Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

360euro κομπλέ Michelin Primacy 3

Αφού θα βάλεις bridgeston μετά από κανένα εξάμηνο θέλω αν μπορείς να επανέλθεις με post και να σχολιάσεις πως σου φάνηκαν....  Καθαρά για λόγους σύγκρισης με τα michelin αφού όπως λες τα έχεις βάλει 2 φορές... 

Καθαρά προσωπική μου άποψη θα κάνεις λάθος επιλογή...

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

dunlop sp sport maxx rt

δε νομιζω να βρεις καλυτερο στη διασταση που θελεις.σχετικα μαλακο πελμα.

ο δεικτης ταχυτητας εχει να κανει με το σκελετο του ελαστικου και οχι με το ποσο γρηγορα ζεσταινεται..

τα RT που εχω βαλει σε golf iv 1.6 εχουν δεικτη Υ δηλ 310 χμλ...αλλα μια χαρα κρατανε στους δρομους καθρεφτη της θεσσαλονιλκης

με εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης και αρκετα αθορυβα.

τα 002 ειναι επισης πολυ καλο ελαστικο....αλλα δεν θα τα εβαζα ακομα κ αν ειχαν 100 ευρω κατω

Edited by dubbeR_xronis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το Rt, ή περίμενε και δοκίμασε το νέο Assymetric 3 της Goodyear.

Link to comment
Share on other sites

το assymetric μαλλον δε θα βγει σε 205-55-16... καλα θα ηταν να εβγαινε αλλα....γιοκ.εμεις με μικρη διασταση δεν εχουμε δικαιωμα στα κορυφαια ελαστικα!

Link to comment
Share on other sites

dunlop sp sport maxx rt

δε νομιζω να βρεις καλυτερο στη διασταση που θελεις.σχετικα μαλακο πελμα.

ο δεικτης ταχυτητας εχει να κανει με το σκελετο του ελαστικου και οχι με το ποσο γρηγορα ζεσταινεται..

τα RT που εχω βαλει σε golf iv 1.6 εχουν δεικτη Υ δηλ 310 χμλ...αλλα μια χαρα κρατανε στους δρομους καθρεφτη της θεσσαλονιλκης

με εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης και αρκετα αθορυβα.

τα 002 ειναι επισης πολυ καλο ελαστικο....αλλα δεν θα τα εβαζα ακομα κ αν ειχαν 100 ευρω κατω

απορια δικια μου τωρα

αν ο δεικτης ταχυτητας εχει να κανει με τη σκληροτητα των πλαινων, τοτε τι παιζει ρολο για το  ποσο γρηγορα ζεσταινεται το λαστιχο;

δεν το λεω ειρωνικα, απλα εγω αυτο ηξερα μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

 

τα 002 ειναι επισης πολυ καλο ελαστικο....αλλα δεν θα τα εβαζα ακομα κ αν ειχαν 100 ευρω κατω

Δεν γράφεις όμως γιατί δεν θα το έβαζες. Καλά είναι σε ένα forum να τεκμηριώνουμε αυτό που λέμε για να μπορούν να βοηθηθούν και οι άλλοι, αλλιώς το Forum μετατρέπεται σε καφενείο.

Link to comment
Share on other sites

dunlop sp sport maxx rt

δε νομιζω να βρεις καλυτερο στη διασταση που θελεις.σχετικα μαλακο πελμα.

ο δεικτης ταχυτητας εχει να κανει με το σκελετο του ελαστικου και οχι με το ποσο γρηγορα ζεσταινεται..

τα RT που εχω βαλει σε golf iv 1.6 εχουν δεικτη Υ δηλ 310 χμλ...αλλα μια χαρα κρατανε στους δρομους καθρεφτη της θεσσαλονιλκης

με εξαιρετικη ποιοτητα κυλησης και αρκετα αθορυβα.

