Jump to content
mourh

Βιολογικος Καθαρισμος

Recommended Posts

εχει κανει κανεις βιολογικο καθαρισμο στο αμαξι του και αν ναι αντιμετωπισε προβλημα με κρεμασμα ουρανου και ταπετσαριων?

προσφατα ειχα μια αναλογη συζητηση και αρχισα να φοβαμαι να το δωσω για ενα φρεσκαρισματακι

πιστευω οτι πρεπει για να ειναι η εσωτερικη εμφανιση 100% να κανουμε που κ που ενα βιολογικο (οσοι δεν εχουμε δερματα)

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγω Τασο πριν εναμιση μηνα.κανενα απολυτως προβλημα δεν εχω.μολις το πηρα ηταν απλα τελειο,σαν καινουριο,γυαλιζαν τα καθισματα.2 εβδομαδες μετα ομως αρχισαν να ασπριζουν παλι..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το δικό μου είναι αμάξι 10 ετών με 245000 χλμ, αλλά από την πρώτη μέρα το προσέχω σαν τα μάτια μου με πλύσιμο μέσα έξω τουλάχιστον μια φορά την βδομάδα. Πριν 3.5 χρόνια αποφάσισα να κάνω και εγώ βιολογικό μιας και περίμενα την πρώτη κόρη. Φυσικά το αυτοκίνητο έγινε καινούργιο. Δεν πίστευα ότι μπορούσε να γίνει τόσο καλή δουλειά. Από τότε όμως όλα άρχισαν να διαλυονται. Αρχικά ξεκολλησε η ταπετσαρία στο τελείωμα της οροφής στην πόρτα του πόρτ παγκαζ. Μετά ξεκολλησαν και κρέμασαν οι ταπετσριες στις πορτες. Γενικά από χρωματισμοί στα πλαστικά και ξεφλουδισμα αυτών όπου υπήρχε αυτή η μαλακή ελαστική επίστρωση. Φθορές στα δέρματα του τιμονιού και του λεβιέ. Και τέλος τους τελευταίους μήνες κρεμασε και η οροφή. Σίγουρα δεν είμαι τό πιο αντιπροσωπευτικο παράδειγμα λόγω ηλικίας αυτοκινήτου όμως σίγουρα όλα επιβαρυνθηκαν και ξεκίνησε η φθορά τους μετα το βιολογικό.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα μόνο στα καθίσματα γιατί είναι γεγονός ότι όπου υπάρχουν επιφάνειες με κολλημένο ύφασμα όπως στις πόρτες και τον ουρανό είναι θέμα χρόνου μετά για το πότε θα κρεμάσουν.

Είχα κάνει στο Corsa της γυναίκας μου και σήμερα και στις τέσσερεις πόρτες κρέμεται το ύφασμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενας φιλος με opel astra εκανε βιολογικο και στην εβδομαδα πανω ξεκολησε ο ουρανος οποτε οπως λεει ο Αλεξης παιδια μονο καθισματα.

ΑΥΣΤΗΡΑ

Link to comment
Share on other sites

με αγχωσατε τωρα,ολη μερα κοιταω τις ταπετσαριες.για την ωρα ειναι μια χαρα,αν ειναι να ξεκολλησουν θα ειχε γινει ηδη η στη πορεια?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που σχεδίαζα να το πάω και γω με αγχώσατε και μένα...

Υποθέτω πως έχει να κάνει πάντως και από το τι χρησιμοποιεί ο καθένας. Πχ αυτά με τον ατμό πρέπει να είναι τα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπου βλέπω online διαφήμιση τώρα τελευταία πάντα αναφέρουν ότι δε φέρουν καμία ευθύνη σε περίπτωση που κρεμάσουν οι ταπετσαρίες στα πιο παλιά αυτοκίνητα. Σίγουρα έχει να κάνει και με το τι χρησιμοποιεί ο καθένας, αλλά και πώς το χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

οι ουρανοι ξεκολάνε γιατί τα κάνουν με ατμό με αποτελεσμα να ξερενετε η κόλαπου έχει και να κρεμανε. εάν τα κάνουν με λίγο νερο δεν εχει θεμα ποτε με ατμο ταλεπορουνται πολυ τα υφασματα

Link to comment
Share on other sites

οι ουρανοι ξεκολάνε γιατί τα κάνουν με ατμό με αποτελεσμα να ξερενετε η κόλαπου έχει και να κρεμανε. εάν τα κάνουν με λίγο νερο δεν εχει θεμα ποτε με ατμο ταλεπορουνται πολυ τα υφασματα

o ατμος και η πιεση ειναι το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

o ατμος και η πιεση ειναι το θεμα....

εγω τα κάνω μόνος μου με μια cobra που εχω με νερο και ολα καλα ουτε ασπριλες ου τε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω ολα αυτα που γραφεται παιδια παραπανω και εχω να σας πω τα εξης:

Παιζει πολυ μεγαλο ρολο τα υλικα και ο τροπος που θα χρησιμοποιησουμε για να κανουμε την εργασια του Πληρη εσωτερικου καθαρισμου.

Αν γινει Σωστα και με τον τροπο που πρεπει να γινει ΔΕΝ υπαρχει κινδυνος να ξεκολλησει ουτε να κρεμασει το οτιδηποτε στο αυτοκινητο,ακομα και ο ουρανος μπορει να καθαριστει,αρκει τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν να ειναι αυτα που ενδυκνυτε αλλα και ο τροπος καθαρισμου του να ειναι αυτος που πρεπει ωστε να μην εχουμε προβληματα στο μελλον.

