Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

στο tyrereviews το hankook το δχουν για πολυ καλυτερο απ το γιοκογλιστρα!

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-AutoBild-Summer-Tyre-Test.htm

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εντύπωση μου έχουν κάνει και τα Goodyear Efficient Grip, στη διάσταση αυτή, κυρίως για την ωραία αίσθηση κύλισης στον αυτοκινητόδρομο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά αν και ήμουν κολλημένος με τα michelin εδώ και μία 6ετια βάζω στα αμάξια μου το continental sport contact...και είμαι υπέρ καλυμμένος σε στεγνό και βρεγμένο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Golf VII που έχω τώρα έχει πάνω ακόμα τα εργοστασιακά Michelin Energy, καλό λαστιχάκι φαίνεται μέχρι τώρα, αν και δεν είχα ποτέ Michelin (λόγω τιμής και είχα ακούσει πως έχουν μικρή διάρκεια ζωής και γλιστράνε)

Παλαιότερα έχω βάλει Conti Premium 2 (καλό), Pirelli P Zero Nero (μέτριο), Bridgestone Turanza (χάλια), Dunlop Maxx (πολύ καλό), Dunlop TT (πολύ καλό), Dunlop RT (πολύ καλό)

Προσωπικά πιστεύω πως τα Dunlop είναι γενικά καλύτερα (και καλή τιμή και διάρκεια ζωής και κράτημα στο βραγμένο)

Δεν έχω βάλει Bridgestone R002 (θα ήθελα να τα βάλω ίσως στην 1η αλλαγή που θα κάνω έχω ακούσει καλά λόγια)

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Panagiotis_H said:

 

Δεν έχω βάλει Bridgestone R002 (θα ήθελα να τα βάλω ίσως στην 1η αλλαγή που θα κάνω έχω ακούσει καλά λόγια)

 

υπ οψην βγηκε ηδη το 003...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

υπ οψην βγηκε ηδη το 003...

έχει βγει εδώ και ένα χρόνο, στο ελλαδιστάν έχει κυκλοφορήσει? αν ναι, δώσε λινκ

Link to comment
Share on other sites

οχι δε το ειχα βρει οταν το εψαξα πριν λιγο καιρο.και στη μπριτζεστον που πηρα τηλ μου καναν τον κινεζο.

θα τα φερω μονος μου να πανε να... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας,

 

Ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με το ακολουθο:

 

Εχω ενα golf 5αρι (2007) το 140αρι. Ηρθε παλι ο καιρος να αλλαξω λαστιχα και θελω την συμβουλη σας σε 2 θεματα. Τωρα φοραει (ακομα) της μανας του τις διαστασεις (205 στην 16αρα - Conti Sport Contact 2). Θελω να το κανω 215 στην 16αρα, να το προχωρησω ή λετε να μην το σκεφτομαι καν;

 

Επισης εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο λαστιχακι; (κατι εχω ακουσει για Conti Sport Contact 5 και θα ηθελα την συμβουλη σας).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα .
Έχω ένα Golf VII 1.6 TDI 105 από το 2013, και από τη μάνα του φοράει τα Dunlop FastResponse (205/55R16 91V). Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά.

Έχω κάνει 50.000+ χλμ και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ήρθε όμως η ώρα να αλλάξω.

Ένας φίλος μου με GOLF V είπε για ContiSportContact 5. Είχε βάλει και τα ContiSportContact 2 και σε 20.000 χλμ ήταν για καινούρια λάστιχα (ΤΡΑΓΙΚΟ).

 

Είμαι ανάμεσα σε 

  • ContiSportContact 5
  • Michelin Primacy 3
  • Dunlop Sport BluResponse

 

Τι μου προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα πάλι σε dunlop... άλλαξα περσι τον Μάρτιο τα απαράδεκτα bridgestone turanza (πάρα πολύ σκληρά, αν και ανθεκτικότατα, είχαν αρκετό πέλμα όταν αντικαταστάθηκαν στα 4,5 έτη με 55.000χλμ) με τα dunlop sportbluresponse στη διάσταση που αναφέρεις 205/55/16 91v , (ίσως έπρεπε να κάνω υπέρβαση να πάω στα sportmaxx rt με δείκτη βέβαια Υ που είναι επίσης πολύ καλό λάστιχο, πλέον έχουν βγει τα RT2 , δε γνωρίζω αν βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση ) . Σαν εντυπώσεις εδώ και 1,5 χρόνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, ήσυχο, μαλακό λάστιχο, καλό κράτημα και σε στεγνό και σε βρεγμένο, έχω διανύσει περίπου 26.000 χλμ και έχει πολύ πέλμα ακόμη.. Κόστος 4αδας με ζυγοστάθμιση και τοποθέτηση είχα δώσει 330€ αλλά μπορούσα να βρω και 20-30 ευρώ πιο κάτω
Michelin δε ξέρω αν θα πήγαινα. Γενικά ακούγονται ως πολύ καλά λάστιχα αλλα τα πλαινά τους μετά απο σύντομο διάστημα δε βλέπονται και είναι 20-30% πιο ακριβά από τα υπόλοιπα ίδιας κατηγορίας-ποιότητας
 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , takpanos said:

