Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

Σας περιγράφω πρόσφατο περιστατικό που αντιμετώπισα. Κατέβηκα από το σπίτι ένα μεσημέρι να πάω για μπάνιο και βρήκα το αυτοκίνητο μισό. Τρακαρισμένο στην πίσω δεξιά γωνία, αλλά χτυπημένο περιμετρικά. Μια κυρά αποφάσισε να δοκιμάσει τις τελικές του κουβά της και δεν άντεξε τη συγκίνηση.

Η εμπορική αξία του αυτοκινήτου μου είναι περίπου 23000 ευρώ.

Το είχα ασφαλισμένο για 20000 ευρώ. Είναι το max που θεωρεί η ασφαλιστική ότι μπορεί να μου δώσει για αυτό το αυτοκίνητο.

Η ζημιά που είχα ήταν περίπου 15500 ευρώ.

Επί έναν μήνα τσακωνόμαστε με τον πραγματογνώμωνα γιατί ήθελε να βγάλει την αξία του αυτοκινήτου γύρω στα 16000 για να το δώσει ολική καταστροφή και να φύγει. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι παίζει -περίπου- ένα παζάρι σε αυτή την υπόθεση. Δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες. Το θέμα είναι πως θα το χειριστείς.

(σ.σ. Για όποιον επιμένει να έχει απορίες, οι ασφαλιστικές προτιμούν να βγάζουν τα αυτοκίνητα ολική καταστροφή γιατί τα παίρνουν και τα πουλάνε για ανταλλακτικά. Ειδικά το δικό μου ήταν φιλέτο. Καμία μηχανική φθορά. Απόλυτα ίσιο σασί. Φουλ στα extra. Μόνο φαναρτζοδουλειές είχε. Εάν το κατάφερνε να το βγάλει ολική θα τους ερχόταν σχεδόν τζάμπα η ζημιά. Ενώ τώρα θα πρέπει να πληρώσουν 15000 ρευστό)

Εάν του έταζες όμως ένα χιλιαρικάκι από τα 20 που θα έπαιρνες δεν πιστεύω να είχε πρόβλημα να το βγάλει στα 20 το αμάξι ή μπορεί και να είχε ? Τελικά το κράτησες ή το έδωσες για ολική και πήρες άλλο ? Τα 15 εάν τα έπαιρνες θα τα έπαιρνες στο χέρι ? Γιατί εάν το συμβάν έγινε πολύ πρόσφατα τότε θα μπορούσες κάλλιστα με αυτά τα χρήματα να πάρεις κάτι καλύτερο απ΄ αυτό που είχες πχ. από 1.4 tsi σε. GTi , GT και να σου μείνουν και χρήματα στο χέρι ...

Link to comment
Share on other sites

Εάν του έταζες όμως ένα χιλιαρικάκι από τα 20 που θα έπαιρνες δεν πιστεύω να είχε πρόβλημα να το βγάλει στα 20 το αμάξι ή μπορεί και να είχε ? Τελικά το κράτησες ή το έδωσες για ολική και πήρες άλλο ? Τα 15 εάν τα έπαιρνες θα τα έπαιρνες στο χέρι ? Γιατί εάν το συμβάν έγινε πολύ πρόσφατα τότε θα μπορούσες κάλλιστα με αυτά τα χρήματα να πάρεις κάτι καλύτερο απ΄ αυτό που είχες πχ. από 1.4 tsi σε. GTi , GT και να σου μείνουν και χρήματα στο χέρι ...

Το ποσό της ολικής αποζημίωσης δεν αφορά τον πραγματογνώμονα. Το βγάζει η ασφαλιστική. Ο πραγματογνώμονας ελέγχει το αυτοκίνητο και συμφωνεί με το συνεργείο ένα κόστος επισκευής. Τώρα, εάν αυτό το κόστος υπερβαίνει την αξία του ασφαλισμένου αυτοκινήτου, τότε σου δίνουν τα λεφτά και το πετάνε (και καλά...)

Το θέμα είναι ότι ο ασφαλισμένος δεν βγαίνει ποτέ κερδισμένος από αυτή την ιστορία. Για εμπορική αξία 23000 ευρώ, προσπαθούσαν να μου δώσουν 16000-17000 και να κρατήσουν και το αυτοκίνητο για ανταλλακτικά! Ακόμη και 10000 (στην ξεφτίλα) να έβγαζαν από τα ανταλλακτικά, θα πλήρωναν το πολύ 6 χιλιάρικα. Ενώ εγώ θα έβγαινα ζημιωμένος 6 με 7 χιλιάρικα.

