Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

Καλά για ομαδική αγωγή δεν βλέπω να γίνετε κάτι. Τόσο καιρό γινόταν μια προσπάθεια εδώ αλλά δεν μάθαμε τπτ. Ατομικά αν γίνει κάτι και πιστεύω ότι πρέπει να έχουν κάνει κάποιοι άσχετα αν δεν το έχουμε διαβάσει μάθει .Δες εδώ http://www.tigerstyl...51128&start=780

αλλά στις τελευταίες σελίδες αν διαβάσεις θα δεις ότι κανείς δεν μιλάει για αντικατάσταση κινητήρα απλά για τα σωληνάκια .

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

εριξα μια ματια και διαπιστωσα οτι και εκει τα σωκηνακια δεν εκαναν τιποτα και σε αλλους απλα μειωσαν την καταναλωση(εγω πιστευω δεν την μειωσαν γιατι βαζουν παραπανω λαδι μεσα απο οτι χωραει το αμαξι)σε εμενα στα πρωτα 1000 ειχε καψει 100 γραμ και στα δευτερα 1000 700γραμμ ειναι δυνατον?ειχα ελεγξει τον δεικτη την πρωτη φορα και ειχαν βαλει μεσα παραπανω λαδι.τελος παντων απο οτι διαβασα εχουν κανει τη διαδικασια με τα σωληνακια (αρα δεν ηταν ελληνικη πατεντα οπως ειπαν πολλοι) και τωρα ειναι στην αναμονη προφανως για την αλλαγη κινητηρα.πουθενα παντως δεν ειδα κατι για ανακληση η οτιδηποτε αλλο αρα και τους αγγλους στα αρχιδια τους τους γραφουν οχι μονο εμας,,,,

στην τελικη δεν σκαω κιολας οτι ειναι να γινει θα γινει.........

προς το παρον αναμενουμε αλλαγη κινητηρα. οχι τιποτα αλλο αλλα να αλλαξω και το ψευδωνυμο απο φριτεζας σε υβριδικος

παντως ενα παιδι απο το χωριο που εχει ενα rs fabia δεν του καει μου λεει βεβαια αυτος πρεπει να κανει 10000 το μηνα αφου το πηρε ενα χρονο μετα απο εμενα και εχει 5 πλασια χλμ απο εμενα που σημαινει οτι σιγα μην καταλαβαινει αν καιε η οχι καθε 5 μερες για αντιπροσωπεια ειναι ασε που κανει σερβις ανα 7000χλμ

ηδη το δικο μου αμαξι εχει στοιχισει στην vw :120 ευρω για γρυλλο (τοσο δεν κανει?)

200 ευρω ο εγκεφαλος του παραθυρου?το μοτερ που εχει

ο κομπρεσορας του air cool δεν θα κανει κανα 500 ευρω?

500 ευρω η επεκταση εγγυησης (μου την πληρωσαν μετα το εξωδικο)

συν τσαμπα λαδια αμελητεα χρηματα και ωρες εργασιας προσωπικου?

βαζω χονδρικα κανα 1500ευρω.αν κανω λαθος στις τιμες διορωστε με.αντε φαντασου τωρα καθε πολο να τους κοστιζει τα μισα απο αυτα.μιλαμε για μεγαλη φυρα και που εισαι ακομα.δεν θα χαλασει και ο αλλος γρυλλος?δεν θα βγαλει και κανα dsg προβλημα (μακρια απο εμας) και αυτο κοστιζει πολυ.μεσα εξω στο συνεργειο καθε μερα θα ειμαι

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Και στην δουλεία μου ένα παλληκάρι που είναι εκεί κοντά και πηρέ το fabia τον Φεβρουάριο δεν του έχει κάψει έως τα 6000κμ έτσι μου πε μόνο το dsg άλλαξε λόγο των θορύβων που κάνει και τώρα κάνει περισσότερους .

Κάθε 5 μέρες στην αντιπροσωπεία γιατί πάει ?

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Και στην δουλεία μου ένα παλληκάρι που είναι εκεί κοντά και πηρέ το fabia τον Φεβρουάριο δεν του έχει κάψει έως τα 6000κμ έτσι μου πε μόνο το dsg άλλαξε λόγο των θορύβων που κάνει και τώρα κάνει περισσότερους .

