Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

43 minutes ago, gousias said:

 


Διαφορές ανάμεσα στα Primacy4 και Pilot Sport4;

 

και τα 2 θεωρουνται premium λαστιχα με θετικα σχολια σε all around χρηση...εχω την εντυπωση οτι το ps4 ειναι λιγο πιο ακριβο απο το primacy...εγω στο touran και τις 2 φορες που αλλαξα λαστιχα εβαλα τα primacy(3 την πρωτη φορα, 4 την δευτερη)..γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το λαστιχο σε ολους τους τομεις...ενα - ισως τα μαλακα πλαινά...θελει προσοχη με λακουβες και δεν του αρεσει το ανεβασμα στο πεζοδρομιο..κατα τα αλλα ειναι εξαιρετικο λαστιχο...για ps4 οπως ειπα και πιο πανω καταθετω αυτα που χω διαβασει..ισως καποιος που χει φορεσει να μας πει την εμπειρια του..

Link to comment
Share on other sites

Premium touring ->primacy4
High performance -> ps4



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, gousias said:

Χωρίς να φαίνομαι αγενής, αλλά κατάλαβα ότι και τα 2 είναι καλά! Τώρα να πω ότι η απορία μου απαντήθηκε;;;!!!

Αγαπητέ φίλε gousias...θεωρώ οτι την απάντηση στο ερωτημα σου την εχεις μονο εσυ.

Εγώ απο την πλευρά μου σου εγραψα την εντύπωση που έχω απο το primacy απο την εμπειρια που χω μαζι του τα τελευταία χρόνια.

Σχετικα με το ps4 συμφωνώ με το σχολιο του nikdev και ξαναλέω οτι το συγκεκρυμενο λαστιχο δεν το χω δοκιμασει..οι κριτικες του επισης ειναι πολυ καλές..φανταζομαι οτι η καλυτερη επιλογη τουλαχιστον για μενα εχει σχεση και με την χρηση που κανει κανεις -  πχ εγω με τον γερο-touran δεν νομιζω οτι θα βαζα 1 perfomance λαστιχο - ετσι το βλεπω εγω βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

tα ps4 τα εχω σ αυτη τη διασταση εδω και 1 χρονο και 17.000 χλμ

εντυπωσεις?θετικοτατες σε οτι οδοστρωμα και να εισαι..εκτος αν εχει γινει καθρεφτης...

εκει εδω και λιγα χλμ εχει γινει επικυνδινο...αν βεβαια βρει λιιιιγο καλο δρομο,ειναι βεντουζες

Link to comment
Share on other sites

Σε golf.vi tsi 122ps έχω τοποθετήσει εδώ και 4 μήνες (4 K km) τα νέα Goodyear efficient grip performance 2 στη διάσταση 205/55/16 ....πραγματικά εξαιρετικό ελαστικό σε.ολες τις συνθήκες και πολύ άνετο, μακράν το καλύτερο ελαστικό που έχω τοποθετήσει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε golf.vi tsi 122ps έχω τοποθετήσει εδώ και 4 μήνες (4 K km) τα νέα Goodyear efficient grip performance 2 στη διάσταση 205/55/16 ....πραγματικά εξαιρετικό ελαστικό σε.ολες τις συνθήκες και πολύ άνετο, μακράν το καλύτερο ελαστικό που έχω τοποθετήσει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο 

Είδα και την αξιολογηση σου στο σκρουτζ. Αρχοντας


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Για golf 5 σκέφτομαι μεταξύ condinental premium contact 6 και michellin pilot sport 4. Κατέληξα βασιζόμενος των τεστ της adac για το 2020. Καμια πρόταση ανάμεσα απο αυτα τα 2 λαστιχα? 

Link to comment
Share on other sites

μισελεν...επισης αν και αναφερεσαι στα συγκεκρυμενα 2, θα σου προτεινα να δεις και το primacy σε μισελεν παλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε τα μισελεν.καλυτερο κρατημα απο τα κοντινενταλ και θα σου βγαλουν και πιο πολλα χιλιομετρα.
 

Εννοειται ps4 !