Με την επισκευή του αυτοκινήτου, η ασφάλεια υποχρεώνεται να δώσει 15 χιλιάρικα για την επισκευή του αυτοκινήτου και εγώ παίρνω πίσω το αυτοκίνητό μου, σαν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, τι ασφάλεια έχεις? Γιατί εγώ όταν είχα βγάλει ολική το αμάξι, μου είχαν δώσει την ευχέρεια να κρατήσω το τρακαρισμένο για ανταλλακτικά, κόβωντάς μου 2 χιλιάρικα περίπου. Εγώ το πούλησα για 3 αν θυμάμαι καλά.

Για την δε Allianz, να ξέρετε ότι έχει πακέτο για τα πρώτα 3 χρόνια να διατηρεί την αρχική αξία του αυτοκινήτου, για αυτό ασφαλίζεται ακόμα και στα 3 χρόνια με την αξία τιμολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό της ολικής αποζημίωσης δεν αφορά τον πραγματογνώμονα. Το βγάζει η ασφαλιστική. Ο πραγματογνώμονας ελέγχει το αυτοκίνητο και συμφωνεί με το συνεργείο ένα κόστος επισκευής. Τώρα, εάν αυτό το κόστος υπερβαίνει την αξία του ασφαλισμένου αυτοκινήτου, τότε σου δίνουν τα λεφτά και το πετάνε (και καλά...)

Το θέμα είναι ότι ο ασφαλισμένος δεν βγαίνει ποτέ κερδισμένος από αυτή την ιστορία. Για εμπορική αξία 23000 ευρώ, προσπαθούσαν να μου δώσουν 16000-17000 και να κρατήσουν και το αυτοκίνητο για ανταλλακτικά! Ακόμη και 10000 (στην ξεφτίλα) να έβγαζαν από τα ανταλλακτικά, θα πλήρωναν το πολύ 6 χιλιάρικα. Ενώ εγώ θα έβγαινα ζημιωμένος 6 με 7 χιλιάρικα.

Με την επισκευή του αυτοκινήτου, η ασφάλεια υποχρεώνεται να δώσει 15 χιλιάρικα για την επισκευή του αυτοκινήτου και εγώ παίρνω πίσω το αυτοκίνητό μου, σαν καινούριο.

Εξαρτάται πώς το βλέπεις και πόσο πολύ αγαπάς το αυτοκίνητο που έχεις...γιατί με 17 χιλιάρικα μετρητά στο χέρι, μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο σαν καινούριο και ατρακάριστο.

Από την άλλη όπως είπα, μπορεί να μην θες να το αλλάξεις το αυτοκίνητο γιατί πχ ξέρεις ότι είναι προσεγμένο από εσένα και ότι από τυχόν τρακάρισμα, έχει πάρει μόνο λαμαρίνες και τίποτα άλλο οπότε λογικό είναι να θες να σου πληρώσουν την ζημιά και να το κρατήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πώς το βλέπεις και πόσο πολύ αγαπάς το αυτοκίνητο που έχεις...γιατί με 17 χιλιάρικα μετρητά στο χέρι, μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο σαν καινούριο και ατρακάριστο.

Από την άλλη όπως είπα, μπορεί να μην θες να το αλλάξεις το αυτοκίνητο γιατί πχ ξέρεις ότι είναι προσεγμένο από εσένα και ότι από τυχόν τρακάρισμα, έχει πάρει μόνο λαμαρίνες και τίποτα άλλο οπότε λογικό είναι να θες να σου πληρώσουν την ζημιά και να το κρατήσεις...

κι εγώ γι αυτό ρώτησα για το εάν είναι ζεστά στο χέρι και έδωσα και παράδειγμα για το αυτοκίνητο ;)

Το θέμα είναι ότι ο ασφαλισμένος δεν βγαίνει ποτέ κερδισμένος από αυτή την ιστορία. Για εμπορική αξία 23000 ευρώ, προσπαθούσαν να μου δώσουν 16000-17000 και να κρατήσουν και το αυτοκίνητο για ανταλλακτικά! Ακόμη και 10000 (στην ξεφτίλα) να έβγαζαν από τα ανταλλακτικά, θα πλήρωναν το πολύ 6 χιλιάρικα. Ενώ εγώ θα έβγαινα ζημιωμένος 6 με 7 χιλιάρικα.

Με την επισκευή του αυτοκινήτου, η ασφάλεια υποχρεώνεται να δώσει 15 χιλιάρικα για την επισκευή του αυτοκινήτου και εγώ παίρνω πίσω το αυτοκίνητό μου, σαν καινούριο.