τραγικο!!ακου περισσοτερους.το dsg ειτε μας αρεσει ειτε οχι θα κανει θορυβο αυτο το κρακ κρακ οτι και να γινει.το θεμα ειναι να μην αρχιζει και ρεταρει και χανει ταχυτητες η πατας γκαζι και μενει ακουνητο η δεν σου εμφανιζει τη σχεση εχεις μεσα η δεν ξερω γω τι....οι θορυβοι ειναι λογικοι..εγω ο κακομοιρης μονιμα στο D το εχω αντε να εχω βαλει κανα 5-10 φορες το S κανα 5 φορες το manual οπως καταλαβαινεις ειμαι και πολυ αγριος

οσο για αυτο που ρωτησες μεχρη στιγμης εχοθμε δειγματα γραφης απο τους

  • AlenXxX 12.000χλμ
  • geologist 3.000χλμ
  • hougolf 650χλμ
  • δημ.gti 2.000χλμ
  • leftos 2500χλμ και υπαρχουν και αλλοι αλλα δεν ξερω χλμ.απο αολους μονο ο hougolf εχει καψει 100 γραμμαρια

Και στην δουλεία μου ένα παλληκάρι που είναι εκεί κοντά και πηρέ το fabia τον Φεβρουάριο δεν του έχει κάψει έως τα 6000κμ έτσι μου πε μόνο το dsg άλλαξε λόγο των θορύβων που κάνει και τώρα κάνει περισσότερους .

Κάθε 5 μέρες στην αντιπροσωπεία γιατί πάει ?

ετσι το ειπα που λεει ο λογος λογο των πολλων χλμ που κανει

ξερεις ποσο καιρο περιπου θα μου κρατησουν μεσα το αμαξι?γιατι σε αλλους το κρατανε 4 μερες σε αλλους 3 βδομαδες οτι ναναι

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό του είπα ότι έτσι δουλεύει το dsg και δεν μπορεί να κάνει κάτι .Απορώ πώς κατάφερε να του κάνουν αλλαγή για αυτόν τον λόγο εκτός και αν το ποσό που μου ανάφερε (7000ε) το πλήρωσε ο ίδιος .

Οκ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποσο καιρο περιπου θα μου κρατησουν μεσα το αμαξι?γιατι σε αλλους το κρατανε 4 μερες σε αλλους 3 βδομαδες οτι ναναι

Δεν ξέρω να σου πω αυτό εξαρτάτε από την αντιπροσωπία που θα το πας τι φόρτο εργασίας θα έχουν(πόσους έχουν διώξει με απόλυση η άδεια που είναι της μόδας ).

Link to comment
Share on other sites

εμένα την Πέμπτη θα είναι έτοιμο με αλλαγή μηχανής δίσκου και τούρμπο. Τελικά ρε παιδία οι καινούργιες μηχανές τι λένε από δύναμη και λάδι?

Link to comment
Share on other sites

εμένα την Πέμπτη θα είναι έτοιμο με αλλαγή μηχανής δίσκου και τούρμπο. Τελικά ρε παιδία οι καινούργιες μηχανές τι λένε από δύναμη και λάδι?

+1

και εγώ περιμένω το δικό μου. 30000 χλμ και 4 μέρες πριν λήξει η εγγύγηση αλλαγή κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ μόλις το πήρα από το συνεργείο μετά από αλλαγή κινητήρα.

Το αυτοκίνητο είχε μόλις 5 χλμ γράψει μετά την αλλαγή.

Δείχνει να έχει γίνει καλή δουλειά (ελπίζω)

Η ευθυγράμιση έγινε στο συνεργείο και δεν τραβάει πάει ευθεία μια χαρά, κλπ.

Ήταν μέσα από τη Δευτέρα.

Παρατήρησα ότι το DSG συμπεριφέρεται λίγο καλύτερα στις αλλαγές χαμηλά με λίγο γκάζι 1η,2α,3η δεν ξέρω αν έγινε κάποια αναβάθμιση επιπλέον η απλά λόγω του ότι αποσυνδέθηκε η μπαταρία έκανε reset.

Αν όλα πάνε (ελπίζω!!) καλά θα δώσω και τα εύσημα στο συνεργείο δημοσιεύοντας το ονομά του.

Εγώ πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το συνεργείο που έγινε η αλλαγή κινητήρα. Νομίζω ότι μπορώ να αναφέρω ότι η αλλαγή έγινε στην αντιπροσωπεία φιλοσίδη. Απο χιλιόμετρα έχω ελάχιστα αλλά θα ενημερώσω εν καιρό.

