Jump to content
manioris

Λάστιχα Απο Θυγατρικές (Budget Tyres) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Γειά χαρά παιδιά! Θέλω να αλλάξω λάστιχα και εχω βρει καποια απο θυγατρικές εταιρίες για πιο οικονομικά αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τελικά.

Αυτά που έχω βρει είναι:

bfgoodrich

matador και nankang.

Ας μου πει κάποιος τη γνώμη του αν τα χει δοκιμάσει και αν φθείρονται γρήγορα γιατι ειχα δοκιμάσει και τα avon zv3 αλλα στο χρόνο πάνω έχασαν το κράτημα τους και χωρίς να εχω κάνει πολλά χιλιόμετρα. Οι διαστάσεις ειναι 225/45/17.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν εχω δοκιμασει καμια φορα απο θυγατρικες εταιριες λαστιχα η απο αλλες μαρκες πλην των γνωστον εταιρειων (michelin, continental, pirelli, goodyear) αλλα απ οτι βλεπω δεν εχουν και μεγαλες διαφορες οι θυγατρικες με τις μαμα (στα ευρω εννοω). η αποψη μου ειναι να μην το ρισκαρεις για να μην την πατησεις οπως εκανες με τα avon. ακομα και 100 ευρω να δωσεις παραπανω την τετραδα αξιζει. αφου δεν κανεις και πολλα χλμ αν τα προσεχεις μπορει να σε πανε και 4- 5 χρονια, οποτε θα τα βγαλουν τα λεφτα τους και με το παραπανω. παντως για τα sava που λεει ο φιλος πιο πανω εχω ακουσει καλα λογια. και ξερω οτι τα προτιμουν οι ταξιτζηδες πολυ, μαζι με τα kleber σαν σχετικα φθηνη και καλη λυση

Link to comment
Share on other sites

Sava intensa uhp όμως... 2 χρόνια σε Peugeot 207 cc ακριβώς στην ίδια διάσταση και ήταν ίσως το καλύτερο λάστιχο που είχα φορέσει στο συγκεκριμένο ΑΜΑΞΙ.

....

...Τα συγκεκριμένα ελαστκά τα θεωρώ σκληρά..και αν ποτέ τα εβαζα θα τοκανα για να κινούμε σε δρόμους κακής ποιοτητας αφου αντεχουν κακουχιες αλλα δεν ειναι για κρατηματα και επιδοσεις..ειδικα σε γλιστερο οδοστρωμα..σκετη τραγωδια....

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν εχω δοκιμασει καμια φορα απο θυγατρικες εταιριες λαστιχα η απο αλλες μαρκες πλην των γνωστον εταιρειων (michelin, continental, pirelli, goodyear) αλλα απ οτι βλεπω δεν εχουν και μεγαλες διαφορες οι θυγατρικες με τις μαμα (στα ευρω εννοω). η αποψη μου ειναι να μην το ρισκαρεις για να μην την πατησεις οπως εκανες με τα avon. ακομα και 100 ευρω να δωσεις παραπανω την τετραδα αξιζει. αφου δεν κανεις και πολλα χλμ αν τα προσεχεις μπορει να σε πανε και 4- 5 χρονια, οποτε θα τα βγαλουν τα λεφτα τους και με το παραπανω. παντως για τα sava που λεει ο φιλος πιο πανω εχω ακουσει καλα λογια. και ξερω οτι τα προτιμουν οι ταξιτζηδες πολυ, μαζι με τα kleber σαν σχετικα φθηνη και καλη λυση

φιλε επειδη τα χρειαζομαι αμεσα τα λαστιχα γιαυτο ψαχνω πιο οικονομικα.Στην αρχη μου προτειναν κατι κινεζικα φτηνα με 350 ευρω αλλα σκεφτηκα να δωσω αλλα 100 να βαλω πιο καλα. Τα επωνυμα ομως απ οτι ειδα κανουν απο 600 ευρω και πανω εδω στη κρητη τουλαχιστον

Παντως απο μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ τα bfgoodrich εχουν τα καλυτερα σχολια.Τα εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

τα bf-goodrich τα έχω δοκιμάσει στο πόλο που είχα και έιχα μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος είναι πολύ καλά λάστιχα

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά! Θέλω να αλλάξω λάστιχα και εχω βρει καποια απο θυγατρικές εταιρίες για πιο οικονομικά αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τελικά.

