Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

3 λεπτά πριν , DubbeR_ChRoniS said:

εχει ηδη βγει και στη δικη σου (μου) διασταση.

αρα γιατι ειναι για το αρ?

γιατι το λάστιχο αυτό είναι για Κατηγορία Ταχύτητας ZR(Y) δηλαδή από 240 km+

ψαξτο λίγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , DubbeR_ChRoniS said:

το εχω ψαξει

αυτο που λες ομως τι σημαινει εκτος του οτι εχει πολυ υψηλη αντοχη?

δεν είναι υψηλή αντοχή είναι για υψηλές ταχύτητες το λάστιχο.

Σύμβολα Χαρακτηριστικά
Σύμβολο Ταχύτητας "Ν" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 140 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "P" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 150 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "Q" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 160 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "R" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 170 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "S" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 180 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "T" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 190 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "U" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 200 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "H" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 210 Km/h
Σύμβολο Ταχύτητας "V" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 240 Km/h (π.χ. 255/55 R 15 91V)
Σύμβολο Ταχύτητας "W" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 270 Km/h (π.χ. 225/60 R 15 96W)
Σύμβολο Ταχύτητας "Y" Για οχήματα με ταχύτητα που δεν υπερβαίνει τα 300 Km/h (π.χ. 275/40 R 18 94Υ)
Κατηγορία Ταχύτητας "VR" Για οχήματα με ταχύτητα πάνω από 210 Km/h (π.χ. 195/50 VR 15)
Κατηγορία Ταχύτητας "ZR" Για οχήματα με ταχύτητα πάνω από 240 Km/h (π.χ. 205/40 ZR 17)
ZR + Σύμβολο Ταχύτητας "W" Ελαστικά με διπλό συμβολισμό για οχήματα με ταχύτητα πάνω από 240 Km/h αλλά να μην υπερβαίνει τα 270 Km/h
ΖΡ + Σύμβολο Ταχύτητας "Y" Ελαστικά με διπλό συμβολισμό για οχήματα με ταχύτητα πάνω από 240 Km/h αλλά να μην υπερβαίνει τα 300 Km/h
Link to comment
Share on other sites

1ο και πιο συμαντικό για ένα μεσαίο αυτοκίνητο σαν το fsi το δικό μου και για τα tsi

δεν ζεστένετε εύκολα το λάστιχο οπότε δεν αποδίδει σε φρενάρισμα κτλ.

για να αποδώσει αυτό το λάστιχο θέλει υψηλές ταχύτητες κτλ

2ο σίγουρα θα είναι ακριβά κα για αγορά κ για καταναλωση

οπότε για μένα στη διασταση 205 55 r16 δεν κάνει.

αν έπερνα καμια μαζεράτι κ έβαζα 16αρα ζάντα θα έκαναν,

αυτά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.θα πρεπει να ξερεις πως αυτο που οριζει την αντοχη σε ταχυτητα ειναι η κατασκευη του ελαστικου.

δηλαδη ο σκελετος του.

αυτο που οριζει το ποσο γρηγορα θα ζεσταθει ειναι το πελμα του.

το ελαστικο θα ζεσταθει το ιδιο γρηγορα ειτε ειναι πανω σε αυτοκινητο με 115 αλογα οπως το δικο σου ειτε σε 300 αλογα

2.κοστιζει 400ευρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στους δείκτες ταχύτητας υπάρχει και το (Y) όπως το βλέπεις με την παρένθεση που είναι για ταχύτητες άνω των 300. Τέτοια ήταν τα Cup που φορούσα τα οποία πράγματι αργούσαν πολύ να ζεσταθούν, μετά βέβαια άλλαζε το αμάξι. Τα R888 που φοράω τώρα όμως παρόλο που είναι στην ίδια κατηγορία (semi-slick) ζεσταίνονται για πλάκα, μάλιστα έχουν τη φήμη πως υπερθερμαίνονται. Και επίσης αλλάζουν το αμάξι. Δεν είναι στανταράκι ότι τέτοια ελαστικά αργούν να ζεσταθούν δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

όσο ζεις μαθένεις.

θα μπορούσατε και οι 2 να ανοίξετε ένα τόπικ

για λάστιχα υψηλών ταχυτήτων. εγώ θα θελά

να μιλήσουμε για νορμάλ λάστιχα όπως αυτά που ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , xaxoulis said:

όσο ζεις μαθένεις.

