Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

φτανει ο καιρος να αλλαξω τα λαστιχα μου ( michelin energy) στο tsi140 για πρωτη φορα και ειμαι αναμεσα στις παρακατω επιλογες:

- michelin exalto ή pilot sport ps2

- bridgestone re050

- toyo t1r

- continental sp3

επιθυμω ενα λαστιχα σπορ που ομως να μην κανει πολυ θορυβο, να κραταει καλα σε στεγνο και βρεγμενο και να μην φθειρεται γρηγορα.

μηπως ζηταω πολλα; dry.gif

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!! wink.gif

Το καλο κρατημα και η αργη φθορα ειναι δυο πραγματα που οπως καταλαβαινεις δεν πανε μαζι.Το θεμα ειναι να αποφασισεις τι ακριβως ζητας και να βρεις τη χρυση τομη.Ενα ελαστικο με πολυ καλο κρατημα θα φθαρει γρηγορα και αν παιζεις και λιγο με το αυτοκινητο τοτε δε φανταζεσαι ποσο γρηγορα μπορει να ερθει η ωρα της αλλαγης.Φιλος σε ford mondeo εβαλε τα pilot exalto.Παροτι το αυτοκινητο το οδηγουσε κυριως η γυναικα του, στα 12.000 χλμ (κι να φανταστεις ειχε κανει την αλλαγη μπρος πισω) χρειαστηκαν αλλαγη.Το κρατημα του βεβαια ειναι παρα πολυ καλο.Πιστευω οτι ισως μια καλη λυση σε αυτο που ζητας ειναι να energy saver καθοτι αν δεις το παραπανω τεστ που εχω ποσταρει ειναι τα πιο αθορυβα της δοκιμης, τα πιο οικονομικα σε τριβη κυλισης και ταυτοχρονα εχουν πολυ καλο κρατημα, καλυτερο και απο το pilot exalto σε καποιες περιπτωσεις.Τωρα οσον αφορα την αντοχη τους στη φθορα, αυτο θα το δουμε στην πορεια καθοτι ειναι νεο λαστιχο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Το καλο κρατημα και η αργη φθορα ειναι δυο πραγματα που οπως καταλαβαινεις δεν πανε μαζι.Το θεμα ειναι να αποφασισεις τι ακριβως ζητας και να βρεις τη χρυση τομη.Ενα ελαστικο με πολυ καλο κρατημα θα φθαρει γρηγορα και αν παιζεις και λιγο με το αυτοκινητο τοτε δε φανταζεσαι ποσο γρηγορα μπορει να ερθει η ωρα της αλλαγης.Φιλος σε ford mondeo εβαλε τα pilot exalto.Παροτι το αυτοκινητο το οδηγουσε κυριως η γυναικα του, στα 12.000 χλμ (κι να φανταστεις ειχε κανει την αλλαγη μπρος πισω) χρειαστηκαν αλλαγη.Το κρατημα του βεβαια ειναι παρα πολυ καλο.Πιστευω οτι ισως μια καλη λυση σε αυτο που ζητας ειναι να energy saver καθοτι αν δεις το παραπανω τεστ που εχω ποσταρει ειναι τα πιο αθορυβα της δοκιμης, τα πιο οικονομικα σε τριβη κυλισης και ταυτοχρονα εχουν πολυ καλο κρατημα, καλυτερο και απο το pilot exalto σε καποιες περιπτωσεις.Τωρα οσον αφορα την αντοχη τους στη φθορα, αυτο θα το δουμε στην πορεια καθοτι ειναι νεο λαστιχο.

εμαθα σημερα απο φιλο λαστιχα πως τα νεα energy saver ειναι πολυ καλα ελαστικα στο συνολο τους, αλλα επειδη εχουν μια σειρα λινα στο προφιλ τους ειναι επιρρεπη στο να πετανε "καρουμπαλα" στα πλαϊνα τους. ηδη ταξιτζης της περιοχης εχει αλλαξει 2 ελαστικα για το λογο αυτο, οποτε οσοι ειστε επιρρεπεις στις ταρζανιες κ στο καβαλημα πεζοδρομιων λαβετε το υποψη..

παρομοια συμπεριφορα επισης κ στα sportcontact 2 κ 3.

