Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

Αν και καηκα απο τη συγκεκριμενη μαρκα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για τα hankook 4s h730.

Επειδη ναι μεν θελω κρατηματα και τετοια αλλα επεισης θελω να ειναι αθορυβα.

Τα συγκεκριμενα εχουν και βραβειο για "οικολογικους λογους" με ενα βραβειο δεν θυμαμαι πως και τι..

Και απο οτι διαβασα καλα κρατηματα/ αθορυβα/ μειωση καταναλωσεις? Τιμουλα μονο δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Αν και καηκα απο τη συγκεκριμενη μαρκα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για τα hankook 4s h730.

Επειδη ναι μεν θελω κρατηματα και τετοια αλλα επεισης θελω να ειναι αθορυβα.

Τα συγκεκριμενα εχουν και βραβειο για "οικολογικους λογους" με ενα βραβειο δεν θυμαμαι πως και τι..

Και απο οτι διαβασα καλα κρατηματα/ αθορυβα/ μειωση καταναλωσεις? Τιμουλα μονο δεν ξερω...

Απο τη michelin καηκες ή απο τα συγκεκριμενα;Εχω ακουσει καποιες καλες κριτικες σε αλλα αυτοκινητα που εχουν φορεσει τα primacy hp αλλα ενα ελαστικο δεν αποδιδει το ιδιο σε ολα τα αυτοκινητα.Σε Tsi το εχει βαλει κανεις παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Αν και καηκα απο τη συγκεκριμενη μαρκα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για τα hankook 4s h730.

Επειδη ναι μεν θελω κρατηματα και τετοια αλλα επεισης θελω να ειναι αθορυβα.

Τα συγκεκριμενα εχουν και βραβειο για "οικολογικους λογους" με ενα βραβειο δεν θυμαμαι πως και τι..

Και απο οτι διαβασα καλα κρατηματα/ αθορυβα/ μειωση καταναλωσεις? Τιμουλα μονο δεν ξερω...

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι απολύτως χειμερινό :p

Το βραβείο που λες είναι το "Blau Angel" :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη michelin καηκες ή απο τα συγκεκριμενα;Εχω ακουσει καποιες καλες κριτικες σε αλλα αυτοκινητα που εχουν φορεσει τα primacy hp αλλα ενα ελαστικο δεν αποδιδει το ιδιο σε ολα τα αυτοκινητα.Σε Tsi το εχει βαλει κανεις παιδια;

Απο τα Hankook ventus prime καρακατακαηκα.. ;)

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι απολύτως χειμερινό :whistling:

Το βραβείο που λες είναι το "Blau Angel" :clapping:

Δες Εδω ή ακομα καλυτερα Εδω εσυ που τα ξες αυτα.. ;)

Εγω αυτο διαβασα και λεω κομπλε. Επισης παλι δεν μπορω να βρω τιμουλα καπου :blush:

Απλα λεω ρε φουστη μου πολυ διαφημιση αυτη η Hankook.

Ε τι σκ@τα επενδυουν στις διαφημισεις και απο ποιοτητα μηδεν? Ειδα οτι πηραν και αυτο βραβειο και λεω

αχμμμμ 8)

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Απο τα Hankook ventus prime καρακατακαηκα.. 8)

Δες Εδω ή ακομα καλυτερα Εδω εσυ που τα ξες αυτα.. ;)

Εγω αυτο διαβασα και λεω κομπλε. Επισης παλι δεν μπορω να βρω τιμουλα καπου ;)

Απλα λεω ρε φουστη μου πολυ διαφημιση αυτη η Hankook.

Ε τι σκ@τα επενδυουν στις διαφημισεις και απο ποιοτητα μηδεν? Ειδα οτι πηραν και αυτο βραβειο και λεω

αχμμμμ :clapping:

450 euro sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τα primacy hp σε 205/55/16 μπορει να μου πει κανεις πως ειναι σε κρατηματα στεγνο,βρεγμενο και αν κανουν θορυβο;

Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα σε ενα καταστημα ελαστικων συστημενος.Ο ιδιοκτητης πολυ εξυπηρετικος μου ειπε οτι μου συστηνει michelin.Μου λεει κανονικα εμεις οι λαστιχαδες εχουμε μικροτερο κερδος στα michelin και γιαυτο ισως πολλοι να μη σου τα προτεινουν αλλα εγω αυτο σου προτεινω.Η αληθεια ειναι οτι αυτο ισχυει γιατι το εχω ακουσει και απο φιλο που δουλευε σε ελαστικα.Τον ρωτησα για τα continental sport contact 3 και μου ειπε οτι ειναι καλο λαστιχο και παταει καλα αλλα μετα τα 7-10.000 χλμ πεφτει αρκετα η αποδοση του.Μου συνεστησε για το Tsi οπου τα εχει ξαναβαλει, το michelin PS3 στα 400 ευρω για 205/55/16 κατασκευης Ιουλιος/2010 Γερμανιας.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα σε ενα καταστημα ελαστικων συστημενος.Ο ιδιοκτητης πολυ εξυπηρετικος μου ειπε οτι μου συστηνει michelin.Μου λεει κανονικα εμεις οι λαστιχαδες εχουμε μικροτερο κερδος στα michelin και γιαυτο ισως πολλοι να μη σου τα προτεινουν αλλα εγω αυτο σου προτεινω.Η αληθεια ειναι οτι αυτο ισχυει γιατι το εχω ακουσει και απο φιλο που δουλευε σε ελαστικα.Τον ρωτησα για τα continental sport contact 3 και μου ειπε οτι ειναι καλο λαστιχο και παταει καλα αλλα μετα τα 7-10.000 χλμ πεφτει αρκετα η αποδοση του.Μου συνεστησε για το Tsi οπου τα εχει ξαναβαλει, το michelin PS3 στα 400 ευρω για 205/55/16 κατασκευης Ιουλιος/2010 Γερμανιας.

Έλεοοοοος! new_killpc.gif

Φέρτε μου έναν τοίχο, να πάρω φόρα!!!! sillyhorse1rb5.gif

Φίλε μου , τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε σένα, απλά δεν άντεξα!!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα σε ενα καταστημα ελαστικων συστημενος.Ο ιδιοκτητης πολυ εξυπηρετικος μου ειπε οτι μου συστηνει michelin.Μου λεει κανονικα εμεις οι λαστιχαδες εχουμε μικροτερο κερδος στα michelin και γιαυτο ισως πολλοι να μη σου τα προτεινουν αλλα εγω αυτο σου προτεινω.Η αληθεια ειναι οτι αυτο ισχυει γιατι το εχω ακουσει και απο φιλο που δουλευε σε ελαστικα.Τον ρωτησα για τα continental sport contact 3 και μου ειπε οτι ειναι καλο λαστιχο και παταει καλα αλλα μετα τα 7-10.000 χλμ πεφτει αρκετα η αποδοση του.Μου συνεστησε για το Tsi οπου τα εχει ξαναβαλει, το michelin PS3 στα 400 ευρω για 205/55/16 κατασκευης Ιουλιος/2010 Γερμανιας.

Να τα βάλεις με κλειστά μάτια.Εγώ που φοράω τα primacy σε 215/55/16 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο από άνεση όσο και από θόρυβο κύλισης.Φρένο πολύ καλό και κρατήματα άριστα....

Το ps3 σίγουρα είναι ένα σκαλί παραπάνω διότι προορίζεται για πιο σπορ αναζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έλεοοοοος! new_killpc.gif

Φέρτε μου έναν τοίχο, να πάρω φόρα!!!! sillyhorse1rb5.gif

Φίλε μου , τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε σένα, απλά δεν άντεξα!!! :pardon:

Τι να σου πω;Αυτο μου το ειπε απο τα λγομενα καποιων που τους το ειχε βαλει.Οτι δηλαδη καπου εκει αρχισαν να γλιστρουν.Ειχε πεσει η αποδοση τους.Δεν ηταν προσωπικη του εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ετοιμαζομαι για λάστιχα σκεφτομαι για τα michelin saver 205/55/16 διασταση έχω ακούση πολυ καλα λογια

Link to comment
Share on other sites

εγω που ετοιμαζομαι για λάστιχα σκεφτομαι για τα michelin saver 205/55/16 διασταση έχω ακούση πολυ καλα λογια

Ναι ειναι καλυτερα απο τα απλα energy.Ειναι αθορυβα, με χαμηλη τριβη κυλισης και αρκετα καλο κρατημα.Ειναι φθηνοτερα απο τα primacy και PS3.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καλυτερα απο τα απλα energy.Ειναι αθορυβα, με χαμηλη τριβη κυλισης και αρκετα καλο κρατημα.Ειναι φθηνοτερα απο τα primacy και PS3.

