Jump to content
georgetype

Πρόβλημα Σε Dsg7, Passat Tsi Bluemotion 1.4 2011

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα!

Θα ήθελα πιθανές πληροφορίες και αντίστοιχη εμπειρία για προβλήματα σε DSG7. Έχω ένα VW Passat TSI Bluemotion DSG7 2011 με λίγο λιγότερα από 20.000 χλμ., (για λίγο ακόμη εντός διετούς εγγύησης, το έχω 21 μήνες) που μου παρουσιάζει προβλήματα:

1. Συνεχής κροταλισμός κατά την πορεία του αυτοκινήτου -που η εταιρεία επιμένει ότι είναι φυσιολογικός και τον κάνει το DSG. Θυμίζει παλιά αυτοκίνητα που τρίζουν ή έχουν πρόβλημα με την εξάτμιση...

2. Δυσκολία στην αλλαγή των ταχυτήτων (κυρίως 1ης-3ης σχέσης). Προβληματική μετάβαση από τη μία στην άλλη με θόρυβο, απότομα ξαφνικά τινάγματα σε χαμηλή ταχύτητα, που δίνουν την αίσθηση να χάνεται ελαφρώς η ευστάθεια και νομίζεις ότι δεν έχεις τον έλεγχο του αυτοκινήτου, αίσθηση αναπήδησης σε ελαφρώς ανωφερές οδόστρωμα.

3. Διαρκή προβλήματα με το Start & Stop -συχνά πυκνά δε λειτουργεί και κάποιες λίγες από τις πολλές φορές που δε λειτουργεί θυμάται να βγάλει μήνυμα λάθους στην οθόνη… Γνωρίζω ότι χρειάζεται κάποιος χρόνος, για να ενεργοποιηθεί, και δεν απαιτώ να λειτουργήσει στο πρώτο φανάρι που σταματώ…

4. Άναψε και πάλι η λυχνία του κινητήρα (engine check). Την πρώτη φορά στους εννιά μήνες και τώρα στους είκοσι ένα. Κάποιες μέρες χωρίς αυτοκίνητο -δύο την πρώτη μεγάλη φορά και τέσσερεις τη δεύτερη, γιατί μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο. Χειροκίνητο αυτοκίνητο αντικατάστασης θα βρισκόταν, αυτόματο όμως όχι. Όταν η εταιρεία δεν καλύπτει τους πελάτες της για προβλήματα που προκαλούν δικά της ελαττωματικά προϊόντα, θα μείωνε τη δυσαρέσκεια αν εξασφάλιζε ένα αυτόματο αυτοκίνητο, εφόσον εμπορεύεται πολλά από αυτά. Ως υπεύθυνος της εταιρείας θα παρείχα ενοικιασμένο αυτόματο αυτοκίνητο, για να περιόριζα τη δυσαρέσκεια αγανακτισμένων πελατών και να ξανακέρδιζα την εμπιστοσύνη τους -το ζήτησα από την εταιρεία, αλλά το αίτημά μου δεν ικανοποιήθηκε. Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη διαφήμιση για μια εταιρεία να έχει ικανοποιημένους πελάτες, που θα πουν θετικά σχόλια και θα αυξήσουν τις πωλήσεις σου. Θα γίνουν και πάλι επισκευές σε φισάκια καλωδίωσης και αναβαθμίσεις…

5. Αύριο τι;

6. Σκέφτομαι να μπω σε νομική διαδικασία για αντικατάσταση με καινούργιο -αν και έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην αξιοπιστία της εταιρείας και θα επιθυμούσα επιστροφή των χρημάτων (αναστροφή πώλησης)… Ο λόγος είναι ότι ενώ διάβασα (εκ των υστέρων, ψάχνοντας να βρω πληροφορίες) πως είχε πολλά προβλήματα το DSG6, τελικά η βελτιωμένη και πολυδιαφημισμένη έκδοση του DSG7, διαπίστωσα εκ πείρας ότι επίσης έχει πολλαπλά προβλήματα.

