Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

Κατά την άποψή μου, η επέκταση εγγύησης αξίζει όσο και η ασφάλεια ζωής. Μπορεί να μην την χρειαστείς ποτέ, αλλά αν την χρειαστείς τότε γλιτώνεις από πολύ τρέξιμο και πολλούς πονοκεφάλους.

380 ¤ για να έχεις για άλλα 2 χρόνια το κεφάλι σου ήσυχο δεν είναι πολλά.

Επιπλέον, όπως είπα και σε προηγούμενο post υπάρχει η δυνατότητα αν ζητηθεί, να την κάνουν δώρο οι αντιπρόσωποι γιατί έχουν αυτή την δυνατότητα και επειδή δεν κάνουν εύκολα άλλα δώρα, πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι που αξίζει. Εγώ καθώς δεν ζήτησα δώρο αλλά ρωτούσα πολύ για την εγγύηση και την αξιοπιστία του οχήματος, μου την έκανε δώρο ο πωλητής, ενώ όταν πήγα να παραλάβω το αμάξι με ρώτησε "τί δώρα είχαμε πει;", του είπα "επέκταση εγγύσησης, τώρα αν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο καλό θα ήταν"...

...και με ρωτάει "συναγερμό ή αισθητήρες" και τσίμπησα και τους αισθητήρες...

κάντε το δε λέει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, η επέκταση εγγύησης έχει όριο στα χιλιόμετρα ή πάει μόνο χρονικά; Δηλαδή αν στα 4 χρόνια έχω κάνει 100.000 χλμ με καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, η επέκταση εγγύησης έχει όριο στα χιλιόμετρα ή πάει μόνο χρονικά; Δηλαδή αν στα 4 χρόνια έχω κάνει 100.000 χλμ με καλύπτει;

Προφανώς
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην μου αγχωνόσαστε...θα δω τους όρους της δικιάς μου και θα σας πω, εντός ολίγου!!! Αμα βρω χρόνο την σκανάρω και την ανεβάζω κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι για την επέκταση ισχύει ό,τι ισχύει και για την κανονική εγγύηση.

Θα το ελέγξω κι εγώ προσεκτικά στο δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα χθες. Στους όρους της επέκτασης δεν υπάρχει απολύτως καμία αναφορά σε όριο χιλιομέτρων.

Τουλάχιστον στη δική μου. (Allianz)

Υποθέτω ότι όλες είναι ίδιες... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το δικό μου συμβόλαιο δεν περιείχε αυτές τις εξαιρέσεις. Θα το ξανακοιτάξω με προσοχή και θα επανέλθω... glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο δε τις περιεχει, τις βρηκα απο το scirrocclub που τις εχει ανεβασει ενα μελος. Σε καθε περιπτωση υπερισχυει το συμβολαιο, ομως αν δε κανω λαθος το συμβολαιο δεν αναφερει αυτες τις περιπτωσεις (ψυγειο νερου, αμορτισερ, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο δε τις περιεχει, τις βρηκα απο το scirrocclub που τις εχει ανεβασει ενα μελος. Σε καθε περιπτωση υπερισχυει το συμβολαιο, ομως αν δε κανω λαθος το συμβολαιο δεν αναφερει αυτες τις περιπτωσεις (ψυγειο νερου, αμορτισερ, κτλ).

Το μόνο που ισχύει είναι το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει εσύ και ο αντισυμβαλλόμενος. Τίποτε άλλο. Το συμβόλαιό μου περιέχει εξαιρέσεις αλλά με μια πρόχειρη ανάγνωση δεν εντόπισα περιορισμούς χιλιομέτρων σαν αυτούς που ανέβασες εδώ. Θα το ξανακοιτάξω πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπαινεις στο κοπο, σιγουρα στο συμβολαιο δεν αναφερει τιποτε για περιορισμο χιλιομετρων. Ωστοσο δειτε εδω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/eosforum/48--/11789----?limit=25&start=25 . Βλεπω να τους κυνηγαμε με δικηγορους! sillyhorse1rb5.gif

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Το link δε δουλεύει. Τι εντόπισες εκεί;

Πάντως ισχύει το παραπάνω. Οι μόνοι όροι είναι αυτοί που έχεις υπογράψει. Τίποτε άλλο δεν ισχύει. Τώρα, αν μπουν στη διαδικασία να τους αμφισβητήσουν και να παρουσιάσουν οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει όντως να τρέχεις σε δικαστήρια. Η δικαίωσή σου όμως - τότε - θα είναι δεδομένη.

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο δεν εμφανιζει λινκ απο το εος κλαμπ. vw eos . gr /eosforum/48--/11789----?limit=25&start=25

Ορίστε το link σου φίλε Nrgakos3, πατήστε και οι υπόλοιποι για να το δείτε : http://tinyurl.com/35zvcv4

Υ.Γ. To site απαγορεύει τα link από τα άλλα foroum.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα επεκταση εγγυησης κατα την αγορα, με την λογικη οτι αν κρινω οτι στα 1,5 -2 χρονια χρειαστει, θα την κανω τοτε.