τα 002 ειναι επισης πολυ καλο ελαστικο....αλλα δεν θα τα εβαζα ακομα κ αν ειχαν 100 ευρω κατω

Δεν το χα δει ότι βγαίνει σε 205/55/16 το RT έστω και σε Υ.... μπορεί να προβληματιζόμουν βέβαια παραπάνω αν θα βαζα αυτά ή τα bluresponse.... το Υ δεν είναι υπερβολή όμως; κόστος θυμάσαι;

 

 

 

  Λοιπόν έχουμε και λέμε, επειδή έχω πάει διακοπές με το golf  Ζάκυνθο, μιλάμε για δρόμους καθρέφτες. Όταν βρέχει (και βρέχει πολύ συχνά) το καλύτερο βροχολάστιχο να βάλεις θα πας αδιάβαστος αν πας λίγο παραπάνω από ότι πρέπει, οπότε ξεχνάς τα καγκουριλίκια στο βρεγμένο.

  Στη Ζάκυνθο δεν μπορείς να πηγαίνεις με 140 με βροχή για να ανησυχείς για υδρολίσθηση γιατί απλά δεν υπάρχει τέτοιος δρόμος.

Δεν έχω πάει ποτέ στη Ζάκυνθο , αλλά όπως τα περιγράφεις δεν θα ήταν καλύτερο ένα λάστιχο με μεγαλύτερο δείκτη πρόσφυσης στο βρεγμένο;

Επίσης, χωρίς να θέλω καθόλου να μειώσω τη Ζάκυνθο σαν νησί (απο δρόμους εννοείται , γιατί κατα τα άλλα είναι πανέρμορφο) , αλλά πόσους δρόμους μεγάλους έχει για να πάει 140-160 , και άντε να πάει , θα πάει στιγμιαία... ίσως τότε μπορεί να συμφέρει να βάλει τα λάστιχα που λες.... και πάλι όμως ο δείκτης σε βρεγμένο μεταφράζεται σε μερικά μέτρα περισσότερεα είτε πας με 140 είτε με 100....

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

θα τα βρεις απο 330 και κατω.οσο για τον δεικτη και εγω προβληματιστικα αρχηκα αλλα εως τωρα και μετα απο 10.000 χλμ που τα εχω δεν με προδωσαν σε καμια περιπτωση.και εχω κανει 3-4 ταξιδια των 1000χλμ συν την καθημερινη οδηγηση μεσα στην πολη.

οποιον επαγγελματια και να ρωτησεις αυτο που θα σου πει ειναι οτι ο δεικτης ταχυτητας δεν εχει να κανει με το πελμα αλλα με το εσωτερικο του ελαστικου και το πως ειναι φτιαγμενο.τα αντρεναλοιν δεν τα εβαλα γιατι εχουν πολυ σκληρα πλαινα για τα γουστα μου.(προτειμω να παιζω με την πιεση για να το "σκληρινω" αν θελω.οπως επισης και πιο σκληρο πελμα πραγμα πουη δεν μου χρειαζεται για ενα αυτοκινητο 105 εργοστασιακων ιππων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το θέμα μιας και ενδιαφέρομαι και εγω για να αλλάξω λάστιχα στο Caddy (215/55/16), βρήκα αυτήν την σελίδα που εξηγεί όλα τα χαρακτηριστικά ενός ελαστικού http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/utqg_gr.shtm.

Το νούμερο 9 που θα δείτε δείχνει τρείς τιμές που παίζουν ρόλο στο πόσο μαλακιά είναι η γόμα αλλά και την αντοχή της.

 

Ένα κατάστημα μου πρότεινε να βάλω τα ps3 επειδή έχει σκληρά πλαϊνά. Δεν μου αρέσει το πέλμα όμως.

Τα bridgeston γενικά δεν τα είχα δει (καμένος από παλιά).

Από ότι διάβασα και αλλού έχουν μείνει ευχαριστημένοι όσοι τα έβαλαν.

