Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Αρχες Γεναρη ερχεται το καινουριο TSI που παρηγγειλα και θα πρεπει να αποφασισω για την επεκταση εγγυησης για 2 χρονια επιπλεον που προσφερει η VW με κοστος 310 ευρω.

Ειμαι σε διλημμα για το αν πρεπει να την κανω, δεδομενου οτι στις μερες μας εχει ανεβει πολυ η ποιοτητα κατασκευης ετσι ωστε μεχρι και κορεατικο να παρεις δυκολα σου βγαζει προβλημα σοβαρο τα πρωτα 4 χρονια. Αλλωστε μιλαμε για VW, που εχει δημιουργησει ονομα στον χωρο, και αυτο με καθισιχαζει ακομα περισσοτερο.

Καλώ τους ηδη κατόχους VW για πανω απο 4 χρονια να μας παραθεσουν προβληματα που αντιμετωπισαν σε αυτο το χρονικο διαστημα που να δικαιολογουν την επεκταση εγγυησης.

Αν και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου προκυψει, παρολα αυτα πιστευω θα δημιουργηθει μια στατιστικη των πιο συχνα εμφανιζομενων βλαβων ωστε να μπορουμε να αξιολογησουμε τελικα αν αξιζει ή οχι η επεκταση εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις με μια απλη περιηγηση στην ενοτητα με τα προβληματα του Golf να βγαλεις πολλα χρησιμα συμπερασματα.

Το θεμα σχετικα με την επεκταση εγγυησης το συζηταμε εδω!. Ωστοσο επειδη προσπαθεις να βγαλεις μια στατιστικη για το αν αξιζει ή οχι, ας παραμεινει και αυτο ανοιχτο για να δουμε την τεχνικη πλευρα του θεματος <_<

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γνώμη μου είναι πως πρέπει να την κάνεις.

Στο TSI πού πήρα πριν 2 περίπου μήνες την έκανα και εγώ.

Δυο πρόσφατα παραδείγματα σε αυτοκίνητα του group VAG:

1) Το Α3 1.6 fsi του αδερφού μου, μοντέλο 2004 στα 29000 χλμ εβγαλε ενα πρόβλημα στον κινητήρα (5 μέρες πρίν λήξει η εγγύηση) και χρειάστηκα αλλαγή κινητήρα η οπόια και έγινε.

2) Σε καινούριο TSI ενός φίλου αλλαγη σασμάν στα 5500χλμ.

Οπότε οτι και αν ειναι το αυτοκίνητο Ιαπωνικο,Γερμανικό κλπ δεν ξέρεις τι πρόβλημα θα σου βγάλει και πότε. Οπότε καλήτερα να είσαι σήγουρος. Και στην τελική τα 310 ευρώ δεν είναι και πολλά για να είσαι σήγουρος οτι για 4 χρόνια οτι ζημία παρουσιαστεί δεν θα πληρώσεις τίποτα...

new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάς? Μιλάμε για κόστος ελάχιστο που ακόμη και τη μικρότερη ζημιούλα να σου βγάλει μετά τη λήξη της εγγύησης, κάνεις αμέσως απόσβεση!

Βέβαια, το μυστικό πίσω από αυτή την καταπληκτική προσφορά της VW είναι ότι εφόσον το αυτοκίνητο είναι σε εγγύηση, είσαι υποχρεωμένος να κάνεις όλα τα service του σε επίσημη αντιπροσωπεία για να μπαίνει η ανάλογη σφραγίδα στο βιβλιαράκι του!

Σε κάθε περίπτωση, όμως, να ξέρεις ότι αξίζει. Όσο καλό και αν είναι το αυτοκίνητο, το κυκλοφορείς, φθείρεται, τα προβληματάκια του τα παρουσιάζει. ¶σε που όταν είναι στην εγγύηση, το παραμικρό πρόβλημα να έχει, το πας στην αντιπροσωπεία και τους λες "κόψτε το λαιμό σας και βρείτε μου τι έχει". Τα ανταλλακτικά είναι αυθεντικά και η εργασία - τις περισσότερες φορές - από ανθρώπους που ασχολούνται όλη μέρα με τα ίδια αυτοκίνητα και όχι από συνοικιακά μαστόρια!

