Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

E λογικό με πρόγραμα να σπινάρει. Πάντως ειδικά απο θέμα θορύβου επειδή εχω κάνει 3-4 ταξίδια απ'οταν τα έβαλα μου φάνηκαν πολύ καλά!

Καλημερα,θα ηθελα αν ξερει καποιος ,αν δηλαδη αξιζουν.. ,τα Barum Bravuris 2 και τα Uniroyal Rainsport2 σε διασταση 205-55-16,ψαχνω κατι μαλακο,,(Ευχαριστω εκ των προτερων)
Link to comment
Share on other sites

Για primacy Hp 205 55 16 V μαζι με περαστικα,ζυγοσταθμιση ευθυγραμιση ...ΜΟΝΟ 400 ! ..Μαλλον πολλα δεν ειναι ρε παιδια ????

Link to comment
Share on other sites

Για primacy Hp 205 55 16 V μαζι με περαστικα,ζυγοσταθμιση ευθυγραμιση ...ΜΟΝΟ 400 ! ..Μαλλον πολλα δεν ειναι ρε παιδια ????

Πρίν περίπου 2 μήνες έβαλα ps3, 380 ευρώ με ολα αυτά που αναφέρεις. Τα premacy απ'οτι βλέπω πάνω κάτω τις ίδιες τιμές έχουν οπότε σχετικα λογική φαίνεται η τιμή...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Και ομως τα βρηκα με 350 ...! Θα επανελθω με την ολοκληρωμενη ερευνα αγορας... Παντως υπαρχουν πολλοι επιτηδιοι ...και ας ειναι 10 χρονια στο επαγγελμα...Αλλοι λενε τα φρεσκα λαστιχα δεν ειναι καλα...αλλοι λενε οτι η ευθυγραμιση ειναι ευκολη δουλεια ειδικα στο golf....ααα και αν θες αποδειξη...ανεβαινει το ποσο...Ελλαδαρα δεν αλλαζεις ποτε...

ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ MICHELIN Primacy 3 ..

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, αγορά Pirelli P7 Cinturato σε 205/55/16 91V, ημερομηνία παραγωγής 10 εβδομάδα 2012!, τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση...335€. Πιστεύω πολύ καλή τιμή!

Edited by ottoskg
Link to comment
Share on other sites

Καλα χιλιομετρα αδερφε εξαιρετικη επιλογη περιμενουμε να μας πεις 2 λογια απο την χρηση τους ...ελπιζω να εκανες και ευθυγραμιση .Προσοχη στα κρασπεδα μονο .

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και γω να βάλω το Pirelli Cinturato P7 σε 205/55/16 91Η αλλα κομπλάρω γιατι διαβάζω οτι στο βρεγμένο ειναι αδύναμο και επειδη μου αρεσει να οδηγαω στη βροχη θελω να πηγαινει τρενο... εχει καποιος εμπειρια απ το συγκεκριμενο λαστιχο για κρατημα σε βροχη αλλα και στεγνο ενοειται, η ενα πιο σπορ λαστιχο θα με καλυπτε καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και γω να βάλω το Pirelli Cinturato P7 σε 205/55/16 91Η αλλα κομπλάρω γιατι διαβάζω οτι στο βρεγμένο ειναι αδύναμο και επειδη μου αρεσει να οδηγαω στη βροχη θελω να πηγαινει τρενο... εχει καποιος εμπειρια απ το συγκεκριμενο λαστιχο για κρατημα σε βροχη αλλα και στεγνο ενοειται, η ενα πιο σπορ λαστιχο θα με καλυπτε καλυτερα;

TEST ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ 2011: http://www.ace-onlin...reifen_2011.pdf

TEST ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ 2012 : http://www.adac.de/i...205_55_R16.aspx

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλα τα τεστ, τα υπολογιζω αρκετα αλλα θα με βοηθουσε καλυτερα μια γνωμη απο καποιον που τα εχει δοκιμασει αν υπάρχει κανεις.......

Edited by ForiS❸
Link to comment
Share on other sites

pilot sport 3

εγω λεω να αλλαξω και τα πισω αλλα και μπροστα στο ψαλιδι τα μπροστινα ομως οχι τα πισω μου εχω αλλαξει ηδη τι λετε θα δω διαφορα?με powerflex h whiteline..

Link to comment
Share on other sites

το PS3 μου αρεσουν οι κριτικες του και γενικα οτι εχω διαβάσει αλλα εδω και 4 χρονια που εχω το αμαξι μονο μισελεν το εχω (energy απο το εργοστασιο και μετα εβαλα το exalto το 1) και θελω να δοκιμασω καποια αλλη μαρκα ο λαστιχας μου χθες μου ειπε οτι το pzero το απλο για 205/55/16 δεν το φερνουν αλλο στην ελλαδα και μονο αν βρω στοκ ξεχασμενο σε κανεναν και το ειχα έτοιμο αλλα μου εκοψε τα φτερα...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να υπηρχε σε 205/55/16 αλλα επικρατεί ενας ρατσισμός σε αυτη τη διάσταση στα σπορ λάστιχα απ τις εταιρίες

