Jump to content
max

Επεκταση Εγγυησης

Recommended Posts

547€ για εγγύηση;; Πάνε καλά;

Υπάρχουν άλλες λύσεις με 120-240€/έτος. Όρια 1500 & 3000€ αντίστοιχα.

Από την vw?

Γτ βάζει τα έξτρα που έχεις στο αμάξι και γενικά τα χαρακτηριστικά του και το βγάζει απο μόνο του το σύστημα το ποσό της εγγύησης που θα πρέπει να πληρώσεις.

Επίσης η vw για την επέκταση εγγύησης έχει συμβόλαιο με συγκεκριμένη εταιρεία για αυτό ρωτάω από την vw είναι αυτές οι τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω και το εξής δεδομένο στην κουβέντα μας. Σε όλα τα μηχανήματα, από υπολογιστές μέχρι ηλεκτρονικές μυγοσκοτώστρες, υπάρχει τα γωστό διάγραμμα πιθανότητας βλάβης. Κατά αυτό, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στην αρχή, μετά πέφτει απότομα και μετά από αρκετό καιρό, ανεβαίνει πάλι. Αυτό σημαίνει ότι τις παιδικές αρρώστιες τις βγάζει στην αρχή, οπότε και καλυπτόμαστε από την εγγύηση. Γι' αυτό και είναι χρήσιμο το φόρουμ. Πχ, το συγχρονιζέ 2ας σε εμένα δεν ήταν έντονο, μην πω ότι δεν υπήρχε καν το πρόβλημα. Μου το αλλάξανε στην εγγύηση. Το ίδιο και για την σκάστρα Ν249. Δε λέω ότι στο διάστημα 2-4 χρόνια δεν θα βγάλει τίποτα, αλλά μικραίνει η πιθανότητα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το golf 6 (122) τον  Μαιο του 2009 .

εκανα επεκταση εγγυησης το 2011, απο τοτε εχω αλλαξει (μεσα στην επεκταση) αντλια νερου,αντλια υψηλης πιεσης,τρομπα βενζινης και τελος τον γρύλο του ενος παραθυρου. οποτε τωρα που τελειωνει η πρωτη επεκταση θα κανω για εναν επιπλεον χρονο (267€) για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο . 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το γκολφάκι κλείνει τον Μάιο 4 χρόνια.  Την επέκταση της εγγύησης την είχα κάνει από την αρχή (~340 θυμάμαι) και χρειάστηκα αλλαγή σε 2 πολλαπλασιαστές αυτά τα χρόνια.  Με κάλεσαν από την VW τις προάλες για νέα επέκταση ακόμα για 1 χρόνο με κόστος ~540 (δεν θυμάμαι καλά γιατί μου ήρθε κόλπος).  Μου ανέφεραν ότι θα με προστάτευε από τυχόν βλάβες του τούρμπο και του clima, αλλά με αυτά τα χρήματα - και εν μέσω κρίσης -ούτε για 2 χρόνια εγγύηση δεν θα τους τα έδινα.  Πολύ καλό το αυτοκίνητο, αλλά οι γερμανοί είναι πεπεισμένοι ότι όλοι βγάζουμε μαύρα και έχουμε λογαριασμούς στην Ελβετία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα με τρόμο ότι αν κάνω άλλο ένα χρόνο επέκταση τώρα που λήγει η 4ετία, θα πρέπει να κάνω στην αντιπροσωπία το service των 60Κ :diablo:  Πολλά τα €€€ :devil:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα με τρόμο ότι αν κάνω άλλο ένα χρόνο επέκταση τώρα που λήγει η 4ετία, θα πρέπει να κάνω στην αντιπροσωπία το service των 60Κ :diablo:  Πολλά τα €€€ :devil:

Εαν έχεις τα χρήματα για μένα προσωπικά κάνε την κι ας μην την χρειαστείς ποτέ στον ένα χρόνο. 000mf_popeanim.gif

Όσο για το σέρβις πόσα σου ζητάνε ;

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό στο αυτοκίνητο ( passat b7 )λήγει η διετής εγγύηση που έχω. Σκέφτομαι να κάνω επέκταση για 2 χρόνια.  Τι λέτε αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα λεφτά? Να σημειώση ότι μέχρι στιγμής το αυτοκίνητο δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση κατά την άποψή μου είναι σαν την ασφάλεια ζωής... πληρώνεις για κάτι που μπορεί και να μην σου χρειαστεί ποτέ (και μακάρι) αλλά ΑΝ σου χρειαστεί τότε μπορεί να σε γλιτώσει από πολλαπλάσια έξοδα...

Κι εμένα λήγει η επέκταση τον Νοέμβρη (μου την είχαν κάνει δώρο από την αντιπροσωπεία)...

Σκέφτομαι να ζητήσω προσφορά για επέκταση και θα τα ζυγίσω ανάλογα τα οικονομικά μου αν την κάνω ή όχι.

Πάντως με συνάδελφο κάτοχο BMW που συζητούσα πρόσφατα, μου έλεγε ότι κάνει πάντα όλα τα service στην επίσημη αντιπροσωπεία γιατί κάθε φορά του ανανεώνουν την εγγύηση. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αν ναι, τότε είναι πολύ καλή παροχή και φυσικά πολύ καλό κίνητρο να κάνεις όλα τα service μέσα σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία...

Και φυσικά, δεν τους παίρνει και τους ίδιους να λένε αλλού έτσι αλλού αλλιώς και μα μου δεν έχει τίποτα και τέτοια, γιατί αν αφήσουν κάτι και σκάσει όντως μεγάλη ζημιά έχουν μπει μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.