Κλεινω χρονο σε λιγο καιρο, οποτε δεν βιαζομαι αλλα διαβαζοντας τα προηγουμενα ποστ και ακουγοντας γνωμες, μαλλον θα την κανω, γιατι μερικα απο τα λεφτα, μπορουν να πανε για αλλαγες σκαστρας ή αλλων αναλωσιμων.

Ξερει καποιος αν ισχυει η επεκταση εγγυησης και για "βελτιωμενα" ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Αρχες Γεναρη ερχεται το καινουριο TSI που παρηγγειλα και θα πρεπει να αποφασισω για την επεκταση εγγυησης για 2 χρονια επιπλεον που προσφερει η VW με κοστος 310 ευρω.

Ειμαι σε διλημμα για το αν πρεπει να την κανω, δεδομενου οτι στις μερες μας εχει ανεβει πολυ η ποιοτητα κατασκευης ετσι ωστε μεχρι και κορεατικο να παρεις δυκολα σου βγαζει προβλημα σοβαρο τα πρωτα 4 χρονια. Αλλωστε μιλαμε για VW, που εχει δημιουργησει ονομα στον χωρο, και αυτο με καθισιχαζει ακομα περισσοτερο.

Καλώ τους ηδη κατόχους VW για πανω απο 4 χρονια να μας παραθεσουν προβληματα που αντιμετωπισαν σε αυτο το χρονικο διαστημα που να δικαιολογουν την επεκταση εγγυησης.

Αν και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου προκυψει, παρολα αυτα πιστευω θα δημιουργηθει μια στατιστικη των πιο συχνα εμφανιζομενων βλαβων ωστε να μπορουμε να αξιολογησουμε τελικα αν αξιζει ή οχι η επεκταση εγγυησης.

στο 5αρι GTI που ειχα, ακριβως στο τελος της 2χρονης εγκυησης εσπασε ο κομπρεσορας του a/c, ειμουν πολυ κολοφαρδος γιατι η ζημια ηταν συνολο 1200ευρο και με καλυψε η εγκυηση στο τσακ. αποψη μου ειναι αν εχεις σκοπο να το κρατησεις πανω απο 2 χρονια το αμαξι κανε την επεκταση οπωσδηποτε! για ψιλου πηδημα μπορει να πα8εις μια χοντρη ζημια του +1000ευρο και αποσβαινεις τα 300ευρο ευκολα. Σε 5αρι GTI φιλου παλι εσπασε μπιελα στις 3000κμ... ολα παιζουν!

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε ποσό είναι η επέκτασή (κόστος) στον 1χρόνο κ 5 μήνες?

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγες μέρες που έκανα την επέκταση (εντός του πρώτου μήνα-380 ευρώ)

μου είπαν ότι για το υπόλοιπο διάστημα (2ο-23ο μήνα) το κόστος είναι 460 ευρώ.

Edited by vadodaros
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Club

Έχω μερικές ερωτήσεις για την επέκταση εγγύησης.

Έχω κάνει την επέκταση εγγύησης μέσω της Allianz και ρωτώ τώρα:

1. Μέχρι τώρα ήμουν ασφαλισμένος στην Allianz, αν φύγω και πάω σε άλλη ασφαλιστική η εγγύηση παύει να ισχύει?

2. Επίσης μέχρι και σήμερα το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο στην τιμή αγοράς του. Αν τώρα ασφαλιστεί με μικρότερη αξία επηρεάζεται η εγγύηση?

3. Αξίζει το αυτοκίνητο μετά από 3 χρόνια να είναι ασφαλισμένο ακόμα στην αρχική του τιμή? Δηλαδή σε περίπτωση ατυχήματος ή κλοπής θα πάρω όλα τα λεφτά ή θα κάνουν εκτίμηση και θα μου πουν ότι δεν άξιζε τόσα λεφτά και θα μου δώσουν λιγότερα?

Link to comment
Share on other sites

3. Αξίζει το αυτοκίνητο μετά από 3 χρόνια να είναι ασφαλισμένο ακόμα στην αρχική του τιμή? Δηλαδή σε περίπτωση ατυχήματος ή κλοπής θα πάρω όλα τα λεφτά ή θα κάνουν εκτίμηση και θα μου πουν ότι δεν άξιζε τόσα λεφτά και θα μου δώσουν λιγότερα?

Την ίδια ακριβώς ερώτηση θα έκανα σήμερα κι εγώ new_iloveyou.gif , οπότε περιμένουμε απάντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την ασφάλεια του οχήματος με την επέκταση της εγγύησης.

