Jump to content
XIONOULIS

Φωτογραφικη Μηχανη

Recommended Posts

εχει υποψη του κανεις που ασχολειται μετην φωτογραφια τι θα πρεπει να προσεξει καποιος σε μια αγορα φωτογραφικης μηχανης που θελει να ασχοληθει με αυτο?ποιο θα ηταν το ιδανικοτερο κιτ και μηπςω ξερει σε τι κοστος και ποιες εταιρειες που να εχουν και αφτερ σαλες σερβισ?

Link to comment
Share on other sites

Canon η Nikon δεν είναι τυχαίες..με πολυ μεγάλη ποικιλία φακων και πολλα aftermarket που ταιριάζουν στις μηχανές.

Αν μιλάς πάντα για dslr..

Πολυ καλες μηχανές με πολυ καλο autofocus βίντεο έχει βγάλει και η Sony.

Όλα εξαρτώνται απο τι ζητάς. Πχ αν θές σπαστη οθόνη κτλ.

Εγω έχω την canon 550d με τον 18-135 και είμαι κάτι παραπάνω απο ευχαριστημένος.

Το μόνο που μπορω να σου προτείνω είναι να προτιμήσεις έναν πιο ευρύ φακό απο τον 18-55 που δίνουν τα περισσότερα κιτ γιατι δεν έχει μεγάλη εμβέλεια ζουμ.

Αν πάρεις τον 18-55 σίγουρα κάποια στιγμη θα θελήσεις καλύτερο ζουμ οπότε θα πρέπει να πάρεις άλλον έναν φακό πχ 55-250 αλλα σε αυτη τη περίπτωση θα πρέπει να αλλάζεις φακούς και εκτός απο βαρετό απο το βάλε Βγάλε θα μαζεύει σκόνη και ο αισθητηρας.

Δώσε απο την αρχη κάτι παραπάνω και πάρε έναν all around όπως 18-135 18-250 κτλ.

Ίσως χάνεις λίγο σε ποιοτητα( εσυ δεν θα το καταλαβεις) αλλα θα κερδίσεις πολυ σε χρηστικοτητα.

Μη δώσεις πολλα λεφτα μη δώσεις μεγάλη σημασία στα mgpixel.. Δεν θα τυπώνεις αφίσες!!!

Ότι άλλο χρειαστείς πες μου..

Πολλές πληροφορίες θα βρεις στο www.dpgr.gr

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα όσα αναφέρθηκαν από τον φίλο. Συμπληρωματικά, θα έλεγα ότι και οι μηχανές που δεν ανοίκουν στην κατηγορία των DSLR παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον. Για παράδειγμα οι δυνατότητητες των mirrorless μηχανών είναι εκπληκτικές (πχ Nikon V1) και ίσως να δείχνουν και το τι θα επικρατήσει στο άμεσο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

+1 για Νikon/Canon και +1000 για αρχή στον φακό με μεγαλύτερο εύρος απο τον στάνταρ 18-55 που είναι ο κλασσικός kit. Ο 18-105 με έχει βολέψει πάρα πολύ όταν θέλω να κουβαλήσω μονο ενα φακό!

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις Nikon και ο 18-105 είναι ένας εξαιρετικός φακός ..

Όταν όλοι φτάνει η στιγμη αγοράς μιας dslr νομίζουμε για μια εποχή ότι θα γίνουμε επαγγελματίες και ενω θα καλυπτομασταν άνετα με μια μηχανη των 500 ευρω μπαίνουμε σε ένα τρύπαξι κοιτωντας τύπου επαγγελματικές.

Επίσης να αναφέρω στον ενδιαφερόμενο ότι αν δεν έχει σκοπό να διαβάσει 5 πράγματα να μην στραφεί καν στην αγορα μιας dslr για να τραβάει απλα μια φωτογραφία στο auto.

Ναι μεν είναι μια ΧΑΡΑ αλλα αυτα που σου προσφέρει μια dslr στο manual ειναι πολλα περισσότερα και ενδιαφέρον απο μια απλη φωτο στο auto.

Αν δεν έχει σκοπό για μελέτη μη πεταξεις τσάμπα τα ευρακια σου και τραβα πάρε μια απλη ψηφιακή με ένα αρκετα μεγάλο εύρος ζουμ να κανεις την δουλιτσα σου.

Δεν θα βρεις καλύτερες πληροφορίες και συμβουλές απο το site που σου παρέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις Nikon και ο 18-105 είναι ένας εξαιρετικός φακός ..