Τα energy saver ειναι οντως αθορυβα με χαμηλη τριβη κυλισης αλλα απο κρατημα ειναι...Ειδικα το καλοκαιρι ειναι αυτα και το σαπουνι thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα energy saver ειναι οντως αθορυβα με χαμηλη τριβη κυλισης αλλα απο κρατημα ειναι...Ειδικα το καλοκαιρι ειναι αυτα και το σαπουνι thumbsdown.gif

Μου κανει εντυπωση που το ακουω απο ολο και περισσοτερους γιατι σε τεστ που ειχα διαβασει, ηταν καλυτερα σε μερικες δοκιμασιες ακομα και απο το pilot exalto και απο αλλα σπορ ελαστικα της δοκιμης.Τι να πω.Ευτυχως που δε βιαστηκα να τα βαλω.

Να και το τεστ που εχω διαβασει. http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=603&article=12664

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που το ακουω απο ολο και περισσοτερους γιατι σε τεστ που ειχα διαβασει, ηταν καλυτερα σε μερικες δοκιμασιες ακομα και απο το pilot exalto και απο αλλα σπορ ελαστικα της δοκιμης.Τι να πω.Ευτυχως που δε βιαστηκα να τα βαλω.

Να και το τεστ που εχω διαβασει. http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=603&article=12664

Ότι και τα Energy E3B1 :rolleyes:

Rexona sillyhorse1rb5.gif

Για παππούδες είναι μια χαρά. Τους νανουρίζει και το κούνημα!!!

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA, DIABASA OLH THN KOUBENTA, TA KALHTERA ELASTIKA GIA MENA, EINAI TA YOKOHAMA ME DIAFORAAAAA..... APO OOOOLA OSA EXETE ANAFEREI.... SE DIASTASEIS 205-55 C-DRIVE, S-DRIVE, SE MEGALITERES DIASTASEIS TO KATAPLIKTIKO APISTEUTO "PARADA"..... TA EXO DOKIMASEI KAI TA 3.... TO C KAI TO S KANOUN POLLA POLLA XILIOMETRA, ANETA 3 XRONIA.... TORA TO PARADA, EINAI ENA APISTEUTO ELASTIKO TO FOROUSA SE 215-40-17 KAI EXO NA PO, APISTEUTA KRATIMATA, SE BROXH FRANARHS LES KAI DEN EXEI STAKXH STALA BROXHS!!!

BALTE YOKOHAMA KAI THA BRITE THN YGEIA SAS PAIDIA.............

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA, DIABASA OLH THN KOUBENTA, TA KALHTERA ELASTIKA GIA MENA, EINAI TA YOKOHAMA ME DIAFORAAAAA..... APO OOOOLA OSA EXETE ANAFEREI.... SE DIASTASEIS 205-55 C-DRIVE, S-DRIVE, SE MEGALITERES DIASTASEIS TO KATAPLIKTIKO APISTEUTO "PARADA"..... TA EXO DOKIMASEI KAI TA 3.... TO C KAI TO S KANOUN POLLA POLLA XILIOMETRA, ANETA 3 XRONIA.... TORA TO PARADA, EINAI ENA APISTEUTO ELASTIKO TO FOROUSA SE 215-40-17 KAI EXO NA PO, APISTEUTA KRATIMATA, SE BROXH FRANARHS LES KAI DEN EXEI STAKXH STALA BROXHS!!!

BALTE YOKOHAMA KAI THA BRITE THN YGEIA SAS PAIDIA.............

Τι ειν' τουτο hmmm.gifdizzy2.gifhmmm.gifdizzy2.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και καηκα απο τη συγκεκριμενη μαρκα σκεφτομαι πολυ σοβαρα για τα hankook 4s h730.

Επειδη ναι μεν θελω κρατηματα και τετοια αλλα επεισης θελω να ειναι αθορυβα.

