Jump to content
manioris

Λάστιχα Απο Θυγατρικές (Budget Tyres) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

5 hours ago , activious said:

ποσο εχουν βγει απο χρηματα?

εβαλα τα pirelli p zero nero GT στα 440,(225/40/18)...

εχει διαφορα στην τιμη??

Παναγιώτη τα έβαλα στα 400...όχι μεγάλη διαφορά δηλαδή απο τα pirelli..

Link to comment
Share on other sites

καλα η τιμη που σου ειπα ηταν για εμενα .καθαρα για εμενα..απλα ρωτησα αν ειχαν διαφορα καλη να το σκεφτω την αλλη φορα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα εχεις με τα zero?ευχαριστημένος μέχρι στιγμής?σκεφτόμουν και για michelin pilotsport 4 αλλά τελικά έβαλα τα matador..Ξεφεύγω από το τόπικ ζητώ συγγνώμη ερώτηση απλής περιέργειας..

Edited by DinosRline27
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2018 at 9:35 ΜΜ, DinosRline27 said:

Πόσα χιλιόμετρα εχεις με τα zero?ευχαριστημένος μέχρι στιγμής?σκεφτόμουν και για michelin pilotsport 4 αλλά τελικά έβαλα τα matador..Ξεφεύγω από το τόπικ ζητώ συγγνώμη ερώτηση απλής περιέργειας..

Μεγάλο χάσμα ανάμεσα σ΄αυτά τα δύο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω και εγώ αυτό..απλά είπα να δώσω μία ευκαιρία σε κάτι άλλο για να δω...η αλήθεια είναι ότι τα ps4 μου είχαν κολλήσει από την αρχή πολύ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...τα επόμενα θα είναι ps4...τα matador όσο τα δούλεψα μέχρι πριν λίγο καιρό(με άζωτο) κατάλαβα ότι στο στεγνό είναι αρκετά καλά αλλά στη βροχή κάτι δεν μου άρεσε..γενικά όμως θα έλεγα είναι αρκετά ικανοποιητικά  αλλά μέχρι εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις 2 τον ένα μήνα κι άλλα 2 τον άλλο και τέλος. Το michelin πολύ καλό λάστιχο, το οδήγησα πρόσφατα σε μια Ε coupe με βροχή και ήταν πολύ σταθερό και σου έδινε φοβερή σιγουριά.

 

Το 4S για να είμαι ακριβής.

 

Να σου πω για τις θυγατρικές, πήραμε πέρυσι την άνοιξη μια τετράδα semi για ένα project car (>600ps) που έχουμε μ΄ ενα φίλο, θυγατρικής ενώ πριν είχαμε R888.

Τον πρώτο καιρό η απόδοση ήταν κορυφαία,  λέγαμε κάναμε μ@λακία που τα δίναμε στην Toyo.

Μετά από 2000χλμ, τα λάστιχα έχουν πέσει σε τέτοιο βαθμό που τα πίσω την άνοιξη θα θέλουν αλλαγή.

Ενώ φαίνονται καλά, η γόμα δεν έχει την ίδια απόδοση. Τιμή γύρω στο 30% κάτω.

 

Τώρα κοιτάμε τα καινούργια 8άρια. R888R

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , DinosRline27 said:

Το πιστεύω και εγώ αυτό..απλά είπα να δώσω μία ευκαιρία σε κάτι άλλο για να δω...η αλήθεια είναι ότι τα ps4 μου είχαν κολλήσει από την αρχή πολύ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...τα επόμενα θα είναι ps4...τα matador όσο τα δούλεψα μέχρι πριν λίγο καιρό(με άζωτο) κατάλαβα ότι στο στεγνό είναι αρκετά καλά αλλά στη βροχή κάτι δεν μου άρεσε..γενικά όμως θα έλεγα είναι αρκετά ικανοποιητικά  αλλά μέχρι εκεί..

