Jump to content
makll

Vw Passat 1.6Fsi Blf Κινητηρας

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

ειμαι σε μεγαλο διλλημα εχω ενα VW Passat 1.6FSI με BLF κινητηρα και ψαχνομαι εδω και καιρό για τοποθετηση υγραεριου.

σημερα μιλησα με VIAGAS και ειναι οι μοναδική σε "καλη τιμή" που τοποθετουν σε αυτο τον κινητηρα με κοστος 1850€. Χρόνος τοποθετησης 2 ημερες, μικτου κυκλου δηλαδη αναφλεξη βενζινη και μετα υγραεριο..και απο κει και περα οταν απαιτειται βενζινη ριχνει, διαθετει κανονικό κουμπι στη καμπινα για ποσοτητα δεξαμενης αλλα και on off του υγραεριου.

δεδομενου οτι ο κινητηρας ειναι ιδιαιτερος ψανχοντας ειδα οτι ειναι καλό να ριχνει και βενζινει για λιπανση του κινητηρα ....

επιπλεον 2 χρονια εγγυηση...

τις πληροφοριες τις πηρα τηλεφωνικώς και θα παω να δω το κιτ απο κοντα ..

Παρακαλω την βοηθεια σας αν γνωριζει καποιος το συγκεκριμενο συστημα αν καποιος εχει τοποθετησει καποιο αλλο αξιοπιστο ?????

ΥΣ ειναι πολλα τα λεφτα για βενζινες αρηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολλά τα λεφτά για της βενζίνες και να δω που θα πάει.

Το σύστημα αυτό είναι παρόμοιο που φοράν πολλά αμάξια, να παίρνει μπρος με βενζίνα να γυρνάει σε υγραέριο και όταν κρίνει και επιβάλεται να ψεκάζει βενζίνη (ας το ονομάσουμε τέταρτης γενιάς αερίου ψεκασμού)..

1850 είναι πολλά λεφτά για ένα κιτ που το βρίσκεις με 1000-1200.

Σκέψου θα φουλέρνεις ποιο φθηνά υγραέριο αλλά λόγο αερίου ψεκασμού θα καις λίγο παραπάνω ας πούμε 10%-15% όταν θα καις μόνο υγραέριο.

Που και θα βάζεις και βενζίνη. Αρα σε τελική ανάλυση θα γίνεις ποιο οικονομικός κατά 30%...

Για αερίου ψεκασμού καλή είναι και η BRC.

Κοίτα και για σύστημα Prins or Vialle.. Είναι υγρού ψεκασμού.. Θα καις μόνο υγραέριο η κατανάλωση δεν θα ανέβει το αμάξι θα παίρνει μπρος με υγραέριο και το κόστος θα είναι περίπου στα 2000-22000. Θα κάνεις ποιο γρήγορα απόσβεση τα λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

φθορες θα εχει μετο υγραεριο ο κινητηρας??

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

φθορες θα εχει μετο υγραεριο ο κινητηρας??

Άμα είναι υγρού ψεκασμού λογικα όχι...

Αερίου θα έχει κάτι ψιλά όπως αποδειχθικε σε πολλά αμαξια.

Αερίου ψεκασμού=ποιο μεγάλες θερμοκρασίες

Υγρού ψεκασμού=ποιο μικρές θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

μου ανεφεραν πολλοι οτι ειναι καλό να ψεκαζονται με βενζινη οι βαλβιδες για λιπανση .... ακουγεται λογικό ειναι ομως???

Ναι άμα είναι αερίου ψεκασμού οι θερμοκρασίες είναι ποιο μεγάλες.. Είναι καλό να ψεκαζει και βενζίνη όταν πιέζεται το μότερ άρα και παραπάνω κατανάλωση.

Άμα είναι υγρού ψεκασμού δεν έχει ανάγκη τίποτα από όλα αυτα. Καις μόνο υγραέριο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά! Δεν άνοιξα νέο θέμα γιατί το ''πρόβλημα'' μου είναι απλό. Διαπίστωσα πριν λίγες μέρες οτι έφυγε απο τη θέση του το σήμα της VW απο το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα!!! (Η φώτο δεν είνα απο το δικό μου) Δεν ξέρω πως έγινε αυτό αλλά δεν μου αρέσει οπτικά να το αφήσω έτσι. Έχετε ιδέα που μπορώ να το βρώ;; Στο ebay δεν κατάφερα να βρώ κάτι... Βέβαια μπορεί να  μην το ψάχνω και καλά. Αν έχετε κάποια ιδέα ευπρόσδεκτη!!!

 6350083_7_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εχει φυγει το συγκεκριμενο.

Αν θυμαμαι καλα ειναι σαν αυτοκολλητο. Στο ebay λογικα αν ψαξεις κατι σε engine bay vw decal logo ισως να σου βγαλει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι το δικό μου ξεκόλλησε ευτυχώς τη στιγμή που το καθάριζα το καπάκι.Το ξανακόλλησα και όλα οκ.Το θέμα είναι να βρεις κάτι ανάλογων διαστάσεων και να αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φύγει και από εμένα το συγκεκριμένο σηματακι, δυστυχώς στον δρόμο, καθάρισα τις κόλλες αλλά είναι άσχημο. Βρήκα μόνο καπάκι μηχανής (blf). Σηματακι πουθενά και ψάχνω μήνες τωρα

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.