όταν όμως λες εμπορική αξία εννοείς πόσο "πιάνει" στην αγορά το αμάξι , και για να πιάσει 23 θα πρέπει να ήταν πάνω από 40 η εργοστασιακή του άξια . Η εργοστασιακή άξια(τιμή πρώτης αγοράς) παίζει κάπου ρόλο στο όλο σκηνικό ?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πώς το βλέπεις και πόσο πολύ αγαπάς το αυτοκίνητο που έχεις...γιατί με 17 χιλιάρικα μετρητά στο χέρι, μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο σαν καινούριο και ατρακάριστο.

Από την άλλη όπως είπα, μπορεί να μην θες να το αλλάξεις το αυτοκίνητο γιατί πχ ξέρεις ότι είναι προσεγμένο από εσένα και ότι από τυχόν τρακάρισμα, έχει πάρει μόνο λαμαρίνες και τίποτα άλλο οπότε λογικό είναι να θες να σου πληρώσουν την ζημιά και να το κρατήσεις...

Ούτε κολλητοί να ήμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την ασφάλεια του οχήματος με την επέκταση της εγγύησης.

Η επέκταση της εγγύησης για την VW και την Audi ουσιαστικά αποτελεί ασφαλιστικό προϊόν και όχι προσφορά του VAG ή της KosmoCar. Το συγκεκριμένο ασφαλιστικό προϊόν προσφέρεται αποκλειστικά και μόνον από την Allianz. Δεν μπορείς να φύγεις και να πας αλλού. Το πληρώνεις ΜΙΑ φορά εφάπαξ και η ισχύς του είναι 2 χρόνια αφού λήξει η εργοστασιακή σου εγγύηση.

Τώρα, αν εντελώς τυχαία έχεις ασφαλίσει και το αυτοκίνητο στην Allianz, μπορείς όποτε το επιθυμείς να αλλάξεις ασφάλεια. Η επέκταση της εγγύησης δεν επηρεάζεται. Εγώ έχω κάνει επέκταση εγγύησης από τότε που πήρα το αυτοκίνητο και ποτέ μου δεν το ασφάλισα στην allianz.

Προφανώς, όσο το αυτοκίνητο παλιώνει, θα πρέπει να χαμηλώνεις την αξία που ασφαλίζεις. Οι ενδεικτικές τιμές που μπορείς να ασφαλίσεις το αυτοκίνητό σου βρίσκονται στο autotriti, στο μενού τιμές μεταχειρισμένων

Ακριβώς αυτό που είπες. Εσύ μπορείς να το ασφαλίσεις για όσα λεφτά σου κατέβει. Αν γίνει όμως καμία στραβή, θα έρθει η ασφαλιστική και θα κάνει έναν υπολογισμό της αξίας του αυτοκινήτου (σύμφωνα με την παλαιότητα και τις φθορές που έχει υποστεί) και θα σου δώσει το ποσό που εκείνη θεωρεί ότι πρέπει να πάρεις. Η μόνη περίπτωση να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω είναι να πας δικαστικά. Και πάλι όμως, μη φανταστείς ότι θα μπορείς να διακδικήσεις την εργοστασιακή αξία ενός αυτοκινήτου δεκαετίας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οπότε ένα Golf TSI 140 Hp μοντέλο 2007 είναι να το ασφαλίζεις κοντά στις 14500 euro? Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οπότε ένα Golf TSI 140 Hp μοντέλο 2007 είναι να το ασφαλίζεις κοντά στις 14500 euro? Σωστά?

Δεν βρήκα κάπου στον πίνακα το 140 , ούτε μοντέλο 07 . Το ποσό αυτό πως βγήκε ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάπου στον πίνακα το 140 , ούτε μοντέλο 07 . Το ποσό αυτό πως βγήκε ?

Χεχε!

Το ξέρω.

Η τιμή βγήκε από το μυαλό μου και για αυτό το ρώταω για να δω αν σκέφτομαι σωστά.. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε!

Το ξέρω.

