Jump to content
sodimitris

Απορια Καλωδιοση Ηχειων Γολφ 5

Recommended Posts

παιδια αυτοτ ο διαστημα θα αλλαξω ηχεια και εχω την εξης ρωτηση

το αμαξι μας στις εμπρος πορτες εχει 3 ηχεια, 1 το μεγαλο το μεσαιο και το τουοτερ,εχει λοιπον 3 διαφορετικς φυσες για το καθε ηχειο

αυτα που θα βαλω εγω ειναι με δικοτους κροσοβερ δλλδ ενα 6,5 και ενα τουιτερακι, θελωνα ρωτησω μηπως το αμαξι εχει απο μαμα σε καπιο σημειο μαμα κροσοβερα?μην κανω καμια μαλα.. και τα συνδεσω λαθος?μηπως πρεπει να παρω απευθιας απο την πηγη καλωδιο?μην παρω δλδλ απο το γουρεακι το μαμα και δωσω στον νεο κροσοβερα που θα βαλω

Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες οτι εχει τρια μεγαφωνα μπροστά άνοιξες την πορτα και τα ειδες? το πιο πιθανον ειναι να εχει 1 κατω το woofer και το tweeter.

Αν εχει 3 πράγμα απιθανο τοτε εχει και crossover.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και στο δικό μου που είναι μαμά 2θυρο, τρία έχει στην κάθε πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

αλεξη μαλον δεν εχουν δει οτι το μεσαιο οταν βγαζουμε την ταπετσαρια μενει επανω στην ταπετσαρια και οχι στην πορτα οπως τα αλλα.(το 80% στα 2πορτα) τον γολφ εχουν το μεσαιο και κυριως τα μοντελα απο το 05' και πριν.....η ερωτηση συνεχιζεται.....το αμαξι εχει κροσοβερ απο μαμα?αν ναι που????

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ μήπως βγάλεις άκρη http://www.r32oc.com...peakers-3-door/

crossovere.jpg

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

αλεξη σε ευχαριστω φιλε!! λοιπον στην φωτο αυτη μαλλον το ηχειο δεν ειναι μαμα αλλα το κροσοβερ δεν ξερω,το δικο μας ισως πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου (ΙΣΩΣ) εχει μαμα κροσοβερ και αν υσχειει τοτε οσοι εχουν βαλει ηχεια με μαμα καλωδιοση τοτε δεν εχουν τη σωστη αποδοση,δεν θα το κοιταξω και δεν θα το ψαχω αν καπιος δεν μου πει με σιγουρια οτι ναι δεν εχει κροσοβερ αλου κ ερχετε απο την πηγη απευθειας το καλωδιο,,κατα 99% θα τραβηξω καινουρια καλωδιωση απευθιας απο την πηγη.

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Το woofer όντως δεν είναι μαμά αλλά το crossover είναι. Δες και στο link που έβαλα ποιο πάνω να δεις ότι είναι το ίδιο απλά εκεί η φωτογραφεία είναι από 5θυρο και το έχει μπροστά από το woofer.

Να και μια φωτογραφεία από γνήσια. Πάντως υπάρχουν και άλλα που δεν έχουν καθόλου.

crossover01j.jpg

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.