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη διασταση σου ειναι κορυφαια και τα δυο.
pilot sport 4-5 ή/και Primacy 4+
Premium contact 6

Πληρώνεις τα βάζεις, τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι για απλό 1.6 Golf IV, μήπως τα μοντέλα είναι για πιο προχωρημένα/δυνατά αυτοκίνητα και άρα δεν θα ζεσταίνονται/έχουν καλά κρατήματα;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ορεξη για λιγο chat προφανως :)

Το overall εξαιρετικης αποδοσης ελαστικο, προφανως για καποιο λογο ειναι μπροστα απο τα υπολοιπα. Αυτο ισχυει για ολες τις συνθηκες. Αυτο πρεπει να γινει κατανοητο.

Επισης οι εταιριες για καποιο λογο το βγαζουν στη διασταση που θες. Διαφορετικα, δεν θα εβγαινε.

Δεν βγαινει ας πουμε το 4s γιατι δυσκολο αυτοκινητο (οχι αδυνατο ομως) να εχει σε τετοια διασταση και απαιτητικο οδηγο που να τον ενδιαφερει πρωτιστως το στεγνο, η αισθηση τιμονιου και το handling στο στεγνο.

Απαιτητικός, δεν είναι αυτός που εχει μονο M3.
Απαιτητικος μπορει να ειναι ο καθενας στο δικο του τουτου.
Μην νιωθεις υπερβολη ενα καλο ελαστικο.

Ειπαμε αν το αντεχεις, προχωρα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη με παρεξηγείς, χαλεποί καιροί απαιτούν εύστοχες λύσεις γαρ…
Μου έκανε εντύπωση που στο site της Michelin βαθμολογία σε κατανάλωση καυσίμου το Primacy4 είχε C!!!
Αντίθετα σε μηχανές αναζήτησης αλλά και διαφόρων τα site τα έδειχναν νομίζω και Α!!!
Άρα το Pilot Sport, το οποίο δεν το έβγαζε στα προτεινόμενα μοντέλα ελαστικών για το αυτοκίνητο, θα έχει κάποιες ιδιαιτερότητες έναντι του Primacy4;
Προσωπική επιλογή ποια θα έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγω κανεναν, ειναι ωραια η λαστιχοσυζητηση.
Αρκει να βαζουμε απο την αρχη ολες τις προυποθεσεις.

Υπάρχει πλέον Primacy 4+, όπως έγραψα.
Αν υπαρχει στενοτητα, με αμεση αναγκη αλλαγης επρεπε να το πεις απτη αρχη βαζοντας οριο χρηματικο.

Ποσα χρηματα υπαρχουν και σε τι κατασταση ειναι τα τωρινα ελαστικα; (Βαθος/ηλικια).

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να μπει ελαστικό αξιόπιστο. Πρώτο θέτω αυτό.
Επειδή κάνω λίγα χιλιόμετρα πλέον και το αυτοκίνητο μένει συχνά σε κλειστό γκαράζ, νομίζω - αν δεν κάνω λάθος - ότι τα λάστιχα μπορούν να αντέξουν παραπάνω χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Διαστάσεις 205/55/16.
Οι 2 τελευταίες αλλαγές είχαν γίνει με Michelin.
Απλώς σκεφτόμουν αν υπήρχε κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ρωταω ομως oldipbemoticons_smile.png

Έβαλες την οικονομική παράμετρο, για να καταληξουμε καπου στοχευμενα

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτα αυτα
Conti premium 6
Goodyear Efficient Grip Perf2


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σχετικά με ημερομηνίες κατασκευής επειδή όσες φορές έχω προσπαθήσει να πάρω «φρέσκα» τουλάχιστον να τα χαρακτηρίσω όσο το δυνατό πιο πρόσφατα, όλοι σου πετάνε 4μηνου και βάλε! Αν πούμε ότι ήθελα σήμερα να βάλω είτε τα Michelin είτε τα Continental, που θα πρέπει να πάω, σε εισαγωγέα αντιπρόσωπο ή δεν δίνουν λιανική;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στους επίσημους πωλητές της κάθε εταιρείας στο site τους που και ποιοί είναι στην Ελλάδα.

 

Επίσης και τα falken και τα Hankook.

 

Η Hankook έβγαλε και το καινούργιο ventus prime 4

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.