Η τιμή βγήκε από το μυαλό μου και για αυτό το ρώταω για να δω αν σκέφτομαι σωστά.. :clapping:

Εγώ TSI 140 του '07 το ασφάλισα τον Μάιο για 15000. Το Νοέμβριο θα τους πω για 14000Ε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση αλλά εδώ πιστεύω είναι καλύτερα γιατί έτσι αφαιρείς τυχόν τρακαρισμένα-χτυπημένα και "τουμπανιασμένα" αυτοκίνητα τα οποία πιθανόν να σου ανεβάσουν τον μέσο όρο

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?va=&co=&ag=&ca=v&cr=0&bre=2007&ten=1400&tr=manual&rg=&tmi=ν=&do=&fu=1&bmi=&hi=1&ben=1400&dt=&c=32&ma=251&tpo=160&mo=828&tre=2007&bpo=140&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

πατάς επάνω δεξιά "Αλλαγή αναζήτησης" και σου βγάζει "Μέσος όρος τιμής: 13586 EUR"

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα κοιτάξει ήδη

Εγώ TSI 140 του '07 το ασφάλισα τον Μάιο για 15000. Το Νοέμβριο θα τους πω για 14000Ε.

+1

Σωστή η παρατήρηση αλλά εδώ πιστεύω είναι καλύτερα γιατί έτσι αφαιρείς τυχόν τρακαρισμένα-χτυπημένα και "τουμπανιασμένα" αυτοκίνητα τα οποία πιθανόν να σου ανεβάσουν τον μέσο όρο

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?va=&co=&ag=&ca=v&cr=0&bre=2007&ten=1400&tr=manual&rg=&tmi=ν=&do=&fu=1&bmi=&hi=1&ben=1400&dt=&c=32&ma=251&tpo=160&mo=828&tre=2007&bpo=140&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

πατάς επάνω δεξιά "Αλλαγή αναζήτησης" και σου βγάζει "Μέσος όρος τιμής: 13586 EUR"

Προτιμώ πάνω απο 14.000 :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση αλλά εδώ πιστεύω είναι καλύτερα γιατί έτσι αφαιρείς τυχόν τρακαρισμένα-χτυπημένα και "τουμπανιασμένα" αυτοκίνητα τα οποία πιθανόν να σου ανεβάσουν τον μέσο όρο

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?va=&co=&ag=&ca=v&cr=0&bre=2007&ten=1400&tr=manual&rg=&tmi=ν=&do=&fu=1&bmi=&hi=1&ben=1400&dt=&c=32&ma=251&tpo=160&mo=828&tre=2007&bpo=140&bpr=&so=pr&tpr=&ot=sale∨=a

πατάς επάνω δεξιά "Αλλαγή αναζήτησης" και σου βγάζει "Μέσος όρος τιμής: 13586 EUR"

Ούτε αυτό είναι απολύτως σωστό, γιατί αν δεν κάνω λάθος όσα έχουν "ρωτήστε τιμή" τα παίρνει ως 0 και άρα πέφτει ο μέσος όρος.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό είναι απολύτως σωστό, γιατί αν δεν κάνω λάθος όσα έχουν "ρωτήστε τιμή" τα παίρνει ως 0 και άρα πέφτει ο μέσος όρος.

Έχεις δίκαιο αλλά εάν δεις το πόστ μου είπα είναι καλύτερο όχι ότι καλύτερο υπάρχει ;) Οπότε συμφωνούμε σε αυτήν εδώ ότι είναι η καλύτερη ? Γιατί αφαιρεί τρακαρισμένα , τουμπανιασμένα και τα Ρωτήστε για τιμή ?

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/search/?va=&co=&fu=1&ag=&do=&ma=251&ca=v&bmi=&hi=1&cr=0&bre=2007&dt=&c=2e&ben=1400&ten=1400&tpo=160&bpr=1000&mo=828&tr=manual&bpo=140∨=d&tre=2007&rg=&so=pr&pg=1&tmi=&ot=saleν=&tpr=

Μέσος όρος τιμής: 14690 EUR

:)?

Link to comment
Share on other sites

Αμέ! Και μόλις 190 ευρώ από τα 14500 που υπολόγιζε ο zafevolution :)

Έτσι!

Καλά είμαι φοβερός. Ούτε εκτιμητής να ήμουν. :p

Εμείς τελικά θα το ασφαλίσουμε σε ένα ποσό ανάμεσα στις 14000 έως 15000 ανάλογα με τη προσφορά που θα πάρουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγορα 5/5/2009 μεχρι ποτε μπορω ν παρω την επεκταση εγγυηση; Κ ποσο εχει;;

Link to comment
Share on other sites

Αγορα 5/5/2009 μεχρι ποτε μπορω ν παρω την επεκταση εγγυηση; Κ ποσο εχει;;

εγω που το έχω πάρει ενα μηνά νωρίτερα απο εσένα..μου ήρθε επιστολή για την επέκταση... κοστίζει 400 ευρώ και μπορείς να το κανείς μέχρι κ ενα μηνά πριν την λήξη τις εγγύησης! εγω προσωπικά δεν την έκανα παρόλο που είχα κάποια θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση της εγγύησης σε Τςι για μένα ειναι "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ" γιατί αν συμβει κατι αντε να καθαρίσεις, "είναι πολλά τα λεφτά Αρη" :thumbsup: .