Όταν όλοι φτάνει η στιγμη αγοράς μιας dslr νομίζουμε για μια εποχή ότι θα γίνουμε επαγγελματίες και ενω θα καλυπτομασταν άνετα με μια μηχανη των 500 ευρω μπαίνουμε σε ένα τρύπαξι κοιτωντας τύπου επαγγελματικές.

Επίσης να αναφέρω στον ενδιαφερόμενο ότι αν δεν έχει σκοπό να διαβάσει 5 πράγματα να μην στραφεί καν στην αγορα μιας dslr για να τραβάει απλα μια φωτογραφία στο auto.

Ναι μεν είναι μια ΧΑΡΑ αλλα αυτα που σου προσφέρει μια dslr στο manual ειναι πολλα περισσότερα και ενδιαφέρον απο μια απλη φωτο στο auto.

Αν δεν έχει σκοπό για μελέτη μη πεταξεις τσάμπα τα ευρακια σου και τραβα πάρε μια απλη ψηφιακή με ένα αρκετα μεγάλο εύρος ζουμ να κανεις την δουλιτσα σου.

Δεν θα βρεις καλύτερες πληροφορίες και συμβουλές απο το site που σου παρέθεσα.

+1000 dslr στο auto δεν εχει νόημα, τσάμπα το βάρος που κουβαλάς!!

Ναι Nikon εχω, d5100 αν και θα ήθελα την 7000 όχι γιατί δεν με καλύπτει η 5100, απλά ειμαι "κουμπάκιας" και τα εξτρα shortcuts με βολεύουν πολύ, τα χρησιμοποιώ συνέχεια (την εχει φίλος και την εχω δοκιμάσει).

Αλλά είπα να κόψω κανένα euro απο το σώμα για να περισέψει για φακούς, φλας κλπ...

Την πήρα εξαρχής με τον 18-105 και δεν μπορώ να πω οτι το μετάνιωσα! Το εψηνα να τον αντικαταστήσω με τον 18-200 αλλά τελικά πήρα εναν tamron 70-300 sp απο Αμερική που ερχόταν σε πολύ καλή τιμή λόγω rebate και $ (~270 ευρώ) οπότε παραμένω με τον 18-105 + tamron και μελλοντικά σκέφτομαι να τσιμπήσω εναν 35αρη

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις ξεκιναω το ψαξιμο στο σιτε που μου ειπατε και σκρουτζ

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

οκ απο ελλδα και αυτα που λετε ποσο κανουν?ενα μπατζετ των 1200 μαξιμουμ σκοπευω να ακουμπησω...τι παιρνω?αραγε?

Το budget είναι υπερ αρκετό!! Αν μπορείς να τα τσιμπήσεις απο εξωτερικό όμως πιθανότατα να συμφέρει περισσότερο. Αφου καταλήξεις σε κάποιο μοντέλο μετα ψάχνεις τιμές και βλέποντας και κάνοντας ;)

Εγω πήρα τη μηχανή απο amazon.de, τότε είχε 150κατι ευρώ διαφορά!!! Αυτή τη στιγμή που τσέκαρα amazon και skroutz, είναι~130 ευρώ (690 τελική απο amazon και 820 εδώ)

Βέβαια πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση ρίξε μια βόλτα απο τα διάφορα φωτογραφάδικα οταν έρθεις Αθήνα γιατί απο κοντά οι τιμές αλλάζουν προς τα κάτω αφου οι εποχές είναι δύσκολες...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου αποψη αγορα μόνο απο Ελλάδα λόγω εγγύησης και ας χάσεις και 100 ευρω.

Είναι πολλα τα λεφτα για αγορα απο εξωτερικό για κάτι που μελλοντικά μπορει να χρειαστεί service.

Με 1000 ευρω περνεις πολυ καλη μηχανη με έναν αρκετα καλο ζουμ φακό.

Επίσης πολυ καλη για entry level επίπεδο είναι και η νικον 3100.

Αν και φανατικός canonakias να σου πω ένα πολυ μεγάλο πλεονέκτημα της Nikon. 2 χρόνια εγγυηση έναντι 1 της canon.

Ότι θές στείλε pm και θα κοιτάξω και εγω το πρωι να σου κάνω τις προτάσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση είναι όντως ένα θέμα αλλά ακόμα και να μην καλύπτεσαι εδώ τη στέλνεις έξω. Βέβαι απ'οσο γνωρίζω για canon/nikon οι εγγύηση είναι πανευρωπαική. Για εκτός Ευρώπης δεν νομίζω οτι έχεις εδώ εγγύηση.