Link to comment
Share on other sites

εμαθα σημερα απο φιλο λαστιχα πως τα νεα energy saver ειναι πολυ καλα ελαστικα στο συνολο τους, αλλα επειδη εχουν μια σειρα λινα στο προφιλ τους ειναι επιρρεπη στο να πετανε "καρουμπαλα" στα πλαϊνα τους. ηδη ταξιτζης της περιοχης εχει αλλαξει 2 ελαστικα για το λογο αυτο, οποτε οσοι ειστε επιρρεπεις στις ταρζανιες κ στο καβαλημα πεζοδρομιων λαβετε το υποψη..

παρομοια συμπεριφορα επισης κ στα sportcontact 2 κ 3.

Όταν μέλος , ζήτησε άποψη για ελαστικά και του πρότεινα τα Saver , κάποιοι τα έλεγαν παππουδίστικα ελαστικά .... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όταν μέλος , ζήτησε άποψη για ελαστικά και του πρότεινα τα Saver , κάποιοι τα έλεγαν παππουδίστικα ελαστικά .... :D

Μα ειναι ! Εσυ εχεις οικολογικη συνειδηση? η σε ενδιαφερει η ελαχιστη διαφορα καταναλωσης με αυτα τα λαστιχα ?

Και εκτος απο αυτα που αναφερει ο φιλος πιο επανω προσθεστε και οτι παθαινουν με το παραμικρο λαστιχο!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι ! Εσυ εχεις οικολογικη συνειδηση? η σε ενδιαφερει η ελαχιστη διαφορα καταναλωσης με αυτα τα λαστιχα ?

Και εκτος απο αυτα που αναφερει ο φιλος πιο επανω προσθεστε και οτι παθαινουν με το παραμικρο λαστιχο!!

Πάνω απ' όλα μ' ενδιαφέρει ο θόρυβος . Έπειτα η κατανάλωση . Και τέλος η οικολογία .

Όσο για το πόσο εύκολα παθαίνουν λάστιχο , είναι δοκιμασμένο το ελαστικό και από την μέρα που μπήκε στο αμάξι δεν έχει βγει ούτε στιγμή . Και με παρκάρισμα παράλληλα σε πεζοδρόμια .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα στο διαφημιστικο του praktiker οτι δινουν τα continental sportcontact 205/55/16 τελικη με περαστικα και ζυγισταθμιση στην τιμη των 379 ευρω.

τι λετε ειναι καλη η τιμη ?

αξιζει να τα βαλω στο tsi140 μου?

μηπως το λαστιχο εχει σταματησει να παραγεται πια?ρωτω γιατι στο site της εταιρειας δεν το αναφερει αλλα εχει το sportcontact3.

Link to comment
Share on other sites

Για τα Michelin Energy Saver έχει κάποιος άποψη; Οι 4 Τροχοί το έβγαλαν εξαιρετικό σε τεστ. Για Golf V TSi 140, ενδείκνυται δείκτης H ή V;

Link to comment
Share on other sites

Για τα Michelin Energy Saver έχει κάποιος άποψη; Οι 4 Τροχοί το έβγαλαν εξαιρετικό σε τεστ. Για Golf V TSi 140, ενδείκνυται δείκτης H ή V;

Τα Energy Saver είναι καλύτερα απ τα απλά Energy στο στεγνό, αλλά σχεδόν ίδια στο βρεγμένο.

Εγώ, επειδή το αμάξι μου ήρθε με Energy και κατάλαβα τι εστί οικολογικό λάστιχο σε βρεγμένο οδόστρωμα όταν γλίστρησα με 30χλμ , δεν μπορώ να πω ότι θα ξανάβαζα οικολογικού τύπου ελαστικά.

Είναι όμως αθόρυβα και με καλή άνεση.

Σε TSI 140 εγώ τουλάχιστον Η φοράω, που η προδιαγραφή τους είναι να αντέχουν 205χλμ με maximum load, που είναι και ακριβώς η τελική του αυτοκινήτου αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ μέχρι 180 το πάω.

Μόνο αν σκοπεύεις να τελικιάζεις για ώρα στις εθνικές βάλε V.

