Jump to content
Guest

Παιδικο Καθισμα Αυτοκινητου

Recommended Posts

εψαξα και απ οτι ειδα δεν υπαρχει παρομοιο θεμα. ειμαι σχετικα καινουργιος μπαμπας και ψαχνω καθισμα για το παιδι μου. σε λιγες μερες κλεινει χρονο και ειναι 11 κιλα. μεχρι τωρα χρισημοποιω ενα τις καμ 0-13 κιλα. εχω σχεδον αποφασισει να παρω 9-36 κιλα. σκεφτομαι το recaro young sport. ειναι ακριβο αλλα απ οτι ακουω ειναι και απο τα καλυτερα. το εχει παρει κανενας να μου πει εντυπωσεις; η αν εχει παρει αλλη μαρκα και αν ειναι ευχαριστημενος η να προτινει κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα σου προτεινα κι εγω Ηλια.. Το εχει φιλικο μου προσωπο. Βεβαια ισως ζοριστει λιγακι να το συνηθισει διοτι "αγκαλιαζει" και το κεφαλι του, αλλα πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του μιας που προκειται για τη ζωη του παιδιου σου, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

εψαξα και απ οτι ειδα δεν υπαρχει παρομοιο θεμα. ειμαι σχετικα καινουργιος μπαμπας και ψαχνω καθισμα για το παιδι μου. σε λιγες μερες κλεινει χρονο και ειναι 11 κιλα. μεχρι τωρα χρισημοποιω ενα τις καμ 0-13 κιλα. εχω σχεδον αποφασισει να παρω 9-36 κιλα. σκεφτομαι το recaro young sport. ειναι ακριβο αλλα απ οτι ακουω ειναι και απο τα καλυτερα. το εχει παρει κανενας να μου πει εντυπωσεις; η αν εχει παρει αλλη μαρκα και αν ειναι ευχαριστημενος η να προτινει κατι αλλο

Ηλία εγώ για τον δικό μου πιτσιρικά έχω της inglesina prime miglia και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα δυο Britax Roemer Kidfix Plus που είναι isofix και με πλαϊνούς αεροθαλάμους μιας κι εγώ δεν έχω πίσω αερόσακους και τα έφερα από Γερμανία από το ping pong online. Περιττό να σας πω ότι είχα tracking της παραγγελίας και ασφαλισμένο το προϊόν μέχρι και που μπήκε Ελλάδα. Από εκεί και μετά χάνονται αυτές οι παροχές. Επίσης η επικοινωνία μαζί τους είναι πολύ γρήγορη.

Ξέρω είναι Γερμανοί, αλλά οι τιμές τους είναι χαμηλές, για την ακρίβεια τουλάχιστον 90 ευρώ από τους δικούς μας και πραγματικά με λυπεί αυτό. Ορίστε και ο σύνδεσμος.

http://www.pingpong-...-sict-9788.html

Κι εδώ τιμές από Ελλάδα. Σε καταστήματα ακόμη πιο πάνω. Κρίμα ειλικρινά.

http://www.skroutz.gr/s/1914219/Britax-Kidfix-Sict.html

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα δυο Britax Roemer Kidfix Plus που είναι isofix και με πλαϊνούς αεροθαλάμους μιας κι εγώ δεν έχω πίσω αερόσακους και τα έφερα από Γερμανία από το ping pong online. Περιττό να σας πω ότι είχα tracking της παραγγελίας και ασφαλισμένο το προϊόν μέχρι και που μπήκε Ελλάδα. Από εκεί και μετά χάνονται αυτές οι παροχές. Επίσης η επικοινωνία μαζί τους είναι πολύ γρήγορη.

Ξέρω είναι Γερμανοί, αλλά οι τιμές τους είναι χαμηλές, για την ακρίβεια τουλάχιστον 90 ευρώ από τους δικούς μας και πραγματικά με λυπεί αυτό. Ορίστε και ο σύνδεσμος.

http://www.pingpong-...-sict-9788.html

Κι εδώ τιμές από Ελλάδα. Σε καταστήματα ακόμη πιο πάνω. Κρίμα ειλικρινά.

http://www.skroutz.g...idfix-Sict.html

Stratoss η επιλογή που έκανες για τα συγκεκριμένα καθίσματα τι σχέση έχει με το αν έχεις πίσω αερόσακους?