θα μπορούσατε και οι 2 να ανοίξετε ένα τόπικ

για λάστιχα υψηλών ταχυτήτων. εγώ θα θελά

να μιλήσουμε για νορμάλ λάστιχα όπως αυτά που ψάχνω

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Premium-Contact-5.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Primacy-3.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Turanza-T001.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/EfficientGrip-Performance.htm

 

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φόρουμ
έχω ένα golf v fs1 1.6 η σπορ έκδοση με λάστιχα 205/55 R16
καιρός να αλλάξω μετά 4 χρόνια τα λάστιχα
είμαι μεταξύ 4 ελαστικών
1) Continental Conti Premium Contact 5 βγαίνει και το 6 σε λίγο καιρό αν δεν βγήκε
2) Michelin Primacy 3
3) Bridgestone Turanza T001 ή η καινούρια έκδοση Τ001 EVO
4) Goodyear EfficientGrip Performance
 
θα παρακαλούσα η φίλοι του φόρουμ να αναφέρουν γνώμες μόνο γι αυτήν την διάσταση ελαστικών
 
α) στο αυτοκίνητο όταν το αγόρασα το 2006 είχε τα bringastone turansa r300
     καλό λάστιχο σε κράτημα στροφες κτλ, λίγο θορυβώδες, σκληρό δεν καταλάβαινε τίποτα σε χώμα
    λακούβες αλλά τις καταλάβαινες καλά στο αυτοκίνητο κ αργούσαν να ζεσταθούν.
     απόλυτος έλεγχος στο τιμόνι τα άλλαξα και γενικά δεν γλυστρούσαν είτε σε γυαλί δρόμους είτε
     σε βροχή είτε σε ψιλοπάγο. σε χιόνι δεν τα δοκίμασα,  καλό φρενάρισμα τόσο σε βρεγμένο και στεγνό
      στα 45000 τα άλλαξα αν κ θα μπορούσα καμιά 20αριά ακόμη. καθόλου φθορά από την αρχή μεχρι το τέλος
β) έβαλα μετά από 45000-12000 τα Michelin Primacy hp πιο μαλακά λάστιχα πιο αθόρυβα καλύτερη
     ποιότητα κύλισης όχι τόσο καλά στη βροχή σε κύληση και κράτημα από τα bringastone όμως αρκετά καλά κ πιο οικονομικά
     σε καύσιμο μη φανταστείτε τρελά πράματα. αρκετά καλός έλεγχος στο τιμόνι χαζογλυστρήματα σε δρόμους
     γυαλί κ σε ψιλοπάγο ικανοποιητικά σε χιόνι ικανοποιητικά σε φρενάρισμα σε βρεγμένο και στεγνό
      λογική φθορά από την αρχή μεχρι το τέλος
γ) στα 120000-185000 έβαλα πάλι τα Michelin Primacy 3 όχι μεγάλες διαφορές με τα hp λίγο καλύτερα σίγουρα
     λογική φθορά από την αρχή μεχρι το τέλος
δ) 185000-240000(μέχρι σήμερα δηλαδή) έχω τα Continental Conti Premium Contact 5.
     στην αρχή αρκετά καλά με καλά πατήματα και καλό φρενάρισμα και κράτημα.
     όσο περνούσε ο καιρός όχι τόσο καλά σε κράτημα και δεν νιώθεις τιμόνι και κράτημα με σιγουριά.
     φρενάρισμα αρκετά καλό ακόμη κ μετά από χιλιόμετρα. με το χιόνι φέτος καλά πήγε αλλά σε λίγο
      πάγο γλυστρούσε κατευθείαν, βεβαια ήταν κ λάστιχο  50000+ χιλιομέτρων.
     μεγαλύτερη φθορά από bridgestone και michelin, μάλλον δεν θα τα ξαναπρωτιμήσω δεν ξέρω αν θα
      βάλω τα 6άρια όταν βγουν.
      από τις 3 μάρκες που έβαλα αν δεν κοπανούσαν σε κάθε λακούβα και είχε λιγότερο θόρυβο τα bridgestone θα ήταν καλύτερα από  τα michelin
       πάντως σίγουρα είναι καλύτερα πιστεύω και τα 2 καλύτερα από τα continental, πάντα μιλάμε για τις δικές μου διαστάσεις.
       δεν ξέρω για τα καινούρια continental 6 και bringestone t001 evo και αν η michelin βγάλει κάτι
     
      κράτημα : bridgestone, michelin, continental
      στεγνό: michelin, continental, bridgestone,
      βροχή: bridgestone, michelin, continental
      φρενάρισμα: continental, bridgestone, michelin,
      γλυστρημα: bridgestone, continental, michelin
      άσχημες καιρικες συνθήκες: bridgestone, michelin, continental
      πατήματα-τιμόνι: bridgestone, michelin, continental
      οικονομία καυσίμου-ζεσταμα ελλαστικών: continental, michelin, bridgestone,
      θόρυβος: michelin, continental, bridgestone,
      ανθεκτηκότητα ελαστικού: bridgestone, michelin, continental
 
