Jump to content
XIONOULIS

Φωτογραφικη Μηχανη

Recommended Posts

εβγαλα τις πρωτες μου φωτο...γιατην ωρα βαγζω τα παντα...και μπορω να πω καμια σχεση με τις αλλες ψηφιακες μηχανες που ειχα τις απλες...βρε ειναι ποιοκαθαρες και φωτεινες οι φωτογραφιες....

welcome to the (d)slr world :p Άρχισε να δοκιμάζεις και τα διάφορα πιο manual modes σιγά σιγά γιατί εκεί ειναι το ζουμί, ξέχνα το auto

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

κουπε??χαντμπακ ειναι!!!!εσυ τολες???αφου βλεπεις τι εχω ποσταρει στο φβ...τοσα αρχαια τοσα μερη με μια απλη των 50 ευρο ολα αυτα...τωρα θα κανω τον νταβιντζι στις φωτο.χαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

καραβια,δελφιναι φαλαινες....κτλ πανικ...

γιατι διαλεγεις νικον μιστ???καλη ειναι αλλα απορω με την εταιρεια...και ο φακος οπως καταλαβα ειναι ο στανταρ που εχει και η δικια μου...εγω δεν ειχα επιλογη να διαλεξω μιας και μου τοπηρανε αλλα θα ελεγα να παρεις τους ευργωνιους που πανε μεχρι 200 γωνια

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τσέκαρα την Nikon D3100, τι λέτε ;

Όχι την 3100... Αν θες πάρε την 5100. Αυτή που βρήκες έχει πολύ άσχημες κριτικές και δυστυχώς πούλησε καλά και την πήρε και η κουτσή Μαρία ενώ σε μετρήσεις έχει πάει πολύ άσχημα ο αισθητήρας της και οριακά το απαιδευτο μάτι δεν βλέπει διαφορά απο μια κάλη compact. Καλή πρόταση είναι επίσης οι mirrorless κάμερες όπως η Sony ΝΕΧ-5Ν , ΝΕΧ-7 και κάποιες Nikon που είναι ουσιαστικά μικρές DSLR μιας έχουν το ίδιο μέγεθος αισθητήρα!

Για μερικούς οι NIkon είναι καλύτερες απο τις Canon για άλλους υπερέχουν οι 2ες. Οι Nikon κατ' εμέ έχουν πιο ζεστά χρώματα και καλύτερο sharpness ενώ οι Canon είναι πιο κρύες και άχρωμες και θέλουν χάιδεμα με photoshop! Επίσης στο θέμα εξέλιξης των αισθητήρων της η Canon κοιμάται κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

κοπροσωπικη αποψη δεν εχω πανω στην τεχνολογια της καθε μιανης αλλα τοαυλαχιστον εν ακολληταρι φωτογραφο εχω και τον φωτογραφο του γαμου μου που ρωτησα για κανον μου λεγανε και οι δυο.με πολυ ακριβα μηχανηματα και οι δυο τους επαγγελματικα...απλα ο φιλος μου ειναι ελβετια και δεν εχω την ανεση να τον πρηζω καθημερινα για αυτα για αυτο ρωταω και εδω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πως το βλέπει ο καθένας... Οι Nikon έχουν τρομερό δυναμικό εύρος που για τοπία καλλιτεχνίες κλπ είναι μεγαλο bonus. Απο κει και πέρα οι μισοί επαγγελματιες ειναι Canonάκηδες και οι άλλοι μισοί Nikonάκηδες. Η απόδοση στις επαγγελματικές full frame είναι πάνω κάτω ίδια. Απλά το 2012 η Nikon έχει ρίξει σκόνη στην Canon στο θέμα απόδοσης των entry-level DSLR μιας και με την D5200 που μόλις κυκλοφόρησε ανεβάζει ψηλά τον πήχη

Link to comment
Share on other sites

+1 για 5100 βασικά λόγω αισθητήρα! (αυτός ήταν και ο λόγος που την αγόρασα και γω :p) Αν την περιμένεις λίγο θα πέσει με την έλευση της 5200

Kαι οι 2 εταιρίες έχουν τα καλά τους και τα κακά τους. Ο καθένας απο κει και πέρα διαλέγει στρατόπεδο και συνήθως δεν το αλλάζει αν δεν αλλάξει πλατφόρμα ειδικά αν εχει "χτισει" τα διάφορα συνοδευτικά του γύρω απο μια μαρκα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.