Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

Καλημέρα! Έφτασα τα 8000 χιλιόμετρα και ακόμα δεν έχει κάψει σταγόνα με τα aftermarket ελατήρια...!

Δυστυχώς όμως δε θα το κρατήσω το πολάκι γιατί γίναμε πολλοί στην οικογένεια :mom:  και το καλοκαίρι θα πάω για μεγαλύτερο! 

Το έχω βάλει στο car για όποιον ενδιαφέρεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έφτασα τα 8000 χιλιόμετρα και ακόμα δεν έχει κάψει σταγόνα με τα aftermarket ελατήρια...!

Δυστυχώς όμως δε θα το κρατήσω το πολάκι γιατί γίναμε πολλοί στην οικογένεια :mom:  και το καλοκαίρι θα πάω για μεγαλύτερο! 

Το έχω βάλει στο car για όποιον ενδιαφέρεται!

Να σου ζησει αδερφε αν το ελεγες ποιο πριν θα το τσιμπουσα εγω αλλα μη μασας 3 παιδια εχω και παρολαυτα προτιμο την πολουμπα

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας να σου ζησει.δεν μας ειπες ομως αν ειναι αγορι κρατα το πολο να μαθαινει απο μικρο αν ειναι κοριτσι πουλα το και παρε αλλο :spiteful: .13000 χιλιαρικα το σκοτωνεις ρε......στην αντιπροσωπεια ποσο στο περνουν?????απο περιεργια ρωταω. 2 χρονων αμαξι και εχασες 7000 χιλιαρικα.

15000χιλιαρικα δεν τα πιανει λες?δηλαδη σε 2 χρονια απο τωρα ποσο θα πιανουν 10000 χιλιαρικα?

οσο για τους χωρους δεν βολευει καθολου το πολο.ενα σακο βαζεις πισω στο καπο και τελος.ποσο μαλλον καροτσια ποδηλατακια καθισματακια ριλαξ κλπ σε κοβω για κανενα τζιποειδες. ενας φιλος πηρε το ford focus ecoboost το 1000 κυβικα για αυτη τη δουλεια .καλο ειναι

εκτος αν βαλεις στο πολο κανενα τρειλερ :db:. επισης θα σου ελεγα να μην πας στο group για αμαξι γιατι με τα ιδια λεφτα σε αλλες εταιρειες περνεις πολυ καλυτερο εξοπλισμο.το εχουν παρακανει στη vw

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2000χλμ πήγα για μέτρηση (συνολικά τώρα έχω 4000χλμ με το νεο κινητήρα) έκαψε περίπου 330-340 ml στα 1000χλμ.

 

Περιμένω την επόμενη κίνηση της αντιπροσωπείας (μάλλον κάτι σωλήνες πρέπει να αλλάζουνε).

 

Το αυτοκίνητο κινείται 85-90% μέσα στην πόλη και το υπόλοιπο 10-15% εκτός πόλης.

 

Τουλάχιστον τα βρίσκουμε με το συνεργείο (είναι με τον πελάτη και όχι με τη γερμανία -ευτυχώς-)

 

**Update**

 

Αυτή η κατανάλωση λαδιού θεωρείται φυσιολογική από τον κατασκευαστή!!!!!! και θα ξαναμετρήσω σε 3000χλμ (προφανώς θα έχει ανάψει και το λαμπάκι τότε).

Edited by frnty
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Κάποια παιδιά από εδώ μέσα μου είχαν ζητήσει κωδικό από ελατήρια!  Τι έγινε τελικά? Τα βάλατε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Κάποια παιδιά από εδώ μέσα μου είχαν ζητήσει κωδικό από ελατήρια!  Τι έγινε τελικά? Τα βάλατε?

 

Πες εσυ τον κωδικό και βλέπουμε :)

 

Δε μου λες απο κατανάλωση έχει ανέβει καθόλου? με τα νεα ελατηρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Κάποια παιδιά από εδώ μέσα μου είχαν ζητήσει κωδικό από ελατήρια!  Τι έγινε τελικά? Τα βάλατε?