Πιστεύω να μείνω και εγώ όταν έρθει η ώρα να τα βάλω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χα δει ότι βγαίνει σε 205/55/16 το RT έστω και σε Υ.... μπορεί να προβληματιζόμουν βέβαια παραπάνω αν θα βαζα αυτά ή τα bluresponse.... το Υ δεν είναι υπερβολή όμως; κόστος θυμάσαι;

 

 

Δεν έχω πάει ποτέ στη Ζάκυνθο , αλλά όπως τα περιγράφεις δεν θα ήταν καλύτερο ένα λάστιχο με μεγαλύτερο δείκτη πρόσφυσης στο βρεγμένο;

Επίσης, χωρίς να θέλω καθόλου να μειώσω τη Ζάκυνθο σαν νησί (απο δρόμους εννοείται , γιατί κατα τα άλλα είναι πανέρμορφο) , αλλά πόσους δρόμους μεγάλους έχει για να πάει 140-160 , και άντε να πάει , θα πάει στιγμιαία... ίσως τότε μπορεί να συμφέρει να βάλει τα λάστιχα που λες.... και πάλι όμως ο δείκτης σε βρεγμένο μεταφράζεται σε μερικά μέτρα περισσότερεα είτε πας με 140 είτε με 100....

  Δυστυχώς δεν είναι δείκτης πρόσφυσης στο βρεγμένο (μακάρι να ήταν) Ο δείκτης στο βρεγμένο αφορά την ικανότητα του ελαστικού να αποχετεύει το νερό γρήγορα μέχρι κάποια ταχύτητα όπου αν την ξεπεράσεις έρχεται μετά η υδρολίσθηση.

Πρόσεξε τώρα αν η βροχή είναι λίγη ή απλά ο δρόμος είναι βρεγμένος ένα ελαστικό με πολύ μαλακή γόμα έστω και με πολύ ελαφριά χάραξη πέλματος κρατάει  και φρενάρει καλύτερα από ένα καθημερινό ελαστικό με μεγάλης έκτασης χάραξη στο πέλμα. Όσοι έχουν οδηγήσει με σέμισλικ σε ελαφριά βρεγμένη πίστα θα επιβεβαιώσουν ότι το σέμισλικ κάνει καλύτερους χρόνος από ένα καθημερινό βροχολάστιχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το θέμα μιας και ενδιαφέρομαι και εγω για να αλλάξω λάστιχα στο Caddy (215/55/16), βρήκα αυτήν την σελίδα που εξηγεί όλα τα χαρακτηριστικά ενός ελαστικού http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/utqg_gr.shtm.

Το νούμερο 9 που θα δείτε δείχνει τρείς τιμές που παίζουν ρόλο στο πόσο μαλακιά είναι η γόμα αλλά και την αντοχή της.

 

Ένα κατάστημα μου πρότεινε να βάλω τα ps3 επειδή έχει σκληρά πλαϊνά. Δεν μου αρέσει το πέλμα όμως.

Τα bridgeston γενικά δεν τα είχα δει (καμένος από παλιά).

Από ότι διάβασα και αλλού έχουν μείνει ευχαριστημένοι όσοι τα έβαλαν.

Πιστεύω να μείνω και εγώ όταν έρθει η ώρα να τα βάλω.

Ο δείκτης TREADWARE  είναι για τη σκληρότητα της γόμας και παίρνει τιμές από 100 το μαλακό μέχρι 700 το κούτσουρο. Αν γράφει 300άρια και 400άρια θα βγάζει αρκετά χιλιόμετρα αλλά όσο και να τα έχουμε χρυσοπληρώσει δεν θα μπορούν να συναγωνιστούν σε κράτημα λάστιχα με δείκτη 160-200-240

