Jump to content
Passatoukos

Κιτρίνισμα Στα Φώτα

Recommended Posts

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Υπάρχει κάποια οικονομική λύση να ξαναγίνουν όπως ηταν γιατί δεν μπορώ ούτε να το βλέπω?

post-12097-0-51873700-1349543875_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν με ενδιαφέρει να πάω να μου το κάνουν.

Το είχα κάνει,και μετά απο 5 μήνες ξαναέγιναν.

Θέλω κάτι π.χ σαν αλοιφή να το κάνω μόνος.

Link to comment
Share on other sites

"Όλοι έχουμε παρατηρήσει οτι στα νέα αυτοκίνητα τα φανάρια είναι πλαστικά για λόγους παθητικής ασφαλείας. Αυτο όμως έχει και ένα μειονέκτημα γιατί τα φανάρια στο πέρασμα του χρόνου(4-5 χρονια περιπου) αρχίζουν να κιτρινίζουν και να θαμπώνουν απο τον ήλιο. Δυστηχώς δεν μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό απλα μπορούμε να το παρατήνουμε σκουπίζοντας πολυ καλά τα φανάρια μετα το πλύσιμο και να τα διατηρούμε οσο πιο στεγνά γινετε. Σε περίπτωση όμως που δεν το προλάβετε μην απελπίζεστε και μην αντικαταστήσετε τα φανάρια σας! Υπάρχει λύση και θα σας την δοσουμε. Φτάνει απλά να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα.

1. Πρωτού ξεκινήσουμε πρέπει οποσδήποτε να καθαρίσουμε πολύ καλα τα φανάρια μας με σαπούνι και να τα σκουπίσουμε πολύ καλά.

2. Πέρνουμε ένα κουβά με καθαρό νερό, ενα γυαλόχαρτο Νο1000, ενα wettex και ξεκιναμε να τρίβουμε το φανάρι μας ρίχνοντας νερό στην επιφάνεια που τρίβουμε. ΠΡΟΣΟΧΗ! μην κάνετε απότομες κινήσεις και ακουμπίσετε το χρώμα του αυτοκινήτου σας διότι θα θαμπώσει το σημείο που τρίψατε.

3. Στην συνέχεια αφού στεγνώσουμε πολύ καλά τα φανάρια πέρνουμε έναν αλοιφαδόρο με ενα μαλακό σφουγγάρι που μπορίτε να αγοράσετε απο κάποιο πολυκατάστημα π.χ. Praktiker και μια αλοιφή της εταιρίας 3Μ που θα την βρείτε σε κάποιο χρωματοπωλείο αυτοκινήτων και αφού είμαστε σίγουροι οτι τα φανάρια μας είναι στεγνά ρίχνουμε αλοιφή και γυαλίζουμε με τον αλοιφαδόρο μέχρι το φανάρι να επανέλθει στην εργοστασιακή του κατασταση.

4. Τέλος σκουπίζουμε τα φανάρια μας και είμαστε έτοιμοι να ξαναδούμε το αμάξι μας σας καινούργιο!

Είναι κάτι απλό που ο καθένας με λίγη προσοχή μπορεί να το κάνει χωρίς να ξοδέψει πολλά χρήματα και πολύ χρονο."

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Υπάρχει κάποια οικονομική λύση να ξαναγίνουν όπως ηταν γιατί δεν μπορώ ούτε να το βλέπω?

μη με κραξεις αλλα με την αλοιφη του jumbo που την παιρνω ΜΟΝΟ για αυτη τη δουλεια (φαναρια) και εμ τον αλοιφαδορο μου αλλα και με το χερι ειναι μια χαρα,και κανει 1.5 ευρω!!
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Ψάξε για την αλοιφή XERAPOL ... υπάρχει σχεδόν παντού... (χρωματοπωλεία, Praktiker κ.α)

http://www.xerapol.d...glish/index.htm

αυτη πηρα απο τα πρακτικερ, ή ειναι μαπα η αλοιφη ή τα φαναρια μου δεν ερχονται, παντως δεν εμεινα ευχαρηστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... σε κάτι φανάρια απο άλλο αυτοκίνητο που δοκιμάσαμε έκανε καλή δουλειά.... θέλει όμως ΠΟΛΥ τρίψιμο....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια κρέμα απο τα jumbo σήμερα.....

Δοκίμασα και οδοντόκρεμα που μου είπε ενας γείτονας....

Ετριβα σαν τον μ@λ@κ@ κάνα 10λεπτο,διορθώθηκε ενα 30-40%.

Θα το πάω σε ένα μαγαζί να το κάνουν,να μου περάσουν και μια ελαφρυά φιμέ ζελατίνα....

post-12097-0-43509100-1349726794_thumb.p

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

εγω σε αμαξι φιλου με πλαστικα φαναρια εκανα το εξης:με πολυ λεπτο βρεμενο γυαλοχαρτο (δεν θυμαμαι νουμερο αλλα το πιο λεπτο που υπαρχει) τριβεις το φαναρι κυκλικά.τριβεις και ριχνεις νερο ταυτοχρονα μετα ξεπλενεις και το αφηνεις να στεγνωσει.μολισ στεγνωσει θα ειναι ακομη πιο θολο απο οτι πριν(στην αρχη τρομαξα μπορω να πω :p)..τωρα περνεις μια χοντρη αλοιφη εγω προσωπικα χρησιμοποιησα μια που ειχα για χραντζουνιες.περνεις μπαμπακι η ενα πανι με μικροινες και αρχιζεις τριψιμο μεχρι να ξεθολοσει τελειως.εγω αυτο εκανα και εγινε σαν καινουργιο το φαναρι

Edited by chrissp
Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ακόμα τρίψιμο με την αλοιφή απο τα jumbo,κάτι κάναμε :D

Τουλάχιστον έφυγε η κιτρινίλα και έμεινα ένα θάμπωμα,θα φύγει και αυτό σιγά σιγά....

155291_3935643305646_1720842782_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ακόμα τρίψιμο με την αλοιφή απο τα jumbo,κάτι κάναμε :D

Τουλάχιστον έφυγε η κιτρινίλα και έμεινα ένα θάμπωμα,θα φύγει και αυτό σιγά σιγά....

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα πλαστικα των προβολεων εχουν μια επιστρωση διαφανης ακρυλλικης κρυσταλοποιησης

αν τα τριψετε μονο θα γυαλισουν μεν αλλα δεν θα διαρκεσουν πολυ και θα γινουν χειροτερα απο πριν μεσα στο επομενο χρονο.

Μετα την διαδικασια τριψιματος χρειαζονται ακρυλλικη κρυσταλοποιηση για μεγαλη διαρκεια.

+1000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.