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις από τα Pirelli P7 Cinturato είναι πολύ καλές. Έχω κάνει 400km μόνο σε στεγνό δρόμο. Περιμένω και εγώ να δω τη συμπεριφορά στη βροχή. Τελείως αθόρυβο και πολύ άνετο στον δρόμο. Καλή απόσβεση ανωμαλιών οδοστρώματος. Πολύ καλό τράβιγμα και εκκίνηση χωρίς μικροσπινιαρίσματα. Εμπνέει σιγουριά σε στροφές και στο φρενάρισμα. Παρατήρησα και μία μικρή μείωση στην μέση κατανάλωση στο trip computer, αλλά περιμένω να δω πραγματικά χλμ με ένα-δυό γεμίσματα για να πω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Δες το δευτερο link με τα test στην προηγούμενη σελίδα :

http://www.vwclub.gr...ndpost&p=493328

Α τα premium ειπες μπερδευτηκα καταλαβα τα σπόρ... δε τα έψαξα τα premium 5 γιατι δε τα ειδα στο site της continental... τελικά πράγγειλα τα cinturato P7 αφου με ειπε φιλος που τα φοραει σε σιροκο οτι του φάνηκαν παρα πολυ καλα... ο λαστιχάς μου ειπε οτι φθείρονται γρήγορα αλλα δεν ειναι ο τομέας που με απασχολεί... ελπίζω να με δικαιώσουν ευχαριστώ για τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος, καθώς, παρότι οδηγώ Golf αρκετά χρόνια, προσφάτως ανακάλυψα την ύπαρξη του forum.

Έχω ένα Golf V TSI DSG 140PS και θέλω να αλλάξω τα λάστιχα.Τώρα φοράει τα Michelin Energy 205/55/16. Αναζητώντας σε σχετικά θέματα του forum, άντλησα αρκετές πληροφορίες. Ωστόσο, επειδή τα περισσότερα θέματα είναι παλιότερων ετών, θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια μάρκα-τύπο να προτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις θέμα οικονομικο βάλε τα Michelin που σου πρότειναν... Κατ εμε απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν, ειδικα απο κάτι μουφιες και πολυδιαφημισμενα continental sport contact..

Αλήθεια με το dsg πως τα πας; Ποσα χλμ έχεις με το ΑΜΑΞΙ ; Είχες ποτε το παραμικρο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή των ελαστικών θα σε βοηθήσει και το ταμπελάκι που υποχρεωτικά από την Ε.Ε. 1/11/2012 θα έχουν όλα τα ελαστικά με 3 πληροφορίες:

- οικονομία καυσίμου

- κράτημα σε βρεγμένο

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών

Ετσι με ίδια κριτήρια για όλα τα λάστιχα, υπάρχουν συγκρίσιμα στοιχεία και αποφεύγεις τις επιλογές των ''κακών'' λαστιχάδων που κινούνται με γνώμονα το κέρδος.

Ενδεικτικά προτείνω με σειρά προτίμησης τα :

Α) Dunlop Sport Maxx RT 205/55/16 Y 95€ / τεμάχιο περίπου

- οικονομία καυσίμου E

- κράτημα σε βρεγμένο Β

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών 1 κύμα = χαμηλό επίπεδο θορύβου

Β) Michelin Pilot Sport 3 205/55/16 V 90€ / τεμάχιο περίπου

- οικονομία καυσίμου F

- κράτημα σε βρεγμένο A

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών 2 κύμα = μέτριο επίπεδο θορύβου

Γ) Continental Conti Premium Contact 5 205/55/16 V 85€ / τεμάχιο περίπου

- οικονομία καυσίμου E

- κράτημα σε βρεγμένο B

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών 2 κύμα = μέτριο επίπεδο θορύβου

Υ.Γ. : Ό,τι και να βάλεις σε σχέση με αυτό που φοράς (με δείκτη φθοράς 400) ... θα είσαι :good:

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

+1 για τα ps3. Τα φοράω κατι λιγότερο απο χρόνο και εχω κάνει 11000 χλμ σε ακριβώς ίδιο golf. Σαν απόδοση είναι μια χαρά. Απο φθορά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσουν αν και προσωπικά τα παιδεύω αρκετά οταν οδηγώ γρήγορα αλλα και γενικότερα σε σχετικά γρήγορα ξεκινήματα κλπ επειδή ροπιάζει απο χαμηλά ταλαιπωρούνται...

Πάντως, προτιμώ σαφέστατα να βγάλει 10000 χλμ λιγότερα αλλά να κρατάει καλά μεχρι να ερθει ο καιρός για αλλαγή! Γιατί στο megane εχω κατι bridgestone turanza που είναι για σφαλιάρες! Δεν τρώγονται αλλά απο την πρώτη μερα ποτέ δεν είχαν κράτημα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ γα τις συμβουλές σας. Τοποθέτησα τα Michelin Pilot Sport 3. Θα δούμε πως θα "κυλήσει" η ιστορία. Φίλε Dartaholics, έχω κάνει περίπου 65.000 χλμ και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με το DSG.

Συμπέρασμα: Εάν κάποιος οδηγήσει αυτοκίνητο με κιβώτιο διπλού συμπλέκτη - και ιδιαιτέρως με DSG - δεν πρόκειται ποτέ να επιστρέψει σε αυτοκίνητο με μηχανικό κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Εάν κάποιος οδηγήσει αυτοκίνητο με κιβώτιο διπλού συμπλέκτη - και ιδιαιτέρως με DSG - δεν πρόκειται ποτέ να επιστρέψει σε αυτοκίνητο με μηχανικό κιβώτιο.

True story :p Εγώ 92500 χλμ τώρα επισης κανένα θέμα με το κιβώτιο.Το μοτέρ πάλι μου κάνε διάφορα...

Μεγειες τα λάστιχα btw!

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.