Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

Στην επιλογή των ελαστικών θα σε βοηθήσει και το ταμπελάκι που υποχρεωτικά από την Ε.Ε. 1/11/2012 θα έχουν όλα τα ελαστικά με 3 πληροφορίες:

- οικονομία καυσίμου

- κράτημα σε βρεγμένο

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών

Ετσι με ίδια κριτήρια για όλα τα λάστιχα, υπάρχουν συγκρίσιμα στοιχεία και αποφεύγεις τις επιλογές των ''κακών'' λαστιχάδων που κινούνται με γνώμονα το κέρδος.

Ενδεικτικά προτείνω με σειρά προτίμησης τα :

Α) Dunlop Sport Maxx RT 205/55/16 Y 95€ / τεμάχιο περίπου

- οικονομία καυσίμου E

- κράτημα σε βρεγμένο Β

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών 1 κύμα = χαμηλό επίπεδο θορύβου

Β) Michelin Pilot Sport 3 205/55/16 V 90€ / τεμάχιο περίπου

- οικονομία καυσίμου F

- κράτημα σε βρεγμένο A

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών 2 κύμα = μέτριο επίπεδο θορύβου

Γ) Continental Conti Premium Contact 5 205/55/16 V 85€ / τεμάχιο περίπου

- οικονομία καυσίμου E

- κράτημα σε βρεγμένο B

- επίπεδο θορύβου των ελαστικών 2 κύμα = μέτριο επίπεδο θορύβου

Υ.Γ. : Ό,τι και να βάλεις σε σχέση με αυτό που φοράς (με δείκτη φθοράς 400) ... θα είσαι :good:

τα βρισκω ιδια τιμη πιο απο τα 2 αραγε...εχουν το ιδιο φαι?μπορει καποιος να τσεκαρι πελμα παχος?
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τα Pireli cinturato p7 εδω και 20.000 χιλιομετρα και ειναι φοβερα λαστιχα παντος καιρου. τα προτεινω¨)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω continental! Αν κοιτάξεις και την ετικετογράφιση θα δείς οτι είναι πολύ καλύτερα σε βρεγμένο δρόμο, έχουν αρκετή διαφορά..

Εσυ φιλε μου ποια ακριβως φορας στο πολο κ σε τι διασταση?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φιλε μου ποια ακριβως φορας στο πολο κ σε τι διασταση?

Εγώ έχω ένα polo του 2003 και έχω 195/50/15, αλλά πριν από 1 μήνα έψαχνα για το astra του αδερφού μου σε 205/55/16 και καταλήξαμε ότι τα continental είναι τα καλύτερα σε σχέση απόδοσης-τιμής και τελικά βάλαμε αυτά. Τα προηγούμενα λάστιχα που είχε ήταν τα pirelli που όντως μέχρι και στο τελευταίο χιλιόμετρο ήταν σκυλιά, αλλά μας ζητούσαν πολλά (+400),ενώ τα continental βάλαμε με 350.

Edited by xristos_vw
Link to comment
Share on other sites

Σε Golf V tsi 140 31.000km Άλλαξα τα michelin energy με michelin pilot sport 3 ταχύτητας V και οι εντυπώσεις είναι ότι το αυτοκίνητο έγινε σκληρό, χάθηκε ένα μεγάλο μέρος της άνεσης που είχε (σαν να άλλαξα αναρτήσεις). Βέβαια σταμάτησε πλέον να κολυμπάει και η κατευθυντικότητα του τιμονιού έγινε ΑΜΕΣΟΤΑΤΗ.

Λίγο πριν τα βάλω έπιασα τα πλάινα και παρατήρησα ότι ήταν τα πιο ενισχυμένα και σκληρά ανάμεσα σε πολλά άλλα που υπήρχαν εκεί. Μάλιστα συγκρινόμενα με michelin primacy HP η διαφορά ήταν τεράστια.

Το λάστιχο μόλις ζεσταθεί λίγο είναι σε άλλο επίπεδο και σε στεγνό και σε βρεγμένο σε σχέση με το energy.