Τεσπα εμένα δεν με απασχόλησε πολύ γιατί εχω συγγενείς Γερμανία οπότε αν χτύπα ξυλο χρειαστεί κάτι και πρέπει να πάει εκεί κάτι θα γίνει πιστεύω :p

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

οκ μετα απο λιγο σερφαρισμα ειδα για canon d7 κατι κατασταλλαξα οτι πρεπει να ειναι καλη και με ενα φακο 20-200 περιπου να κανει συνολικα παπαδες....επειδη ομως την ειδα λιγο ποιο ακριβουτσικη απο οτι διεθετα παω για το κορμι οπως λετε σωμα και μετα για το φακο....

Link to comment
Share on other sites

Τρίκαλη είναι η 7d (αν και παλιό σχετικά μοντέλο) και με φθηνότερο σώμα όμως πάλι καλύπτεσαι πιστεύω. Δες εδώ φωτογραφίες ενός φίλου με 60d οι πιο καινούριες και μια 400d οι παλιότερες! Δεν βγάζει η μηχανή τις φωτογραφίες αλλά εσύ (αντε και το photoshop σε κάποιο βαθμό :p)

Γνώμη μου πήγαινε σε φθηνότερο σώμα και τη διαφορά άσε να την επενδύσεις αργότερα σε περιφερειακά (φακούς, φλας, τσάντα, κάρτες μνήμης κλπ κλπ κλπ) οταν θα μάθεις πρώτα τη μηχανή και θα δεις τι σου λείπει...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

7d???

οχι φιλε μου μη πετας τα λεφτα σου...μιλαμε για ημι-επαγγελματικη μηχανη που απλα θα παει αχρηστη στα χερια σου..

Και χωρις φακο τι να τι κανεις? δεν τραβανε αυτες χωρις φακο..

Αν διαθετεις τοσα λεφτα πας στο παρακατω συνδυασμο και εισαι υπερ κομπλε..

http://www.skroutz.gr/products/show/9769769

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=33049

Εγω στη θεση θα πηγαινα εδω με κλειστα τα ματια και θα μου εμεναν και αρκετα ευρακια.

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=33049

Ειναι αυτο που ανεφερα στο πρωτο ποστ..οτι κατα το ψαξιμο γινομαστε ολοι μας επαγγελματιες.

Αυτες που σου ανεφερα κανουν πολλα περισσοτερα απο οσα φανταζεσαι η θα χρησιμοποιησεις εσυ ποτε.

Εμενα ειναι το hobby μου και δεν μπορω πραγματικα να αξιοποιησω τα οσα προσφερει η canon 550d μου.

Σου μιλαω με καθε ειλικρινεια σε αυτες τις δυσκολες εποχες που διανυουμε..

Τρίκαλη είναι η 7d (αν και παλιό σχετικά μοντέλο) και με φθηνότερο σώμα όμως πάλι καλύπτεσαι πιστεύω. Δες εδώ φωτογραφίες ενός φίλου με 60d οι πιο καινούριες και μια 400d οι παλιότερες! Δεν βγάζει η μηχανή τις φωτογραφίες αλλά εσύ (αντε και το photoshop σε κάποιο βαθμό :p)

Γνώμη μου πήγαινε σε φθηνότερο σώμα και τη διαφορά άσε να την επενδύσεις αργότερα σε περιφερειακά (φακούς, φλας, τσάντα, κάρτες μνήμης κλπ κλπ κλπ) οταν θα μάθεις πρώτα τη μηχανή και θα δεις τι σου λείπει...

Το πιο σωστο απ ολα...δεν κανει η μηχανη τον φωτογραφο!!!

Πολυ ομορφες του φιλου η φωτο και χαιρομαι που βρηκα καποιον που μοιραζομαστε το ιδιο hobby..

http://www.flickr.com/photos/59303279@N04/

Εδω μερικες δικες μου..αλλες με την 550d, αλλες με iphone και αλλες απο την παλια πλην τιμια canon ixus μου.

Link to comment
Share on other sites

7d???

οχι φιλε μου μη πετας τα λεφτα σου...μιλαμε για ημι-επαγγελματικη μηχανη που απλα θα παει αχρηστη στα χερια σου..

Και χωρις φακο τι να τι κανεις? δεν τραβανε αυτες χωρις φακο..