Δύο μικρά παραδείγματα θα σου αναφέρω. Ένα συνηθισμένο πρόβλημα που βγάζουν τα Golf V είναι τα ηλεκτρικά παράθυρα. Είχα που λες πρόβλημα με το παράθυρο του οδηγού. Κόλλαγε το αυτόματο καμιά φορά. Δεν το έκανε συνέχεια όμως. Το πιο πιθανό ήταν να το πάω στην αντιπροσωπεία, να δουλεύει σωστά και να με διώξουνε... ΟΧΙ! Το πήγα, τους είπα ότι καμιά φορά μου κάνει αυτό το πρόβλημα και οι άνθρωποι - χωρίς κανένα κόστος για εμένα - μου άλλαξαν ολόκληρους τους μηχανισμούς των παραθύρων και στις δύο πόρτες, έτσι για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα!

Το ίδιο συνέβη και με ένα πίσω φανάρι που πήρε υγρασία! ¶ργησα να το πάω γιατί δεν είχαν να μου κλείσουν ραντεβού. Εν τω μεταξύ το φανάρι στέγνωσε και ξέχασα ποιο από τα δύο ήταν. Μου τα άλλαξαν και τα δύο, έτσι για να είμαστε σίγουροι ότι δεν κάναμε κανένα λάθος!

Κι όλα αυτά, χωρίς να έχω κάποιο γνωστό να μου τα κάνει χαριστικά... Μην το συζητάς! Όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα. ¶λλα περισσότερα και άλλα λιγότερα. Το ποσό - για τιμές επίσημης αντιπροσωπείας - είναι πάρα πολύ μικρό μπροστά στα χρόνια εγγύησης που σου προσφέρει. ¶σε που αν στο ενδιάμεσο αποφασίσεις να το πουλήσεις, ανβαίνει και η αξία του εφόσον είναι μέσα στην εγγύηση!

¶ποψή μου είναι να το κάνεις. Πολλά είπα, ε?

Link to comment
Share on other sites

και αλλιως ειναι οταν πουλας ενα αυτοκινητο να εχει εγγυηση πχ ενα χρονο ακομη και αλλιως να μην εχει.μετραει γι αυτον που τ αγοραζει στην ψυχολογια του

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελνοντας το Gti μια απο τις πρωτες μου κινησεις ηταν να κανω επεκταση εγγυησης απο τα 2 στα 4 χρονια,με 310 ευρω!

Μπορει να σε γλυτωσει απο πολλες δυσαρεστες καταστασεις,οπως προανεφεραν αρκετοι συνφορουμιστες! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που το αγόρασε, του έκανε η αντιπροσωπεία την εγγύηση δώρο, για τα επιπλέον δύο χρόνια.

Πάντος πιστεύω πώς είναι πολύ λίγα τα λεφτά για να τα πληρώσει κάποιος και να έχει το κεφάλι του ήσυχο για άλλα δύο έτη. Εγώ θα τα έδινς με τη μία

Τώρα αυτό με το Κορεάτικο ή το Γερμανικό, καλύτερα να μη το σχολιάσω, γιατί δε μας συμφέρει και πολύ... upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκέφτεστε καθόλου! Αυτά τα 300 ευρώ είναι μία από τις καλύτερες επενδύσεις που μπορεί κανείς να κάνει στο αυτοκίνητό του...!

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λογικη που δικαιολογει την επεκταση που κανει η VW, εκτος απο τα σερβις που σε υποχρεωνει να τα κανεις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο, ειναι η εξης

Αν κανουν 10 αυτοκινητα επεκταση εγγυησης εχουμε 10*310=3.100 ευρώ!!

Απο τα δεκα ποσα θα βγαλουν σοβαρο προβλημα?? 1 ή 2 το πολυ!!!

οποτε παλι κερδισμενοι βγαινουν!!