Τέλος αν κάποιος θέλει να θυσιάσει την άνεση για να ένα πιο σπορ ελαστικό ας το βάλει τιμή 360 ευρώ.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω και γω ελαστικά στο golf 1.4 DSG 160PS ( 205/55/16) (ίσως και καθυστερημένα) μάλλον θα προτιμήσω κάποιο

από τα 3 προαναφερθέντα , καθώς το έψαξα αρκετά και σε άλλες αναρτήσεις (και υπάρχουν πολλές επιλογές πραγματικά) οι προτεραιότητες μου είναι

κυρίως κράτημα σε υγρό οδόστρωμα ( ο θόρυβος δε με πειράζει τόσο) 2ον) να μην «σπινιάρει» στην εκκίνηση (πχ σε ανηφόρες που μου είναι αδύνατο να πατήσω πιο «μαλακά» το γκάζι)

Απο αυτά που διάβασα μάλλον θα καταλήξω στα Michelin Pilot Sport 3, από τα 3 παραπάνω αλλά αν υπάρχει καλύτερη πρόταση ας την ακούσουμε :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στο αν θα σου σπινάρει στην ανηφόρα είναι καθαρά θέμα ποδιού, ακόμα και με το dsg!! Αν δεν μπορείς να δώσεις το σωστό γκάζι κανένα λάστιχο δεν θα σε σώσει ειδικά με το συγκεκριμένο μοτέρ που αν δώσεις αρκετό γκάζι ανεβάζει αμεσως πίεση λόγω κομπρεσορα και το σπινάρισμα είναι αναπόφευκτο. Δοκίμασε να δεσεις χειρόφρενο, ασε φρένο και πάτα μαλακά γκάζι λύνοντας χειρόφρενο (αν έχει βέβαια hill holder το αμάξι το χειρόφρενο είναι περιττό, στο 5αρι εγω δεν έχω και είναι βολικό αν και γίνεται και με γκάζι-φρένο) 

 

Τα ps3 τα εχω ~40κ χλμ πλέον, πλήσιάζει η αλλαγή τους και μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος απο τη συνολική απόδοση. Κάπως γρήγορη φθορά αλλά είναι λογικό για ενα μαλακό λάστιχο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προς αυτά κλίνω , αν και με προβλημάτισε ο koumparos που έχει αρκετή εμπειρία (και δηλωνει φανατικός αντι-michelinακιας)  για τα dunlop... πιστεύω πάντως ότι θα είναι καλύτερα απο τα bridgestone turanza που φοράει ακόμη από τη «μάνα» τα οποία αν και έχουν αρκετό πέλμα είναι πλέον 4,5 ετών...( βέβαια από δω και πέρα το αυτοκίνητο θα κάνει περισσότερα χλμ). Το χειρόφρενο είναι καλή, δοκιμασμένη λύση αλλά σκεφτόμουν μήπως φταίνε τα ελαστικά (βέβαια και καινούριο όταν ήταν πότε δεν υπήρξε φορά να μην σπινιάρει - πλην με χειρόφρενο).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα turanza είναι για πέταμα σίγουρα! Δεν ταιριάζουν στο αυτοκίνητο με την καμία και όντας σκληρά δεν έχουν και την καλύτερη πρόσφυση. Σίγουρα οφείλεται και στα λάστιχα το σπινάρισμα αλλά τα ps3 δεν πρόκειται ως δια μαγείας να το μηδενίσουν ;) 

 

Τα dunlop δεν ξέρω τι λένε, δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου πώ αν είναι καλύτερα/χειρότερα. ΓΙα μένα που το κυνηγάω αρκετά και θέλω ενα λάστιχο που να πατάει σωστά δεν είναι άσχημο το ps3

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα περνάω τα Pilot Sport 3 σε W στη Λάρισα 300 ευρώ 205/55/16.

 

Τα φέρνει και παραεισαγωγή με δείκτη V βγαίνουν όμως κανά 50αρι πιο ακριβά.

Edited by Larissaios
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να με βοηθησετε με την επιλογη ελαστικων για διαστασεις 195/65/15 ή για 205/55/16 μεχρι την τιμη των 250€ με 300€!

Εχω ενα golf v του 2008 1.4 με 140 αλογα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα....θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με κάποια ελαστικά που θέλω να βάλω...έχω ένα golf 4 1600 στο οποίο του έχω φορέσει 2 φορές ελαστικά Michelin 205/55/16 και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος,αλλά φέτος(δυστυχώς)και άλλων οικονομικών υποχρεώσεων η συγκεκριμένη διάσταση μου βγαίνει λίγο ακριβή,ένας φίλος μου λαστιχάς μου πρότεινε τα Kormoran,με διαφορά τιμής 150-160 φθηνότερα,μήπως κάποιος απο το vwclub τα έχει χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα λάστιχα να μου πεί τι παίζετε σε θέμα πρόσφυσης και ασφάλειας??είμαι σε μεγάλο δίλλημμα...σας ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Άσε τους κορμοράνους και τις πάπιες και με 280 - 290 ευρώ βάζεις αυτό  

  http://www.bridgestone.gr/ελαστικά-αυτοκινήτων-4x4-ημιφορτηγών/potenza/adrenalin-re002/

