Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

Ρε παιδια συγγνωμη που επεμβαινω αλλα γιατι δεν απευθυνεστε και σε εξωτερικους συνεργατες εταιρειων(εκτος αντιπροσωπειων)που κανουν επεκτασης εγγυησεων???

Ισως εχουν καλυτερες τιμες απο οτι σας δινουν οι αντιπροσωπειες...

Φίλε μου δίκιο έχεις αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τώρα δεν είμαστε για τίποτα, για βάλε να δείς ασφάλειες ,σήματα ενα σωρό πράγματα και βενζίνη στον θεό, το να κάνουν και αύξηση είναι γελοίο για εμμένα τουλάχιστον δεν ξέρω οι άλλοι τι κάνουν. το σίγουρο είναι οτι με 550 ε για επέκταση και να σου πίανουν και τον κω.. σε κάθε service μετά δεν λέει. Τέλος για εμμένα η autonet και κάθε autonet, υπάρχουν πολλοί καλοι εκεί έξω που κάνουν και service πιο φθηνά και αν τύχει κάτι έτυχε..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δίκιο έχεις αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τώρα δεν είμαστε για τίποτα, για βάλε να δείς ασφάλειες ,σήματα ενα σωρό πράγματα και βενζίνη στον θεό, το να κάνουν και αύξηση είναι γελοίο για εμμένα τουλάχιστον δεν ξέρω οι άλλοι τι κάνουν. το σίγουρο είναι οτι με 550 ε για επέκταση και να σου πίανουν και τον κω.. σε κάθε service μετά δεν λέει. Τέλος για εμμένα η autonet και κάθε autonet, υπάρχουν πολλοί καλοι εκεί έξω που κάνουν και service πιο φθηνά και αν τύχει κάτι έτυχε..

Συμφωνω απολλυτα μαζι σου φιλε μου αλλα νομιζω οτι για να κανεις επεκταση εγγυησης ΔΕΝ ειναι απαραιτητο να κανεις τα service στην αντιπροσωπεια αρκει να τα κανεις οποτε προβλεπτονται και να σφραγιζεται το βιβλιο αυτ/του.

Για ποιο σιγουρα ομως θα ρωτησω μια εταιρεια που εχω υποψιν μου και θα σου πω τι γινεται και θα προσπαθησω να μαθω και τιμες εκτος αντιπροσωπειας.!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα έμαθα τα κακά μαντάτα περί 540€....

Αυτά παθαίνουμε όταν ξεχνιόμαστε!!!

Γενικά στα δυο χρονια δεν έχω πάθει το παραμικρό στο αυτοκίνητο αν και έχει μόλις 30000 αλλα ένα άγχος μου έχει δημιουργηθεί με τοσα που ακούγονται γύρω γύρω....

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις η επεκταση εγγυησης για να ισχυει πρεπει να κανεις τα service σε επισημη αντιπροσωπεια για το χρονικο διαστημα που ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις η επεκταση εγγυησης για να ισχυει πρεπει να κανεις τα service σε επισημη αντιπροσωπεια για το χρονικο διαστημα που ισχυει?

Οχι φιλε μπορεις να κανεις τα προβλεπωμενα service σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενω ή μη συνεργειο αρκει να γινονται τα προβλεπωμενα service και να σφραγιζεται το βιβλιο του αυτ/του.!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....για μενα ειναι απατη η επεκταση...προσωπικη αποψη παντα...και το λεω εχωντας ενα μοτερ το οποιο εχει αναφερει στο παρελθον πολλα προβληματα(v gt-v tsi).απατη γιατι:σε αναγκαζει να συνεχιζεις τα σερβισ στην αντιπροσωπια, η ασφαλιση ειναι μεσω τησ allianz και σε πολλες περιπτωσεις δεν σε καλυπτει λεγοντας "κακη χρηση"....και πανω απο ολα σε σταζουν συνεχως με την καραμελα οτι αν δεν το κανετε αυτο μπορει να βγητε απο την εγγυηση...εχω ακουσει για περιπτωσεις ακομα και για τακακια....τα οποια ηταν στα 3/4 τους....προσωπικα αυτοι οι λογοι μου φτανουν και δεν κανω επεκταση και προσπαθω να ειμαι συνετος και να σεβομαι το αυτοκινητο μου....