Αυτά που έχω βρει είναι:

bfgoodrich

matador και nankang.

Ας μου πει κάποιος τη γνώμη του αν τα χει δοκιμάσει και αν φθείρονται γρήγορα γιατι ειχα δοκιμάσει και τα avon zv3 αλλα στο χρόνο πάνω έχασαν το κράτημα τους και χωρίς να εχω κάνει πολλά χιλιόμετρα. Οι διαστάσεις ειναι 225/45/17.

Για τα bf goodrich τα οποία φοράει φίλος σε alfa romeo μου λέει τα καλύτερα λόγια.

Τα kleber τα οποία είχα τοποθετήσει σε δικό μου αυτοκίνητο μου είχαν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Και τα 2 είναι της michelin.

Τα nankang δεν γνωρίζω ποια εταιρίας είναι.Κινέζικα πρέπει να είναι αν δεν κάνω λάθος.Σε τεστ του autobild που είχα διαβάσει παλιότερα δεν πέρασαν το τεστ αντοχής στο οποίο υποβλήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι : καλυτερα να βαλεις μισοφαγομενα επωνυμα 2ετιας λαστιχα παρα καινουργια.

Ο λογος ειναι οτι και η δυο επιλογες θα εχουν παρομοιες επιδοσεις για 1,5 χρονο και μετα ΤΕΛΟΣ !

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

τα bf goodrich ειναι πολυ καλα για τα λεφτα τους!

τα Kleber επισης, αλλα ειναι πολυ μαλακα και δεν θα βγαλουν ΚΜ

οπως επισης τα Kleber εχουν και μαλακο σκελετο οποτε δεν αντεχουν "ξυλο"

madador ειχα βαλει πριν αρκετα χρονια, στο στεγο ηταν αρκετα καλα, στο βρεγμενο ομως , μετρια!

δεν ξερω με τα σημερινα μοντελα της εταιριας τι παιζει, παντος πριν 5-6 χρονια που τα ειχα , αυτες

ειναι οι εντυπωσεις μου , και δεν κρατησαν πανω απο 2-3 χρονια , με οδηγηση απο γυναικα

τα nankang τα ειχε βαλει ο κουμπαρος μου στο gti που ειχε, και μετα απο κανα 6-8μηνο και σκληρη χρηση βεβαια, γιναν τσαρουχια!

ηταν το performance μοντελο της εταιριας με τον σχεδιασμο V Στο πελμα , τα κρατησε κανα χρονο αν θυμαμαι καλα , και λιγο πριν τα βγαλει

ο σκελετος ειχε παραμορφωθει σε τοσο μεγαλο βαθμο, που ,ετα τα 170-180 κμ το αμαξι παλευες να το κρατησεις ευθεια, τραβαγε δεξια-αριστερα

Η γνωμη μου ειναι : καλυτερα να βαλεις μισοφαγομενα επωνυμα 2ετιας λαστιχα παρα καινουργια.

Ο λογος ειναι οτι και η δυο επιλογες θα εχουν παρομοιες επιδοσεις για 1,5 χρονο και μετα ΤΕΛΟΣ !

σωστος!!!!

Edited by bassakos
Link to comment
Share on other sites

....

...Τα συγκεκριμένα ελαστκά τα θεωρώ σκληρά..και αν ποτέ τα εβαζα θα τοκανα για να κινούμε σε δρόμους κακής ποιοτητας αφου αντεχουν κακουχιες αλλα δεν ειναι για κρατηματα και επιδοσεις..ειδικα σε γλιστερο οδοστρωμα..σκετη τραγωδια....

Θα διαφωνισω τελείως αν μου επιτρεπεις.

