Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

μεταξύ των παραπάνω θα διάλεγα τα michelin pilot sport 4 τα έχω σε 225/40/18 στο golf και 225/45/17 στο skoda superb  

Πριν στο skoda είχα βάλει pirelli και δεν έμεινα ευχαριστημένος... τα PS4 είναι μακράν καλύτερα σε σχέση με τα πιρέλι καινούρια...

 

Αν κάτι δεν σου αρέσει σχετικά με τα michelin θα πρότεινα να κοιτάξεις και τα continental EcoContact 6 ή PremiumContact 5 

continental έβαζα πάντα παλιότερα αλλα από τη σειρά 3 και μετά άρχιζαν να φαγώνονται νωρίς και δεν τας ξαναπροτιμισα... εξαιρετικά σε επιδόσεις πιθανόν τα καλύτερα μέχρι στιγμής αλλα μικρή διάρκεια ζωής σε σχέση με αλλα

Επίσης καλές εντυπώσεις έχω και για τα Nokian  αν και δεν είναι πολύ διαφημισμένη στην ελλάδα παλιότερα που δούλευα σε αντιπροσωπεία τα είχα φέρει μια εποχή κυρίως για 16" και σε οποιον τα είχα δώσει όταν ερχόταν η ώρα τις αλλαγής ερχόταν και ζητούσαν πάλι τα ίδια πάει καιρος όμως και δεν ξέρω τωρα σε τι τιμές παίζουν και αν συμφέρουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό


 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 1:31 ΠΜ, Deus164 said:

 

Αν κάτι δεν σου αρέσει σχετικά με τα michelin θα πρότεινα να κοιτάξεις και τα continental  ή PremiumContact 5 


 

σε διασταση 185/60/14 στο δικο μου αμαξι..........απλα μαπα,ουτε που θα ξαναβαλω αυτη την μαρκα 

 

τα HANKOOK nentus prime 3 και τα vredestein sportrac 5 σε 2 διαφορετικα αυτοκινητα μου και σε 205/55/16 τα εχω καταευχαρηστιθει.πολυ καλο κρατημα σε στεγνο και βρεγμενο,με τα hankook ενα κλικ πιο αθορυβα και λιγο πιο μαλακα-ανετα στο δρομο σε σχεση με τα vredestein

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Golf VI 160 2009

μετά απο 90.000 με δύο σετ michelin energy saver λέω να αλλάξω!

 

Continental premium contact 5 €330

Pirelli P7 (μάλλον όχι το Blue) €285 (προσφορά)

 

Αυτά απο ένα κατάστημα που ρώτησα.

Σίγουρα θα πάρω και άλλες προσφορές απλά πρώτα να καταλήξω στο ελαστικό!

Το αμάξι κινείται τις περισσότερες φορές με 4 άτομα και τα λάστιχα τα αλλάζω πιο πολύ λόγο ηλικίας και όχι φθοράς.

Μένω Κρήτη και το 80% είναι σε στεγνό Εθνική με σχετικά καλή άσφαλτο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να δεις και τα Goodyear EfficientGrip Performance

και Michelin Primacy 4

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
 
Golf VI 160 2009
μετά απο 90.000 με δύο σετ michelin energy saver λέω να αλλάξω!
 
Continental premium contact 5 €330
Pirelli P7 (μάλλον όχι το Blue) €285 (προσφορά)
 
Αυτά απο ένα κατάστημα που ρώτησα.
Σίγουρα θα πάρω και άλλες προσφορές απλά πρώτα να καταλήξω στο ελαστικό!
Το αμάξι κινείται τις περισσότερες φορές με 4 άτομα και τα λάστιχα τα αλλάζω πιο πολύ λόγο ηλικίας και όχι φθοράς.
Μένω Κρήτη και το 80% είναι σε στεγνό Εθνική με σχετικά καλή άσφαλτο.
 
Φοράω τα continental premium 6 225 45 17 και είμαι πολύ ευχαριστημενος

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

205/55/16 είναι το νήμα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Και Λοιπόν ?

 

Εγώ τα φοράω σε άλλη διάσταση σε άλλο αυτοκίνητο. Για να έχεις μια εικόνα ως υποψήφιος αγοραστής καλό είναι εμπειρίες από την ίδια διάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Και Λοιπόν ?
Καταρχήν ρωτάω αν βγαίνει μήπως κάνω λάθος.Τωρα αν βγαίνει έχει διαφορά σε ποιότητα η σε συμπεριφορά το λάστιχο σε σε άλλη διάσταση;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανεις γνωμη για τα yokohama;; bluearth λεγεται. φορουσα επανω τα continental prem 5 (golf 5 gt sport 140ps). εχθες εκανα την αλλαγη και αντι να φορεσω τα ιδια μετα απο αυτα που λετε στο φορουμ και με προταση απο τον μαστορα να μην βαλω τα ιδια μου προτεινε ή yokohama ή bridgestone. στα ιδια χρηματα ολα. απλα αυτα τα 2 σε σχεση με τα κοντι πρεμ 5 εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και στα πλαινα δεν ειναι τοσο μαλακά.