Αν διαθετεις τοσα λεφτα πας στο παρακατω συνδυασμο και εισαι υπερ κομπλε..

http://www.skroutz.g...ts/show/9769769

http://www.e-photoag...roduct_id=33049

Εγω στη θεση θα πηγαινα εδω με κλειστα τα ματια και θα μου εμεναν και αρκετα ευρακια.

http://www.e-photoag...roduct_id=33049

Ειναι αυτο που ανεφερα στο πρωτο ποστ..οτι κατα το ψαξιμο γινομαστε ολοι μας επαγγελματιες.

Αυτες που σου ανεφερα κανουν πολλα περισσοτερα απο οσα φανταζεσαι η θα χρησιμοποιησεις εσυ ποτε.

Εμενα ειναι το hobby μου και δεν μπορω πραγματικα να αξιοποιησω τα οσα προσφερει η canon 550d μου.

Σου μιλαω με καθε ειλικρινεια σε αυτες τις δυσκολες εποχες που διανυουμε..

Το πιο σωστο απ ολα...δεν κανει η μηχανη τον φωτογραφο!!!

Πολυ ομορφες του φιλου η φωτο και χαιρομαι που βρηκα καποιον που μοιραζομαστε το ιδιο hobby..

http://www.flickr.co...s/59303279@N04/

Εδω μερικες δικες μου..αλλες με την 550d, αλλες με iphone και αλλες απο την παλια πλην τιμια canon ixus μου.

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα εμαθα οτι δωρακι μου ερχεται μαλλον μια canon 650d 18-55 φακος απτη γυναικα λογω εορτης...αρα μπηκαμε στο χωρο των καλλιτεχνικων φωτογραφιων!!!!at last!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αρκετά ενδιαφέρον θέμα άνοιξες καπετάνιο! Λοιπόν επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας φωτογραφικής μηχανής θα ήθελα λίγο τα φώτα σας ρε παίδες μιας που είδα οτι το κατέχετε το hobby. Λοιπόν επειδή και εγώ αγαπάω αρκετά την φωτογραφία και ποτέ μου δεν είχα μια μηχανή της "προκοπής" θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας. Μιλάμε τώρα για κάτι οικονομικό μιας που είμαι αρχάριος αλλά θα ήθελα κάτι το οποίο να μου εξασφαλίσει μερικά χρονάκια ωστέ να μην μπω στο τρυπάκι άμεσης αντικατάστασης. Τι έχετε να προτείνετε ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καταρχάς σε τι budget θέλεις να κινηθείς; Επίσης προσπάθησε (οσο ειναι δυνατό) να "ζυγίσεις" πόσο θέλεις να ασχοληθείς με το άθλημα γιατί αν πάρεις τωρα ενα entry level μοντέλο μπορεί μετά απο 6 μήνες να βρίζεις γιατι δεν πήρες το επόμενο! Απο την άλλη μπορεί να σε καλύψει πολλά χρόνια και να μην σου λείπουν οι δυνατότητες του μεγαλύτερου μοντέλου ;)

Όπως και να χει, υπολόγισε οτι εκτός της μηχανής θες σίγουρα κάρτα μνήμης + τσάντα (εστω και υποτυπώδη) ίσως και 2η μπαταρία. Απο κει και πέρα μπορείς να πάρεις εξωτερικό/α φλας, τρίποδο, φακους κλπ κλπ

Εγω αυτή τη στιγμή εχω δώσει ~600-650 ευρώ εκτός της μηχανής για τσάντα, κάρτα, 300αρη φακό, μπαταρία, τρίποδο+κεφαλή και κάτι ψιλά ακόμα καθαριστικά κλπ

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Και παίξε και με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας να μάθεις λίγο να τις διορθώνεις γιατί ασχέτως φακού αν δεν τις σπρώξεις λίγο δεν θα χεις το αποτέλεσμα που θες ...

Link to comment
Share on other sites

Και παίξε και με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας να μάθεις λίγο να τις διορθώνεις γιατί ασχέτως φακού αν δεν τις σπρώξεις λίγο δεν θα χεις το αποτέλεσμα που θες ...

+1000! Aυτο ισχύει δυστυχώς ή ευτυχώς στις ψηφιακές φωτο...

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τις πρωτες μου φωτο...γιατην ωρα βαγζω τα παντα...και μπορω να πω καμια σχεση με τις αλλες ψηφιακες μηχανες που ειχα τις απλες...βρε ειναι ποιοκαθαρες και φωτεινες οι φωτογραφιες....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.