7. Με ενημέρωσαν ότι θα μου αλλάξουν τον πολύδισκο και επίσης κάτι φισάκια στην καλωδίωση -είναι ακόμη στο συνεργείο. Είκοσι ένα μήνες που οδηγώ το αυτοκίνητο αισθάνομαι ότι δεν πηγαίνει καλά -απλώς τελευταία τα προβλήματα ήταν πολλά και μαζεμένα…

Έχω διαβάσει για πάρα πολλά προβλήματα με το DSG7 παγκοσμίως (Κίνα, Αμερική, Γαλλία, Σαουδική Αραβία, Ινδία, Λίβανο…), για επεκτάσεις της εγγύησης, για ανακλήσεις μοντέλων και πολύ προβληματισμό… Θα ήθελα τη γνώμη, τις συμβουλές και πιθανές αντίστοιχες ή άλλες εμπειρίες!

Edited by georgetype
Link to comment
Share on other sites

Χρήστης DSG7 και εγώ , αρχικά θα σε συμβούλευα να κανεις επέκταση εγγυησης για αλλα 2 χρονια .Πόσα χμ εχεις?

1. Εμένα Κροταλίζει κατα την πορεία με χαμηλές ταχύτητες και κυρίως με 2α ή 3η σε ανόμαλο οδόστρωμα και περισσότερο οταν είναι ζεστό . Από διάφορους χρήστες έχω καταλάβει οτι το κάνει σε όλους . Εμένα το κάνει από τα πρώτα χιλιόμετρα και σκέψου ειναι μοντέλο 2012.

Αναφέρεις οτι το κάνει κατα την πορεία, δηλαδή συνέχεια ακόμα και σε καλή ασφαλτο? Αν ναι τοτε ειναι πρόβλημα

2. Λογικά ο νέος διπλός συμπλέκτης που θα σου περάσουν θα λύσει το πρόβλημα. Αν όχι θα δοκιμάσουν reset εγκεφάλου και μετά αν πάλι δεν στρώσει να επιμένεις για αλλαγή mechatronic

3.Δεν γνωρίζω δεν εχω τέτοιο συστημα

4.Και εγω θα ήθελα DSG Για αμάξι αντικατάστασης ωστε να δείξει και στους πελάτες οτι το εμπιστεύονται, ετσι σου δινουν την εντύπωση οτι ειναι ζημιαρικο και δεν το προτιμούν

5. Και αυριο τον σταυρό μας

6. Γίνεται αναστροφή χρημάτων σε τέτοια περίπτωση? Μακάρι!

7. Ενημέρωσε μας αν εστρωσε .

Το ιδιο σασμαν φοράνε και στα Seat και εκει τα συμπτώματα ειναι ελάχιστα παρα πολλά έχουμε εδω με τα VW ,περιέργο...

Εγω σαν χρήστης DSG7 εδω και 10.5 μήνες και 10.500χμ ,φτου μην το ματιάσω ειναι τέλειο, λίγο το D Mode ειναι χαζό και ζωρίζει ασκοπα το μοτέρ αλλα μεσα στην πόλη ειναι οκ , Εκτός πόλης ας ειναι καλά η Manual επιλογή που εχει .

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ο μεταλικός θόρυβος που κάνει στις λακούβες και μάλλον εχω καταλάβει απο που προέρχεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω περίπου 20.000 χλμ. Επί του παρόντος δε σκέφτομαι να πληρώσω για την επέκταση της εγγύησης, εφόσον εκτιμώ ότι τα προβλήματα οφείλονται σε ελαττωματικό αυτοκίνητο, με ελαττωματικό κιβώτιο -στην Κίνα, όπως διάβασα διαδικτυακά αλλά και στο forum μας, έγιναν ανακλήσεις και επέκταση εγγύησης για 10 χρόνια ή 160.000 χλμ. Για επέκταση διάβασα στο δικό μας forum και στην Ελλάδα: http://www.vwclub.gr...showtopic=52719

1. Το έκανε και σε μένα από πολύ νωρίς. Κροταλίζει και με κρύο και με ζεστό κινητήρα. Κροταλίζει και σε σχεδόν καλό (: ελαφρώς ανώμαλο) οδώστρωμα. Κυρίως, όπως το περιγράφεις κι εσύ. Η λογική μου δεν μπορεί να το δεχτεί, όμως...