Link to comment
Share on other sites

Το recaro young sport είναι πολύ καλό,καλή ποιότητα και καλό δέσιμο/κράτημα.Στα - ,δεν έχει καλή θέση ανάκλησης για ύπνο,σχεδόν καθόλου θα έλεγα.Κατα τα λοιπά είμαι πολύ ευχαριστημένος και εγώ και τα παιδιά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Stratoss η επιλογή που έκανες για τα συγκεκριμένα καθίσματα τι σχέση έχει με το αν έχεις πίσω αερόσακους?

Αν προσέξεις καλά στο καθισματάκι θα δεις δεξιά κι αριστερά από έναν πλαστικό αεροθάλαμο ο οποίος απορροφά κάποιο μέρος της πλάγιας πρόσκρουσης, κάτι που κανονικά κάνει ο αερόσακος. Τώρα θα μου πεις το θέμα είναι να μην φτάσει εκεί το θέμα, αλλά ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για το/τα παιδί/α του. Επίσης το κάθισμα έχει ανάκλιση, αλλά και ρύθμιση καθ' ύψος, ενώ και τα υφάσματά του βγαίνουν ώστε να μπορούν να πλυθούν.

Στη σελίδα της εταιρείας, στο κάτω αριστερά σημείο έχει τρία ενημερωτικά βίντεο εκ'των οποίων το τρίτο εξηγεί και το σκεπτικό μου.

http://www.britax.co.uk/car-seats/car-seats/kidfix-sict

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία

το recaro young sport το εχω περίπου 5χρόνια. Είναι κορυφαίο , ανθεκτικό, και το κυριότερο όταν δέσει σωστά είναι ΑΚΛΟΝΗΤΟ.

Ίσως βέβαια να μήν είναι το πίο ανετο για το παιδί , γιατί το αγκαλίαζει και ίσως να του περιορίζει το οπτικό πεδίο, αλλά νομίζω ότι προέχει η ασφάλεια σε μια άσχημη περίπτωση...

μετά από πέντε χρόνια και 2 παιδια τα υφάσματα του παραμένουν σχεδόν άφθαρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω maxi cosi pearl με βάση family fix. Ήταν το κορυφαίο στα τεστ όταν το πήρα πριν 1,5 χρόνο. Επίσης κάνε την έρευνά σου και στο τι παίζει με τα κιλά. Εγώ μετά από αρκετό διάβασμα/ψάξιμο τότε, είχα ανακαλύψει πράγματα που δεν τα είχα σκεφτεί ποτέ, και τουλάχιστον κατέληξα σε 9 εώς 18 κιλά και όχι εώς 36. Και λέω τουλάχιστον γιατί συμβιβάστηκα στο ότι δεν πήρα καθισματάκι που να κοιτάει ανάποδα που είναι απόλυτα το πιο ασφαλές και πολύ διαδεδομένο στις Σκανδιναβικές χώρες και το έκανα κυρίως για τη μικρή, για να μπορεί να βλέπει και εμάς αλλά να και γενικά να κοιτάει μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σου προτείνω να δεις τιμές και στο amazon.co.uk. Πριν λίγο καιρό αγόρασα το Baby Safe plus SHR II της Britax στις 104 λίρες = 130 Euro ενώ στην Ελλάδα αν το βρεις ξεκινάει από τα 196 Euro . Να προσθέσω ότι αν διαλέξεις και Super Saver Delivery το παραλαμβάνεις χωρίς έξοδα αποστολής. (Συνήθως 5-7 εργάσιμες).