Προσ αΠοφυγει ΠαρεΞηγησεωΝ:

τα λογια μου σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποτιμιτικα για αυτους που εκαναν επεκταση....ειναι απλα η γνωμη μου.

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....για μενα ειναι απατη η επεκταση...προσωπικη αποψη παντα...και το λεω εχωντας ενα μοτερ το οποιο εχει αναφερει στο παρελθον πολλα προβληματα(v gt-v tsi).απατη γιατι:σε αναγκαζει να συνεχιζεις τα σερβισ στην αντιπροσωπια, η ασφαλιση ειναι μεσω τησ allianz και σε πολλες περιπτωσεις δεν σε καλυπτει λεγοντας "κακη χρηση"....και πανω απο ολα σε σταζουν συνεχως με την καραμελα οτι αν δεν το κανετε αυτο μπορει να βγητε απο την εγγυηση...εχω ακουσει για περιπτωσεις ακομα και για τακακια....τα οποια ηταν στα 3/4 τους....προσωπικα αυτοι οι λογοι μου φτανουν και δεν κανω επεκταση και προσπαθω να ειμαι συνετος και να σεβομαι το αυτοκινητο μου....

Προσ αΠοφυγει ΠαρεΞηγησεωΝ:

τα λογια μου σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποτιμιτικα για αυτους που εκαναν επεκταση....ειναι απλα η γνωμη μου.

φιλικα

εδω εχεις λαθος και ευχομαι να μην παθεις κατι σοβαρό στο αυτοκίνητο σου ....γιατι τοτε θα πεις την κλασικη ατακα του ελληνα "τι kaaaala.gif που εκανα"

Link to comment
Share on other sites

εδω εχεις λαθος και ευχομαι να μην παθεις κατι σοβαρό στο αυτοκίνητο σου ....γιατι τοτε θα πεις την κλασικη ατακα του ελληνα "τι kaaaala.gif που εκανα"

και αλλα λεφτα αερα δεν τους δινω...αμα παθει κατι μηχανικο με την χρηση που κανω πραγματικα το αμαξι ειναι για να γελανε οι οδοντογλιφιδες!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....για μενα ειναι απατη η επεκταση...προσωπικη αποψη παντα...και το λεω εχωντας ενα μοτερ το οποιο εχει αναφερει στο παρελθον πολλα προβληματα(v gt-v tsi).απατη γιατι:σε αναγκαζει να συνεχιζεις τα σερβισ στην αντιπροσωπια, η ασφαλιση ειναι μεσω τησ allianz και σε πολλες περιπτωσεις δεν σε καλυπτει λεγοντας "κακη χρηση"....και πανω απο ολα σε σταζουν συνεχως με την καραμελα οτι αν δεν το κανετε αυτο μπορει να βγητε απο την εγγυηση...εχω ακουσει για περιπτωσεις ακομα και για τακακια....τα οποια ηταν στα 3/4 τους....προσωπικα αυτοι οι λογοι μου φτανουν και δεν κανω επεκταση και προσπαθω να ειμαι συνετος και να σεβομαι το αυτοκινητο μου....

Προσ αΠοφυγει ΠαρεΞηγησεωΝ:

τα λογια μου σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποτιμιτικα για αυτους που εκαναν επεκταση....ειναι απλα η γνωμη μου.

φιλικα

Συμφωνώ και προσυπογράφω.

Εγώ είχα τις παιδικές αρρώστιες στο GOLF TSi μου (140HP).

Συγχρονιζέ δευτέρας, τρόμπα συμπλέκτη, ηλεκτρονική πεταλούδα γκαζιού στην εγγύηση.

Ν75 εκτός εγγύησης (κόστος με εργασία 60Ε).

Επί της ουσίας έδωσα στο διάστημα 2-4 χρόνια 40Ε για βλάβη και γλύτωσα ΠΟΛΛΑ περισσότερα από τα service.