Edited by Kostas Tranoulis
Link to comment
Share on other sites

Απο michelin energy saver πήγα σε Primacy 4 τελικά.

Αν και δε συγκρίνω όμοια λάστιχα (4χρονών vs 2 μηνών)

το primacy έχει καλύτερα κρατήματα σε επαρχιακούς δρόμους με στροφές και φουλ φορτωμένο.

 

Σπινιάρει πολύ πιο δύσκολα ακόμα και η πρώτη (το μοντέλο με τα 160 άλογα) αλλά έχω δεί ~ένα λίτρο περισσότερη κατανάλωση.

Πριν είχα μέση 6.3-6.6 και τώρα είμαι πάνω απο τα 7 λίτρα.

Έχω βάλει λιγότερη πίεση βέβαια απο τα energy saver (έβαζα το μέγιστο που γράφει το αυτοκόλλητο αφού σχεδόν πάντα είμαστε 4 άτομα μέσα) και μπορεί και για αυτό να ακούω πολύ λιγότερη φασαρία όπως είναι και πιο ομαλό στο δρόμο.

 

Γενικά φάνηκε καλή αναβάθμιση και είμαι ευχαριστημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά ελαστικά 205/55 r16 στο δικό μου (golf vi 1.4 160 μόνο μαμά).

 

Πρώτα τα michelin energy saver από το εργοστάσιο. Καλά και τίμια για τα δεδομένα τους, κράτησαν 45k.

 

Μετά τα michelin pilot sport 2. Στην αρχή καταπληκτικά σε κράτημα και αθόρυβα, μετά τα 25k και μέχρι τα 45k δεν μου άρεσαν γλυστρούσαν, βέβαια δεν έκανα αλλαγή τα μπρός πίσω όταν χρειάστηκε και αυτό σίγουρα έπαιξε ρόλο.

 

Μετά τα dunlop sport blueresponse για άλλα 45k. Σκληρά και θορυβώδη στην κύλιση, τίποτα ιδιαίτερο σε κράτημα, δεν τα προτείνω για το μοντέλο μας.

 

Τέλος, εδώ και 15k έχω βάλει τα michelin pilot sport 4 (στις 12k έβαλα τα μπρός πίσω μαζί με ζυγοστάθμιση). Όπως και τα ps2 σούπερ σε κράτημα και αθόρυβα, σε βροχή και στους απαράδεκτους δρόμους μας δεν τα προτείνω για φουλ σπορ οδήγηση.

 

Από κατανάλωση δεν έχω δει αξιοσημείωτες διαφορές σε όλα. Μετράω χιλιόμετρα από γέμισμα σε γέμισμα, δεν πέφτω κάτω από 7,8 ποτέ, το trip computer μας δεν είναι αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Golf VI TSI 160 και αυτή την στιγμή φοράω 205/55 R16 Michelin CrossClimate και συμπλήρωσα ήδη 50.000 χλμ οπότε ήρθε η ώρα να τα αλλάξω. Επειδή τα οικονομικά μου είναι λίγο ζορισμένα τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να βάλω λάστιχα σε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή χωρίς όμως να κάνω υποχωρήσεις σε θέματα ασφάλειας. Οπότε πολύ φθηνές λύσεις απορρίπτονται. Έχω βρει τα Uniroyal RainSport 3 σε τιμή 240€ (η τετράδα) τα οποία διαβάζοντας κριτικές στο δίκτυο θεωρούνται πολύ καλά σε βρόχινο οδόστρωμα. Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα ελαστικά είτε από δική του εμπειρία είτε από κάποιον γνωστό του;

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι στενα οικομικα βαλτα ειναι αξιοπρεπη ελαστικα. Οχι υπερβολες στο στριψιμο εχουν μαλακα πλαινα.

Βαλε 94V XL η 94Υ XL αν βρεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2019 at 12:12 ΠΜ, Crywolf said:

Έχω ένα Golf VI TSI 160 και αυτή την στιγμή φοράω 205/55 R16 Michelin CrossClimate και συμπλήρωσα ήδη 50.000 χλμ οπότε ήρθε η ώρα να τα αλλάξω. Επειδή τα οικονομικά μου είναι λίγο ζορισμένα τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να βάλω λάστιχα σε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή χωρίς όμως να κάνω υποχωρήσεις σε θέματα ασφάλειας. Οπότε πολύ φθηνές λύσεις απορρίπτονται. Έχω βρει τα Uniroyal RainSport 3 σε τιμή 240€ (η τετράδα) τα οποία διαβάζοντας κριτικές στο δίκτυο θεωρούνται πολύ καλά σε βρόχινο οδόστρωμα. Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα ελαστικά είτε από δική του εμπειρία είτε από κάποιον γνωστό του;

σε αυτη την διασταση και σε αυτα τα χρηματα ειχα βαλει τα goodyear effecient grip performance και με ειχε εντυπωσιάσει και στο βρεγμένο και στα φρενα 

όπως και για τα pirelli p7 εχω ακουσει πολυ καλα λόγια δεν τα εχω βαλει ομως

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και αθορυβο ελαστικο το efficient επισης!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2019 at 9:09 ΠΜ, Kostas Tranoulis said:

εχεις κανεις γνωμη για τα yokohama;; bluearth λεγεται. φορουσα επανω τα continental prem 5 (golf 5 gt sport 140ps). εχθες εκανα την αλλαγη και αντι να φορεσω τα ιδια μετα απο αυτα που λετε στο φορουμ και με προταση απο τον μαστορα να μην βαλω τα ιδια μου προτεινε ή yokohama ή bridgestone. στα ιδια χρηματα ολα. απλα αυτα τα 2 σε σχεση με τα κοντι πρεμ 5 εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και στα πλαινα δεν ειναι τοσο μαλακά.