Απ' ότι κατάλαβα οι περισσότεροι προτείνετε καθισματάκι Group 1-2-3 (9kg - 36kg ή 9 μήνες - 12 χρονών). Μήπως ένα καθισματάκι αυτού του Group θα είναι ξεπερασμένο μετά από 12 χρόνια;

και,

Πιστεύετε ότι τα καθισματάκια με isofix είναι ασφαλέστερα από τα καθισματάκια που "δένονται" με τη ζώνη;

Link to comment
Share on other sites

Το isofix προσφέρει ευκολότερη τοποθέτηση αφού δεν ''μπλέκεις'' με τις ζώνες καθιστώντας το πρακτικότερο.Ασφαλώς καλύτερο δέσιμο σε σχέση με τις ζώνες.Τα 2 άγκιστρα είναι κολλημένα στο σασί/πάτωμα του αυτοκινήτου και είναι θεωρητικά αδύνατο να αποκοληθούν ή να σπάσουν.Η ζώνη είναι μηχανισμός,μπορεί να χαλάσει ή να μην γίνει σφιχτό δέσιμο και το κάθισμα να μην είναι σταθερό.Ψηφίζω isofix αν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς τέτοιου καθίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Το recaro young sport είναι πολύ καλό,καλή ποιότητα και καλό δέσιμο/κράτημα.Στα - ,δεν έχει καλή θέση ανάκλησης για ύπνο,σχεδόν καθόλου θα έλεγα.Κατα τα λοιπά είμαι πολύ ευχαριστημένος και εγώ και τα παιδιά από αυτό.

απ οτι ξερω ομως,μονο αυτο και ενα ακομα που δε θυμαμαι εχει ανακληση σε αυτην την κατηγορια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα δυο Britax Roemer Kidfix Plus που είναι isofix και με πλαϊνούς αεροθαλάμους μιας κι εγώ δεν έχω πίσω αερόσακους και τα έφερα από Γερμανία από το ping pong online. Περιττό να σας πω ότι είχα tracking της παραγγελίας και ασφαλισμένο το προϊόν μέχρι και που μπήκε Ελλάδα. Από εκεί και μετά χάνονται αυτές οι παροχές. Επίσης η επικοινωνία μαζί τους είναι πολύ γρήγορη.

Ξέρω είναι Γερμανοί, αλλά οι τιμές τους είναι χαμηλές, για την ακρίβεια τουλάχιστον 90 ευρώ από τους δικούς μας και πραγματικά με λυπεί αυτό. Ορίστε και ο σύνδεσμος.

http://www.pingpong-...-sict-9788.html

Κι εδώ τιμές από Ελλάδα. Σε καταστήματα ακόμη πιο πάνω. Κρίμα ειλικρινά.

http://www.skroutz.g...idfix-Sict.html

και εγώ χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ Britax Romer (3 παιδικά κάθίσματα).... τα χρησιμοποιούν και οι περισσότερες αυτοκινητοβιομηχανίες...

ρίξτε και μια ματιά στα test που κάνει η Γερμανική ADAC κάθε χρόνο ... http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx?ComponentId=29903&SourcePageId=31900

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ξερω ομως,μονο αυτο και ενα ακομα που δε θυμαμαι εχει ανακληση σε αυτην την κατηγορια

Edit-Άκυρο post.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

φιλε joop. δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες. μπορει εγω να μην το διατυπωσα σωστα. εχει θεση ανακλησης για υπνο, αυτο ενοουσα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε joop. δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες. μπορει εγω να μην το διατυπωσα σωστα. εχει θεση ανακλησης για υπνο, αυτο ενοουσα.

Έχεις δίκαιο φίλε μου,διαβάζοντας προσεχτικότερα το πόστ σου,είναι σαφής η αναφορά σου στην θέση ανάκλησης του καθίσματος.Επεξεργάστηκα το παραπάνω πόστ μου, για να μην δημιουργηθεί σύγχυση με την λάθος νόηση μου στην απάντηση σου, στα υπόλοιπα μέλη που δείχνουν ενδιαφέρον στο θέμα.Σε ευχαριστώ θερμα.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά καταρχήν από no name, εισαγόμενα μεγάλων εταιρειών παιχνιδιών κλπ. Επίσης γνωστή μάρκα είχε θέμα με τον σκελετό, με ραγίσματα σε συγκριτικό τεστ πρόσκρουσης κλπ. - ψάξτο.