Πήγαινε στο λαστιχά σου και δώστα, κάνε μια κουβέντα και δώσε μια διαφορά και βάλε τα michelin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω μιας και δεν έχουν πολλά χιλιόμετρα τα matador..θα συμφωνήσω επίσης με γόμα-απόδοση θυγατρικών..λένε πολλοί ότι οι  ελληνικοί δρόμοι παίζουν μεγάλο ρόλο(που είναι χάλια) και όχι το λάστιχο που φοράς για να προωθήσουν.. αλλά άλλη γόμα michelin παραδείγματος χάρη και άλλη κάποιας θυγατρικής σίγουρα..το θέμα μου είναι να πάρω για τις 17αρες η για τις 18αρες μιας και στις 17αρες εχω ta pirelli cinturato p7 και έχουν ακόμα να δώσουν..θα πάω για 225/40 για τις 18αρες..μεγάλη διαφορά τα ps4 με ps4s?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρή η διαφορά, ειδικά σ΄αυτή την κατηγορία και χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχώρα στην ανταλλαγή.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά! Θέλω να αλλάξω λάστιχα και εχω βρει καποια απο θυγατρικές εταιρίες για πιο οικονομικά αλλα δεν ξέρω αν αξίζει τελικά.
Αυτά που έχω βρει είναι:
bfgoodrich
matador και nankang.
Ας μου πει κάποιος τη γνώμη του αν τα χει δοκιμάσει και αν φθείρονται γρήγορα γιατι ειχα δοκιμάσει και τα avon zv3 αλλα στο χρόνο πάνω έχασαν το κράτημα τους και χωρίς να εχω κάνει πολλά χιλιόμετρα. Οι διαστάσεις ειναι 225/45/17.


Δοκιμασε τα matador. Τα φορουσε το αυτοκινητο οταν το αγορασα μεταχειρισμενο. Μπορω να πω οτι τους λιγους μηνες που τα ειχα ειχα εντυπωσιαστει με το πατημα που ειχε για θυγατρικο ελαστικο. Φθηνο κ εντιμο ελαστικο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή μάρκα είναι η Falken τα είχα δοκιμάσει και εγώ πάρα πολύ καλά ελαστικά τα Sava ακούω καλές κριτικές δες και τα kleber και hankook 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Falken, σειρά 510 έχουν ιδιαίτερα αυξημένη φθορά σαν ελαστικά. Γενικά επιδόσεις άνω του μέσου όρου, αλλά όχι ανάμεσα στα κορυφαία.

Τίμια επιλογή, αλλά πρέπει να συμβιβαστείς με τη φθορά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος Μαϊου φόρεσα τα Falken Sincera SN110 Ecorun 175/65 R14 82T.

Ήμουνα ανάμεσα σε Falken Sincera, Michelin Energy+, Goodyear Efficient Grip

Τρέχει προωθητική από την εταιρία με 1 χρόνο εγγύηση αντικατάστασης για οποιοδήποτε λόγω οπότε τα προτίμησα.

 

Falken_SINCERA-SN110_0Grad.jpg460425.png

 

Η αλλαγή έγινε διότι τα προηγούμενα Firestone, σε έλεγχο που έκανα είχαν ρωγμές εσωτερικά στα πλαϊνά οπότε ήταν επιβεβλημένη.

(Ψάχνοντας περισσότερο, βρήκα φθορά στα μπροστινά top mount, με αποτέλεσμα παραμόρφωση της γωνίας των αμορτισέρ οπότε ζοριζόταν το ελαστικό

από τη μέσα πλευρά. Έφτασα στο συμπέρασμα διότι το περίεργο ήταν τα πίσω ελαστικά να είναι σαν καινούργια).

Τα Firestone τα έχω βάλει 3 φορές οπότε με παραξένεψε η συγκεκριμένη κατάσταση και το έψαξα λιγάκι.. αλλά είπα ν΄αλλάξω και μάρκα.

 

Σαν πρώτη εντύπωση, συγκράτησα το εξαιρετικά αθόρυβο πάτημα και μετά από ~2500χλμ πλέον έχω να πω τα παρακάτω.