Link to comment
Share on other sites


Ο δείκτης TREADWARE  είναι για τη σκληρότητα της γόμας και παίρνει τιμές από 100 το μαλακό μέχρι 700 το κούτσουρο. Αν γράφει 300άρια και 400άρια θα βγάζει αρκετά χιλιόμετρα αλλά όσο και να τα έχουμε χρυσοπληρώσει δεν θα μπορούν να συναγωνιστούν σε κράτημα λάστιχα με δείκτη 160-200-240

 

Άσχετο αλλά υπάρχουν κ ελαστικά slick κ semislick με χαμηλότερο δείκτη όπως 30 (kumho ecsta v710) κ 80 (michelin pilot sport cup) που τα φοράει ο DarkX από εδώ .

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Άσχετο αλλά υπάρχουν κ ελαστικά slick κ semislick με χαμηλότερο δείκτη όπως 30 (kumho ecsta v710) κ 80 (michelin pilot sport cup) που τα φοράει ο DarkX από εδώ .

 

καθόλου άσχετο, πράγματι τα racing ελαστικά έχουν δείκτη treadware και κάτω από 100. Σωστή !!!

 

 

30 – Kumho Ecsta V710 – Track

40 – Yokohama ADVAN 050 – Track

40 – Hankook Ventus Z214 – Track

50 – Hankook Ventus Z211 – Track

50 – Bridgestone RE55 – Track

60 – Dunlop SP Supersport Race – Track

60 – Yokohama ADVAN 048 – Track

60 – Pirelli PZero Corsa – Track

80 – Michellin Pilot Sport Cup – Track

100 – Toyo R888 (50) – Track

 

 

 

kumho ecsta v710

 

3164.jpg

Και κάποια  άλλα για εμάς τους κοινούς θνητούς!!!

 

140 – Bridgestone Potenza RE070 – STi(old) – road

140 – Hankook RS3 – road

140 – Toyo R1R – road

140 – Federal 595RS-S – road

180 – Yokohama ADVAN 08 – road/track

180 – Bridgestone Potenza RE11 – road

180 – Yokohama ADAVAN 13c – road – EVO

180 – Kumho Ecsta XS KU36 – road

 

200 – Dunlop SP600 – STi current – road

200 – Hankook Ventus RS2 – road

200 – Falken RT615 – road

200 – Dunlop Sport Z1 – road

 

220 – Bridgestone Potenza RE02 – road

220 – Pirelli PZero Rosso/Nero – road

 

240 – Goodyear Eagle F1 asym- road

240 – Toyo T1 Sport – road

240 – Dunlop SP Sport Maxx

240 – Federal 595 – road

 

280 – Dunlop Sport 01 – WRX current – road

280 – Toyo T1R – road

280 – Hankook Ventus V12 – road

280 – Bridgestone RE050 – road

280 – Bridgestone Potenza S001 – road

 

300 – Bridgestone Turanza – road

300 – Falken FK452 – road

300 – Toyo Proxes 4 – road

300 – Dunlop DZ101 – road

 

320 – Hankook Optimo – road

320 – Kumho Ecsta SPT KU31 – road

 

420 – Hankook Ventus V4 – road

 

440 – Kumho Solus KU17- road

 

 

Θα παρακαλούσα όσα μέλη το Forum θέλουν ας ρίξουν μια ματιά στο πλάι των ελαστικών τους  να δουν το δείκτη treadware και να το ποστάρουν ώστε να εμπλουτιστεί η λίστα με όσον το δυνατό περισσότερα ελαστικά.

 Κατόπιν οι διαχειριστές ας βάλουν αυτή τη  λίστα κάπου ώστε να είναι χρήσιμη  σε όλους.