Καλημερα!περιμενω να δω με το νεο μοτερ ποση καταναλωση εχει και βλεπουμε.Παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες που μας εχεις δωσει μεχρι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανέβει ελάχιστα. Εχει έρθει στα ίσια του δηλαδή...!

Μιλάω για κατανάλωση βενζίνης.... (πες και τον κωδικο απο τα ελατηρια)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για κατανάλωση βενζίνης.... (πες και τον κωδικο απο τα ελατηρια)

για την βενζινη μιλα και ο φιλος τσολιας. γιατι τα gti πρεπει να καινε βενζινη για τα αλογα που ειναι :p 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Κάποια παιδιά από εδώ μέσα μου είχαν ζητήσει κωδικό από ελατήρια!  Τι έγινε τελικά? Τα βάλατε?

Εγω ειμαι ενας απο αυτους.φιλε τσολια αλλα επειδη προς το παρον εχω σταθερα 200 ml περιπου καταναλωση λαδιου ανα 1000 km προς το παρον δεν εχω κανει τπτ.τωρα θα αλλαξουμε τα περιφημα σωληνακια στην αντιπροσωπεια(εντος εγγυησης) και ως το καλοκαιρι βλεπουμε.αν δω οτι δεν κανω δουλεια εκει μολις ληξει η εγγυηση θα κανω οτι και εσυ.

 

Υ.Γ.κινητηρα δεν εχω αλλαξει ποτε.

ευχαριστω παντος για την αμμεση απαντηση σου οταν σου ειχαμε ζητησει τους κωδικους. :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

για την βενζινη μιλα και ο φιλος τσολιας. γιατι τα gti πρεπει να καινε βενζινη για τα αλογα που ειναι :p

 

+1000

 

Εγω ειμαι ενας απο αυτους.φιλε τσολια αλλα επειδη προς το παρον εχω σταθερα 200 ml περιπου καταναλωση λαδιου ανα 1000 km προς το παρον δεν εχω κανει τπτ.τωρα θα αλλαξουμε τα περιφημα σωληνακια στην αντιπροσωπεια(εντος εγγυησης) και ως το καλοκαιρι βλεπουμε.αν δω οτι δεν κανω δουλεια εκει μολις ληξει η εγγυηση θα κανω οτι και εσυ.

 

Υ.Γ.κινητηρα δεν εχω αλλαξει ποτε.

ευχαριστω παντος για την αμμεση απαντηση σου οταν σου ειχαμε ζητησει τους κωδικους. :thumbsup2:

Tίποτα φίλος!!! 

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα το αυτοκίνητο μου 27 του μήνα από τις 25 Ιανουαρίου
το είχα μέσα. Δεν θα ξεχάσω αυτό που μου πε ένας μηχανικός   <<εμείς
θα φέρνουμε κινητήρες με τα καράβια  5 αμάξια
έχουμε για αλλαγή κινητήρα >> και το ένα από αυτά γιατί δεν ήταν ιδία μοντέλα
ήταν ένα  yeti 1.2  με κομμένο ιμάντα  χρονισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα το αυτοκίνητο μου 27 του μήνα από τις 25 Ιανουαρίου

το είχα μέσα. Δεν θα ξεχάσω αυτό που μου πε ένας μηχανικός   <<εμείς

θα φέρνουμε κινητήρες με τα καράβια  5 αμάξια

έχουμε για αλλαγή κινητήρα >> και το ένα από αυτά γιατί δεν ήταν ιδία μοντέλα

ήταν ένα  yeti 1.2  με κομμένο ιμάντα  χρονισμού. 

Εννοείς καδένα χρονισμού;  Το Roomster μου που είναι 1.2Τsi έχει καδένα, όχι ιμάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι  ο μηχανικός μου λέει  ιμάντα χρονισμού τώρα μπορεί να θελε να μου πει  καδένα....Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό στο yeti η έκανε λάθος  ο μηχανικός. 

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Ναι  ο μηχανικός μου λέει  ιμάντα χρονισμού τώρα μπορεί να θελε να μου πει  καδένα....Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό στο yeti η έκανε λάθος  ο μηχανικός. 