:blink:

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Τα Energy Saver είναι καλύτερα απ τα απλά Energy στο στεγνό, αλλά σχεδόν ίδια στο βρεγμένο.

Εγώ, επειδή το αμάξι μου ήρθε με Energy και κατάλαβα τι εστί οικολογικό λάστιχο σε βρεγμένο οδόστρωμα όταν γλίστρησα με 30χλμ , δεν μπορώ να πω ότι θα ξανάβαζα οικολογικού τύπου ελαστικά.

Είναι όμως αθόρυβα και με καλή άνεση.

Σε TSI 140 εγώ τουλάχιστον Η φοράω, που η προδιαγραφή τους είναι να αντέχουν 205χλμ με maximum load, που είναι και ακριβώς η τελική του αυτοκινήτου αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ μέχρι 180 το πάω.

Μόνο αν σκοπεύεις να τελικιάζεις για ώρα στις εθνικές βάλε V.

:blink:

Κατατοπιστικότατος.

Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος.

Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο;

Ναι αμέ.

Αυτή τη στιγμή φοράω Continental SportContact2 που έχουν θεϊκό κράτημα μόλις ζεσταθούν, αλλά χτυπάνε αρκετά στις λακούβες, πάσχουν σε άνεση και έχουν αρκετό θόρυβο κύλησης. Ειδικά σε κακό (σαγρέ) οδόστρωμα μου μεταφέρουν πάρα πολλούς κραδασμούς στην καμπίνα κάτι που προσωπικά με ενοχλεί. Την επόμενη φορά θα βάλω κάτι πιο άνετο.

Πιστεύω ότι τελικά αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο αυτοκίνητό μας είναι τα Continental PremiumContact2 που δεν είναι σπορ ελαστικά αλλά έχουν έναν ιδανικό συνδυασμό κρατήματος/άνεσης/θορύβου.

Διαφορετικά, εξαιρετική επιλογή είναι τα Michelen Pilot Exalto αλλά είναι ένα κλικ πιο σπορ προσανατολισμού απ τα PremiumContact2.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τα Energy Saver είναι καλύτερα απ τα απλά Energy στο στεγνό, αλλά σχεδόν ίδια στο βρεγμένο.

Εγώ, επειδή το αμάξι μου ήρθε με Energy και κατάλαβα τι εστί οικολογικό λάστιχο σε βρεγμένο οδόστρωμα όταν γλίστρησα με 30χλμ , δεν μπορώ να πω ότι θα ξανάβαζα οικολογικού τύπου ελαστικά.

Είναι όμως αθόρυβα και με καλή άνεση.

Σε TSI 140 εγώ τουλάχιστον Η φοράω, που η προδιαγραφή τους είναι να αντέχουν 205χλμ με maximum load, που είναι και ακριβώς η τελική του αυτοκινήτου αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ μέχρι 180 το πάω.

Μόνο αν σκοπεύεις να τελικιάζεις για ώρα στις εθνικές βάλε V.

;)

θα συμφωνήσω μαζί σου στο 90% εκτός ενός τα saver είναι καλύτερα και στη βροχή από τα energy γιατί απλα τα energy είναι αθλια παντου αυτα είχε και το δικο μου το 140αρι

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με βλέπω για PremiumContact2. Δεν την "ψάχνω" με το αμάξι μου, οπότε νομίζω θα είναι καλύτερα από τα SportContact2.

Link to comment
Share on other sites

σημερα του "φορεσα" τα SportContact 2 V σε μαμισια ζαντα του tsi 140 sportline.Μου κοστισαν 400 μου εδωσε 4 χρονια εγγυηση και 4 χρονια οδικη βοηθεια (για προβλημα που αφορουν τα λαστιχα φυσικα).Το μονο που απομενει ειναι να τα δοκιμασω και μεσα στην πολη αλλα και σε ταξιδι τα Χριστουγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με τη σειρα μου οτι εκανα 40000 χλμ με τα απλα energy χωρις κανενα προβλημα ουτε σε στεγνό ουτε σε βροχή και ειδικά σε βροχή το λαστιχο πηγαινε τρενο.. Τωρα εχω τα pilot exalto και ειμαι υπερευχαριστημένος το ίδιο όπως με το απλό energy όπως φυσικα και στο εξαισιο κράτημα... Και κατα τη γνωμη μου ο απολυτος δείκτης για τον tsi στα καλοκαιρινά λαστιχα ειναι ο V

Link to comment
Share on other sites

μολις χθες αλλαξα και εγω τα μαμα michelin energy και περασα τα michelin pilot exalto2 σε 205/55/16 91v στο golfακι μου (tsi).

μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι το αμαξι νιωθω να μου δινει περισσοτερες πληροφοριες του δρομο στο τιμονι και θα επανελθω και μετα απο δοκιμη στην εθνικη οδο.

υ.γ. τα περασα 350 ευρω με εβδομ. παραγωγης 44/09

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκαν τα Continental PremiumContact2, 205/55/16 H. Πολλή καλή τιμή, ¤340! Και DOT 3809! :)

Έκανα πολύ λίγα χιλιόμετρα, οπότε δεν έχω άποψη. Αλλά σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα βελτιώθηκε απίστευτα! Και το αμάξι έχει γίνει πιο άνετο.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με τη σειρα μου οτι εκανα 40000 χλμ με τα απλα energy χωρις κανενα προβλημα ουτε σε στεγνό ουτε σε βροχή και ειδικά σε βροχή το λαστιχο πηγαινε τρενο.. Τωρα εχω τα pilot exalto και ειμαι υπερευχαριστημένος το ίδιο όπως με το απλό energy όπως φυσικα και στο εξαισιο κράτημα... Και κατα τη γνωμη μου ο απολυτος δείκτης για τον tsi στα καλοκαιρινά λαστιχα ειναι ο V

δηλαδη 240?????

λαθος. το παολυτο λαστιχο για 140αλογα ειναι αυτο μ,ε δεικτη 210 δηλαδη Η και πολυ ειναι.

εγω σε 210 αλογα GTI χειμερινα εχω Η! για να ζεστενονται ποιο γρηγορα. τωρα εσυ πως θα ζεστανεις τα λαστιχα με δεικτη 240 με 140 αλογα, για μενα αποτελει ενα ερωτημα

οταν ενα λαστιχο εχει δεικτη 210 δε σημαινει οτι δεν μπορεις να πας παραπανω, απλα οχι για πολη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα στο διαφημιστικο του praktiker οτι δινουν τα continental sportcontact 205/55/16 τελικη με περαστικα και ζυγισταθμιση στην τιμη των 379 ευρω.

τι λετε ειναι καλη η τιμη ?

αξιζει να τα βαλω στο tsi140 μου?

μηπως το λαστιχο εχει σταματησει να παραγεται πια?ρωτω γιατι στο site της εταιρειας δεν το αναφερει αλλα εχει το sportcontact3.

Εννοείς τα sport contact 2 αν κατάλαβα καλά? Είναι λίγο περίεργο για το τι συμβαίνει με αυτό το λάστιχο. Είχα ακούσει εδώ και ένα χρόνο ότι είχε σταματήσει λόγω του ότι βγήκε το 3. Στο άλλο μου αμάξι φοράει αυτά σε διάσταση 195/50 16 , και προχθές μου σκίστηκε το λάστιχο σε ένα ατύχημα και το πήγα στο λαστιχά μου, και μου λέει θα βρούμε. Την άλλη μέρα είχε βρει και το έφερε, και το λάστιχο είχε DOT 4209... Οπότε 2 ενδεχόμενα έχουμε : ή βγαίνει ακόμα το 2, ή βγαίνει μόνο σε διαστάσεις που δε βγαίνει το 3(αν δεν κάνω λάθος το 3 από 17" ζάντα και πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα sport contact 2 αν κατάλαβα καλά? Είναι λίγο περίεργο για το τι συμβαίνει με αυτό το λάστιχο. Είχα ακούσει εδώ και ένα χρόνο ότι είχε σταματήσει λόγω του ότι βγήκε το 3. Στο άλλο μου αμάξι φοράει αυτά σε διάσταση 195/50 16 , και προχθές μου σκίστηκε το λάστιχο σε ένα ατύχημα και το πήγα στο λαστιχά μου, και μου λέει θα βρούμε. Την άλλη μέρα είχε βρει και το έφερε, και το λάστιχο είχε DOT 4209... Οπότε 2 ενδεχόμενα έχουμε : ή βγαίνει ακόμα το 2, ή βγαίνει μόνο σε διαστάσεις που δε βγαίνει το 3(αν δεν κάνω λάθος το 3 από 17" ζάντα και πάνω).