Link to comment
Share on other sites

Το πότε θα βγουν οι βλάβες είναι και θέμα τύχης και τρόπου χρήσης.

Με DSG7 απλά δεν κάνεις το λάθος να μην κάνεις επέκταση με 380

ευρώ επιπλέον (τόσο είχε στις αρχές 2010).

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανολόγος οφείλω να πω ότι η αξιοπιστία του εξοπλισμού ακόμα και στην καλύτερη των περιπτώσεων, μπορεί να φτάσει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο. Άρα και κανένα πρόβλημα να μην εμφανίζει λόγω σχεδιασμού/κατασκευής κάποιο εξάρτημα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να αστοχήσει για κάποιον λόγο.

Θεωρώ ότι εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είναι καλή επένδυση η αγορά της επέκτασης. Εμένα βέβαια όπως έχω ξαναπεί, μου την έκανε δώρο η αντιπροσωπεία και παροτρύνω και τα άλλα μέλη όσοι πρωταγοράζουν VW να την ζητούν ως δώρο, ειδικά τώρα που έχουν πέσει αναδουλειές!

Στο διαταύτα, αν δεν σου πάθει κάποια χοντρή ζημιά εντάξει δεν αξίζει, ρωτήστε όμως καλύτερα τα παιδιά στο forum "Προβλήματα", να δείτε Golf V - VI του 2008 και 2009 (υποτίθεται έχουν ξεπερασθεί οι "παιδικές ασθένειες") τί προβλήματα τους έβγαλαν, με τί χρήση και πότε...Να προσεύχεσθε μόνο, μην σας βγάλει ζημιά το τούρμπο στην 4ετία (1000ρικό και) και μετά κλαίμε εδωπέρα όλοι μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, scirocco 1.4 160HP, έχει βγάλει πρόβλημα με την τουρμπίνα και συγκεκριμένα, δεν ανεβάζει πίεση κάποιες φορές. Στα πλαίσια των αλλαγών που έχουν γίνει για να βρούν τι φταίει, έχουν αλλαχθεί: τουρμπίνα (κομπλέ με όλους τους αισθητήρες), Ν75, ροοστάτης γκαζιού, γύρω στους 10 διαφορετικούς αισθητήρες που μετρούν την πίεση του τούρμπο. Όλα αυτά τα ανταλλακτικά καθώς και η εργασία δεν μπορώ να σκεφθώ ποιό θα ήταν το κόστος, μάλλον, δε θα μπορούσα να τα πληρώσω. Επίσης, στην επέκταση έχουν αντικατασθεί 4 γρύλοι παραθύρων, το κοντρόλ του κλιματισμού και άλλα πράγματα που δε θυμάμαι τώρα!

Πιστέψτε με, η επέκταση μου έχει έρθει τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έκανα αίτηση για επέκταση εγγυσης.Στις 26-1-12 συμπληρώνονται 2 χρονια.Σιγουρα τα 540 είναι αρκετά αλλά καλυτέρα τώρα παρά μετα.Μεχρι στιγμής δεν είχα κανένα προβλημα.Θεωρω ότι όποιος έχει την δυνατότητα καλό είναι να την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έκανα αίτηση για επέκταση εγγυσης.Στις 26-1-12 συμπληρώνονται 2 χρονια.Σιγουρα τα 540 είναι αρκετά αλλά καλυτέρα τώρα παρά μετα.Μεχρι στιγμής δεν είχα κανένα προβλημα.Θεωρω ότι όποιος έχει την δυνατότητα καλό είναι να την κάνει.

540?πολλα λεφτα για επεκταση 2 χρονων.....ουτε που θα το σκεφτομουνα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμο να γίνει μια στατιστική έρευνα (ακόμα και από αυτό το forum) για να δούμε αν κάποιος έκανε επέκταση εγγύησης και κέρδισε ή έχασε σε χρήμα, καθώς και για αυτούς που δεν κάνανε και χτυπάνε το κεφάλι τους ή καλώς δεν κάνανε (όπως εγώ). Στατιστικά μιλώντας η Allianz δε θα τη συνέφερε να κάνει την ασφάλεια και θα "έμπαινε μέσα" αν πλήρωνε κατά μέσο όρο περισσότερα χρήματα για βλάβες σε σχέση με τα ασφάλιστρα. Και επειδή όλα αυτά είναι πολύ καλά υπολογισμένα και η Alianz ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι ΓΕΝΙΚΑ δε συμφέρει η επέκταση εγγύησης. Τώρα, αν είναι να σου τύχει ????