και δεν πρόκειται να ξαναβάλλεις Michelin ποτέ 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα....θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με κάποια ελαστικά που θέλω να βάλω...έχω ένα golf 4 1600 στο οποίο του έχω φορέσει 2 φορές ελαστικά Michelin 205/55/16 και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος,αλλά φέτος(δυστυχώς)και άλλων οικονομικών υποχρεώσεων η συγκεκριμένη διάσταση μου βγαίνει λίγο ακριβή,ένας φίλος μου λαστιχάς μου πρότεινε τα Kormoran,με διαφορά τιμής 150-160 φθηνότερα,μήπως κάποιος απο το vwclub τα έχει χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα λάστιχα να μου πεί τι παίζετε σε θέμα πρόσφυσης και ασφάλειας??είμαι σε μεγάλο δίλλημμα...σας ευχαριστώ.....

Τα 205/55/16 σε michelin πόσο τα βρήκες ??? Και πια michelin ???

Link to comment
Share on other sites

Άσε τους κορμοράνους και τις πάπιες και με 280 - 290 ευρώ βάζεις αυτό  

  http://www.bridgestone.gr/ελαστικά-αυτοκινήτων-4x4-ημιφορτηγών/potenza/adrenalin-re002/

και δεν πρόκειται να ξαναβάλλεις Michelin ποτέ 

αυτό το bridgestone ειναι μαλακό? γιατί εδώ στην Ζάκυνθο οι δρόμοι είναι.....σκέτο γυαλί!!! και θέλω ένα λάστιχο να ζεσταίνετε γρήγορα,αυτός με τα kormoran μου είπε ότι ειναι μαλακά,αλλά ειμαι πολύ διστακτικός για την συγκεκριμενη μάρκα,φθηνά και πολύ καλά κάτι δεν με πείθει...αν όντως σε αυτά που μου πρότεινες η τιμή τους ειναι 290 ευρώ άντε να πάνε και 300 ευρώ,τότε ναί με κλειστά μάτια,γιατί άλλο Bridgestone και άλλο κορμοράνος όπως καλά το είπες.........σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την πρόταση που μου έκανες....νάσαι καλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ μαλακή γόμα, ιδανικά για  Ζάκυνθο, έχω έρθει και ξέρω τι παίζει.

 

Τόσο έχουν  https://www.skroutz.gr/s/7301896/Bridgestone-Potenza-Adrenalin-RE002-205-55R16-91W.html

Εγώ τα έβαλα πριν 3 μήνες στο golf 280ευρώ τοποθετημένα .

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο εταιρικο που θα παω να βαλω,πηγα φωκα στο περιστερι και μου ειπε 280 με 300 για επωνυμη τετράδα,με ενα χρονο δωρεαν εγγυηση για οτι παθει αντικατασταση με καινουργιο δωρεαν.

 

νομιζω goodyear 280 τετραδα και 290 dunlop 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο εταιρικο που θα παω να βαλω,πηγα φωκα στο περιστερι και μου ειπε 280 με 300 για επωνυμη τετράδα,με ενα χρονο δωρεαν εγγυηση για οτι παθει αντικατασταση με καινουργιο δωρεαν.

 

νομιζω goodyear 280 τετραδα και 290 dunlop 

Έτσι, αυτές είναι οι τιμές , σιγά να μην πληρώσω τα Michelin για μαύρο χαβιάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ μαλακή γόμα, ιδανικά για  Ζάκυνθο, έχω έρθει και ξέρω τι παίζει.

 

Τόσο έχουν  https://www.skroutz.gr/s/7301896/Bridgestone-Potenza-Adrenalin-RE002-205-55R16-91W.html

Εγώ τα έβαλα πριν 3 μήνες στο golf 280ευρώ τοποθετημένα .

Δευτέρα πρωί-πρωί πάω να τα βάλω......αφού έχεις έρθει Ζάκυνθο και είδες τι δρόμους έχουμε,ξέρεις πολλά παραπάνω....σε εμπιστεύομαι με κλειστά ματια....νάσαι καλά φίλε μου που μου άνοιξες τα μάτια γιατί θα έκανα καμία πατάτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φόρεσα στο golf περσυ σε διάσταση 205/55/16 91V τα dunlop sport bluresponse και μπορώ να πω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος . Κόστος τοποθέτησης 330 ευρώ .
Γνώμη μου είναι
1ον) Έχοντας κριτήριο ότι αν αλλάζεις λάστιχα κάθε 4 χρόνια (αναλόγως και των χιλιομέτρων που κάνεις βέβαια) , το ετήσιο κόστος επιβάρυνσης για 200 ευρώ διαφορά (για να βάλεις κάτι πιο φθηνό) είναι 50€ το χρόνο ( δλδ περίπου 5 ευρώ το μήνα, 1-2 καφέδες λιγότεροι) και συζητάμε για τα 4 σημεία που έχει επαφή το αυτοκίνητο σου με το δρόμο, ότι και αν σημαίνει αυτό.

