Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

Απο 27/02 η επεκταση εγγυησης εχει παει στα € 340.

Με πηρανε σημερα απο την Καρεντα(την επομενη εβδομαδα παραλαμβανω το Gti μου),να μου το πουνε!

Το γραφω για ενημερωση σας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Θα παρω αυριο κι ολας τηλεφωνο να δω τι μπορω να κανω !Σωστα δεν εχω και τιποτα να χασω!Θα σας ενημερωσω σχετικα μηπως και καποιος αλλος ειχε τη δικη μου τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και σε μένα με το ταχυδρομείο το ασφαλιστήριο συμβόλαιο για την επέκταση εγγύησης σχεδόν μετά απο 3,5 μήνες.

Ο ασφαλιστής είναι η Allianz όπως ξέρετε, μέσω εταιρείας διαμεσολαβητών που λέγεται VW Insurance Brokers.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν το εμαθα αυτο ηταν ειδη αργα! ειχε περασει 2 μηνες και κανεις δε μου ειχε πει για την επεκταση! Αλλα οταν ρωτησα μου ειπαν οτι θα βγει και ενα καινουργιο προγραμμα το οποιο θα πληρωνεις λιγο πριν ληξει 2ετη εγγυηση για την επεκταση σε αλλα 2 ετη προφανως με μεγαλυτερο κοστος απ τα 310ευρο. Τωρα δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ,Αν και θα θελα γιατι εμενα δε μοθ ειχαν πει τιποτα και θα ταν το πρωτο που θα εκανα !!! 310 ευρο για να χει το κεφαλι σου ησυχο δεν ειναι πολλα

Λοιπόν ακόμα και για παλιότερα αυτοκίνητα μέχρι 18μηνών μπορεί να γίνει η επέκταση της εγγύησης. Μίλησα με Kosmocar, Karenta, Παζαρόπουλο και το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να πας σε εναν αντιπρόσωπο τον 17ο μήνα (πριν τον 18ο δλδ) να τους σκάσεις 360-400 (διαφορέτικο ποσό άκουγα κάθε φόρα) και έχεις επέκταση για 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λογικη που δικαιολογει την επεκταση που κανει η VW, εκτος απο τα σερβις που σε υποχρεωνει να τα κανεις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο, ειναι η εξης

Αν κανουν 10 αυτοκινητα επεκταση εγγυησης εχουμε 10*310=3.100 ευρώ!!

Απο τα δεκα ποσα θα βγαλουν σοβαρο προβλημα?? 1 ή 2 το πολυ!!!

οποτε παλι κερδισμενοι βγαινουν!!

+1.Πολύ σωστός ο παίχτης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι σίγουρα βγαίνουν κερδισμένοι - είναι άλλωστε έτσι επιβιώνει το business της ασφάλισης - αλλά κερδισμένος πάνω απ'όλα βγαίνεις εσύ σε 2 τομείς:

- έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για άλλα 2 χρόνια και δεν ζείς με το φόβο μην ακούσεις κανένα περίεργο τσικι-τσικι κρατσ-κρατσ κάτω απ το καπώ

- αν σκάσει πχ καμμιά τουρμπίνα το κόστος των 310 είναι αμελητέο μπροστά στο κόστος των ανταλλακτικών και φυσικά των εργατικών.

Εγώ βεβαια θα προτιμούσα να μου παρείχε τσάμπα την εγγύηση (κάποιες αντιπροσωπείες την δίνουν σαν δώρο - όχι η Auto Marin) αγοράζοντας τέτοιο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ VW GOLF PLUS 1,6 ΤΟΝ ΟΚΤΟΒΡΙΟ ΤΟΥ 2005 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ Α.Ε.

ΟΤΑΝ ΧΘΕΣ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΡΙΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΕ ΒΡΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

σημειωση η επεκταση εγγυησης ειναι μεχρι 6 μηνες απο την ληξη της κανονικης

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ VW GOLF PLUS 1,6 ΤΟΝ ΟΚΤΟΒΡΙΟ ΤΟΥ 2005 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ Α.Ε.