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν ειχες διπλα απο καθε λαστιχο και το δεικτη treadware, θα βοηθουσε παρα πολυ

μπορουμε να βρουμε αυτην την πληροφορια;

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες διπλα απο καθε λαστιχο και το δεικτη treadware, θα βοηθουσε παρα πολυ

μπορουμε να βρουμε αυτην την πληροφορια;

Ηλία ο αριθμός που βλέπεις μπροστά από κάθε ελαστικό είναι ο δείκτης treadware

Link to comment
Share on other sites

αν σω πω οτι τωρα ειδα τους αριθμους απο δεξια;

παντως με κανει εντυπωση πως τα μπριτζεστοουν εχουν τοσο χαμηλο δεικτη. ολοι παραπονιουνται οτι αργει παρα πολυ να ζεσταθει, αν ζεσταθει

 

σε ποιο σαιτ βρηκες αυτες τις πληροφοριες;

 

και κατι αλλο, αυτοι οι δεικτες ειναι ιδιοι ακομα και οταν εχει διαφορετικους δεικτες ταχυτητας; H V W Y

Link to comment
Share on other sites

 

 

και κατι αλλο, αυτοι οι δεικτες ειναι ιδιοι ακομα και οταν εχει διαφορετικους δεικτες ταχυτητας; H V W Y

O δείκτες ταχύτητας αφορούν την κατασκευή του σκελετού όπως προαναφέρθηκε από κάποιο φίλο πιο πριν και δεν αφορούν τη γόμα όπου οι τιμές treadware παραμένουν ίδιες ανεξάρτητα του δείκτη ταχύτητας.

 

παντως με κανει εντυπωση πως τα μπριτζεστοουν εχουν τοσο χαμηλο δεικτη. ολοι παραπονιουνται οτι αργει παρα πολυ να ζεσταθει, αν ζεσταθει

 

 

Δυστυχώς πολλές φορές τα Forum αντί πηγή πληροφοριών καταντούν καφενείο όπου ο καθένας μπαίνει και πετάει την Μ.........του χωρίς τεκμηρίωση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα νταν μόρτες!  Καλησπερίζω κεγώ με τη σειρά μου το παρεάκι!!!

Είμαι για αλλαγή ελαστικού παίδες στο Golf VI TSi 105Ps μοντελάκι 2012......

Έχω καταλήξει στο MICHELIN PRIMACY 3 ---> http://www.michelin.gr/tyres/michelin-primacy-3  για 205/55/R16 V

 

Τι γνώμη έχετε?? έχει φορέσει κάποιος από εσάς το συγκεκριμένο ελαστικό???  κόστος 340-360 ευράκια

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

 

 

Άσχετο αλλά υπάρχουν κ ελαστικά slick κ semislick με χαμηλότερο δείκτη όπως 30 (kumho ecsta v710) κ 80 (michelin pilot sport cup) που τα φοράει ο DarkX από εδώ .

 

 

καθόλου άσχετο, πράγματι τα racing ελαστικά έχουν δείκτη treadware και κάτω από 100. Σωστή !!!

 

 

30 – Kumho Ecsta V710 – Track

40 – Yokohama ADVAN 050 – Track

40 – Hankook Ventus Z214 – Track

50 – Hankook Ventus Z211 – Track

50 – Bridgestone RE55 – Track

60 – Dunlop SP Supersport Race – Track

60 – Yokohama ADVAN 048 – Track

60 – Pirelli PZero Corsa – Track

80 – Michellin Pilot Sport Cup – Track

100 – Toyo R888 (50) – Track

 

 

 

kumho ecsta v710

 

3164.jpg

Και κάποια  άλλα για εμάς τους κοινούς θνητούς!!!