Link to comment
Share on other sites

Στα 4 χρόνια πόσα σέρβις σε "υποχρεώνει" να κάνεις η VW; :rolleyes:

Τα προβλεπόμενα είναι 2, ένα ανά δύο χρόνια. Δεν μπορεί κάποιος να περιμένει να λήξει η εγγύηση και να κάνει το 2ο σέρβις στα 4+1 μέρα χρόνια εκτός εξουσιοδοτημένων;

εκτός εξουσιοδοτημένων θα το κάνει τζάμπα μήπως; :rolleyes:

Τα προγράμματα επιπλέον εγγύησης, όχι μόνο της VW είναι μέσω ασφαλιστικών, δεν καλύπτει ούτε η αντιπροσωπεία, ούτε το εργοστάσιο τις μελλοντικές βλάβες, αλλά η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.

Κανένα εργοστάσιο δεν δίνει πάνω από 3 χρόνια εγγύηση, απλώς οι άλλες εταιρείς ενσωματώνουν το κόστος στην τιμή του μοντέλου και φυσικά το πουλάνε με την απαραίτητη δέσμευση

Edited by wanderer
Link to comment
Share on other sites

Στα 4 χρόνια πόσα σέρβις σε "υποχρεώνει" να κάνεις η VW; :rolleyes:

Τα προβλεπόμενα είναι 2, ένα ανά δύο χρόνια. Δεν μπορεί κάποιος να περιμένει να λήξει η εγγύηση και να κάνει το 2ο σέρβις στα 4+1 μέρα χρόνια εκτός εξουσιοδοτημένων;

εκτός εξουσιοδοτημένων θα το κάνει τζάμπα μήπως; :rolleyes:

Τα προγράμματα επιπλέον εγγύησης, όχι μόνο της VW είναι μέσω ασφαλιστικών, δεν καλύπτει ούτε η αντιπροσωπεία, ούτε το εργοστάσιο τις μελλοντικές βλάβες, αλλά η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ.

Κανένα εργοστάσιο δεν δίνει πάνω από 3 χρόνια εγγύηση, απλώς οι άλλες εταιρείς ενσωματώνουν το κόστος στην τιμή του μοντέλου και φυσικά το πουλάνε με την απαραίτητη δέσμευση

Τα service είναι αλλαγη λαδιών καθε 15000χλμ και γενικό κάθε 30000χλμ.

Αυτό που λές εσυ είναι στα 4 χρόνια 2 service(γανικό εννοεισ?), δηλαδή το αυτοκίνητο θα έχει κάνει 60000χλμ στα 4 χρόνια...Κατα τη γνώμη μου αυτό δεν ισχυει γιατί κάποιος μπορεί να κάνει περισότερα απο 60000χλμ, οπότα και περισότερα service.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα service είναι αλλαγη λαδιών καθε 15000χλμ και γενικό κάθε 30000χλμ.

Αυτό που λές εσυ είναι στα 4 χρόνια 2 service(γανικό εννοεισ?), δηλαδή το αυτοκίνητο θα έχει κάνει 60000χλμ στα 4 χρόνια...Κατα τη γνώμη μου αυτό δεν ισχυει γιατί κάποιος μπορεί να κάνει περισότερα απο 60000χλμ, οπότα και περισότερα service.

:rolleyes:

To service είναι αλλαγή λαδιών & φίλτρων κάθε 2 χρόνια, 30000 ή σύμφωνα με τη λυχνία. Το εργοστάσιο και το βιβλίο δεν αναφέρει ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, παρά μόνο ΑΝ πας σε σταθερά διαστήματα συντήρησης.

Η αλλαγή λαδιών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΒΙΣ. Στο βενζινάδικο για... σέρβις θα πας αν αλλάξεις λάδια;

Λίγοι οδηγοί κάνουν περισσότερα από 30.000 στα δύο χρόνια, η εξαίρεση είναι

Link to comment
Share on other sites

To service είναι αλλαγή λαδιών & φίλτρων κάθε 2 χρόνια, 30000 ή σύμφωνα με τη λυχνία. Το εργοστάσιο και το βιβλίο δεν αναφέρει ενδιάμεσες αλλαγές λαδιών, παρά μόνο ΑΝ πας σε σταθερά διαστήματα συντήρησης.