ΟΤΑΝ ΧΘΕΣ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΡΙΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΕ ΒΡΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

σημειωση η επεκταση εγγυησης ειναι μεχρι 6 μηνες απο την ληξη της κανονικης

Για χτυπα ενα τηλεφωνο στα κεντρικα της ΚΟΣΜΟΚΑΡ και εξηγησε τους πως εχει η υποθεση. Σιγουρα θα σε εξυπηρετησουν.

Link to comment
Share on other sites

η cosmocar μου ειπαν τελικη απαντηση τους ειναι οτι δεν μπορουν ναμε ελυπηρετησουν!!!!

σιγα μην ξαναπαρω VW.

και εκει που τα ειχα παρει στο κρανιο...

θα μου την κανει ο παζαροπουλος με 320 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Απλα να γνωριζετε οτι εφοσον πουλησετε το αμαξι πριν τα 4 χρονια, η επεκταση ΔΕΝ ακολουθει το αμαξι, ουτε και τον οδηγο. Το λεω αυτο επειδη πηρα την επεκταση αλλα επειδη το Σεπτεμβριο θα παραγγειλω το Edition 30 με πληροφορησαν οτι η επεκταση δεν θα μεταφερθει στο καινουργιο αμαξι, ουτε στο τωρινο μου θα ισχυει για τον επομενο αγοραστη

Link to comment
Share on other sites

Απλα να γνωριζετε οτι εφοσον πουλησετε το αμαξι πριν τα 4 χρονια, η επεκταση ΔΕΝ ακολουθει το αμαξι, ουτε και τον οδηγο. Το λεω αυτο επειδη πηρα την επεκταση αλλα επειδη το Σεπτεμβριο θα παραγγειλω το Edition 30 με πληροφορησαν οτι η επεκταση δεν θα μεταφερθει στο καινουργιο αμαξι, ουτε στο τωρινο μου θα ισχυει για τον επομενο αγοραστη

σου είπαν λάθος. Η επέκταση ακολουθεί το αυτοκίνητο. Δεν είναι όπως το "δωρεάν σέρβις" κάποιων άλλων εταιρειών.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα, είχαν περάσει 18 μήνες όταν βγήκε το πρόγραμμα :excl:

Link to comment
Share on other sites

σου είπαν λάθος. Η επέκταση ακολουθεί το αυτοκίνητο. Δεν είναι όπως το "δωρεάν σέρβις" κάποιων άλλων εταιρειών.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα, είχαν περάσει 18 μήνες όταν βγήκε το πρόγραμμα :D

Η Karenta στη Συγγρου μου το ειπε. Εσυ εχεις καποια αλλη ενημερωση? Γιατι τελικα δεν πηρα την επεκταση μετα απο αυτο που μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

Ηλία η κανονική εγγύηση αλλά και η επέκτασή της ακολουθεί το αυτοκίνητο όσους ιδιοκτήτες κι αν αλλάξει. Μάλλον έγινε κάποια παρεξήγηση ή υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στην περίπτωσή σου που δεν το νομίζω. Είναι σίγουρο αυτό που σου λέω.

Εδώ "μεταβιβάζεται" η έκπτωση που έχει ένα αυτοκίνητο σε εργασία και ανταλλακτικά μετά τα 3 χρόνια, δε θα μεταβιβαζόταν η εγγύση ?

Αν δεν στο κάνουν εκεί που ρώτησες, απευθύνσου κάπου αλλού...

Θα ρωτησω στη Kosmocar τοτε ρε Δημητρη. Μου φαινεται περιεργο παντως η Karenta να επιμενει σε αυτο. Σημερα, εχθες, μιλησα μαζι τους και επεμεναν σε οτι εχω γραψει παραπανω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Η Karenta στη Συγγρου μου το ειπε. Εσυ εχεις καποια αλλη ενημερωση? Γιατι τελικα δεν πηρα την επεκταση μετα απο αυτο που μου ειπαν

