Jump to content
thanos.k

Ατυχημα Και Συμβουλες Για Τις Διαδικασιες ...

Recommended Posts

Κατα τις 2...και ενω γυρνουσα σπιτι σε διασταυρωση παραβιασε κοκκινο ενα AUDI και ενω εκανα προσπαθεια αποφυγης εκεινος ηρθε και επεσε σαν ντουγανος πανω μου . Ευτυχως ολα καλα απο θεμα υγειας αλλα δεν παραδεχεται οτι παραβιασε κοκκινο ....και ισχυριζετε το αντιθετο ... η τροχαια κατεγραψε το συμβαν οπως και ενας απο την ασφαλιστικη μου ...πως πρεπει να κινηθω τωρα ? Ο τυπος ειχε μεσα γκομενες και τερμα μουσικη και δεν με ειδε καν ... Εκεινου του ανοιξαν αεροσακοι....εμενα τιποτα και γενικα ειχε μεγαλυτερη ζημια απο μενα λογω γωνιας ισως συγκρουσης ...

Πως κινουμαι ? Αυριο θα παω ασφαλεια ...τωρα πρεπει να κινηθω νομικα με δικαστηρια απο οτι καταλαβαινω. Η αστυνομια ειπε οτι το ποιο πιθανο ειναι να βγει συν υπαιτιοτητα γιατι δεν μπορουν να βγαλουν ακρη αυτοι ποιος φταιει . Ειμαι χαλια αλλα ειμαι καλα .. ειχα και συνεπιβατη και ολα καλα . ΕΠισης σε αυτο το κομματι η λειτουργια των φαναριων ειναι περιεργη ...ειναι ταυτοχρονα πρασινο και προς την μια κατευθυνση και προς την αντιθετη αλλα εχει κοκκινο αν πας προς τα δεξια η προς τα αριστερα...μπορες να πας μονο ευθεια... εε εκεινος εστριψε αριστερα και αγινε οτι εγινε. Φοβαμαι μηπως δεν βρω το δικιο μου ..αν και ηταν χεσμενος δεν παρα δεχθηκε...

Link to comment
Share on other sites

οι γκομενες που ειχε μεσα ο φιλος ηταν καλα κοματια????

θα πας να συμβουλευτεις καταρχην τον ασφαλιστη σου και αυτος πιθανον θα σ εκατατοπισει,αν οχι τοτε πας αστυνομια και αν δεν βρεις ακρη κινησε νομικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαζακι δυστηχως :p . Δυσκολη η περιπτωση μου ...απο την αστυνομια τι μπορω να ζητησω παραπανω ρε παιδια >?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Το ποιο πιθανον ειναι να τα βρουνε οι ασφαλιστικες μεταξυ τους ποιος ειναι ο φταιχτης, δεν συμφερει καμια να πανε δικαστικα, ο ασφαλιστης σου θα σου πει, στην χειροτερη (αν εχεις 100% δικιο) βρες καποιον μαρτυρα που να σε υποστηρηξει.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠισης σε αυτο το κομματι η λειτουργια των φαναριων ειναι περιεργη ...ειναι ταυτοχρονα πρασινο και προς την μια κατευθυνση και προς την αντιθετη αλλα εχει κοκκινο αν πας προς τα δεξια η προς τα αριστερα...μπορες να πας μονο ευθεια... εε εκεινος εστριψε αριστερα και αγινε οτι εγινε.

αυτό σου φτάνει να αποδείξεις. Επίσης ελπίζω να πήρες το τηλέφωνο του από πίσω σου. Αν το έκανες μπορεί να αποδείξει ως μάρτυρας ότι είχες πράσινο και είσαι εντάξει. Αλλιώς θα βγει συνυπαιτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως...δεν υπηρχε ψυχη....ουτε καμερες...τιποτα ... θα γινει σχεδιαγραμμα ,υπαρουν φωτο ολα...ΑΛΛΑ οχι μαρτυρασ και ο τυπος...δασκαλευτηκε απο φιλο συγγενη ποιος ηταν εκει..και ειπε και εγω με πρασινο ...περασα ...

Η συνυπαιτιοτητα ειναι αυτο που πληρωνει καθε ασφαλιστικη το 50% της ζημιας του δικου της οχηματος ....? Τι να πω...επισης μου ειπαν...κατι για 7-9 χιλ ευρω ...αφηστε λιγο να ηρεμησω να σηλωσω φωτο να δειτε και εσεις...