2. Θα ενημερώσω, αλλά και πάλι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην αξιοπιστία του αυτοκινήτου...

3. Μάλλον, δε χάνει κάτι όποιος δεν έχει το start and stop...

4. Τι να πω για το αυτοκίνητο αντικατάστασης, που θέλω να είναι ίδιο με αυτό που οδηγώ, δηλαδή dsg; Θα υποβάλω ερώτημα στη μαμά εταιρεία μαζί με όλο το ιστορικό στα μέσα της εβδομάδας.

5. Αν είναι να δώσω χρήματα για επέκταση εγγύησης, προτιμώ να τα δώσω για αγωγή και ασφαλιστικά μέτρα και να αφιερώσω εκατοντάδες ώρες, προκειμένου να απευθυνθώ σε ενώσεις καταναλωτών εντός και εκτός Ελλάδας -γνωρίζω ότι θα μου στοιχίσει περισσότερο...

6. Δεν ξέρω αν, τελικά, θα γίνει αναστροφή χρημάτων, αλλά αυτό θα διεκδικήσω -επί του παρόντος μελετώ τους ελληνικούς και ευρωπαϊκούς νόμους και την αντίστοιχη νομολογία -δεν είμαι, βέβαια, νομικός, αλλά έχω νομική συμπαράσταση.

7. Θα ενημερώσω στα μέσα της εβδομάδας τι αποκατάσταση έγινε με την αλλαγή πολύδισκου.

Καλημέρα!

Edited by georgetype
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα! Έχω, ήδη, παραλάβει το αυτοκίνητο από το συνεργείο:

α. με επισκευασμένο πολύδισκο,

β. επισκευή σε φισάκια G31 και G70 (αισθητήρες πολλαπλής εισαγωγής) -δεν είμαι τεχνικός και δεν ξέρω πόσο σοβαρή είναι η επισκευή. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας ενημερώσει. Αυτός ήταν και ο λόγος, μου είπαν, που έβγαλε check engine.

γ. ελπίζω μετά την επισκευή να λειτουργήσει σωστά για μεγαλύτερο διάστημα το start and stop, γιατί χαλάει συνέχεια...

Η πρώτη αίσθηση που έχω είναι πως δείχνει βελτιωμένο. Απλώς μου δίνει την αίσθηση ότι αλλάζει τις ταχύτητες σε πιο υψηλές στροφές και, μάλλον, καταναλώνει περισσότερο. Με πήρε τηλέφωνο και ο Προϊστάμενος του Τεχνικού Τμήματος της Kosmocar (πολύ θετικός άνθρωπος), γιατί απέστειλα μια επιστολή έντονης διαμαρτυρίας και με τα πολλά, μου πρότεινε δωρεάν διετή επέκταση εγγύησης. Ωστόσο, έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στην εταιρεία και στην αξιοπιστία της ποιότητας κατασκευής του αυτοκινήτου και ανησυχώ για το αύριο... Οπότε και προσανατολίζομαι να διεκδικήσω δικαστικά αναστροφή αγοράς (δηλαδή τα χρήματά μου πίσω...), βάσει του άρθρου 547 του ΑΚ, όσο είμαι ακόμη μέσα στη διετία από την αγορά του -πράγμα που ορίζει το άρθρο 554 του ΑΚ - δυνατότητα αναστροφής της αγοράς εντός δύο χρόνων για κινητά αγαθά και πέντε χρόνων για ακίνητα.

Edited by georgetype
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.