Ίδιοι είναι οι κινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να του έχουν αλλάξει μετά από την αλλαγή σωλήνα και κινητήρα και δεύτερη φορά σωλήνες?

 

Χρειάζομαι λίγο βοήθεια ας ρίξουν κανα pm για να μη γεμιζει το topic

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να του έχουν αλλάξει μετά από την αλλαγή σωλήνα και κινητήρα και δεύτερη φορά σωλήνες?

 

Χρειάζομαι λίγο βοήθεια ας ρίξουν κανα pm για να μη γεμιζει το topic

 

Ευχαριστω

Καλησπέρα..δεν πειράζει νομίζω καλύτερα εδώ για να ενημερώνονται όλοι...εγώ έχω αλλάξει σωληνάκια συνολικά 3 φορές η δεύτερη ήταν με το δεύτερο μοτέρ την τρίτη φορά μου τα άλλαξαν πριν 5 εβδομάδες περίπου κ τώρα που θα συμπληρώσω 1000χλμ από την τελευταία αλλαγή θα ξαναπάω στη καρέντα να παρτάρουμε με τους μηχανικούς... ωστόσο την άλλη εβδομάδα έχω κλείσει κ ραντεβουδάκι με τον διευθυντή πωλήσεων της κοσμοκαρ για να δω τί θα γίνει τελικά με το αίτημα που τους έχω κάνει για αντικατάσταση του αυτοκινήτου μου... 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας που να του έχουν αλλάξει μετά από την αλλαγή σωλήνα και κινητήρα και δεύτερη φορά σωλήνες?

 

Χρειάζομαι λίγο βοήθεια ας ρίξουν κανα pm για να μη γεμιζει το topic

 

Ευχαριστω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=53576

 

Καλησπέρα..δεν πειράζει νομίζω καλύτερα εδώ για να ενημερώνονται όλοι...εγώ έχω αλλάξει σωληνάκια συνολικά 3 φορές η δεύτερη ήταν με το δεύτερο μοτέρ την τρίτη φορά μου τα άλλαξαν πριν 5 εβδομάδες περίπου κ τώρα που θα συμπληρώσω 1000χλμ από την τελευταία αλλαγή θα ξαναπάω στη καρέντα να παρτάρουμε με τους μηχανικούς... ωστόσο την άλλη εβδομάδα έχω κλείσει κ ραντεβουδάκι με τον διευθυντή πωλήσεων της κοσμοκαρ για να δω τί θα γίνει τελικά με το αίτημα που τους έχω κάνει για αντικατάσταση του αυτοκινήτου μου... 

Και εγω σκέφτομαι να κάνω το ίδιο. Δεν βλέπω να βρίσκεται άλλη λύση. Ενημέρωσε μας όταν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

όποιοι θέλουν να ακολουθήσουν την ίδια οδό με εμένα ας μου στείλουν τα τηλέφωνα τους με PΜ να μιλήσουμε μήπως κάναμε καμία ομαδική αγωγή...νομίζω θα ήταν καλύτερα έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπήρχε μια περίπτωση στην Αγγλία που είχα διαβάσει στο uk-polos.net (http://www.tigerstyle.co.uk/phpBB3/viewtopic.php?f=56&t=51128&start=870#p459111 )

που κάποιου μετά απο παράπονα, αλλαγές κλπ. τελικά του είχαν αλλάξει το αυτοκίνητο.

 

Ίσως καλό θα ήταν να διαβάσετε το thread και ίσως αν πάρετε επιπλέον πληροφορίες, να πάτε με αυτές μαζί στην Κοσμοκαρ. Πιθανόν το γεγονός ότι έγινε επιστροφή αυτοκινήτου από την VW Αγγλίας, να αποτελεί και ένα είδος "δεδικασμένου" (δεν ξέρω αν έφτασε στα δικαστήρια η υπόθεση ή του το άλλαξαν πριν).

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά?

πήρα γραπτώς απιστολή που λέει αν κάψει 200 μλ λάδι με τα καινούργια σωληνάκια παίρνω τα λεφτά μ πίσω η καινούργιο αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.