Με επιασαν τα κλαματα γιατι ειναι αγορασμενο με πολυ κοπο .....πιθανων δεν θα βρεθει δικιο απο μερους μου....και ο πουστης θα τη βγαλει λαχανο....

Οποια συμβουλη θα ηταν δεκτη παιδια ,ακομα ειμαι υπο μεγαλο σοκ ... δεν μπορω να διανοηθω αυτο που εκανε .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θάνο κατ' αρχήν ηρέμησε μιας και οι ζημιές είναι μόνο υλικές ! Η υγεία είναι πάνω από όλα! Ξέρω ότι σε πονάει το αμάξι αλλά σε προστάτεψε με το παραπάνω.

Απο κεί και πέρα, ζητάς απο την τροχαία αντίγραφο της καταγραφής του συμβάντος, ελέγχεις εάν έχεις κάλυψη Νομικής Προστασίας στην ασφάλεια σου και πας στον ασφαλιστή σου. Καλό είναι να του ζητήσεις να ψάξουν στα αρχεία της ασφαλιστικής για ατυχήματα που συνέβησαν στο παρελθόν στο ίδιο σημείο και ενεπλάκησαν οχήματα ασφαλισμένα στη ασφαλιστική σου εταιρεία. Έτσι θα έχεις μια πρώτη εικόνα και σχετικές πληοροφορίες. Ελπίζω να κάλεσες την φροντίδα ατυχήματος της ασφαλιστικής σου. Αλκοτεστ λογικά σας έκαναν έτσι?

Αυτά για την ώρα και βλέπουμε.

Χαλάρωσε και σκέψου τι έγινε ξανά. Μπορεί να θυμηθείς κάτι που θα σε βοηθήσει!!!

Φιλικά

Στέφανος.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες ερχοταν αντιθετα και θελησε να στριψει (κατα αυτον αριστερα) ενω το πρασινο φαναρι επετρεπε μονο την πορεια ευθεια εκεινος θεωρησε οτι μπορει να παει αριστερα παραβλεπωντας το μικρο κοκκινο βελακι στα αριστερα του , και την ωρα που εστριβε εγω διεσχιζα την διασταυρωση ....κινουμενος στο ρευμα μου ευθεια . Εγω εχω χτυπηματα στην πλευρα του οδηγου στο υψος του φαναριου και λογω εκεντορυ χτυπηματος ψαλιδισαν τα αυτοκινητα και χτυπησαμε και τις πισω πορτες...η δικη μου πισω απο του οδηγου δηλαδη και σε εκεινον τα χτυπηματα ειναι μπροστα απο τον συνοδηγο στο υψος του φαναριου και προφυλακτηρα και πισω πορτα συνοδηγου.... εγω εκανα ελιγμο με τιμονι δεξια αλλα δεν προλαβα και πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Θανο καλά ξεμπερδέματα

Απο οτι διάβασα και αν κατάλαβα καλά είχες και εσυ συνεπιβάτη, γιατί παρακάτω λες οτι δεν εχεις μάρτυρες;

τεσπα αν ειχες χρησιμοποίησε τον σαν μάρτυρα.

Τι ζημια εχει το αυτοκινητο σου, στο περιπου;

Link to comment
Share on other sites

Τον χρησιμοποίησα αλλα και ο άλλος είχε 4 άτομα μέσα... Δε βγαίνει νόημα έκανα πάντως τα απαραίτητα... Το θέμα είναι πως μπορώ να αποδειξω βαση των στοιχειων ότι έχει υπαιτιότητα. Μίλησα με ειδικό πραγματογνομωνα όπου θα βοηθησει το θέμα . Αύριο θα σηκώσω φωτο καθώς θα χρειαστώ συμβουλές για επισκευή και ανταλλακτικά ... Εύχομαι να μην τύχει ποτέ σε κανεναν άλλο... Το αίσθημα αδικίας είναι απαίσιο ...Ευχαριστω για την υποστήριξη παιδιά σημασία έχει ότι ότι είμαι καλα και ότι το αμάξι ακουσε και στον ελιγμό αλλα και μετα το χτύπημα αποφευγωντς κολόνα καο νησίδα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Θάνο τώρα το είδα το θεμα , μην στεναχωριέσαι ρε φίλε στο κάτω κάτω εσύ είσαι καλά !!

Ευχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και κουράγιο,δυστηχως υπάρχουν πολλά λαμόγια γύρω μας ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια ,για ολη την υποστηριξη . Αυτες ειναι οι ζημιες μου .Θα ηθελα τις εκτιμησεις σας και τις συμβουλες σας πανω στο θεμα του κοστους...

wp000476.jpg

Uploaded with ImageShack.us

wp000477j.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τωρα δεν θα κανω καμια κινηση θα περιμενω να δω πως θα κινηθω ... αν και δεν υπαρχει μεγαλη περιπτωση να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας διοτι δεν υπαρχει μαρτυρας... ο τυπος αποδεδειγμενα και απο τις ζημιες μας αλλα και απο την τελικη θεση αλλα και το σημειο συγκρουσης ηταν σιγουρο οτι ειχε 30 -40 χιλιομετρα τουλαχιστον την ωρα που εστριβε ,δεν εκανε καμια αποπειρα να με αποφυγει ισα ισα οταν εγω πατησα τα φρενα και εστριψα το οχημα μου δεξια αλλιως θα με ειχε βρει στην πορτα ,ημουν ηδη διερχομενος της διασταυρωσης εχωντας φτασει στην μεση της. Δεν ξερω τι απο ολα αυτα μπορει να χρησιμοποιηθει υπερ μου ....γιατι πανω απο ολα δεν υπηρξε μαρτυρας...η Συνυπαιτιωτητα τι σημαινει ? Οτι ο καθενας πληρωνει τα δικα του ? Η οτι οι ασφαλιστικες θα δεχθουν να πληρωσει η καθε μια το 50% των ζημιων του οχηματος της ? ..Εβγαλα την μεικτη πριν 1 χρονο ...αυτο ειναι που με στεναχωρει ...οπως και η αδικια που θα υποστω οπως διαφενεται ... Και πριν 6 μηννες ειχα μπει στην διαδικασια να βαλω Onboard καταγραφικο...ΑΝ το ειχα...τωρα θα τους ειχα πιασει απο τα @@ ...χαλαρα ...κατι το οποιο θα βαλω οταν με το καλο το φτιαξω οπως και σε ολα τα οχηματα της οικογενειας. Αλλα αυτο που με τρελαινει ειναι οτι τωρα αυτος θα ισχυριζεται οτι και αυτος περασε με πρασινο ...μονο κερδος εχει...

AN ειχα αυτο http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Car_Accessories/Car_DVR/Full_HD_Car_DVR_with_HDMI_and_Motion_Detection ...δεν θα ειχα τωρα τραβαλα....θα φιανοταν καθαρα οτι ειχα πρασινο και καθαρα οτι εκεινος δεν εκανε κανεναν ελιγμο εστριψε χωρις φλας .....και γενικως ηταν ο υπαιτιος...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι με όσο το δυνατόν λιγότερα έξοδα να το επισκευάσεις το αμάξι σου, φίλε

Μια ερώτηση για να εκφράσω την απορία μου

Κατά τη σύγκρουση, δεν άνοιξε κανένας αερόσακος ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν έχει στο φανάρι του άλλου πορτοκαλί σήμα για την στροφή αριστερα τελείωσε. Δεν υπάρχει συνυπαιτιοτητα. Τι να λέμε τωρα. Όφειλε να προσέξει πριν στριψει ο τύπος να δει αν περνάει αυτοκίνητο απο την αντιθετη κατεύθυνση και μετα να περάσει. Δεν παραβίασε κόκκινο ωστόσο παραβίασε σοβαρή ειδοποίηση του φαναριου. Οπότε εσυ αυτο θα υποστηρίζεις. Αν φυσικα καταλαβα σωστά.και δεν παει να πέρασε με πράσινο και είχε και 200 άτομα στο αμάξι του. Εσυ δεν είχες κάποιο ειδικο σήμα ώστε να προσεχείς τους απο δεξιά σου ερχόμενους έτσι; Πανε βγάλε μια φωτο και το φανάρι να είσαι σίγουρος και χρησιμοποίησε τον συνεπιβάτη σου για μάρτυρα. αν αρνηθούν το συμβάν και σε βάλουν συνυπαιτιοτητα κυνήγησε το δικαστικά. Να πάρεις όλο το πόσο φουσκωμένα + ηθική βλάβη και έλειψη αυτοκινήτου για τις καθημερινές σου μετακινήσεις . Σορρυ που το λέω έτσι αλλα γαμησε τον τον εξυπνακια