Τα συγκεκριμενα εχουν και βραβειο για "οικολογικους λογους" με ενα βραβειο δεν θυμαμαι πως και τι..

Και απο οτι διαβασα καλα κρατηματα/ αθορυβα/ μειωση καταναλωσεις? Τιμουλα μονο δεν ξερω...

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ!!!! Υπάρχουν 7-8 σοβαρότατες εταιρείες (να μην πω 10) αυτά θα πας να βάλεις???!!!

Και τα Marangoni πήραν βραβείο πριν κάποια χρόνια και ήταν και οικολογικά. Στην ουσία ήταν λάστιχα ανακυκλωμένα Γ΄διαλογής με μειωμένο χρόνο ζωής!

Βάλε κάτι από MICHELIN, BRIDGESTONE, DUNLOP, GOODYEAR, CONTINENTAL, TOYO, NOKIAN, PIRELLI, VREDESTEIN, KUMHO, YOKOHAMA, UNIROYAL, AVON, FULDA, FIRESTONE, FALKEN, REGAL.

17 μάρκες σου βρήκα τελικα και ακριβά και φθηνά και ότι θες με κάθε μία να έχει 1 αξιόλογο μοντέλο!! Θα πας ακόμα να βάλεις τα Κορεάτικα?? Κορεάτικο λάστιχο είναι απλώς ανέκδοτο, μία φορά οδήγησα νοικιάρικο Χιουντάι με τέτοια και δεν ήξερα που να πρωτορίξω μούτζες, στα λάστιχα ή σε κρεμαγιέρα, κράτημα κλπ που ήταν όλα τους άθλια!

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA, DIABASA OLH THN KOUBENTA, TA KALHTERA ELASTIKA GIA MENA, EINAI TA YOKOHAMA ME DIAFORAAAAA..... APO OOOOLA OSA EXETE ANAFEREI.... SE DIASTASEIS 205-55 C-DRIVE, S-DRIVE, SE MEGALITERES DIASTASEIS TO KATAPLIKTIKO APISTEUTO "PARADA"..... TA EXO DOKIMASEI KAI TA 3.... TO C KAI TO S KANOUN POLLA POLLA XILIOMETRA, ANETA 3 XRONIA.... TORA TO PARADA, EINAI ENA APISTEUTO ELASTIKO TO FOROUSA SE 215-40-17 KAI EXO NA PO, APISTEUTA KRATIMATA, SE BROXH FRANARHS LES KAI DEN EXEI STAKXH STALA BROXHS!!!

BALTE YOKOHAMA KAI THA BRITE THN YGEIA SAS PAIDIA.............

Δεν εχω αποψη για τα yokohama αλλα αυτο το "φρεναρεις σα να μην εχει πεσει σταλα βροχης" μην το πεις παραεξω και γελανε.ΚΑΝΕΝΑ ελαστικο οσο καλο κι αν ειναι δεν συμπεριφερεται οπως στο στεγνο.Με κατι τετοιες νοοτροπιες παιρνουν μερικοι το αμαξι στη βροχη και πηγαινουν λες και οδηγουν σε στεγνο και τους κλαινε μετα.Και αν γλιτωσουν κατηγορουν και το λαστιχο.Τελοσπαντων.Εγω φορεσα τα michelin pilot sport 3 με τιμη 400 ευρω σε 205/55/16 και με μικρη διαφορα σε τιμη απο τα primacy συνεπως προτιμησα τα PS3 που ειναι φυσικα καλυτερα απο τα primacy.Εχω να πω μεχρι στιγμης οτι ειναι μαλακο, αθορυβο και απο κρατημα παρα πολυ καλο σε στεγνο.Σε βρεγμενο δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

afou den exei apopsh asto.... mhn krineis.... h yokohama einai polu mprosta... kai tha se parakaleso na milas pio omorfa.... ego eipa thn apopsh mou gia na bohthiso, apo ekei kai pera oti thelei o kathenas....

Link to comment
Share on other sites

Τα Yokohama είναι όντως καλά λάστιχα. Κλασσικά σκληρά Ιαπωνικά, με ανθεκτικά πλαινά, που θέλουν όμως κανένα 5λεπτο να ζεσταθούν.