Χλωμο το βλεπω. Εγω ειμαι υπερευχαριστημενος με αυτα

Και όχι μόνο εσύ... Αν καταφέρει και χαλάσει κάποιος ευρωπαικό λάστιχο σε 20000 χιλ το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Nikos P Thessaloniki said:

Καλησπέρα και από εμένα .
Έχω ένα Golf VII 1.6 TDI 105 από το 2013, και από τη μάνα του φοράει τα Dunlop FastResponse (205/55R16 91V). Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά.

Έχω κάνει 50.000+ χλμ και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ήρθε όμως η ώρα να αλλάξω.

Ένας φίλος μου με GOLF V είπε για ContiSportContact 5. Είχε βάλει και τα ContiSportContact 2 και σε 20.000 χλμ ήταν για καινούρια λάστιχα (ΤΡΑΓΙΚΟ).

 

Είμαι ανάμεσα σε 

  • ContiSportContact 5
  • Michelin Primacy 3
  • Dunlop Sport BluResponse

 

Τι μου προτείνετε ?

contact και primacy

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο εσύ... Αν καταφέρει και χαλάσει κάποιος ευρωπαικό λάστιχο σε 20000 χιλ το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι κάνει λάθος.

Μιλαμε για ενα απο τα πιο τιμια και καλα λαστιχα που κυκλοφορησαν

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , Nikos P Thessaloniki said:

Καλησπέρα και από εμένα .
Έχω ένα Golf VII 1.6 TDI 105 από το 2013, και από τη μάνα του φοράει τα Dunlop FastResponse (205/55R16 91V). Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά.

Έχω κάνει 50.000+ χλμ και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ήρθε όμως η ώρα να αλλάξω.

Ένας φίλος μου με GOLF V είπε για ContiSportContact 5. Είχε βάλει και τα ContiSportContact 2 και σε 20.000 χλμ ήταν για καινούρια λάστιχα (ΤΡΑΓΙΚΟ).

 

Είμαι ανάμεσα σε 

  • ContiSportContact 5
  • Michelin Primacy 3
  • Dunlop Sport BluResponse

 

Τι μου προτείνετε ?

Βάλε τα ίδια!

Όσο αφορά στα Continental, η δική μου άποψη, που ταυτίζεται με πολλών, το 2 και 3 ήταν από τα καλύτερα της φίρμας, με το 5άρι να μην μπορεί να σταθεί

επάξια στο όνομα - επιδόσεις που είχαν οι προκάτοχοι του.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά !

Η ανταπόκριση ήταν μεγάλη και γρήγορη !
Όσο αναφορά για Goodyear EfficientGrip ή Goodyear EfficientGrip Performance έχουμε κάτι ?
Ή να μην ασχοληθώ καν ?

Πάντως τείνω προς τα Michelin Primacy 3 ( 205/55 R16 91V ), ρώτησα σε λαστιχά και μου είπε 300,00 € φορεμένα με ευθυγράμμιση ζυγοστάθμιση στην τιμή.

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ φοράω εδώ και 40000χιλ. Goodyear EfficientGrip Performance και είμαι υπέρ ευχαριστημένος και στις πρόσφατες βροχές που τα έκανα δοκιμή ακόμα κρατάνε άψογα.

ιδίως με primacy HP που φόραγα πριν είναι η μέρα με την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στις διαστάσεις αυτές τα Michelin Primacy 3 σε Golf IV 1.6 και μπορώ να πω ότι δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Δεν γνωρίζω αν σε αυτο είναι σημασίας η ημερομηνία κατασκευής, τοποθέτησης κλπ. Αυτά που έβαλα είναι με ημερομηνία κάπου αρχές Οκτωβρίου και τοποθέτηση έγινε αρχές Μαρτιου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά φοράω τα Michelin Primacy 3 εδώ και κανά 20.000 αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος με την πρόσφυση. Με 20k μόνο πάνω και αφήνει και την 3η κάτω όλη. Ενώ είμαι φανατικός της michelin σκέφτομαι μήπως απλά το primacy δεν είναι τόσο για πατήματα και γιαυτό δεν πατάει καλά κάτω. Τι να πω θα δείξει πόσο θα κρατήσουν. Πάντως έχουν πολλή γόμα ακόμα απλά η πρόσφυση έχει πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.