  ελπίζω να βοήθησα και να βοηθηθώ από φίλους θα περιμένο και τις δικές σας απόψεις και αν κάποιος έχει φορέσει
 τα Goodyear EfficientGrip Performance, ευχαριστώ για τον χρόνο σας Γιάννης

Συμφωνω στα πιο πολλα απο αυτα που γραφεις. Η μονη διαφωνια μου ειναι στο turanza. Δεν ξερω για πιο λογο το θεωρεις τοσο καλο εγω που το οδηγησα στη συγκεκριμενη διασταση ηταν το χειροτερο λαστιχο που εχω δει! Φρενα-κρατημα μηδεν με 15.000χλμ. Θορυβωδες πολυ σκληρο λαστιχο. Μονο η αντοχη του ηταν καλη λογο σκληροτητας αλλα τι να το κανω; Δεν υπηρχε ασφαλεια στο δρομο. Δε θα το εβαζα με τπτ ξανα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

όσο ζεις μαθένεις.
θα μπορούσατε και οι 2 να ανοίξετε ένα τόπικ
για λάστιχα υψηλών ταχυτήτων. εγώ θα θελά
να μιλήσουμε για νορμάλ λάστιχα όπως αυτά που ψάχνω
Χαχαχαχαχα...
Ωραίος...
Και εγω όταν Ρωτούσα για συγκεκριμένα λάστιχα με πρότειναν ο καθένας αλλα..
Όσο ζεις μαθαίνεις...
Πιο πολλές πληροφορίες πήρα από το Tyrereviews κοίτα και εκεί...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4) Goodyear EfficientGrip Performance

κατά την άποψη μου το καλύτερο σε αυτή την διάσταση τα είχα πάνω στο αμάξι για 50000 και άντεχαν ακόμα 5 με 10000 επιπλέον χιλιόμετρα.

ξέχασα τη σημαίνει ABS στο φρενάρισμα μακράν καλύτερο στα φρένα από τα michellin άρχισε να μπαίνει το abs μετά τα 45000 χιλιόμετρα,  στη βροχή σχεδόν πήγαινα όπως στο βρεγμένο, αθόρυβο, πολύ καλύτερα κρατήματα στο στεγνό σε σχέση με τα michellin primacy. Για μένα το καλύτερο σε αυτή τη διάσταση. εγώ έχω το TSI με τα 140 αλογα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4) Goodyear EfficientGrip Performance

κατά την άποψη μου το καλύτερο σε αυτή την διάσταση τα είχα πάνω στο αμάξι για 50000 και άντεχαν ακόμα 5 με 10000 επιπλέον χιλιόμετρα.

ξέχασα τη σημαίνει ABS στο φρενάρισμα μακράν καλύτερο στα φρένα από τα michellin άρχισε να μπαίνει το abs μετά τα 45000 χιλιόμετρα,  στη βροχή σχεδόν πήγαινα όπως στο βρεγμένο, αθόρυβο, πολύ καλύτερα κρατήματα στο στεγνό σε σχέση με τα michellin primacy. Για μένα το καλύτερο σε αυτή τη διάσταση. εγώ έχω το TSI με τα 140 αλογα

 

Καλο λαστιχο, συμφωνω.

 

Αλλα συμφωνω με το Χρονη για το ps4.

 

Στη διασταση που συζηταμε εχει θεμα ανοιχτο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είχα καταλήξει στα Goodyear EfficientGrip Performance να τα δοκιμάσω και αυτά

αλλά παρουσιάστηκαν στην έκθεση της φρανκφούρτης τα michelin primacy 4!!!

https://tyres.rezulteo.co.uk/blog/tyre-news/new-tyres/michelin-primacy-4-lasting-safety-and-performance-5292

https://www.kwik-fit.com/blog/michelin-primacy-4

θα είναι διαθέσιμα από ιανουάριο του 18.

οπότε τι λέτε να κάνω να περιμένω 4 μήνες να τα περάσω

η να βάλω τα good year;;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , xaxoulis said:

είχα καταλήξει στα Goodyear EfficientGrip Performance να τα δοκιμάσω και αυτά

αλλά παρουσιάστηκαν στην έκθεση της φρανκφούρτης τα michelin primacy 4!!!

https://tyres.rezulteo.co.uk/blog/tyre-news/new-tyres/michelin-primacy-4-lasting-safety-and-performance-5292

https://www.kwik-fit.com/blog/michelin-primacy-4

θα είναι διαθέσιμα από ιανουάριο του 18.

