Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

310 ευρω μου ειπαν και εμενα και λογικα θα την κανω γιατι σε ενα fax που μου εστειλαν βλεπω οτι καλυπτει πολλα μερη του αυτοκινητου!!

ΔΩΡΟ!!!!!????? Πλακα μου κανεις??? Αυτοι ειναι λαμογια!!Ακου να δεις τι μου εκαναν!!!

Ειχαμε συμφωνησει(αντιπροσωπος στην Αθηνα), εαν αφησω υπολοιπο εξοφλησης κατω απο 7.000 ευρω (θα αφησω 6.000) θα μου εκαναν 24 ατοκες δοσεις. Τωρα που ηρθε το αυτοκινητο μου λενε ''Ξερεται εκανε λαθος ο πωλητης δεν κανουμε 24 ατοκες''

Απαντηση:

''Αν εκανε λαθος ο πωλητης σημαινει οτι δεν ξερει καλα τη δουλεια!! Οποτε ή τον απολυεις ή παραιτηται!!! ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΦΡΑΓΚΟ!!!''

Τελικα μαλλον θα επιβαρυνθει τους τοκους (γυρω στα 350 ευρω) ο μεσαζων που θα μου φερει το αυτοκινητο απο αθηνα!!

Ακους θρασος....??? Σε βαζουν να παραγγειλεις το αυτοκινητο και μολις ερθει οπως εισαι στη καυλ... σου, σε βαρανε αλυπητα!!!

Κarlos εγώ στη θέση σου θα του έλαγα οτι δεν το παίρνω. Τι θα έκανε μετα???

Εγώ το ΤSI to Σεπτέμβριο που το πήρα (μετρητά) μου έκαναν έκπτωση 500¤+ταξινόμήση+κουκούλα και στον κολητό μου που το πήρε πριν 1 μήνα με δώσεις του έκαναν δώρο την επέκταση...

new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Κarlos εγώ στη θέση σου θα του έλαγα οτι δεν το παίρνω. Τι θα έκανε μετα???

Εγώ το ΤSI to Σεπτέμβριο που το πήρα (μετρητά) μου έκαναν έκπτωση 500¤+ταξινόμήση+κουκούλα και στον κολητό μου που το πήρε πριν 1 μήνα με δώσεις του έκαναν δώρο την επέκταση...

new_lol.gif

Μανο καλα τα λες!!

Οταν ομως μιλας μεσω τριτου προσωπου, που γνωριζει τον αντιπροσωπο στην αθηνα, κτλ, κτλ, τι περιμενεις!!!

Αυτα συμβαινουν οταν δεν υπαρχει αντιπροσωπια στο μερος σου!!Να πας να κανεις τα παζαρια σου και να κερδισεις οτι μπορεις. Εστω και μια κουκουλα.

Anyway, ας ερθει με το καλο και βλεπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να διασταυρωσω μια πληροφορια, οποιος εχει ακουσει κατι παρομοιο ας το επιβεβαιωσει...

Πλεον την επεκταση εγγυησης μπορεις να την κανεις οποιανδηποτε στιγμη τους πρωτους 15 μηνες και οχι τον πρωτο μηνα οπως ισχυε.

Εχετε ακουσει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Θελω να διασταυρωσω μια πληροφορια, οποιος εχει ακουσει κατι παρομοιο ας το επιβεβαιωσει...

Πλεον την επεκταση εγγυησης μπορεις να την κανεις οποιανδηποτε στιγμη τους πρωτους 15 μηνες και οχι τον πρωτο μηνα οπως ισχυε.

Εχετε ακουσει κατι παρομοιο?

Λοιπόν!

Η επέκταση εγγύησης ισχύει για καινούρια αυτοκίνητα και μπορεί να την αγοράσει κανείς εντός ενός μήνα από την αγορά του αυτοκινήτου.

Η επέκταση προσφέρεται με την μορφή ασφάλειας. Ο φορέας που την παρέχει λέγεται VW Insurance Brokers GMBH και στα χαρτιά φαίνεται η και η ασφαλιστική Allianz.

Από ότι κατάλαβα καλύπτει ότι και η αρχική 2ετής εργοστασιακή εγγύηση.

Για το EOS η τιμή είναι 400 ευρώ και προσωπικά θεώρησα ότι συμφέρει.

Τώρα, πολλοί ρωτάνε αν μπορούν να την αγοράσουν μετά τον πρώτο μήνα και τι γίνεται με τα αυτοκίνητα που είναι νεότερα 2ετίας αλλά δεν υπήρχε το πρόγραμμα αυτό όταν αγόρασαν το δικό τους!

Η απάντηση είναι ότι η VW θα ανακοινώσει πρόγραμμα και για αυτές τι περιπτώσεις.

