Jump to content
firev12

Golf 5/6 1.4 Tsi Θόρυβος: Τρόμπα Νερού (Caxa 122Ps) [Λυθηκε]

Recommended Posts

28 λεπτά πριν , nikdev said:

Το θέμα είναι να βγάλεις άκρη :thumbsu: αν σε αφήσω να γράφεις εδώ στο τέλος θα είναι ένας αχταρμάς που καθένας θα λέει για το δικό του μοτέρ.

Η δικιά σου είναι ίδιου τύπου με το 1.8Tsi και δυστυχώς παρουσιάζει αστοχίες αρκετές και ανά κάποια χλμ θέλει αλλαγή.

Τα υπόλοιπα στο άλλο θέμα...

Οκ σε ευχαριστώ πολύ για της Πληροφορίες.

 

Από τα λεγόμενα σου τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση.

 

Να την αλλάξω άμεσα??? Η όχι?? 

 

Υγρά στο δοχείο δεν έχω χάσει από την ημέρα που το έχω το αμάξι.

Ούτε έχω κάποια διαρροή η κάποιο σημάδι από το να χάνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλάξει ποτέ ? Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , nikdev said:

Έχεις αλλάξει ποτέ ? Πόσα χλμ έχει το αυτοκίνητο ?

Όχι το αμάξι φοράει την εργοστασιακή. 

 

Το πήρα το Φεβρουάριο το αμάξι με 70.000 χιλιόμετρα.

Τότε δεν το έκανε τον ήχο αυτόν. 

 

Έχει ξεκινήσει κάνα μήνα τώρα, το αμάξι έχει τώρα 75.000 αυτή την στιγμή.

 

Αλλά υγρά δεν έχω χάσει ούτε σταγόνα έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 60.000χλμ και μετά περίπου παρουσιάζει σημάδια φθοράς ανάλογα το κομμάτι, δρομολόγησε το να το δεις και να κάνεις αλλαγή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , nikdev said:

Στα 60.000χλμ και μετά περίπου παρουσιάζει σημάδια φθοράς ανάλογα το κομμάτι, δρομολόγησε το να το δεις και να κάνεις αλλαγή.

 

να σε ρωτήσω για ποιο λόγο γίνετε αυτο πράγμα??? δεν έχει βγει κάποια μόνιμη λύση για το κομμάτι αυτο? σε τι μπορει να οφείλετε αυτο το τσίριγμα που κάνει??? 

 

γιατι αποτι διαβάζω ειναι γνωστό φαινόμενο αυτο. 

 

 

επίσης να βάλω καινουργια γνήσια?? η ανακατασκευή?? και αν ναι τι τιμές παίζουν από την αντιπρωσοπια?? και για της 2 περιπτώσεις της αντλίας. 

 

 

 

ο ήχος που μου κάνει αυτο το τσίριγμα το μεταλλικό ειναι ιδιο με του video 

 

   

             

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι ακόμα σας παρακαλώ. 

 

επειδη το αμάξι τώρα που είμαι Αθηνα δεν το πολύ κουνάω ούτε το ξεσκίζω γενικά, θα εχω κανένα θεμα αν το αφήσω ετσι ??? και να φτιάξω λίγο  ποιο μετά???.

 

μου κάνει μόνο τσίριγμα δεν εχω κάτι άλλο ούτε κάποια διαρροή πουθενά.  υπαρχει κάποιος κίνδυνος αμεσα ?? η κάτι άλλο??                

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 GOLF 6, 1.4 160PS DSG

ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΟΣΑ ΚΜ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ? ΕΧΩ 162.000

ΣΤΟ SERVICE 150.000  ΜΕ ΚΡΥΑ ΜΗΧΑΝΗ  ΑΚΟΥΣΑΝ ΧΑΜΗΛΟ ΘΟΡΥΒΟ . ΑΝΑ 5000 ΚΜ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΜΕ ΖΕΣΤΗ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ. (ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΗ / ΚΡΥΑ?) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ  ΑΛΛΑ 10.000 ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΙΣΧΥΕΙ?

 

ΑΜΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΑΝΤΛΙΑ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ?? ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΟ MEGATRONIC (ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ)

 

HEPU ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΑΝΤΛΙΑ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ  ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΦΤΗΝΟΤΕΡΕΣ. ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΠΑΝΟΣ

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε τη ! τι 10κ τι 5κ ! από το να σε βασανίζει ! αν είναι εφικτό προτίμησε την αλλαγή να την κανεις στο επίσημο δίκτυο για να έχεις και την 2 έτη εγγύηση ..κοστίζει παραπάνω αλλά σε τέτοιες εργασίες είναι προτιμότερο να γίνονται σε εξουσιοδοτημένα ( γνώμη μου χωρίς διάθεση για διαφήμιση κτλ) ! Εχε στο μυαλό σου πως η τρόμπα νερού σε αυτό το μοτέρ έχει άμεση σχέση με τον κομπρεσορα... Ρίξε μια μάτια στα νήματα του φόρουμ υπάρχουν παααρααα πολλές πληροφορίες ...ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η εργοστασιακη μου πηγε 186000 χλμ. Την αλλαξα και εβαλα μια με 150 ευρω ιμιτασιον και μου πηγε 2 χρονια. Η μαμα αρχισε να χανει νερο αλλα δεν με αφησε στον δρομο η ιμιτασιον διελυσε..... καλυτερα να βαλεις μαμα λεω εγω. Και εγω αυτο εκανα. Ειναι ποιο ακριβη αλλα αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.