Πάντως ακόμα δεν έχουν μαυρίσει οι εξατμίσεις!!!!! (ευτυχώς)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το συνεργείο που έγινε η αλλαγή κινητήρα. Νομίζω ότι μπορώ να αναφέρω ότι η αλλαγή έγινε στην αντιπροσωπεία φιλοσίδη. Απο χιλιόμετρα έχω ελάχιστα αλλά θα ενημερώσω εν καιρό.

Πάντως ακόμα δεν έχουν μαυρίσει οι εξατμίσεις!!!!! (ευτυχώς)

μαυρισει εννοεις εξωτερικα ε?γιατι εσωτερικα εμενα με τοσο μαυρισμα δεν ξερω αν μετα την αλλαγη κινητηρα θα ξεμαυρισουν ποτε

Link to comment
Share on other sites

μαυρισει εννοεις εξωτερικα ε?γιατι εσωτερικα εμενα με τοσο μαυρισμα δεν ξερω αν μετα την αλλαγη κινητηρα θα ξεμαυρισουν ποτε

εννοω το νικελ γυρω γυρω στο τελειωμα της εξατμισης.

Link to comment
Share on other sites

τραγικο!!ακου περισσοτερους.το dsg ειτε μας αρεσει ειτε οχι θα κανει θορυβο αυτο το κρακ κρακ οτι και να γινει.το θεμα ειναι να μην αρχιζει και ρεταρει και χανει ταχυτητες η πατας γκαζι και μενει ακουνητο η δεν σου εμφανιζει τη σχεση εχεις μεσα η δεν ξερω γω τι...

;i

Φίλε φριτέζα απ' 'οτι μου είπαν και στο garage, μερικά αυτοκίνητα βγήκαν με ελαττωματικό δίσκο του dsg μου είπε τις ημερομηνίες δεν τις θυμάμαι τώρα θα σου πω την Πέμπτη, που θα παραλάβω το αυτοκίνητο και θα ρωτήσω τον υπεύθυνο απλά να σε ενημερώσω ότι έχω ενα φιλαράκι που έχει dsg του αλλάξανε δίσκο και κάποιες ρυθμίσεις και ούτε κρακ κάνει ούτε και κρικ είναι εντελώς αθόρυβο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο τοτε που βγηκε το 7αρι DSG που μπαίνει στα 1.2TSI 1.4TSI 1.8TSI ολοι κανουν παράπονα για περιεργους ήχος ειδικά σε λακουβες οταν πηγαινεις σιγα με ανοιχτά παράθυρα και 0 μουσική . Απο 2009 απο τα πρώτα DSG7M που ηρθαν τοτε κανεις δεν ηξερε τι ηταν και αλλαζαν σασμαν στους περισοτερους .Οσα σασμαν και να ειχαν αλλάξει ο θόρυβος δεν σταμάτησε ΠΟΤΕ!!! Μετα το σταματησαν ολο αυτο και αρχισαν το ''ειναι φυσιολογικο''

Υπαρχουν ατομα που λενε δεν το ακουν ή δεν το εχουν παρατηρήσει (εγω πιστευω απλα δεν τους εχει τυχει )

Επίσης σε ερώτηση σε αγγλικο φόρουμ με Audi A1 που φοράνε το ιδιο σασμαν με εμας/εσας οι περισσοτεροι απαντησαν οτι δεν ακούν τιποτα !!! Βέβαια οι δρόμοι στην Αγγλία ειναι ΕΤΗ ΦΩΤΌΣ ΜΠΡΟΣΤΆ

Εγω που ζω με τον θόρυβο καθημερινά πιστεύω οτι και Στην Γερμανια να παω και να μου το φτιαξει αρχιμηχανικός της VW Wolfsburg με νεο DSG7 οτι δεν θα σταματήσει να κανει θορύβους ..

Link to comment
Share on other sites

εμένα την Πέμπτη θα είναι έτοιμο με αλλαγή μηχανής δίσκου και τούρμπο. Τελικά ρε παιδία οι καινούργιες μηχανές τι λένε από δύναμη και λάδι?

μοτερ δισκος τουρμπινα?πες τους να στο βαψουν κιολας και θα ναι καινουριο :p

αληθεια τουρμπινα για ποιο λογο αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

μοτερ δισκος τουρμπινα?πες τους να στο βαψουν κιολας και θα ναι καινουριο :p

αληθεια τουρμπινα για ποιο λογο αν επιτρεπεται?

