε πέρσι , τώρα 550 τα βρίσκεις άνετα). Ο λόγος είναι πως όλο και περισσότερα αυτοκίνητα φοράνε αυτές τις διαστάσεις και φυσικά το κόστος παραγωγής μειώνεται όσο οι ποσότητες αυξάνουν <_<

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα sportcontact 2 225/45/17 και ειναι αστα να πανε στο διαολο και ακομα παραπερα!

Στον βρεγμενο ειναι καλουτσικα αλλα καργα acqua-planning.Στον στεγνο ειναι σκετη πικρα!Ουτε να σταματησεις ουτε να ξεκινησεις μπορεις!

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα Pirelli P zero Nero.Μαλλον αυτα θα βαλω την επομενη σεζον μαζι με τα 200 αλογα :lol:<_<B)

Εντάξει, τα τα sportcontact 2 δεν είναι και τόσο τραγικά. Πάντως τα nero θέλουν πολύ ζέσταμα. Το 140 έχεις ή το 170; Αν είναι για 140αρι καλύτερα θα ταίριαζε ενα λάστιχο που ζεσταίνεται εύκολα πχ ροσσο, πιλοτ, και όχι το Nero που θέλει κυνήγι αρα μεσα στην Αθήνα θα είναι μονίμως κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούργιος στο forum γι αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη.

Έχω ένα Golf TSI το GtSport.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα. Μέχρι στιγμής φοράει τα Michelin Energy (205/55/16) τα οποία με έχουν βολέψει αλλά τα πλαινά τους είναι όπως όλοι ξέρουμε λίγο έυαίσθητα οπότε προσανατολίζομαι για τα Pirelli P7 για τα οποία έχω ακούσει αρκετά καλές γνώμες.

Αν μπορείτε πείτε μου καμία γνώμη, αν ξέρετε και τιμές ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούργιος στο forum γι αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη.

Έχω ένα Golf TSI το GtSport.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα. Μέχρι στιγμής φοράει τα Michelin Energy (205/55/16) τα οποία με έχουν βολέψει αλλά τα πλαινά τους είναι όπως όλοι ξέρουμε λίγο έυαίσθητα οπότε προσανατολίζομαι για τα Pirelli P7 για τα οποία έχω ακούσει αρκετά καλές γνώμες.

Αν μπορείτε πείτε μου καμία γνώμη, αν ξέρετε και τιμές ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

des edo : http://www.gr.pirelli.com/web/catalog/car-...ype=CAR-SUV-VAN

kai edo : http://www.gr.pirelli.com/el_GR/browser/at...Zero%20Nero.pdf

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

βάλε τα καινουρια τα michelen saver είναι πάρα πολυ καλά καλήτερα και από τα pilot και οικονομικότερα

Καλυτερα απο τα pilot???????

Link to comment
Share on other sites

xlomo mou fainetai. ;)

εάν είχα scanner θα εβαζα το τεστ των 4 τροχων να δεις που σε γυρο πιστας ειναι καποια δεκατα ποιο γρηγορο απο το pilot kai pirelli και στα φρένα οι διαφορες ειναι μικροτερες του μισου μέτρου

Link to comment
Share on other sites

εάν είχα scanner θα εβαζα το τεστ των 4 τροχων να δεις που σε γυρο πιστας ειναι καποια δεκατα ποιο γρηγορο απο το pilot kai pirelli και στα φρένα οι διαφορες ειναι μικροτερες του μισου μέτρου

paizei na to eixa diabasei ayto to teyxos pou les me tis metriseis.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

paizei na to eixa diabasei ayto to teyxos pou les me tis metriseis.

Το ελαστικό του φανοποιού είναι τα micelin άσε τους 4 τροχούς οποίος τους πληρώσει τους κάνουν θεούς , πήγαινε σε φανοποιό και κάνε μια ερευνά σε τρακαρισμένα τι ελαστικό φοράνε, δεν έχω κάτι με τα micelin , απλά το Ε4 δεν αντιπροσωπεύει το βαλκανικό οδόστρωμα Α-16 …

Ε-4 χώρα έγκρισης , δεν βλέπει Α-16

Ε-13 σύμβολο συμμόρφωσης με υποδείξεις υπουργείο μεταφορών

Αλλαγή νόμου ???

Link to comment
Share on other sites

Το ελαστικό του φανοποιού είναι τα micelin άσε τους 4 τροχούς οποίος τους πληρώσει τους κάνουν θεούς , πήγαινε σε φανοποιό και κάνε μια ερευνά σε τρακαρισμένα τι ελαστικό φοράνε, δεν έχω κάτι με τα micelin , απλά το Ε4 δεν αντιπροσωπεύει το βαλκανικό οδόστρωμα Α-16 …

Ε-4 χώρα έγκρισης , δεν βλέπει Α-16

Ε-13 σύμβολο συμμόρφωσης με υποδείξεις υπουργείο μεταφορών

Αλλαγή νόμου ???

'Εχεις τεκμήρια ότι οι 4Τ πληρώνονται για να θεοποιούν εταιρείες?

Αν έχεις θα σε παρακαλούσα να τα παραθέσεις!