Πρέπει να βγαίνει ακόμα. Το δικό μου αυτά φοράει σε διάσταση 225/40/18 παραγωγής Μαρτίου του 2009.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα SC 2 εβαλα πριν 2 μηνες και εχω μονο καλά λόγια να πω. Μια μικρή ασάφεια στην ευθεία παρατήρησα καθώς και λιγο παραπάνω θόρυβο αλλα αξίζει για την πρόσφυση που μου έδωσε. Απλά τα 2 πίσω είναι δείκτη W και τα μπροστά V,δεν ξέρω κατα πόσο αυτό επήρεάζει το αυτοκίνητο, καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Για τα Michelin Energy Saver έχει κάποιος άποψη; Οι 4 Τροχοί το έβγαλαν εξαιρετικό σε τεστ. Για Golf V TSi 140, ενδείκνυται δείκτης H ή V;

Με τον Η εισαι μια χαρα.Ειναι για τελικες μεχρι 210.Εξαλλου τα ελαστικα με τον V νομιζω αργουν πιο πολυ να ζεσταθουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα SC 2 εβαλα πριν 2 μηνες και εχω μονο καλά λόγια να πω. Μια μικρή ασάφεια στην ευθεία παρατήρησα καθώς και λιγο παραπάνω θόρυβο αλλα αξίζει για την πρόσφυση που μου έδωσε. Απλά τα 2 πίσω είναι δείκτη W και τα μπροστά V,δεν ξέρω κατα πόσο αυτό επήρεάζει το αυτοκίνητο, καμία γνώμη?

Γιατί έβαλες πίσω W; Ποιος ο λόγος; Εξάλλου η λογική λέει ότι τα μπροστά είναι αυτά που ζεσταίνονται ευκολότερα. Πρακτικά δε θα τα ζεστάνεις ποτέ. Χάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες πίσω W; Ποιος ο λόγος; Εξάλλου η λογική λέει ότι τα μπροστά είναι αυτά που ζεσταίνονται ευκολότερα. Πρακτικά δε θα τα ζεστάνεις ποτέ. Χάνω κάτι;

Εσυ δεν χανεις τίποτα, εγω μαλλον εχασα την παρατηρητικότητα μου. Τα περασε ο λαστιχας, προφανως γιατι δεν ειχε 2 ζευγαρια ιδιο δείκτη. Το καταλαβα μετα απο 1 εβδομμάδα αλλα δεν ηξερα αν ειναι τοσο σοβαρο για να το κανω θέμα, ειναι και γνωστος το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν χανεις τίποτα, εγω μαλλον εχασα την παρατηρητικότητα μου. Τα περασε ο λαστιχας, προφανως γιατι δεν ειχε 2 ζευγαρια ιδιο δείκτη. Το καταλαβα μετα απο 1 εβδομμάδα αλλα δεν ηξερα αν ειναι τοσο σοβαρο για να το κανω θέμα, ειναι και γνωστος το παιδι...

Γωστός ξεγνωστός προφανώς σου την έφερε.Nα πας να του τα δώσεις στο χέρι και να απαιτήσεις να σου βάλει ένα καινούργιο new.gifσετ μπροστά σε V.:good:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω ΠΑΝΤΑ φοραγα michelin και ΠΑΝΤΑ ημουν πολυ ευχαριστημενος....Κι οσο για αυτα που λενε μαλακα+ σκανε ευκολα+ φθειρονται γρηγορα φοραγα Michelin και σε αυτοκινητα που δεν τα λυπομουν ουτε σε λακουβες ουτε σε χωματοδρομους (σχεδον μια φορα την εβδομαδα 10-15 km χωμα με βραχο και οχι με προσοχη...) Αυτα δε που μου εχουν αφησει την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εντυπωση ειναι τα Bridgestone...Δυο φορες εκανα ταξιδι με bridgestone και τις δυο εψαχνα να δω που παει η μουρη και που ο κωλος του αυτοκινητου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.