 

140 – Bridgestone Potenza RE070 – STi(old) – road

140 – Hankook RS3 – road

140 – Toyo R1R – road

140 – Federal 595RS-S – road

180 – Yokohama ADVAN 08 – road/track

180 – Bridgestone Potenza RE11 – road

180 – Yokohama ADAVAN 13c – road – EVO

180 – Kumho Ecsta XS KU36 – road

 

200 – Dunlop SP600 – STi current – road

200 – Hankook Ventus RS2 – road

200 – Falken RT615 – road

200 – Dunlop Sport Z1 – road

 

220 – Bridgestone Potenza RE02 – road

220 – Pirelli PZero Rosso/Nero – road

 

240 – Goodyear Eagle F1 asym- road

240 – Toyo T1 Sport – road

240 – Dunlop SP Sport Maxx

240 – Federal 595 – road

 

280 – Dunlop Sport 01 – WRX current – road

280 – Toyo T1R – road

280 – Hankook Ventus V12 – road

280 – Bridgestone RE050 – road

280 – Bridgestone Potenza S001 – road

 

300 – Bridgestone Turanza – road

300 – Falken FK452 – road

300 – Toyo Proxes 4 – road

300 – Dunlop DZ101 – road

 

320 – Hankook Optimo – road

320 – Kumho Ecsta SPT KU31 – road

 

420 – Hankook Ventus V4 – road

 

440 – Kumho Solus KU17- road

 

 

Θα παρακαλούσα όσα μέλη το Forum θέλουν ας ρίξουν μια ματιά στο πλάι των ελαστικών τους  να δουν το δείκτη treadware και να το ποστάρουν ώστε να εμπλουτιστεί η λίστα με όσον το δυνατό περισσότερα ελαστικά.

 Κατόπιν οι διαχειριστές ας βάλουν αυτή τη  λίστα κάπου ώστε να είναι χρήσιμη  σε όλους.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για πολύ μαλακή γόμμα π.χ. treadwear 80 και βασικά για ημισλίκ, να ξέρετε ότι τα Pilot Sport Cup μου κρατάνε κατά μέσο όρο 25.000 χλμ με μεικτή χρήση, δηλ. βολτούλα χαλαρά, ταξιδάκι και φυσικά πατήματα και λίγο στρίψιμο. Για πατήματα με 47 κιλά ροπής μπροστά μόνο 3ες αλλιώς ούτε 15.000 δεν θα βγάλουν. Ίσως αν προσέχεις λίγο παραπάνω να βγάλεις και 30.000, εγώ δεν μπορώ να προσέχω τόσο. Επίσης αργούν λιγάκι να ζεσταθούν, άρα μέχρι να συμβεί αυτό δεν υπερβάλλουμε, ενώ μόλις ζεσταθούν γίνεται εύκολα αντιληπτό και μπορείς να κάνεις (σχεδόν) τα πάντα, μέχρι τουλάχιστον τα όρια του μπροσθιοκίνητου. Και στάση με ξεκινάνε αν τα έχω κάψει όμως. Αν τα ζεστάνεις πολύ, αξίζει να βγεις μια έξω γρήγορα να τα πιάσεις, η αίσθηση είναι σαν να έχεις πιάσει μέλι δηλ. νιώθεις το δέρμα σου να κολλάει ελαφρώς επάνω στη γόμμα.

 