Το αυτοκινητο θα πρεπει να ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ στεγνο οταν θα το παραλαβουμε και φυσικα χωρις ιχνος ασπριλας σε καμια επιφανεια,οπως και ολα τα πλαστικα του μερη να εχουν περαστει μετα τον καθαρισμο τους με τα καταλληλα συντηριτικα.

Ποτε δεν πλενουμε χρησιμοποιωντας πιεση,οπως και καποιους αλλους τροπους που αναφερθηκαν παραπανω,παντα ζηταμε να μας πουν τα υλικα και τον τροπο που θα γινει ο καθαρισμος οπως και να μας εγγυηθουν οτι δεν θα προκυψουν προβληματα στο μελλον.

Υ.Σ:Στα 10 χρονια που κανω τετοιου ειδους εργασιες ΠΟΤΕ δεν εχουμε αντιμετωπισει τετοιου ειδους προβληματα,οπως αυτα που αναφερονται παραπανω απο τα παιδια που τα εγραψαν.

Δειτε καποιες φωτο απο καθαρισμα ουρανου.....

ΠΡΙΝ...

216087_513644248662492_292254094_n.jpg

418577_513644268662490_325045200_n.jpg

555743_513644321995818_511906998_n.jpg

552030_513644345329149_2103634559_n.jpg

ΜΕΤΑ....

582803_513645135329070_577911943_n.jpg

293256_513645221995728_301944225_n.jpg

580069_513645255329058_1713537727_n.jpg

260525_513645328662384_928306481_n.jpg

Περισσοτερα μπορειτε να δειτε εδω:https://www.facebook.com/pages/Auto-Star-Detailing-Center/328786287148290

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω μετα απο τα ποιο πανω δεν θα το εκανα με σφαιρες...εζησα στο 4ρι την αλλγη ουρανου και δεν ηταν και οτι καλυτερο...μετα απο κρεμασμα...

βεβαια αμα δινεις εγγυηση για την δουλεια σου αλλαζει αλλα εμπειρικα δυστηχως εκει εξω ολοι λενε οτι το κανουν και στο τελος κρεμανε ολα...ευγε παντως για την πολυ καλη δουλεια

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Βαλε και καμια τιμουλα ενδεικτικη...π.χ φουλ καθαρισμα εσωτερικων χωρων

Φιλε μου δεν υπαρχει στανταρ τιμη σε τετοιες εργασιες,μιας και εξαρταται απο πολλους παραγοντες,οπως ειναι η εκαστοτε κατασταση του καθε αυτοκινητου,ποσες ωρες θες,ποσα υλικα θες κ.π.α.

@Υπαρχει και σχετικη επισημη προσφορα μου προς το club. :)

φιλε εγω μετα απο τα ποιο πανω δεν θα το εκανα με σφαιρες...εζησα στο 4ρι την αλλγη ουρανου και δεν ηταν και οτι καλυτερο...μετα απο κρεμασμα...

βεβαια αμα δινεις εγγυηση για την δουλεια σου αλλαζει αλλα εμπειρικα δυστηχως εκει εξω ολοι λενε οτι το κανουν και στο τελος κρεμανε ολα...ευγε παντως για την πολυ καλη δουλεια

Φιλε μου εν μερει εχεις δικιο αν την εχεις πατησει,να ξερεις ομως οτι ολοι δεν ειναι το ιδιο,ουτε σημαινει οτι αν καποιος δεν εκανε σωστα την δουλεια του σε εσενα,δεν υπαρχουν και καποιοι που κανουν σωστη δουλεια.

Εγω παντως ξερω,οσο μπορω βεβαια,πριν κανω κατι αν αυτο γινεται ή οχι,και αν κατι δεν γινεται,δεν ειναι κακω να πεις στον αλλο οτι αυτο που θελει δεν γινεται,ισα ισα που πιστευω οτι αυτο θα το εκτιμησει ο εκαστοτε πελατης.

Αν τα κανεις ολα σωστα και οπως πρεπει ΔΕΝ θα κρεμασει τιποτα ΠΟΤΕ!!!

Σε ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια και οποτε σε βγαλει ο δρομος σου ελα να τα πουμε και να τα δεις ολα απο κοντα! :good:

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Απλα οσοι ειχαν προβλημα με ταπετσαριες θα πηγαν στα κλασικα car-wash που προσφέρουν βιολογικους σε απιστευτες τιμες , με καυτούς ατμούς,δυνατα χημικά, πιεση κλπ κλπ Λογικο να ξεκολανε τα παντα

Πηγαινεται σε ενα detail shop οπως του autostar να δειτε πως γινονται τα σωστα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ξεκολλάνε οι ουρανοί στα VW, είναι κλασικό πρόβλημα. Ο ηλεκτρολόγος που πάω, μου είπε ότι αργά ή γρήγορα θα συμβεί. Ειδικά στα Passat είναι σύνηθες πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ο πιο σωστος τροπος για βιολογικο καθαρισμο ουρανου, ειναι μονο το στεγνο καθαρισμα. με την κανονικη διαδικασια, η κολλα του ουρανου ενεργοποιειται και ο ουρανος ξεκολλαει. αυτο συμβαινει σε ολες τις μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.