Τουλάχιστον αυτές ήταν οι εντυπώσεις μου από τα Α510 που φόραγα στο Polo 16V που είχα παλιά. Τα Goodyear F1 assymetric όμως τα θεωρώ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

to Α510 einai polh palio elastiko, ta c kai s drive einai neas texnologias zestenonte amesos kai exoun polh kales rafes giauto kai antexoun polh... h goma tou c einai malakia kai tou s einai ligo pio skliri, ligo.... giauto kai zestenonte amesos!! tora oso gia to parada pou anaferthika, ontos thelei ligo zestama giati einai imi agonistiko elastiko, alla ta kratimata tou den paizontai.... ta forousa sto focus pou eixa mexri arxes septemvriou opou kai pira to neo mou golf.....!! kai na anafertho se peristatiko gia ton filo pou eipe na mhn ta leo auta dimosia..... ERXOMAI APO GALATSI LEOFOROS BEIKOU KAI MPENO KYMHS, STO TERMA THS KYMHS ARISTERA MPENEIS PLAPOUTA, EKEI EXEI KAI FANARI... XEKINISE NA BREXEI OTAN EFIGA APO GALATSI, ODIGOUSA MEXRI THN STROFI DILADI 7-8 LEPTA, FTANONTAS STHN STROFH GIA NA MPO STHN PLAPOUTA ANAVEI PORTOKALI KAI EPITAXINO PERIPOU 120 XIL. KAI MPENO "TRENO" STHN KIRIOLEXIA. KAI MILAO GIA FOCUS 1 11-99' 1.600 KAI XORIS ESP, MONO ABS.... auta ta oloiga gia to kalitero lastixo sto kosmo sthn katigoria tou fisika, opos exei psifisth.... 215.40.17..... KAI SYGNOMH GIA THN POLYLOGIA MOU....!!!

Link to comment
Share on other sites

to Α510 einai polh palio elastiko, ta c kai s drive einai neas texnologias zestenonte amesos kai exoun polh kales rafes giauto kai antexoun polh... h goma tou c einai malakia kai tou s einai ligo pio skliri, ligo.... giauto kai zestenonte amesos!! tora oso gia to parada pou anaferthika, ontos thelei ligo zestama giati einai imi agonistiko elastiko, alla ta kratimata tou den paizontai.... ta forousa sto focus pou eixa mexri arxes septemvriou opou kai pira to neo mou golf.....!! kai na anafertho se peristatiko gia ton filo pou eipe na mhn ta leo auta dimosia..... ERXOMAI APO GALATSI LEOFOROS BEIKOU KAI MPENO KYMHS, STO TERMA THS KYMHS ARISTERA MPENEIS PLAPOUTA, EKEI EXEI KAI FANARI... XEKINISE NA BREXEI OTAN EFIGA APO GALATSI, ODIGOUSA MEXRI THN STROFI DILADI 7-8 LEPTA, FTANONTAS STHN STROFH GIA NA MPO STHN PLAPOUTA ANAVEI PORTOKALI KAI EPITAXINO PERIPOU 120 XIL. KAI MPENO "TRENO" STHN KIRIOLEXIA. KAI MILAO GIA FOCUS 1 11-99' 1.600 KAI XORIS ESP, MONO ABS.... auta ta oloiga gia to kalitero lastixo sto kosmo sthn katigoria tou fisika, opos exei psifisth.... 215.40.17..... KAI SYGNOMH GIA THN POLYLOGIA MOU....!!!

Φίλε μου τα greekenglish απαγορεύονται, και εκτός αυτου μας εχεις βγάλει τα ματια για να διαβάσουμε τα ποστ σου.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

afou den exei apopsh asto.... mhn krineis.... h yokohama einai polu mprosta... kai tha se parakaleso na milas pio omorfa.... ego eipa thn apopsh mou gia na bohthiso, apo ekei kai pera oti thelei o kathenas....

Δε χρειαζεται να εχω αποψη για τα yokohama για να πω το αυτονοητο οτι στο βρεγμενο κανενα λαστιχο δε συμπεριφερεται το ιδιο καλα με το στεγνο.Αν συνεχιζεις να υποστηριζειςκατι τετοιο να το συζητησουμε.Ισως ηταν μια στιγμη υπερβολης απο την πλευρα σου.Οσο για τον τροπο που μιλησα ζητω συγγνωμη εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.