Jump to content
sav6n2

Παντρεμα Πλεξουδασ

Recommended Posts

πρωτα απ'ολα καλησπερα.

το προβλημα που εχω ειναι το εξης,θελω να βαλω ενα μοτερ απο πολο 1.4 AEX σε ενα seat arosa 1.0 AER.

το seat δεν εχει μεσα μοτερ.εχω βρει το 1.4 απο το πολο αλλα δεν τεριαζουν οι πλεξουδες.

μηπως μπορει να βοηθησει παντρεψω τις δυο πλεξουδες?

Edited by sav6n2
Link to comment
Share on other sites

πρεπει καποιος να σου κατεβασει σχεδιαγραμματα απτις πλεξουδες και να τα πας και σε ηλεκτρολογο που να καταλαβαινει σχεδιο....δυσκολο σχεδιο χωρις βοηθεια...μιλας παντα για πλεξουδες μηχανης και οχι καμπινας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις να κάνεις κρύβει πολλούς κινδύνους γιατί αν ο κινητήρας που προσπαθείς να εγκαταστήσεις

δεν υπήρχε ποτέ ως έτοιμη λύση για το Arosa, τα κόψε ράψε ενδέχεται να μη σου λύσουν τα προβλήματα σου.

Η πλεξούδα που πηγαίνει στο μηχανοστάσιο θα πρέπει να συνδεθεί με τον εγκέφαλό της. Αυτό είναι το εύκολο

γιατί όλα τα καλώδια θα μπουν χωρίς τροποποιήσεις. Η πλεξούδα που πηγαίνει στα όργανα, το δίκτυο πληροφοριών

του αυτοκινήτου και το καντράν, που θα συνδεθεί;

Γιατί αν τυχόν δεν έχεις τα κατάλληλα όργανα το αυτοκίνητο δεν θα μπορέσει ουτε καν να πάρει μπροστά, μιας και το

immobilizer ξεκλειδώνεται μέσω αυτής της πλεξούδας πληροφοριών κάθε φορά που γυρίζεις το κλειδί.

Επίσης υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο το ABS να μη λειτουργεί σωστά γιατί το κομμάτι των πληροφοριών από τον

εγκέφαλο θα λείπει.

Ταπεινή μου γνώμη, αν ποτέ υπήρχε τέτοιος κινητήρας ή παρόμοιος στο Arosa, βρες εγκέφαλο/πλεξούδα και βάλε τη.

Κωδικοποίησε τα υπόλοιπα συστήματα ώστε να λειτουργούν μαζί τους και άφησε την κοπτοραπτική στην άκρη.

Διαφορετικά κινδυνεύεις να πληρώσεις πολλά λεφτά αλλά να μείνεις χωρίς αυτοκίνητο, μόνο και μόνο επειδή δεν

ταιριάζουν τα ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το αμαξι δεν εχει abs.

επιπλέον δεν εχω σκοπο να αλλαξω ολη την πλεξουδα ουτε εγκεφαλους κλπ.

τα 2 αυτα μοτερ ειναι ιδια κ εχουν τον ιδιο αριθμο καλωδιων (μιλαω για το σημιο της μηχανης που εχει το φισ σε περίπτωση που θες να βγαλεις τη μηχανη) αλλα η μαλ@@@@@ ειναι οτι καπου στα χρωματα χαλαει η δουλεια.

σκεφτομαι οτι μηπως επειδή το 1.4 ειναι του 96 κ το 1.0 ειναι 2002,εχουν αλλαξει τα χρωματα με το περασμα του χρονου...

αυτο το post το εκανα μηπως κ καποιος ξερει ή εχει κανει ποτε κατι παρομοιο.

ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ξαναπροειδηποιήσω πρωτού αρχίσεις το ξηλωμα: Ο τρόπος που τα μετράς είναι επιπόλαιος και μπορεί να σου προκαλέσει πολλά προβλήματα.

Εκτός κι αν σκοπεύεις να βάλεις τον νέο κινητήρα με την πλεξούδα και τον εγκέφαλο του παλιού και ό,τι γίνει (αν γίνει).

Η πλεξούδα του μοτέρ του 2002 αποκλείεται να είναι ίδια με του 1996. Ούτε καν θα έχει τον ίδιο αριθμό καλωδίων γιατί το 2002 τα αυτοκίνητα είχαν

CAN πάνω τους και ο κινητήρας έχει δύο αισθητήρες λάμβδα αντί για έναν που έχει το αυτοκίνητό σου.

Με αυτά τα καλώδια τί σκοπεύεις να κάνεις; Θα τα αφήσουμε έτσι και ό,τι γίνει (και με αυτά);

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι δεν εχει καν αισθητηρα λ καθολου κ μαλιστα εχει τρισιμπιτερ (το παλιο μοτερ το οποιο δεν το εχω πια) κ για αυτο λεω οτι μπορει κατι να γινει...

τες πα...

θα δουμε τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

προχωρα το και ο θεος και η ψυχη σου.......και λεγε μας τι κανεις....καλη τυχη με το project!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'ολα καλησπερα.

το προβλημα που εχω ειναι το εξης,θελω να βαλω ενα μοτερ απο πολο 1.4 AEX σε ενα seat arosa 1.0 AER.

το seat δεν εχει μεσα μοτερ.εχω βρει το 1.4 απο το πολο αλλα δεν τεριαζουν οι πλεξουδες.

μηπως μπορει να βοηθησει παντρεψω τις δυο πλεξουδες?

καλησπερα θα βγαλεις την πλεξουδα απο τον ΑΕΡ κινητηρα και θα τον περασεις στον ΑΕΧ και μετα θα κωδικοποιησεις τον εγκεφαλο του ΑΕΧ και τελος. 100%
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.