Δεν ξέρω αν μιλάς για τα sava intensa τα σκετα αλλα εγω μιλάω για τα sava intensa uhp.

Και επειδη είναι μαλακό λάστιχο και ανθεκτικό προτίμησα να τα βαλω στο Peugeot το Cabrio που είχα. Πάντα έβαζα μαλακα λάστιχα για να μην έχω τριξιματα στην οροφη.

Επίσης να αναφέρω ότι απ όλα όσα αναφέρεται ως no name λάστιχα τα sava intensa uhp(θυγατρική της goodyear) είναι τα μόνο που κατάφεραν να μπουν στην τελικη 10αδα των κορυφαίων ελαστικών με την πολυ υψηλή βαθμολογία που συγκέντρωσε ως απο τα πιο αθόρυβα ελαστικά.

Προσωπικα φορέσα σε peugeot 207 cc 1,600 με sport αναρτήσεις κτλ continental sportcontact 2, ένα ιαπωνικό (δεν μου έρχεται τώρα) και έπειτα τα sava τα οποία ήμουν πιο ευχαριστημένος απ όλα.

Και τα 3 που είχα βάλει είχαν ακριβώς τον ίδιο δείκτη ανθεκτικότητα νομίζω με 280.

Υ.Γ να τονίσω ότι μιλάω μόνο για διαστάσεις 205χ45χ17 και πάνω.

Για πιο κάτω δεν κάνει το λάστιχο και μου το είχε τονίσει και ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ μου θυμάμαι...

Edited by Dartaholics
Link to comment
Share on other sites

Δες και την θυγατρική της Dunlop,Regal.http://www.regaltyre..._passenger.aspxΜερικές ακόμη απόψεις και εδώ:http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=29391

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Προχωρα αφοβα με τις θυγατρικες. Στα λαστιχα παιζει και πολυ marketing. Προσωπικα σε παλιοτερα αυτοκινητα εχω δοκιμασει και bf goodrich (195/45/15) και avon zv1? αν θυμαμε καλα(185/55/14). Τα bf goodrich ποιο μαλακα, απο τα avon ειχα βαλει 2 τετραδες, τα οποια μου κανει εντυπωση που δεν σου κρατησαν. Ισως ειναι θεμα διαστασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω barum bravuris σε 225/40/18. Ήμουν πολύ διστακτικός όταν μου τα πρότειναν, γιατί φόραγα για ένα καταραμένο χρόνο κάτι κινέζικα trackmax τα οποία αν και ήταν εξαιρετικά στο στεγνό, στο βρεγμένο έκανες το σταυρό σου. Τελικά με έπεισαν και τα έβαλα τα barum και μετά από περίπου 8 μήνες που τα φοράω είναι αρκετά καλά εώς πολύ καλά για το δικό μου στυλ. Πολύ μαλακή πάστα, ζεσταίνονται γρήγορα στα στροφιλίκια, μέχρι τώρα καλή φθορά, αρκετά καλά στο βρεγμένο και μέτριο εώς κακό φρενάρισμα στο στεγνό. Πολύ καλό aqua planning. Νομίζω αν δε κάνω λάθος είναι θυγατρική της contintentral. Πάντως ακόμα σαν τα dunlop που φόραγα όταν είχα 17" (3 συνεχόμενες τετράδες είχα αλλάξει) δεν έχω βρει ακόμη. Απλά είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο τα τελευταία χρόνια, αλλά μάλλον η επόμενη 4άδα μου θα είναι πάλι dunlop.

Link to comment
Share on other sites

Για τα bf goodrich τα οποία φοράει φίλος σε alfa romeo μου λέει τα καλύτερα λόγια.

Τα kleber τα οποία είχα τοποθετήσει σε δικό μου αυτοκίνητο μου είχαν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Και τα 2 είναι της michelin.

Τα nankang δεν γνωρίζω ποια εταιρίας είναι.Κινέζικα πρέπει να είναι αν δεν κάνω λάθος.Σε τεστ του autobild που είχα διαβάσει παλιότερα δεν πέρασαν το τεστ αντοχής στο οποίο υποβλήθηκαν.