Η διαφορά είναι ότι δεν θα προσφέρεται στην ίδια τιμή. Τα παραδείγματα που μου έδωσαν είναι ανεπίσημα και αφορούν το EOS. Έτσι με κάθε επιφύλαξη αναφέρω ότι ενδέχεται να ζητάνε π.χ. 800 ευρώ για αυτοκίνητα ενός έτους και 1200 για αυτοκίνητα που συμπληρώνουν τα 2 έτη.

Επαναλαμβάνω ότι τα παραδείγματα ήταν θεωρητικά και ανεπίσημα!!! Αν ισχύουν πάντως, σαφώς και δημιουργούν σκέψεις για τα αν συμφέρει η επέκταση σε αυτές τις περιπτώσεις…

Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν η επέκταση μεταβιβάζεται σε περίπτωση πώλησης του αυτοκινήτου…

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

800 ευρώ για αυτοκίνητα ενός έτους και 1200 για αυτοκίνητα που συμπληρώνουν τα 2 έτη.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ......

Πολύ αστείο...Πόσο έχει μία ΜΙΚΤΗ ασφάλεια για 2 χρόνια, και ΤΙ ΚΑΛΥΠΤΕΙ σε σχέση με το ΑΣΤΕΙΟ της VW ;;;

Καλά για κοροίδα ψάχνουν αυτοί ρε...... :excl:

Link to comment
Share on other sites

μλκια ειπες μητσο!αλλο ασφαλεια αλλο εγγυηση

Δέν ειπα μλκ γιατί άν είναι να πληρώσω 1200 Ευρώ για να μου φτιάξουν τον γρύλλο του παραθύρου, τότε καλύτερα παίρνω μία μικτή

και πάω και το στουκάρω.

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ "ΤΣΑΜΠΑ...."

ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν ξερω.Με 254 ευρω μου εδωσαν επεκταση εγγυησης μεχρι το 2011!Και δεν εχει σχεση με ασφαλειες κτλ.Μου ειπαν οτι ειναι official της volkswagen και οχι κατι ασχετο.Ειχε και βιβλιαρακι που ελεγε τι καλυπτει και τι οχι!

Link to comment
Share on other sites

H επέκταση της εγγύησης (επειδή την έκανα πρόσφατα) έχει ακριβώς τους ίδιους όρους με αυτούς που αναγράφονται στο προσύμφωνο πώλησης (στο πίσω μέρος) για τα επόμενα 2 χρόνια. Κάποιος λοιπον που αγόρασε το golf του το 2007 έχει με αυτούς τους όρους εγγύηση για 2+2 έτη δλδ μέχρι και το 2011 που αναφέρει ο φίλος παραπάνω.

Την επέκταση (310€) εξόφλησα στο ταμείο της αντιπροσωπείας ενώ μου είπαν οτι τα χαρτιά της επέκτασης θα μου αποσταλλούν ταχυδρομικώς μέσα σε 20 ημέρες απο την VW. Τα δεδομένα πρέπει να αλλάζουν μετά τον 1ο μήνα μετά την πώληση αφού όπως μου είπαν το αυτοκίνητο θεωρείται πια ....μεταχειρισμένο(!) και οι διαδικασίες επέκτασης της εγγύησης γίνονται απο το συνεργείο και όχι απο τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ετσι οπως τα λεει ο panokrator ηταν και εμενα αλλα εγω γιατι πληρωσα 254 ευρω????

συγνώμη icy20 για ποιό αμάξι έκανες την επέκταση; ρωτώ μήπως και διαφέρει ανάλογα αν είναι Polo, golf, tsi κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάνει την επέκταση εγγύησης:

Σας στείλαν απο τη volkswagen ταχυδρομικά (ή με αλλο τρόπο) το συμβόλαιο ή κάποιο παρόμοιο έγγραφο για την επέκταση της εγγύησης και αν ναι μετά απο πόσο καιρό αφ' ότου είχατε πληρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κάνει την επέκταση εγγύησης:

Σας στείλαν απο τη volkswagen ταχυδρομικά (ή με αλλο τρόπο) το συμβόλαιο ή κάποιο παρόμοιο έγγραφο για την επέκταση της εγγύησης και αν ναι μετά απο πόσο καιρό αφ' ότου είχατε πληρώσει?

Εγώ την έκανα περίπου τέλος Οκτωβρίου και το χαρτί με το συμβόλαιο+απόδειξη μου ήρθε πριν απο 15 μέρες...

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα περίπου τέλος Οκτωβρίου και το χαρτί με το συμβόλαιο+απόδειξη μου ήρθε πριν απο 15 μέρες...

B)

Εγω με παραλαβη οχηματος 12-01-07 ακομα τιποτα......

Ο τυπος που μου εφερε το αμαξι λεει οτι αυτο φαινεται και απο το τιμολογιο αγορας οποτε ειμαι καλυμμενος!!!

Εσενα ρε Μανο τι ειδους συμβολαιο ειναι αυτο?? Στο το εστειλε η αντιπροσωποια που πηρες το αμαξι ή πανω απο τα κεντρικα??