οπότε τι λέτε να κάνω να περιμένω 4 μήνες να τα περάσω

η να βάλω τα good year;;

αυτό θα το κρίνεις εσύ ανάλογα με την κατάσταση των ελαστικών σου.

Στην Ελλάδα θα έρθουν τότε? μήπως καθυστερήσουν να έρθουν?

Link to comment
Share on other sites

τα λάστιχά μου αντέχουν το πολύ 5-6 μήνες, όχι παραπάνω.

σε επικοινωνία με τι michelin μου απάντησαν:

Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας στα προϊόντα της Michelin!
Η ημερομηνία διάθεσης του νέου MICHELIN Primacy 4 στην Ελλάδα θα ανακοινωθεί την ερχόμενη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Έχει έρθει η ώρα να αλλάξω τα λάστιχα του αυτοκινήτου.

Αυτή την στιγμή φοράει τα ponteza s002. Εμφανισιακά ωραίο λάστιχο, πρακτικά όμως χάλια.

Το χάλια που γράφω μπορεί να φταίω και εγώ λόγω υψηλού δείκτη ταχύτητας που έχει το λάστιχο.

 

Σε κουβέντα που είχα με κάποιον (όχι λαστιχα) είπε ότι τα καταστήματα που πού συνεργάζονται με την Bridgestone έχουν πιο καλά ελαστικά από τους άλλους.

Είναι αλήθεια αυτό?

Edited by j_kalai
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , j_kalai said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Έχει έρθει η ώρα να αλλάξω τα λάστιχα του αυτοκινήτου.

Αυτή την στιγμή φοράει τα ponteza s002. Εμφανισιακά ωραίο λάστιχο, πρακτικά όμως χάλια.

Το χάλια που γράφω μπορεί να φταίω και εγώ λόγω υψηλού δείκτη ταχύτητας που έχει το λάστιχο.

 

Σε κουβέντα που είχα με κάποιον (όχι λαστιχα) είπε ότι τα καταστήματα που πού συνεργάζονται με την Bridgestone έχουν πιο καλά ελαστικά από τους άλλους.

Είναι αλήθεια αυτό?

Εδώ τώρα γελάμε φίλος

Όπως πάντα (ή τις περισσότερες φορές για να μην είμαι απόλυτος)

ο Έλληνας καταναλωτής έχει άποψη για τα πάντα. 

Μην ακούς ανακρίβειες (για να μην τις ονομάσω διαφορετικά και παρεξηγηθώ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω καλα...

ενας φιλος σου, σου ειπε οτι ενα σετ Α ελαστικων ειναι καλυτερο απο ενα αλλο ιδιο Β σετ 

ιδιας μαρκας μοντελου και χαρακτηριστικων αν το σετ Α το αγορασεις απο εναν επισημο εμπορο

και το Β σετ,του ιδιου ελαστικου επαναλαμβανω, το αγορασεις απο εναν οχι επισημο εμπορο?

καλα καταλαβα????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες.
Αυτό που άφησε να εννοηθεί είναι τα εργοστάσια κατασκευής.
 
 
 


Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να καταλάβεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Α και στη θέση σου θα πήγαινα σε άλλον επαγγελματία.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα νέος στο forum ,έχω ένα απλό golf 1600 fsi και θέλω νέα λάστιχα.Διάβασα όλα τα σχόλια σε όλες τις ενότητες περι λάστιχων και μπορώ να πω πως δεν έβγαλα και πολλά συμπεράσματα για το ποιο λάστιχο 

είναι τελικά το κατάλληλο για το αυτοκίνητο,κάποια σχόλια είναι και παλιά...αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι από άσχετος που ήμουν,μιας και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ απλά πήγαινα και έβαζα μια επώνυμη τετράδα, έχω κρατήσει πολλές καλές πληροφορίες οπότε,τουλάχιστον δεν θα με δουλεύουν(διότι ανακάλυψα πως το αυτοκίνητο φορούσε 2 διαφορετικές θερμοκρασίες στα λάστιχα μπρος-πίσω με διαφορετικές ημερομηνίες).Σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό και μπαίνω στο θέμα, τι γνώμη έχετε για τα michelin primacy 4     205/55/16

                                                                                      michelin   pilot sport 4 

                                                                                     pirelli cinturato p7 blue και αν ξέρετε την ουσιαστική διαφορά με το p1 verde...

 

ή να πάω σε ένα all season λάστιχο ;;;; climamate ή cinturato all season ?? 

για να καλύψω όλες της πιθανότητες, βέβαια το αυτοκίνητο κυκλοφορεί στην πόλη πολύ και μόνο σκ κάνα κοντινό ταξιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.