τουρπινα μου αλλάξανε επειδή ακουγόταν ένα σφύριγμα, όσο για το βάψιμο φίλε ελπίζω να είναι μόνο αυτό το πρόβλημα που απομένει :startle:

Link to comment
Share on other sites

οπως προειπα αναμενω αλλαγη κινητηρα.εγω παψει παντελως να αγχονομαι. εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να σκασω απο το να σκασω για ενα αμαξι.στο κατω κατω εχω 2 χρονια εγγυηση ακομα.του πουστη οτι ειναι να βγαλει σε αλλα 2 χρονια θα το βγαλει και αν παλι γινει τιποτα περιεργο το πουλαω και ξεμπερδευω!!!ελεος δηλαδη εχω βαρεθει να ασχολουμαι πρωι βραδυ με το αμαξι.ναι το χρυσοπληρωσα ναι εχω ταλαιπωρηθει αλλα τερμα εδω δεν ξερω αν θα πληρωνομαι σε 1 η 2 η 3 μηνες!!!οτι ειναι να γινει θα γινει!!!καλα θα κανετε και σεις να μην το σκεφτεστε τοσο πολυ και για το δικο σας το καλο πανω απ ολα.

ειχα φτασει σε σημειο να βλεπω ονειρο οτι το αμαξι χαλασε και συγκεκριμενα ειδα στον υπνο οτι λεει πηγα να το βαλω μπροστα και εκει που παταω γκαζι να φυγω δεν κουνιοταν.το παραξενο δε ειναι οτι την ιδια μερα το πρωι ξυπνησα με μια τεραστια ευχαριστηση και ορεξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

εισαι θεοοος

εμα υπαρχουν ενα σωρο ωραια πραγματα να κανεις και να σκεφτεις και πολλα προβληματα επισης που πρεπει να σκεφτεις καθημερινα αν βαλω και το αμαξι σε αυτα τοτε καλυτερα να βγαλω εισητηριο για δαφνη

Link to comment
Share on other sites

ηδη το δικο μου αμαξι εχει στοιχισει στην vw :

200 ευρω ο εγκεφαλος του παραθυρου?

Οπ αυτό δεν το πρόσεξα αυτο που έγραψες και μένα μου έκανε κάτι κουλά το παράθυρο κάποιες φορές παταγες να ανέβει και σταματαγε και κατεβαινε σαν να έβρισκε αντίσταση κάπου πήγα μου καναν update στο κύκλωμα τον φώτων μου παν και μετά έγινε της τρελής ούτε ο συναγερμός δεν έμπαινε οπότε το άλλαξαν όλο. Μάλλον αυτό που άλλαξαν εσένα άλλαξαν και μένα .

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

ακους εμενα δεν ειχε προβλημα ο εγκεφαλος του παραθυρου αλλα ο γρυλλος αλλα ειναι τοσο .........ες που δεν παιρνουν απο λογια.εμενα οποτε ειχε υγρασια και το βραδυ και μονο βραδυ οταν το κατεβαζα και μετα παταγα να ανεβει αυτο κατεβαινε την ημερα δουλευε ρολοι.μου λεει ο ξαδερφος μου που δουλευει στην vw οτι ειναι ο γρυλλος 100% και οχι ο εγκεφαλος γιατι με την συστολη το βραδυ κατι εχει φαγωθει και χανει.το βλεπει ο ηλεκτρολος τους και λεει οχι ο γρυλλος αλλα ο εγκεφαλος.βαζει τον εγκεφαλο τον καινουριο και το δοκιμαζει και του το κανει μπροστα του πλι το ιδιο οποτε μου λεει ο ηλεκτρολογος τους ασε να περασει καμια βδομαδα για να μην σου ξαναβαλω τον παλιο εγκεφαλο και ελα να αλλαξουμε γρυλλο.....οποτε ο εγκεφαλος αλλαχτηκε χωρις να εχει προβλημα αλλα απο μαλακια ηλεκτρολογου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρa έχω 170χλμ στην πόλη μετά aπο aλλaγή κaι είδa σήμερa ότι aρχίζει σιγά σιγά νa μaυρίζει πάλι τις εξaτμίσεις. Γaμώτο δεν θa ησυχάσουμε ποτέ...... Θa επaνέλθω ότaν μετρήσω λάδιa

Link to comment
Share on other sites

κaλa το οτι μaυριζει εξaτμισεις δεν σημaινει aπολυτa οτι θa σου εχει κaψει κaι λaδιa..γιa τσεκaρε το

Link to comment
Share on other sites

κaλa το οτι μaυριζει εξaτμισεις δεν σημaινει aπολυτa οτι θa σου εχει κaψει κaι λaδιa..γιa τσεκaρε το

μaκάρι aδερφέ.... θa μετρήσω στa 500χλμ τώρa είνaι νωρίς aκόμa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.