Ρώτα και αλλού, τόσοι αντιπρόσωποι υπάρχουν που μπορείς να αγοράσεις από εκεί την επέκταση, καλό θα τους κάνεις, ας πρόσεχαν οι ΑΣΧΕΤΟΙ :excl:

Προφανώς έχω άλλη ενημέρωση, αφού ενδιαφέρθηκα, αλλά κλείνω δύο χρόνια, οπότε πριν τρεις τέσσερις μήνες που βγήκε το πρόγραμμα ήμουν εκτός :excl:

Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις γρήγορα, εντός του μήνα αν είναι για καινούριο γιατί μετά έχει άλλο κόστος

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες θα παω να κανονισω την επεκταση εγγυησης...επειδη θα γινει με καταθεση στην τραπεζα και θα μου στειλουν ταχυδρομικως το χαρτι με τους ορους της επεκτασης..μπορει καποιος να μου πει απο οσους την εχουν κανει..αν υπαρχουν καποια περιεργα ψιλα γραμματα στην επεκταση εγγυησης? καλυπτει τα ιδια μηχανικα μερη και λοιπα του αυτοκινητου οπως και η κανονικη εγγυηση? ή εχουν αφαιρεσει καποια στοιχεια ? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες θα παω να κανονισω την επεκταση εγγυησης...επειδη θα γινει με καταθεση στην τραπεζα και θα μου στειλουν ταχυδρομικως το χαρτι με τους ορους της επεκτασης..μπορει καποιος να μου πει απο οσους την εχουν κανει..αν υπαρχουν καποια περιεργα ψιλα γραμματα στην επεκταση εγγυησης? καλυπτει τα ιδια μηχανικα μερη και λοιπα του αυτοκινητου οπως και η κανονικη εγγυηση? ή εχουν αφαιρεσει καποια στοιχεια ? ευχαριστω...

Γνώμη μου είναι πως η επεκταση εγγύησης ειναι σκέτη απατεωνιά! Ποτε δεν εχω κάνει και ούτε πρόκειτε να κάνω ποτε. Είναι για να τ'αρπάζουν για αλλη μια φόρα...Και ότι πρόβλημα είχα, απλά δεν πηγαίνω σε αντιπροσωπίες..ούτε στο 5αρι gt που είχα με 195000 χιλιομετρα και με σχετικα μηδενικα προβληματα, ούτε τώρα με το 6αρι.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως η επεκταση εγγύησης ειναι σκέτη απατεωνιά! Ποτε δεν εχω κάνει και ούτε πρόκειτε να κάνω ποτε. Είναι για να τ'αρπάζουν για αλλη μια φόρα...Και ότι πρόβλημα είχα, απλά δεν πηγαίνω σε αντιπροσωπίες..ούτε στο 5αρι gt που είχα με 195000 χιλιομετρα και με σχετικα μηδενικα προβληματα, ούτε τώρα με το 6αρι.

Η επέκταση εγγύησης -κατά κανόνα- δεν είναι χρήσιμη. Ίσα ίσα! Σε υποχρεώνει να τους σκάσεις έναν σκασμό λεφτά και να τους πηγαίνεις για επιπλέον δύο χρόνια το αυτοκίνητό σου για τα ακριβοπληρωμένα τους service.

ΟΜΩΣ!

Εάν συμβεί κάτι ΠΟΛΥ στραβό, θα παρακαλάς να την είχες κάνει. Όπως: Καμμένη μηχανή, σπασμένο σασμάν ή κρεμαγιέρα. Φαντάζεσαι κόστος; Η άποψη ότι τα VAG είναι αξιόπιστα αυτοκίνητα και δεν υποφέρουν από τέτοιου είδους προβλήματα είναι εν μέρει σωστή. Υπάρχουν όμως -πάντα- οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Έχεις δίκιο. Το Golfάκι μου, πέραν κάποιων παιδικών ασθενειών, δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα! Το καινούριο μου Α3, μού έβγαλε μέσα στον 1ο χρόνο 3φορές σασμάν. Τις δύο πρώτες επισκευάστηκε, την 3η το άλλαξαν. Φαντάζεσαι κόστος επισκευής εάν μου το έβγαζε μετά τη λήξη της εγγύησης; Όντως τα Α3 δεν βγάζουν ούτε για αστείο τέτοιου είδους ζημιές. Το είπα στους φίλους από το Audi Sport Club και τραβούσαν τα μαλλιά τους. Κι όμως, έπεσα στην περίπτωση. Το δικό μου βγήκε ελλατωματικό.