Τα nankang αν δε κανω λαθος ειναι της yokohama.

Link to comment
Share on other sites

Kαλήσπερα,μιας και εβαλα τις 18άρες και ήδη φορουσαν πάνω Sava intensa,έχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος,είναι του 2012 με 30.000+ χιλιομετρα και κρατάνε άψογα,τόσο σε στεγνο,όσο και σε βρεγμένο,και σε φρένα.

 

Βρήκα τοποθετήμενα τετράδα 300 ευρώ,τι λέτε?

 

Θα γλυτώσω περίπου 200 ευρώ,και μιάς που το χρόνο κάνω 40.000χλμ,είναι σημαντικο ποσο κάθε χρονο.

 

Διαβάζω πάντως καλές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε οικονομία και βάλε λάστιχα καλά. 

 

Κόψε καμιά βόλτα και σε ένα μήνα τα βγαλες τα έξτρα χρήματα. 

 

Σαν το καλό, επώνυμο, φρέσκο λάστιχο δεν έχει όταν το πρωτοβολτάρεις. 

Η ασφάλειά μας πάνω απόλα. 

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω αν και δεν έπραξα το ίδιο. Σε ιαπωνικό αυτοκίνητο σχετικά καλό σε ιπποδύναμη που έχω στην κατοχή μου έβαλα Barum. Το έχω μετανιώσει καθώς τσιγκουνεύτηκα 100€ για κάτι δοκιμασμένο. Το λάστιχο είναι αυτό που μας συνδέει με την άσφαλτο. Προτίμησε κάτι καλό

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ειναι θεμα τσιγγουνιας,η ελειψης χρηματων απλα μιλαω με φιλους που ειναι αρκετα ευχαριστημενοι με Sava πχ infinity κλπ.

Και επειδη κανω καθε μερα πηγαινε ελα δουλεια 100 χλμ με βολτες ταξιδια κλπ σε 9-10 μηνες αλλαζω λαστιχα.

Θα το σκεφτω,κλεινω προς τα επωνυμα διοτι δεν ειναι τεραστια η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τίθεται οικονομικό θέμα βάλε επώνυμα ελαστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για λάστιχο καλό και οικονομικό.

 

Θα πρότεινα να δείτε το Firestone TZ300α το έχω σε διαστάσεις 215/55/R16.

 

Έχω κάνει 5000χιλιόμετρα από το Φεβρουάριο έως και τώρα.

Και το λάστιχο μου έχει αφήσει πάρα πολύ καλή εικόνα και εντύπωση.

 

Και είναι και  θυγατρική της Bridgestone.

Και made in FRANCE.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή επιλογή κατά την ταπεινή μου γνώμη επίσης για όποιον ψάχνει ελαστικό είναι και το hectorra 3 mp47 της Matador(της οποίας παραπάνω απο το 50 τις εκατό νομίζω το 66 τις εκατό έχει εξαγοράσει η continental a.g) το φοράω στο δικό μου σε 225/40/18 και με 4000 χιλιόμετρα (ίσως νωρίς ακόμα) αλλά πλέον νομίζω πως μόνο θετικές εντυπώσεις έχω αποκομίσει..

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , DinosRline27 said:

Αρκετά καλή επιλογή κατά την ταπεινή μου γνώμη επίσης για όποιον ψάχνει ελαστικό είναι και το hectorra 3 mp47 της Matador(της οποίας παραπάνω απο το 50 τις εκατό νομίζω το 66 τις εκατό έχει εξαγοράσει η continental a.g) το φοράω στο δικό μου σε 225/40/18 και με 4000 χιλιόμετρα (ίσως νωρίς ακόμα) αλλά πλέον νομίζω πως μόνο θετικές εντυπώσεις έχω αποκομίσει..

ποσο εχουν βγει απο χρηματα?

εβαλα τα pirelli p zero nero GT στα 440,(225/40/18)...

εχει διαφορα στην τιμη??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.