2ον) Πιστεύω ότι το EU Label για κάθε λάστιχο δεν το έχουν βγάλει τυχαία. Δες τι χαρακτηριστικά έχει το συγκεκριμένο λάστιχο, κράτημα σε βρεγμένο (μεταφράζεται σε μέτρα ακινητοποίησης) και δείκτης κατανάλωσης ( είναι μικρές οι διαφορές από το Α στο F - για μένα δεν παίζει τόσο ρόλο) . Αλλά για το κράτημα σε βρεγμένο ΙΣΩΣ καλύτερα να κινηθείς σε μεγαλύτερο δείκτη  (http://www.blackcircles.com/general/tyre-labelling/tyre-label)

Το συγκεκριμένο λάστιχο που πρότεινε ο συνονοματός μου , το Potenza, χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης , έχει δείκτες

  • %CE%95%CE%BE%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%Εξοικονόμηση καυσίμων F
  • %CE%95%CF%80%CE%AF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%Επίπεδα εξωτερικού θορύβου 71db
  • %CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%86%CF%85%CF%Πρόσφυση σε βρεγμένο δρόμο C

    όταν το dunlop έχει

    Κράτημα σε βρεγμένο Α
    Εξοικονόμηση Καυσίμου Β
    και Θόρυβο 68

    Εμένα προσωπικά με βόλεψε, δε θα πω ότι είναι το καλύτερο. Ίσως στα ίδια επίπεδα κινείται και το goodyear efficient grip performance (dunlop - goodyear ίδια εταιρία) . Δε σου λέω ντε και καλά να βάλεις dunlop, αλίμονο, απλά δες και άλλα λάστιχα με καλύτερα χαρακτηριστικά
    Τα michelin νομίζω ότι τα ακριβοπληρώνουμε χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν είναι καλά. (Προσωπικά πάλι dunlop θα έβαζα μελλοντικά)

    3ον) Γιατί να κινηθείς σε δείκτη ταχύτητας W?  Το V (max 240km/h δεν είναι αρκετό ;) . Απόσα έχω διαβάσει ίσως το W αργεί να ζεσταθεί (μπορεί να μη το λέω και σωστά) , βέβαια αυτό σημαίνει ότι τρώγεται και πιο αργά η γόμα του.

    Φιλικά
    Βασίλης

     
Edited by BTH
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

   Το Bridgestone Adrenallin είναι spor ελαστικό με πολύ μαλακή γόμα που ζεσταίνεται εύκολα και με άκαμπτα πλαινά  ( xwild αν τα βάλεις πιάσε το πλαινό από μέσα να δεις πάχος και θα με θυμηθείς ) προς το semislick για να γράφεις και χρόνους σε πίστα. (γιαυτό και ο δείκτης  C στο βρεγμένο, επίσης και η κατανάλωση στο F γιατί το λάστιχο κολλάει  στο οδόστρωμα και παρουσιάζει αντίσταση στην κύλιση.

  Λοιπόν έχουμε και λέμε, επειδή έχω πάει διακοπές με το golf  Ζάκυνθο, μιλάμε για δρόμους καθρέφτες. Όταν βρέχει (και βρέχει πολύ συχνά) το καλύτερο βροχολάστιχο να βάλεις θα πας αδιάβαστος αν πας λίγο παραπάνω από ότι πρέπει, οπότε ξεχνάς τα καγκουριλίκια στο βρεγμένο.

  Στη Ζάκυνθο δεν μπορείς να πηγαίνεις με 140 με βροχή για να ανησυχείς για υδρολίσθηση γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιος δρόμος.

  Άρα ο Ζακυνθινός χρειάζεται πολύ μαλακή γόμα ( πολύ μπερδεύουν τη γόμα με το πλαινό - έβαλα λέει πολύ μαλακό λάστιχο, να μην πω μάρκα που  το πλαινό του είναι φλουδα στο πρώτο πεζοδρόμιο το έκοψες και από πάνω η γόμα είναι κούτσουρο- ) για να μπορεί να στέκεται στοιχειωδώς στο δρόμο και να το ευχαριστηθεί και λίγο στρίβοντας στα βόρεια του νησιού που το οδόστρωμα είναι λίγο καλύτερο.

  Η πρόωρη φθορά που έχουν τα έχουν τα πολύ μαλακά ελαστικά δεν θα εμφανιστεί ΠΟΤΕ στην Ζάκυνθο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.