Επίσης να σας πω:

Εχω πληροφορίες οτι το vwclub σχεδιάζει ασφάλεια για βλάβες σε αυτοκίνητα που δεν καλύπτονται πλέον απο την εργοστασιακή εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην με το που κανω επεκταση μετα θα αλλαξω αντλια νερου για 3 φορα βαζωντας τ τελευταιο ανταλακτικο , αλλαγη μηχανισμου ζωνης (κανουν κρακ κρακ στις ανωμαλιες,) και φυσικα θα εχω το κεφαλι μου υσγχο για κρεμαγιερα (αλλαξα ηδη μια ) και για συγχρονιζε αν σπασει κανας διαολος τ ποδαρι . .για μενα μαστ . Οποτε μεχρι της 5/4 θα το διευθετησω ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην με το που κανω επεκταση μετα θα αλλαξω αντλια νερου για 3 φορα βαζωντας τ τελευταιο ανταλακτικο , αλλαγη μηχανισμου ζωνης (κανουν κρακ κρακ στις ανωμαλιες,) και φυσικα θα εχω το κεφαλι μου υσγχο για κρεμαγιερα (αλλαξα ηδη μια ) και για συγχρονιζε αν σπασει κανας διαολος τ ποδαρι . .για μενα μαστ . Οποτε μεχρι της 5/4 θα το διευθετησω ...

ναι όμως φαντάσου οτι άμα συμβεί κάτι κ είσαι εκτός εγγύησης βαζεις οτι θες εσυ απάνω! και ενοειτε φυσικά βελτιωμένο... κοιτα εγω περιμένω να ξαναβγάλει στο δίσκο πρόβλημα, αμα βγάλει θα σκάσω ενα 300 σε εξουσιοδοτιμενο και θα βάλω ενα sachs ενισχυμένο για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο για πάντα! τα καλα πράγματα δύστυχος πληρώνονται!

τωρα να δωσω 400 για κατι που μπορειιιιιιιιιιι(πολύ μελλοντικό) να γίνει δεν τα δίνω...

τώρα άμα γίνει το σίγουρο είναι ότι θα φτιαχτεί κ μετά θα μπει πωλητήριο... οπότε χαλαρά! απολαύστε οδήγηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι όμως φαντάσου οτι άμα συμβεί κάτι κ είσαι εκτός εγγύησης βαζεις οτι θες εσυ απάνω! και ενοειτε φυσικά βελτιωμένο... κοιτα εγω περιμένω να ξαναβγάλει στο δίσκο πρόβλημα, αμα βγάλει θα σκάσω ενα 300 σε εξουσιοδοτιμενο και θα βάλω ενα sachs ενισχυμένο για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο για πάντα! τα καλα πράγματα δύστυχος πληρώνονται!

τωρα να δωσω 400 για κατι που μπορειιιιιιιιιιι(πολύ μελλοντικό) να γίνει δεν τα δίνω...

τώρα άμα γίνει το σίγουρο είναι ότι θα φτιαχτεί κ μετά θα μπει πωλητήριο... οπότε χαλαρά! απολαύστε οδήγηση!!!!

Εχεις δικιο γιατι εισαι φρεσκος ακομα και δεν εχεις μπει στα χοντρα προβληματα τα οποια μετριόνται σε χιλιαρικα.

Ευχομαι βεβαια να μην παθει κατι το δικο σου και να το χαιρεσαι παντα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο γιατι εισαι φρεσκος ακομα και δεν εχεις μπει στα χοντρα προβληματα τα οποια μετριόνται σε χιλιαρικα.

Ευχομαι βεβαια να μην παθει κατι το δικο σου και να το χαιρεσαι παντα.

μακαρι Νικο και εγω το ευχομαι πραγματικα! πιστευω οτι η 2η ζημια που μου έβγαλε σε συγχρόνιζε-ταχύτητα 2ρας (είχε φάει 3 δοντια απ το γραναζι!) είναι και η σημαντικότερη...αλλα να ξαναβγάλει εκεί είναι πολύ δύσκολο και απο την μεχρι τωρα συμπεριφορά του η οποία ειναι υποδειγματική κατι που δεν ηταν εξαρχης!,βεβαια δεν λεω μεγαλα λογια!! και ελπίζω όλοι να χαιρόμαστε τα αυτοκινητάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.