Η αλλαγή λαδιών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΒΙΣ. Στο βενζινάδικο για... σέρβις θα πας αν αλλάξεις λάδια;

Λίγοι οδηγοί κάνουν περισσότερα από 30.000 στα δύο χρόνια, η εξαίρεση είναι

Δεν είπα οτι η αλλαγη λαδιων ειναι service. Αλλα αν καταλαβα καλά εννοείς να αλλάζεις τα λάδια καθε 30000χλμ???

Οσο για το αν λίγοι οδηγοί κάνουν περισσότερα από 30.000 στα δύο χρόνια, ασεμε να διαφωνήσω. Ξέρω πάρα πολλά άτομα που τα κάνουν και ακόμα περισότερα απο 30000...

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Edited by Manos83
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η extra εγγυηση,οπως διαβασες και παραπανω,δεν ειναι κομματι επισημης αντιπροσωπειας,μπορει να χαθει πολυ πιο ευκολα βαζοντας ενα προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκεφτομαι πολύ σοβαρα να επεκτείνω την εγγύηση, πιστεύω αξίζει τον κόπο και τα λεφτά.

Να μην χρειαστεί βεβαια αλλά καλό είναι να υπάρχει και αυτή.

Δεν είπα οτι η αλλαγη λαδιων ειναι service. Αλλα αν καταλαβα καλά εννοείς να αλλάζεις τα λάδια καθε 30000χλμ???

Οσο για το αν λίγοι οδηγοί κάνουν περισσότερα από 30.000 στα δύο χρόνια, ασεμε να διαφωνήσω. Ξέρω πάρα πολλά άτομα που τα κάνουν και ακόμα περισότερα απο 30000...

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Εγώ σε 10μήνες έχω κάνει 12.000χιλ. και θα το πάω τώρα για αλλαγή λαδιών, δεν θα περιμένω να φτάσει 15.000χιλ. για να πάω, όπως λέει η αντιπρ.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκεφτομαι πολύ σοβαρα να επεκτείνω την εγγύηση, πιστεύω αξίζει τον κόπο και τα λεφτά.

Νομιζω οτι δεν μπορεις πλεον να επεκτεινεις την εγγυηση.Αν δεν κανω λαθος μπορεις να την επεκτεινεις το αργοτερο 1 μηνα απο την αγορα του αυτοκινητου. Εσυ το εχεις 10 μηνες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ή το κάνεις με την αγορά ή το μαξιμουμ μέχρι ένα μήνα από την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Μην ξεχνάμε τουλάχιστον όσοι έχουμε αγοράσει GT ή ΤSI πρόκειται για αυτοκίνητο με αρκετη τεχνολογία επάνω του (φρέσκο σχετικά στην αγορά) και πιστεύω ότι αξίζει και με το παραπάνω η επέκταση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Παιδες S.O.S.!!!!

Γνωριζει καποιο απο τα μελη τι ακριβως παιζει με την επεκταση της εγγυησης??

Ρωταω το εξης:

Πληρωνεις γυρω στα 320 ευρω.

Οταν λεμε 2ετη επεκταση , περιλαμβανει οτι και η βασικη 2ετης??

Παιρνεις καποιο χαρτι που να στο πιστοποιει??

Οποιος εχει αναλογη εμπειρια ας μου πει, γιατι πρεπει μεχρι αυριο να αποφασισω τι θα κανω με την επεκταση!

Μην δωσω τα χρηματα και μετα απο την 2ετια μου τα μασανε και μου λενε οτι δεν με καλυπτουν!!

Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες S.O.S.!!!!

Γνωριζει καποιο απο τα μελη τι ακριβως παιζει με την επεκταση της εγγυησης??

Ρωταω το εξης:

Πληρωνεις γυρω στα 320 ευρω.

Οταν λεμε 2ετη επεκταση , περιλαμβανει οτι και η βασικη 2ετης??

Παιρνεις καποιο χαρτι που να στο πιστοποιει??

Οποιος εχει αναλογη εμπειρια ας μου πει, γιατι πρεπει μεχρι αυριο να αποφασισω τι θα κανω με την επεκταση!

Μην δωσω τα χρηματα και μετα απο την 2ετια μου τα μασανε και μου λενε οτι δεν με καλυπτουν!!

Thanks!!