Προφανώς και η επέκτραση εγγύησης είναι αχρείαστη στους περισσότερους από εμάς. Εάν ήταν, δεν θα την προσέφεραν. Γι' αυτό και την προσφέρουν οι ασφαλιστικές. Ουσιαστικά, μαζευόμαστε 100 άτομα, βάζουμε λεφτά σε έναν κουμπαρά και πληρώνουμε τη ζημιά που θα τύχει στους 10 από εμάς. Τα λεφτά που περισσεύουν μένουν κέρδος στην ασφαλιστική. Έτσι, είμαστε όλοι κερδισμένοι. (Α) Η ασφαλιστική βγάζει λεφτά. (Β) Όσοι πάθουμε ζημιά δεν πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας (Γ) Οι υπόλοιποι -απλά- κοιμόμαστε ήσυχοι.

Link to comment
Share on other sites

με ενημερωσε τηλεφωνικα η αντιπροσωπεια οτι απο 1/2/2010 αυξανεται το κοστος της επεκτασης εγγυησης απο 345 σε 380 ευρω για τον πρωτο μηνα..και αναλογη αυξηση για μετα (δεν μου το ανεφερε γιατι εγω στο τσακ θα το επεκτεινω στον πρωτο μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμένα 320 ευρώ που είχα δώσει το 2007 για 2 επιπλέον χρόνια, αξίζουν 100% !!

Είναι ένα είδος ασφάλειας, γιατί αν στα 2 και κάτι χρονάκια σου σκάσει κάνα μηχανικό μέρος θα τραβάς τα μαλλιά σου.

Εμένα αλλαγή συχρονιζε 1-2ας και ένα ρουλεμάν τα άλλαξα με μηδέν κόστος, με την επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και αξιζει ... φιλος μου πηρε στα χερια τουρμπινα με μονο 70.000 χιλ και ολα στην εγγυηση....με πολυ πιεση βεβαια...φυσικα και αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να καταλαβω.Εγω εχω το γκολφ 6 tsi 160 highline εχω γυρω στα 12000 χιλιομετρα και το εχω απο το καλοκαιρι.Δεν μπορω να κανω επεκταση εγγυησης?αν ναι ποιο ειναι το κοστος της?αντε γιατι τα εχω παρει πολυ ασχημα που ο πωλητης δεν μου ειπε τιποτα για αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να καταλαβω.Εγω εχω το γκολφ 6 tsi 160 highline εχω γυρω στα 12000 χιλιομετρα και το εχω απο το καλοκαιρι.Δεν μπορω να κανω επεκταση εγγυησης?αν ναι ποιο ειναι το κοστος της?αντε γιατι τα εχω παρει πολυ ασχημα που ο πωλητης δεν μου ειπε τιποτα για αυτο το θεμα.

Το οτι δεν σε ενημερωσε σημαινει οτι μαλλον σε συμπαθησε..!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να καταλαβω.Εγω εχω το γκολφ 6 tsi 160 highline εχω γυρω στα 12000 χιλιομετρα και το εχω απο το καλοκαιρι.Δεν μπορω να κανω επεκταση εγγυησης?αν ναι ποιο ειναι το κοστος της?αντε γιατι τα εχω παρει πολυ ασχημα που ο πωλητης δεν μου ειπε τιποτα για αυτο το θεμα.

Φιλε, μάλλον δεν το λένε επίτηδες.

Ούτε εμένα μου το είπε αλλά το είχα διαβάσει στο φόρουμ και επέμεινα αμέσως μετά την

παράδοση να κάνω την επέκταση.

Πάντος αν δεν έχει λήξει η κανονική εγγύηση των 2 χρόνων, μπορείς να κάνεις επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.