1. Μέχρι τώρα ήμουν ασφαλισμένος στην Allianz, αν φύγω και πάω σε άλλη ασφαλιστική η εγγύηση παύει να ισχύει?

Η επέκταση της εγγύησης για την VW και την Audi ουσιαστικά αποτελεί ασφαλιστικό προϊόν και όχι προσφορά του VAG ή της KosmoCar. Το συγκεκριμένο ασφαλιστικό προϊόν προσφέρεται αποκλειστικά και μόνον από την Allianz. Δεν μπορείς να φύγεις και να πας αλλού. Το πληρώνεις ΜΙΑ φορά εφάπαξ και η ισχύς του είναι 2 χρόνια αφού λήξει η εργοστασιακή σου εγγύηση.

Τώρα, αν εντελώς τυχαία έχεις ασφαλίσει και το αυτοκίνητο στην Allianz, μπορείς όποτε το επιθυμείς να αλλάξεις ασφάλεια. Η επέκταση της εγγύησης δεν επηρεάζεται. Εγώ έχω κάνει επέκταση εγγύησης από τότε που πήρα το αυτοκίνητο και ποτέ μου δεν το ασφάλισα στην allianz.

2. Επίσης μέχρι και σήμερα το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο στην τιμή αγοράς του. Αν τώρα ασφαλιστεί με μικρότερη αξία επηρεάζεται η εγγύηση?

Προφανώς, όσο το αυτοκίνητο παλιώνει, θα πρέπει να χαμηλώνεις την αξία που ασφαλίζεις. Οι ενδεικτικές τιμές που μπορείς να ασφαλίσεις το αυτοκίνητό σου βρίσκονται στο autotriti, στο μενού τιμές μεταχειρισμένων

3. Αξίζει το αυτοκίνητο μετά από 3 χρόνια να είναι ασφαλισμένο ακόμα στην αρχική του τιμή? Δηλαδή σε περίπτωση ατυχήματος ή κλοπής θα πάρω όλα τα λεφτά ή θα κάνουν εκτίμηση και θα μου πουν ότι δεν άξιζε τόσα λεφτά και θα μου δώσουν λιγότερα?

Ακριβώς αυτό που είπες. Εσύ μπορείς να το ασφαλίσεις για όσα λεφτά σου κατέβει. Αν γίνει όμως καμία στραβή, θα έρθει η ασφαλιστική και θα κάνει έναν υπολογισμό της αξίας του αυτοκινήτου (σύμφωνα με την παλαιότητα και τις φθορές που έχει υποστεί) και θα σου δώσει το ποσό που εκείνη θεωρεί ότι πρέπει να πάρεις. Η μόνη περίπτωση να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω είναι να πας δικαστικά. Και πάλι όμως, μη φανταστείς ότι θα μπορείς να διακδικήσεις την εργοστασιακή αξία ενός αυτοκινήτου δεκαετίας.
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς ερώτηση θα έκανα σήμερα κι εγώ new_iloveyou.gif , οπότε περιμένουμε απάντηση ;)

Σας περιγράφω πρόσφατο περιστατικό που αντιμετώπισα. Κατέβηκα από το σπίτι ένα μεσημέρι να πάω για μπάνιο και βρήκα το αυτοκίνητο μισό. Τρακαρισμένο στην πίσω δεξιά γωνία, αλλά χτυπημένο περιμετρικά. Μια κυρά αποφάσισε να δοκιμάσει τις τελικές του κουβά της και δεν άντεξε τη συγκίνηση.

Η εμπορική αξία του αυτοκινήτου μου είναι περίπου 23000 ευρώ.

Το είχα ασφαλισμένο για 20000 ευρώ. Είναι το max που θεωρεί η ασφαλιστική ότι μπορεί να μου δώσει για αυτό το αυτοκίνητο.

Η ζημιά που είχα ήταν περίπου 15500 ευρώ.

Επί έναν μήνα τσακωνόμαστε με τον πραγματογνώμωνα γιατί ήθελε να βγάλει την αξία του αυτοκινήτου γύρω στα 16000 για να το δώσει ολική καταστροφή και να φύγει. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι παίζει -περίπου- ένα παζάρι σε αυτή την υπόθεση. Δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες. Το θέμα είναι πως θα το χειριστείς.

(σ.σ. Για όποιον επιμένει να έχει απορίες, οι ασφαλιστικές προτιμούν να βγάζουν τα αυτοκίνητα ολική καταστροφή γιατί τα παίρνουν και τα πουλάνε για ανταλλακτικά. Ειδικά το δικό μου ήταν φιλέτο. Καμία μηχανική φθορά. Απόλυτα ίσιο σασί. Φουλ στα extra. Μόνο φαναρτζοδουλειές είχε. Εάν το κατάφερνε να το βγάλει ολική θα τους ερχόταν σχεδόν τζάμπα η ζημιά. Ενώ τώρα θα πρέπει να πληρώσουν 15000 ρευστό)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.