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, για να καταλάβεις σε μενα το κόστος ηταν 4-5 φόρες πάνω απο το κόστος της εγγύησης, ήθελα να κανω και αλλα δυο χρόνια για να παω στα 6 και μετα να το πουλήσω, αλλα δεν γίνεται :growl:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, για να καταλάβεις σε μενα το κόστος ηταν 4-5 φόρες πάνω απο το κόστος της εγγύησης, ήθελα να κανω και αλλα δυο χρόνια για να παω στα 6 και μετα να το πουλήσω, αλλα δεν γίνεται :growl:

όντως ρώτησα και εγώ αν γίνεται κάτι τέτοιο αλλά δεν γίνεται.

Πάντως η επέκταση άξιζε και στη δικιά μου περίπτωση. Πέρα από διάφορες μικρές ζημιές που κάλυψαν, αντικατέστησα και ένα σασμάν εντός της επέκτασης. Επίσης, ποτέ δεν είχα πρόβλημα που να αποδωθεί σε "κακή χρήση", όσες φορές τη χρειάστηκα (και τη χρειάστηκα αρκετές).

Προσωπικά θεωρώ ότι σε αυτοκίνητα που τα χρειάζεσαι καθημερινά στη δουλειά, δεν τσιγκουνεύεσαι τα χρήματα της επέκτασης. Ενδεχόμενη βλάβη μπορεί να κοστίσει 4ψήφιο ποσό και αυτό δεν βρίσκεται εύκολα τη στιγμή που το χρειάζεσαι, ενώ παράλληλα μένεις χωρίς αμάξι για να μαζέψεις το ποσό.

Αν ήταν αυτοκίνητο που γράφει 5.000χλμ/ έτος ή 2ο-3ο ενδεχομένως και εγώ να το ρίσκαρα.

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω κι εγώ: εδώ και πολύ καιρό, όντας σταματημένος και κάνοντας το τιμόνι απότομα δεξιά - αριστερά, ακουγόταν μεταλλικός θόρυβος(λογικά τζόγος). Αφού το ανέβαλλα κάμποσες φορές, τελικά πήγα τέλη Ιουλίου για έλεγχο. Ενώ μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό κλπ κλπ, με λίιιιιγη πίεση (δεν το λέω ειρωνικά) έκλεισα ραντεβού χθες για επανέλεγχο και το άφησα εκεί. Σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο ότι η αλλαγή κρεμαγιέρας εγκρίθηκε και μάλλον Τρίτη θα το πάρω.

Σκεπτόμενος ότι σε ένα μήνα λήγει η επέκταση εγγύησης που είχα πληρώσει 400κάτι και θα μου αλλάξουν δωρεάν κρεμαγιέρα και φίλτρο άνθρακα (όχι καμπίνας, κινητήρα,αυτό είναι άλλη ιστορία) , μάλλον δε μετανιώνω που την έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε απο την vw επιπλέον επέκταση απο τα 2 χρονιά που εχεις ηδη συμπληρώσει.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται.

Ενδεικτικά για scirocco 160 dsg που ρώτησα για ένα χρόνο εγγύηση θέλουν 547 γιούρα,αρκεί να περάσει τον τυπικό έλεγχο το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο turbomakis! Έχει βγει ετήσια επέκταση εγγύησης, μετά το πέρας της 4ετίας, μπορείς να αγοράζεις επέκταση για κάθε χρόνο. Το κακό που έχει, είναι ότι δεν καλύπτει πολλά πράγματα όπως η κανονική και η 2ετής επέκταση.

Προσωπική άποψη είναι ότι δεν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.