-Μαλακά πλαϊνά, έχει εξαιρετική άνεση και κρατάει τους θορύβους του οδοστρώματος-θόλου σε χαμηλό επίπεδο

-Χάνει στην σαφήνεια τιμονιού σε γρήγορες αλλαγές πορείας.

-Πολύ καλό στο στεγνό, καλό στο στεγνό φρενάρισμα.

-Πολύ καλό στην οδήγηση με νερό, φρενάρισμα και υδρολίσθηση.

-Σε μεγάλες ταχύτητες 170-190 δημιουργεί μια ασάφεια, βέβαια είναι και μικρή η διάσταση πέλματος, αλλά και μαλακό το πλαινό - σκελετός του. (Μην ξεχνάμε τα όρια του δείκτη)

-Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και δεν προβληματίζει εντός πόλης σε ξεκινήματα (ανηφόρες - γυαλί κλπ) αλλά και φρεναρίσματα.

 

Εν όψει λοιπόν φθινοπώρου θα δείξει το ελαστικό και την ουσιαστική του απόδοση στις ανάλογες συνθήκες..

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Στις αρχές του περασμένου Ιουνίου, έψαχνα κι εγώ ελαστικά να αντικαταστήσω τα 7ετίας (αλλά με μόλις 15.000 ΚΜ) KLEBER QUADRAXER 2 (4 εποχών) ελαστικά, στο Opel Astra H 1.4 της συζύγου (195/65R15 91Η), επειδή ήταν ξεραμένα και δεν κρατούσαν καθόλου πλέον.

 

Ήμουν κι εγώ αναποφάσιστος, έψαχνα κάτι οικονομικό διότι ως 2ο αυτοκίνητο, δεν κάνει ΚΜ και κινείται ως επί το πλείστον εντός πόλης. Οπότε, ανάμεσα σε Falken, Kleber και Hankook έψαχνα λύσεις.

 

Τελικά αποφάσισα να βάλω ένα εκ των Falken Sincera SN110 Ecorun και το σε πολλά τεστ δοκιμαζόμενο, Falken Ziex 310 Ecorun (91V), το οποίο και προτίμησα αφού η χρηματική διαφορά τους ήταν 20€ (πιο ακριβό το Ziex 310 Ecorun). Βέβαια, σε V τα πήρα και όχι σε Η, αλλά δεν υπήρχε θέμα.

 

Σαν πρώτη εντύπωση, με το που τα έβαλα, είδα ότι είναι πάρα πολύ μαλακά και πολύ αθόρυβα. Έχοντας διανύσει έως τώρα περίπου 3.000 ΚΜ, παρατηρώ τα παρακάτω:

 

- Έχουν πολύ μαλακά πλαϊνά, εξαιρετική άνεση και κρατάνε τους θορύβους του οδοστρώματος-θόλου σε χαμηλό επίπεδο.

- Έχουν καλή σαφήνεια τιμονιού σε γρήγορες αλλαγές πορείας.

- Είναι πολύ καλά στο στεγνό οδόστρωμα και έχουν πάρα πολύ καλό φρενάρισμα εκεί.

- Είναι πάρα πολύ καλά στο βρεγμένο οδόστρωμα και έχουν πολύ καλό φρενάρισμα κι εκεί, χωρίς φαινόμενα υδρολίσθησης.

- Σε μεγάλες ταχύτητες 160-190, δεν διαπίστωσα  δημιουργεί μια ασάφεια, βέβαια είναι και με όριο ταχύτητας V (ενισχυμένο) με σχετικά σκληρό πλαϊνό.

- Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και δεν προβληματίζει εντός πόλης σε ξεκινήματα (ανηφόρες - γυαλί κλπ) από κρύο αλλά και στα φρεναρίσματα "βεντούζα".

 

Εν όψει λοιπόν φθινοπώρου θα δείξει το ελαστικό και την ουσιαστική του απόδοση στις ανάλογες συνθήκες., με τις πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές.