Από εκεί και ύστερα Recaro, Britax & Maxi Cosi είναι τα καλύτερα από αυτά που υπήρχαν στην Ελληνική αγορά. Εγώ για το Recaro δεν τα έσκασα - ήταν το πιο ακριβό, το Britax με τα καρό τότε σχέδια δεν με τρέλαινε και πήγα στο Maxi Cosi. Εντυπώσεις : αρκούντως ποιοτικό, πρακτικό, με εύχρηστη λαβή ρύθμισης θέσης ύπνου (την αλλάζεις και από μπροστά αν τεντωθείς!), ανθεκτικό στα πλυσίματα του υφάσματος από εμετούς κλπ με περιορισμένο χρόνο χρήσης βέβαια (τα 9-18 είναι μέχρι 3 ετών περίπου). Όταν το χάρισα σε φίλο το χάρηκε για 1 χρόνο στάνταρ, το ύφασμα είχε ψιλοξεθωριάσει - όχι πάρα πολύ όμως.

http://www.anatello....ENIM-FIELD.html

Το 2ο που πήρα και ήταν 15-36 κιλά ήταν της Ferrari, επίσης εύχρηστο, χωρίς θέση ύπνου όμως (μείον) με καλά πλαινά που συγκρατούν το παιδί όταν κοιμάται. Τέλος αποτελείται από 3 μέρη και μπορεί να μείνει μόνο το κάτω μέρος σαν κάθισμα. Το τμήμα του υφάσματος που είναι μαύρο έχει πλέον ξεθωριάσει, για την 5ετία όμως που το έχω και τα 100 ευρώ που κόστιζε τα λεφτά του τα έχει βγάλει.

http://www.sparcoclu...p?p=101&l=1

Μόνος σου κρίνεις και αποφασίζεις, πάρε πάντως κάτι επώνυμο και ποιοτικό. Και κυρίως από μάρκα που βγάζει καθίσματα - όχι από μάρκα που βγάζει άσχετα πράγματα και φτιάχνει και καθίσματα.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα και το cybex pallas 2 isofix ειναι αρκετα ακριβο αλλα μου φανηκε πολυ καλο. το εχει κανενας απο δω; εχει ακουσει κατι καποιος;

Link to comment
Share on other sites

τελικα πριν απο 3ης εβδομαδες αποφασισα και αγορασα απ το ebay το cybex pallas 2 fix και επιτελους σημερα το πηρα στα χερια μου. 280 ευρω η τιμη του και εδω κοστιζει 380. με μια πρωτη ματια φαινεται οτι ειναι πολυ καλο και με καλα υλικα. οσο για ασφαλεια απ οτι εχω δει εχουν γινει πολλα τεστ και εχει παρει πολυ καλη βαθμολογια σε ολα, ελπιζω βεβαια να μην το μαθω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για πείτε καμια γνώμη και για τα εξής καθισματάκια που θέλω, αλλά και για ελληνικό μαγαζί (γιατί έτσι όπως καταντήσαμε θέλω να κάνω δόσεις όπωσδήποτε, οπότε ξεχνάω τα online του εξωτερικού από τα οποία είχα πάρει πολύ φθηνότερα τα προηγούμενα 2 καθισματάκια).

Από τη στιγμή που έχω ήδη τη family fix base της maxi cosi με το pearl που είναι της μεγάλης κόρης, αναγκαστικά για το καινούργιο μέλος της οικογένειας θα πάρω το pebble της maxi cosi ώστε να χρησιμοποιήσω τη συμβατή βάση που ήδη έχω. Από τιμές το βρίσκω 230 με 240, ενώ από έξω το έχω βρει και 170. Γνωρίζει κάποιος κανένα κατάστημα ελληνικό με καλύτερες τιμές? 

Τώρα εδώ χρειάζομαι και τη μεγαλύτερη βοήθεια. Η μικρή μου - που μεγάλωσε πια  :cray: - θα χρειαστεί ένα καθισματάκι group 2/3 δηλαδή από 15 κιλά μέχρι 35. Θέλω να έχει οπωσδήποτε isofix. Οι επιλογές από τα ελληνικά online καταστήματα είναι περιορισμένες σχετικά και γενικά δεν ξέρω τι να διαλέξω και με τι κριτήριο. Τι προτείνετε? 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά? Πείτε καμιά γνώμη...

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.