Γιατί σπιλώνεις με τόση ευκολία ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, έχοντας το ένα εκατομμυριοστό της γνώσης τους γύρω από το αυτοκίνητο;

Επιπλέον αν θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο στο να κρίνει τις δυνατότητες ελαστικών γιατί δεν μισθώνεις ο ίδιος την πίστα των Μεγάρων, και να κάνεις ένα περισσότερο αξιόπιστο και έγκριτο τεστ από τους 4Τ, ώστε να μάθουμε και εμείς οι "άσχετοι" τον καλύτερο τύπο ελαστικών;

Link to comment
Share on other sites

εάν είχα scanner θα εβαζα το τεστ των 4 τροχων να δεις που σε γυρο πιστας ειναι καποια δεκατα ποιο γρηγορο απο το pilot kai pirelli και στα φρένα οι διαφορες ειναι μικροτερες του μισου μέτρου

Εχεις δικιο.Εδω ειναι το τεστ των 4Τ: http://library.techlink.gr/4t/article.asp?...p;article=12664

Link to comment
Share on other sites

Το ελαστικό του φανοποιού είναι τα micelin άσε τους 4 τροχούς οποίος τους πληρώσει τους κάνουν θεούς , πήγαινε σε φανοποιό και κάνε μια ερευνά σε τρακαρισμένα τι ελαστικό φοράνε, δεν έχω κάτι με τα micelin , απλά το Ε4 δεν αντιπροσωπεύει το βαλκανικό οδόστρωμα Α-16 …

Ε-4 χώρα έγκρισης , δεν βλέπει Α-16

Ε-13 σύμβολο συμμόρφωσης με υποδείξεις υπουργείο μεταφορών

Αλλαγή νόμου ???

Φιλε Νικο στο τεστ οδηγος ειναι ο Ιαβερης.Εγω προσωπικα δε μπορω να πιστεψω οτι ολο το τεστ ηταν στημενο κ οτι ο Ιαβερης τα παιρνει.Οσο για το να παμε να δουμε τα ελαστικα των τρακαρισμενων ειναι κατι που δε θα σε οδηγησει σε αφαλες συμκπερασμα.Διοτι η συντριπτικη πλειοψηφια των τροχαιων δεν οφειλεται σε λαθος ελαστικο ή τελοσπαντων στην αδυναμια του ελαστικου να φρεναρει καλα ή να στριψει.Η πλειοψηφια των τροχαιων οφειλεται σε ανθρωπινο λαθος για να μην πω στην ανθρωπινη μ@@@ια.Θες επειδη ο αλλος βγηκε απο στοπ,θες οτι εκανε προσπεραση σε επικινδυνο σημειο,θες η υπερβολικη ταχυτητα που μειωνει αισθητα την αποτελεσματικοτητα των αντανακλαστικων κλπ;Το ελαστικο παντως δεν ειναι ο κυριος υπαιτιος.Σιγουρα το καλο ελαστικο μπορει να μειωσει την σοβαροτητα ενος τροχαιου ή και να σε γλιτωσει τελειως απο την εμπλοκη αλλα τα ελαστικα ΔΕΝ ειναι ο υπαιτιος των τροχαιων.Αν η οδηγικη σου συμπεριφορα δε ρυθμιζεται αναλογα με τις συνθηκες, τοτε οτι ελαστικο και να φορας δε θα σε γλιτωσει απαραιτητα.Για να μην πω οτι πολλοι οδηγοι κρατουν τα ελαστικα παραπανω απο το κανονικο συνεπως καποιος με pilot λιωμενο μπορει να μην γλιτωσει σε σχεση με εναν που εχει Hanhook καινουριο.Τον πρωτο λογο στην εμφανιση κινδυνου για τροχαιο τον εχει ο ανθρωπος.Η εμφανιση δηλαδη της επικινδυνοτητας ειναι ανθωπινη υπαιτιοτητα.Ενας θα κανει τη μαλακια και να η εμφανιση του κινδυνου να γινει τροχαιο.Απο τη στιγμη που θα εμφανιστει λοιπον ο κινδυνος, το πως θα εξελιχθουν τα πραγματα απο κει και περα εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες.Ενας απ'ολους ειναι τα ελαστικα αλλα δεν ειναι ο μοναδικος.?Ειναι και η κατασταση οδοστρωματος, οι καιρικες συνθηκες, το ιδιο το αυτοκινητο,η πειρα των οδηγων κλπ.Συνεπως δεν θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα με το να επισκεφθεις τους φανοποιους να δεις τι ελαστικο φορουν τα τρακαρισμενα.Το ελαστικο ειναι ενας παο τους πολλους παραγοντες που θα παιξουν ρολο στην εξελιξη των πραγματων απο τη στιγμη που θα εμφανιστει ο κινδυνος.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

φτανει ο καιρος να αλλαξω τα λαστιχα μου ( michelin energy) στο tsi140 για πρωτη φορα και ειμαι αναμεσα στις παρακατω επιλογες:

- michelin exalto ή pilot sport ps2

- bridgestone re050

- toyo t1r

- continental sp3

επιθυμω ενα λαστιχα σπορ που ομως να μην κανει πολυ θορυβο, να κραταει καλα σε στεγνο και βρεγμενο και να μην φθειρεται γρηγορα.

μηπως ζηταω πολλα; dry.gif

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!! wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούργιος στο forum γι αυτό συγχωρέστε με για τυχόν λάθη.

Έχω ένα Golf TSI το GtSport.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα. Μέχρι στιγμής φοράει τα Michelin Energy (205/55/16) τα οποία με έχουν βολέψει αλλά τα πλαινά τους είναι όπως όλοι ξέρουμε λίγο έυαίσθητα οπότε προσανατολίζομαι για τα Pirelli P7 για τα οποία έχω ακούσει αρκετά καλές γνώμες.

Αν μπορείτε πείτε μου καμία γνώμη, αν ξέρετε και τιμές ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

Όντως πολύ καλό το P7 και value for money...Νομίζω κάπου στα 360¤ σε αυτή την διάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.