Link to comment
Share on other sites

θανο μαλλον εισαι στα 4-5 χιλιαρικα λογω καλυμπρας και ουρανου που στραβωσε στη ακρη βεβαια αν δεχθεις να το σφυρηλατησουν ερχεται με ποιο λιγα! παντως εργασια και ανταλλακτικα σε κοβω στα μαχιμουμ 5 ,αν τα βρεις μεταχειρισμενα σε αλλο χρωμα τα ανταλλακτικα δηλαδη απο αυτοκινητο που εχει τρακαρει απτην αλλη πλευρα εχει καλως αλλα γνησια αστο καλυτερα ειναι και καινουργιο και θα παει ο κουκος αηδωνι...η αντιπροσωπεια ποσο σου λεει?για τα διαδικαστικα δεν ξερω να σου πω αλλα επειδη εφτιαξα ενα γκολφ 4 που ειχε φερει τουμπες στον αερα με μια πανω σε ενα δεντρο ,εμπειρικα σου λεω οτι καθως θα βγαινουν οι λαμαρινες θα βρισκουν και αλλη ζημια,μακαρι να γλυτωσεις με κανα 3χιλιαρο.παντως με βαλες σε σκεψεις γαι μεικτη...οπου και να ακουμπησουν αυτα τα γκολφ το χιλιαρικο το εχουν για την πλακα....το θεμα ειναι αν βρεις καλο φανοποιο να στο φτιαξει χωρις; να τριζει το αμαξι μετα...θυμισου τι σου λεω γιατι να φτιαχτει ο ουρανος πισω θελει λυσιμο η καμπινα και δεν ξερουν και ολοι....να κανουν εργοστασιακη δουλεια....κουραγιο και υπομονη...θελει υπομονη και επιμονη....αν το θελεις να το κρατησεις φτιαχτο...αν οχι φτιαχτο και πουλα το μετα.απο σενα εξαρταται...

και κοιτα μην σου πουν για αντικατασταση ουρανου...αποφυγε το...προτιμησε το σφυρι και επαναφορα παρα την αντικατασταση του...εξαλλου ερχεται ανετα απο οτι βλεπω...απλα μην παν να βγαλουν τα σαιτονια λεφτα απο σενα...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και οι 2 να είχατε πράσινο όπως μπορεί να ειπωθεί,έχεις προτεραιότητα αφού πήγαινες ευθεία και αυτός έστριβε.Απλός κ.ο.κ είναι.Πολύ μεγάλη ζημιά πάντως,ευτυχώς δεν χτυπήσατε.Εύχομαι να πάνε όλα καλά Θάνο.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα πράσινο έχουν μόνο όσοι κινούνται ευθεία ...εκενο που ερχόταν από το αντιθεττο για να κάνει αριστερά νόμιμα έχει άλλο φανάρι και οταν τα μεγάλα κεντρικά φανάρια γίνουν κόκκινα τότε αυτό γίνεται πράσινο .σε καμία περιπτωση..δεν αναβοσβήνει πορτοκαλί . Τώρα οταν αυτό έχει πράσινο οι κινούμενοι ευθεία έχουν κόκκινο!! Δεν ξέρω αν έχει νόημα η προτεραιότητα...γιατι δεν μπορεί να αποδειχθεί ποιος είχε πράσινο,εκτός και αν λαμβάνεται υπόψιν ...απο το δικαστήριο.Αεροσακος άνοιξε μόνο ο πλευρικος του audi γιατι το πίσω χτύπημα βρήκε πάνω στην περιοχή του αισθητήρα του παρα το ότι εκείνος έχει ζημια σε όλο το προφυλακτήρα ,χύθηκαν λάδια αλλα και νερά...δεν άνοιξαν οι μπροστινοι . Θα σηκώσω σχέδιο του δρόμου για να συμβουλεψετε .... Όσο για τη ζημια δεν νομίζω ότι αξίζει να το πουλήσω ...χαμενος θα βγω...και ποσο να το δώσω ??? Πολλά τα ερωτήματα...

Ευχαριστω για τις συμβουλες θα το μεταφερω... στο συνεργειο...Οπως ειπα δεν το πηγα σε vw αλλα αλλου ...μια εκτιμηση προχειρη απο ενα παιδια με συνεργειο ηταν 6-7.... ειδωμεν,...τι θα γινει

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.