 

Συμπερασματικά, κι εγώ - όπως ο nikdev - τα προτείνω, ως ισάξια των άλλων "επώνυμων" ελαστικών. 

 

ΥΓ: Μεινονέκτημά τους η χώρα κατασκευής (Τουρκία).

FALKEN-ZIEX-ZE310-EC-800x800.jpg

label-445260-800x800.png

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , topmar said:

Καλησπέρα.

 

Στις αρχές του περασμένου Ιουνίου, έψαχνα κι εγώ ελαστικά να αντικαταστήσω τα 7ετίας (αλλά με μόλις 15.000 ΚΜ) KLEBER QUADRAXER 2 (4 εποχών) ελαστικά, στο Opel Astra H 1.4 της συζύγου (195/65R15 91Η), επειδή ήταν ξεραμένα και δεν κρατούσαν καθόλου πλέον.

 

Ήμουν κι εγώ αναποφάσιστος, έψαχνα κάτι οικονομικό διότι ως 2ο αυτοκίνητο, δεν κάνει ΚΜ και κινείται ως επί το πλείστον εντός πόλης. Οπότε, ανάμεσα σε Falken, Kleber και Hankook έψαχνα λύσεις.

 

Τελικά αποφάσισα να βάλω ένα εκ των Falken Sincera SN110 Ecorun και το σε πολλά τεστ δοκιμαζόμενο, Falken Ziex 310 Ecorun (91V), το οποίο και προτίμησα αφού η χρηματική διαφορά τους ήταν 20€ (πιο ακριβό το Ziex 310 Ecorun). Βέβαια, σε V τα πήρα και όχι σε Η, αλλά δεν υπήρχε θέμα.

 

Σαν πρώτη εντύπωση, με το που τα έβαλα, είδα ότι είναι πάρα πολύ μαλακά και πολύ αθόρυβα. Έχοντας διανύσει έως τώρα περίπου 3.000 ΚΜ, παρατηρώ τα παρακάτω:

 

- Έχουν πολύ μαλακά πλαϊνά, εξαιρετική άνεση και κρατάνε τους θορύβους του οδοστρώματος-θόλου σε χαμηλό επίπεδο.

- Έχουν καλή σαφήνεια τιμονιού σε γρήγορες αλλαγές πορείας.

- Είναι πολύ καλά στο στεγνό οδόστρωμα και έχουν πάρα πολύ καλό φρενάρισμα εκεί.

- Είναι πάρα πολύ καλά στο βρεγμένο οδόστρωμα και έχουν πολύ καλό φρενάρισμα κι εκεί, χωρίς φαινόμενα υδρολίσθησης.

- Σε μεγάλες ταχύτητες 160-190, δεν διαπίστωσα  δημιουργεί μια ασάφεια, βέβαια είναι και με όριο ταχύτητας V (ενισχυμένο) με σχετικά σκληρό πλαϊνό.

- Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και δεν προβληματίζει εντός πόλης σε ξεκινήματα (ανηφόρες - γυαλί κλπ) από κρύο αλλά και στα φρεναρίσματα "βεντούζα".

 

Εν όψει λοιπόν φθινοπώρου θα δείξει το ελαστικό και την ουσιαστική του απόδοση στις ανάλογες συνθήκες., με τις πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές.

 

Συμπερασματικά, κι εγώ - όπως ο nikdev - τα προτείνω, ως ισάξια των άλλων "επώνυμων" ελαστικών. 

 

ΥΓ: Μεινονέκτημά τους η χώρα κατασκευής (Τουρκία).

FALKEN-ZIEX-ZE310-EC-800x800.jpg

label-445260-800x800.png

Έχω και εγώ τα ίδια ελαστικά (195/50/15)και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος με την απόδοση τους,το μόνο που χαλάει είναι η τσιμπημένη κατανάλωση.

Εσύ παρατήρησες αύξηση στην κατανάλωση;

Edited by juno67
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.