Μερικές τεχνικές πληροφορίες.. Καταρχάς έχουν δείκτη (Υ) την παρένθεση δεν τη βάζω τυχαία, άλλο Υ και άλλο (Υ). Υ = μέχρι 300 χλμ/ώρα, (Υ) = πάνω από 300 χλμ/ώρα. Βέβαια θα μου πεις και το W που είναι για μέχρι 270 θα καλύψει και τον πιό καύτη οδηγό οπότε ποιος ο λόγος, τέλος πάντων. Σύμφωνα με Michelin βρίσκονται στο απώγειο των επιδόσεών τους γύρω στους 85 βαθμούς θερμοκρασία +- 15, δουλεύουν καλύτερα με camber από -1.5 μέχρι -3 και από πιέσεις, για χρήση δρόμου normal, για πίστα 25-28. Εγώ κανονικά δουλεύω 35-36 αλλά για κανένα πάτημα θα πέσω σε πιέσεις πίστας και ξαναβάζω μετά (ηλεκτρική τρόμπα στο πορτ παγκάζ). Σχετικά με πιέσεις, διαπίστωσα εξοικονόμιση 25% με 35-36 που δουλεύω τώρα στο 2ο σετάκι, συγκριτικά με 25-28 που δούλευα στο 1ο. Θα μου πεις εξοικονόμιση με λάστιχα πίστας ο θεός και η ψυχή του αλλά κάτι είναι κι αυτό. Επίσης, καθώς το φθείρεις βελτιώνονται συνεχώς και γύρω στο 50% της φθοράς τους είναι το ιδανικό σημείο. Και τέλος να ξέρετε ότι το συγκεκριμένο ελαστικό, όπως και πολλά στην ίδια κατηγορία δηλ. ημισλίκ (χρήση πίστας και δρόμου), έχει περίπου 30% λιγότερο tread depth από ένα θερινό επιδόσεων που δεν είναι ημισλίκ, κάτι που φαίνεται εύκολα και με το μάτι βλέποντας τα αυλάκια πόσο ρηχά είναι. Χαρακτηριστικά να πω ότι είναι ακόμα πιό ρηχά και από τα Toyo R888, με διαφορά τρίχας.

 

Αυτά, α και επίσης, ναι, σε πάνε και στη βροχή αλλά θέλουν αγάπη και υπομονή. Θα πας αργά και θα φτάσεις, σώος και ασφαλής, προσοχή στα λιμνάζοντα. Στο χιόνι δεν πάνε πουθενά, στον πάγο δεν πάνε πουθενά και επίσης δεν θέλουν θερμοκρασίες κοντά στο 0, εγώ θα λεγα μέχρι +4 με +5 όχι πιό κάτω. Μόλις έφαγα το 1ο σετ σκεφτόμουν τα Kumho Ecsta v710 που φαίνονται και στη φωτό πάνω στη λίστα, αλλά τρομοκρατήθηκα μόλις διάβασα reviews για χρήση σε συνθήκες βροχής, δηλ. είναι να πας ταξίδι και να σε πιάσει βροχή ψάχνεις ξενοδοχείο για διανυκτέρευση. Με τα Pilot Sport Cup, το ξαναλέω, πας στη βροχή, προσεκτικά μεν αλλά πας και όποιος σας πει το αντίθετο να πάει για ψάρεμα, έχει ωραιότατα ψάρια το χειμώνα.

 

Ενδεχομένως πολλά από αυτά που έγραψα να αφορούν και άλλα ημισλίκ ελαστικά, αλλά κατά βάση αφορούν προσωπική εμπειρία με τα συγκεκριμένα από το 2011.

Edited by DarkX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

DJGATS νομίζω είχες ενδιαφερθεί για τα Michelin Primacy 3; Αν τα έβαλες εσύ ή και οποιοσδήποτε άλλος ακόμη, μπορείς να πεις τι εντυπώσεις έχεις; Σκέφτομαι αυτά ή ίσως μετά ως 2η επιλογή κάποιο Continental για VW Golf IV 1.6 Generation σε διαστάσεις εργοστασιακές 205/55/16. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ψάχνω για ελαστικά για Golf V 140hp TSi. Αυτά που φοράω εδώ και 2.5 χρόνια είναι Dunlop BluResponse από τα οποία δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος.

Διαβάζω στην ADAC ότι καλύτερο ελαστικό σε 205/55/16 είναι το Michelin Primacy 3 (https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=228381&SourcePageId=31821)

Η πρώτη μου ερώτηση είναι πώς και σε αυτή τη λίστα δεν υπάρχει το Michelin Pilot Sport 3. Μήπως ανήκει σε άλλη, ποιο sport κατηγορία;

Μεταξύ Michelin Primacy 3 και Goodyear EfficientGrip Performance τί θα επιλέγατε; Κάποιο άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.τι ελαστικά μου προτείνεται για golf gt για απλή καθημερινή χρήση;

Τα barum είναι καλή επιλογή;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.