 

https://kyriazis-elastika.gr/listings/bridgestone-a005-weather-control-205-55r16-91h/

 

 

Κορυφη΄-

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2019 at 12:12 ΠΜ, Crywolf said:

Έχω ένα Golf VI TSI 160 και αυτή την στιγμή φοράω 205/55 R16 Michelin CrossClimate και συμπλήρωσα ήδη 50.000 χλμ οπότε ήρθε η ώρα να τα αλλάξω. Επειδή τα οικονομικά μου είναι λίγο ζορισμένα τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να βάλω λάστιχα σε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή χωρίς όμως να κάνω υποχωρήσεις σε θέματα ασφάλειας. Οπότε πολύ φθηνές λύσεις απορρίπτονται. Έχω βρει τα Uniroyal RainSport 3 σε τιμή 240€ (η τετράδα) τα οποία διαβάζοντας κριτικές στο δίκτυο θεωρούνται πολύ καλά σε βρόχινο οδόστρωμα. Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα ελαστικά είτε από δική του εμπειρία είτε από κάποιον γνωστό του;

Καταρχάς ευχαριστώ όσους απάντησαν στον προβληματισμό μου.

 

Επανέρχομαι καθώς η ζημιά που μου έβγαλε εντωμεταξύ το αμάξι (μου στοίχισε 600€) πήγε την αγορά ελαστικών αρκετά πίσω. Τα παραπάνω ελαστικά τα βρίσκω πια στα 250€ ενώ στην ίδια τιμή έχω βρει και τα RainSport 5. Αξίζει να πάρω τα 5 (τα οποία επειδή είναι νέα στην αγορά δεν έχουν δοκιμαστεί) από τα 3; Γνωρίζει κάποιος τι παραπάνω έχει η έκδοση XL;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Crywolf said:

Καταρχάς ευχαριστώ όσους απάντησαν στον προβληματισμό μου.

 

Επανέρχομαι καθώς η ζημιά που μου έβγαλε εντωμεταξύ το αμάξι (μου στοίχισε 600€) πήγε την αγορά ελαστικών αρκετά πίσω. Τα παραπάνω ελαστικά τα βρίσκω πια στα 250€ ενώ στην ίδια τιμή έχω βρει και τα RainSport 5. Αξίζει να πάρω τα 5 (τα οποία επειδή είναι νέα στην αγορά δεν έχουν δοκιμαστεί) από τα 3; Γνωρίζει κάποιος τι παραπάνω έχει η έκδοση XL;

 

Για τα rainsport 3 ναι είναι καλά  αλλά με το 5αρι βελτιώθηκαν τα προβληματάκια που είχε το 3 (το παλιό).

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/Uniroyal-RainSport-5-Press-Release.htm

 

Πολύ καλό λάστιχο και τίμιο και εγώ στη αλλαγή ελαστικών στο passat το σκέφτομαι το rainsport 5.

 

To XL ειναι ποιο ενισχυμένο σαν ελαστικό.

 

Εγώ πάντως το XL θα κοίταγα

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , OMINUS said:

 

Για τα rainsport 3 ναι είναι καλά  αλλά με το 5αρι βελτιώθηκαν τα προβληματάκια που είχε το 3 (το παλιό).

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/Uniroyal-RainSport-5-Press-Release.htm

 

Πολύ καλό λάστιχο και τίμιο και εγώ στη αλλαγή ελαστικών στο passat το σκέφτομαι το rainsport 5.

 

To XL ειναι ποιο ενισχυμένο σαν ελαστικό.

 

Εγώ πάντως το XL θα κοίταγα

Ευχαριστώ πολύ για απάντηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και τα michelin prinacy και pilot sport 4 αν μπορεις να δωσεις τη διαφορα.
Το ps4 ειδικα, ειναι υποδειγματικο ελαστικο και αποτελει σημειο αναφορας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα michelin prinacy και pilot sport 4 αν μπορεις να δωσεις τη διαφορα.
Το ps4 ειδικα, ειναι υποδειγματικο ελαστικο και αποτελει σημειο αναφορας.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Διαφορές ανάμεσα στα Primacy4 και Pilot Sport4;
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , gousias said:

 


Διαφορές ανάμεσα στα Primacy4 και Pilot Sport4;

 

Από αυτα που λένε στην αγωρα έξω και σε διάφορα site και το primacy 4 θεωρείτε ότι είναι και αυτό (η έστω πλησιάζει ) σε sport ελαστικά σαν τα pilot 4... Κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.