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Εγω με παραλαβη οχηματος 12-01-07 ακομα τιποτα......

Ο τυπος που μου εφερε το αμαξι λεει οτι αυτο φαινεται και απο το τιμολογιο αγορας οποτε ειμαι καλυμμενος!!!

Εσενα ρε Μανο τι ειδους συμβολαιο ειναι αυτο?? Στο το εστειλε η αντιπροσωποια που πηρες το αμαξι ή πανω απο τα κεντρικα??

Eιναι συμβόλαιο που γινετε μεταξύ της Volkswagen Insurance Brokers GMBH (που ανήκει στην Allianz) και σε σένα. Η αντιπροσώπεία είναι απλός μεσολαβητής. Η εταιρία αυτή σου ασφαλίζει το αυτοκίνητο για 2 χρόνια για οτιδήποτε πάθει(σαν την κανωνική 2ετή εγγύηση που εχεις απο την αντιπροσωπεία.

Εμένα το συμβόλαιο αυτό έκανε να έρθει περίπου 4 μήνες(το ίδιο και σε ένα φιλο μου που πήρε το tsi μέτα απο μένα).Οπότε αν εσύ την έκανες τον Ιανουάριο, είναι ακόμα νωρίς να σου έρθει...

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Εγώ την έκανα μέσα στον Ιανουάριο και πάνω που είχα αρχίσει να ανησυχώ μου ήρθε αυτή τη βδομάδα!!!

Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος βιασύνης, αρχίζει να ισχύει σε 2 χρόνια!!!

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα μέσα στον Ιανουάριο και πάνω που είχα αρχίσει να ανησυχώ μου ήρθε αυτή τη βδομάδα!!!

Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος βιασύνης, αρχίζει να ισχύει σε 2 χρόνια!!!

οταν λες οτι σου ηρθε τι εννοεις?? Απο ποιον?? Με ταχυδρομειο, courier, απο την αντιπροσωπεια??

Link to comment
Share on other sites

οταν λες οτι σου ηρθε τι εννοεις?? Απο ποιον?? Με ταχυδρομειο, courier, απο την αντιπροσωπεια??

Mε το ταχυδρομείο μου ηρθε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν το εμαθα αυτο ηταν ειδη αργα! ειχε περασει 2 μηνες και κανεις δε μου ειχε πει για την επεκταση! Αλλα οταν ρωτησα μου ειπαν οτι θα βγει και ενα καινουργιο προγραμμα το οποιο θα πληρωνεις λιγο πριν ληξει 2ετη εγγυηση για την επεκταση σε αλλα 2 ετη προφανως με μεγαλυτερο κοστος απ τα 310ευρο. Τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ,Αν και θα θελα γιατι εμενα δε μοθ ειχαν πει τιποτα και θα ταν το πρωτο που θα εκανα !!! 310 ευρο για να χει το κεφαλι σου ησυχο δεν ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν το εμαθα αυτο ηταν ειδη αργα! ειχε περασει 2 μηνες και κανεις δε μου ειχε πει για την επεκταση! Αλλα οταν ρωτησα μου ειπαν οτι θα βγει και ενα καινουργιο προγραμμα το οποιο θα πληρωνεις λιγο πριν ληξει 2ετη εγγυηση για την επεκταση σε αλλα 2 ετη προφανως με μεγαλυτερο κοστος απ τα 310ευρο. Τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ,Αν και θα θελα γιατι εμενα δε μοθ ειχαν πει τιποτα και θα ταν το πρωτο που θα εκανα !!! 310 ευρο για να χει το κεφαλι σου ησυχο δεν ειναι πολλα

Δέν ισχύει αυτο ουτε και εγώ το ήξερα και την έκανα μετά απο 9μήνες απλώς το 310€ έγινε 410€ και αρχίζει να ισχύει μετά την εργοστασιακή

Link to comment
Share on other sites

Guest akoro
Εγω οταν το εμαθα αυτο ηταν ειδη αργα! ειχε περασει 2 μηνες και κανεις δε μου ειχε πει για την επεκταση! Αλλα οταν ρωτησα μου ειπαν οτι θα βγει και ενα καινουργιο προγραμμα το οποιο θα πληρωνεις λιγο πριν ληξει 2ετη εγγυηση για την επεκταση σε αλλα 2 ετη προφανως με μεγαλυτερο κοστος απ τα 310ευρο. Τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ,Αν και θα θελα γιατι εμενα δε μοθ ειχαν πει τιποτα και θα ταν το πρωτο που θα εκανα !!! 310 ευρο για να χει το κεφαλι σου ησυχο δεν ειναι πολλα

Αφού δεν σου είπαν τίποτα το σφάλμα δεν είναι δικό σου αλλά δικό τους ως όφειλαν να σε ενημερώσουν. Γιατί δεν τους πιέζεις να την κάνεις τώρα. Υπάρχει τρόπος για αυτούς βάλε και τις φωνές ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.