File karlos η επέκταση ισχύει μετά το τέλος της 2ετής εγγύησης του αυτοκινήτου. Δηλαδή θα έχεις συνολικά 4 χρόνια εγγύηση. Η τιμή είναι 310 ευρώ και σου δίνουν κάποια έγγραφα που πιστωπιούν την εγγύηση.

Εγω στο TSI μόλις το έμαθα την έκανα αμέσως. Η εμπείρια μου για τις άσχετες ζημίες που μας έχουν βγάλει κάποια αυτοκίνητα που υπάρχουν στην οικογένεια(audi & vw) με έκαναν να την κάνω αμέσως χωρίς να το σκεφτώ.

Αλλωστε τα 310¤ δεν είναι κάποιο σημαντικό ποσό απο τη στιγμή που θα ξέρεισ οτι για 4 χρόνια θα είσαι καλυμλενος...

new_lol.gif

Edited by Manos83
Link to comment
Share on other sites

File karlos η επέκταση ισχύει μετά το τέλος της 2ετής εγγύησης του αυτοκινήτου. Δυλαδή θα έχεις συνολικά 4 χρόνια εγγύηση. Η τιμή είναι 310 ευρώ και σου δίνουν κάποια έγγραφα που πιστωπιούν την εγγύηση.

Εγω στο TSI μόλις το έμαθα την έκανα αμέσως. Η εμπείρια μου για τις άσχετες ζημίες που μας έχουν βγάλει κάποια αυτοκίνητα που υπάρχουν στην οικογένεια(audi & vw) με έκαναν να την κάνω αμέσως χωρίς να το σκεφτώ.

Αλλωστε τα 310¤ δεν είναι κάποιο σημαντικό ποσό απο τη στιγμή που θα ξέρεισ οτι για 4 χρόνια θα είσαι καλυμλενος...

new_lol.gif

+1 :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν οτι ειναι επισημη η επεκταση και οτι εχει 254 ευρω κοστος!Τι εγινε?

Μήπως χωρίς ΦΠΑ???

Πάντως οσοι έχω ακούσει που την έχουν κάνει 310 πλήρωσαν...

protest.gif

@Κarlos πιέσε τους μήπως και στην κάνουν δώρο...(Σε ενα κολήτο που πήρε το TSI πριν 1 μήνα ου την έκαναν δώρο)!

new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χωρίς ΦΠΑ???

Πάντως οσοι έχω ακούσει που την έχουν κάνει 310 πλήρωσαν...

protest.gif

@Κarlos πιέσε τους μήπως και στην κάνουν δώρο...(Σε ενα κολήτο που πήρε το TSI πριν 1 μήνα ου την έκαναν δώρο)!

new_lol.gif

310 ευρω μου ειπαν και εμενα και λογικα θα την κανω γιατι σε ενα fax που μου εστειλαν βλεπω οτι καλυπτει πολλα μερη του αυτοκινητου!!

ΔΩΡΟ!!!!!????? Πλακα μου κανεις??? Αυτοι ειναι λαμογια!!Ακου να δεις τι μου εκαναν!!!

Ειχαμε συμφωνησει(αντιπροσωπος στην Αθηνα), εαν αφησω υπολοιπο εξοφλησης κατω απο 7.000 ευρω (θα αφησω 6.000) θα μου εκαναν 24 ατοκες δοσεις. Τωρα που ηρθε το αυτοκινητο μου λενε ''Ξερεται εκανε λαθος ο πωλητης δεν κανουμε 24 ατοκες''

Απαντηση:

''Αν εκανε λαθος ο πωλητης σημαινει οτι δεν ξερει καλα τη δουλεια!! Οποτε ή τον απολυεις ή παραιτηται!!! ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΦΡΑΓΚΟ!!!''

Τελικα μαλλον θα επιβαρυνθει τους τοκους (γυρω στα 350 ευρω) ο μεσαζων που θα μου φερει το αυτοκινητο απο αθηνα!!

Ακους θρασος....??? Σε βαζουν να παραγγειλεις το αυτοκινητο και μολις ερθει οπως εισαι στη καυλ... σου, σε βαρανε αλυπητα!!!

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.