Jump to content
COSTAS_

Διακοπή Καπνίσματος

Recommended Posts

Ημέρα #21η : Δηλαδή, 3 εβδομάδες ή 500 τσιγάρα αποχή. Εχω την αίσθηση ότι οδεύω ολοταχώς προς την επιτυχία.

Εχω πάρει τα κιλάκια μου (χαλάλι) αλλά έχω πάρει επίσης και μεγάλη αυτοπεπίθηση από την μέχρι σήμερα προσπάθεια.

Τις ημέρες αυτές διάβασα κάποια βιβλία για την διακοπή καπνίσματος καθώς και για τις μεθόδους που υπάρχουν.

Από την δική μου οπτική σήμερα, θεωρώ ότι οποιαδήποτε άλλη μέθοδο να είχα διαλέξει θα ήταν περισσότερο καταπιεστική και ψυχοφθόρα. Με την μέθοδο "μαχαίρι" όλα άλλαξαν αμέσως και η διαφορά είναι τεράστια. Απολαμβάνω τις ημέρες χωρίς τσιγάρο και γουστάρω τρελά.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μήνας #1ος: Αισίως κλείνω τον πρώτο μήνα μου χωρίς τσιγάρο.

Είναι αρκετά καλύτερη η ζωή μου και χαίρομαι ιδιαίτερα που απομακρύνομαι από την εξάρτηση του τσιγάρου. Τα πρόσθετα κιλά σταθεροποιήθηκαν τελικά στα +4, νούμενο αρκετά καλό σε σχέση με την βουλημία που είχα την περίοδο αυτή. Αυτό που σκέπτομαι συχνά είναι ότι θα έπρεπε να είχα κάνει αυτή την κίνηση πολλά χρόνια πρίν .. και εαν ήξερα ότι θα ήταν τόσο εύκολο σίγουρα θα το είχα κάνει.

Παρά το γεγονός ότι δεν θέλω να σχολιάζω τίποτα στους φίλους μου που καπνίζουν .. είναι κάποιες στιγμές που η τσιγαρίλα με πειράζει πολύ και πραγματικά μπουχτίζω. Τώρα καταλαβαίνω όσους αποκαλούσαν την τσιγαρίλα "μπόχα" και κάποιες φορές μου είναι τόσο δυσάρεστη η μυρωδιά που δεν την αντέχω γύρω μου. Κάνω όμως υπομονή για να μην αρχίσω να γίνομαι σπαστικός.

Κρατώ το γεγονός ότι τα καταφέρνω σιγά σιγά και εύχομαι σε όλους τους καπνιστές να επιχειρήσουν και αυτοί να κόψουν το τσιγάρο, πραγματικά αξίζει η προσπάθεια.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα #55η: Να λοιπόν που περνάει ο καιρός και μπορώ να πω πλέον ότι το τσιγάρο το έχω κόψει επιτυχώς, χωρίς καμία υποτροπή, κανένα υποκατάστασο, καμία αδύναμη στιγμή ή παραστράτημα. Εχει γίνει πλέον μια απλή καθημερινή διαπίστωση το γεγονός ότι δεν καπνίζω πια και το αστείο είναι ότι έχει γίνει μαζί και απόλυτη δέσμευση προς τον εαυτό μου.

Κάποια βράδια βλέπω στον ύπνο μου εφιάλτες ότι λέει ξανάρχισα το τσιγάρο και τρελαίνομαι πραγματικά. Ομως η πραγματικότητα είναι πιό απλή και η όλη διαδικασία είναι εύκολη και εξαιρετικά απολαυστική. Χορταίνω τις αναπνοές μου, έχω την αίσθηση της απελευθέρωσης από αυτή την δέσμευση και φυσικά απολαμβάνω τις πολλές θετικές πλευρές της νέας αυτής κατάστασης που συνολικά με ενθουσιάζει.

Σε επίπεδο περίγυρου, παρέας κλπ δεν με αποστασιοποιεί κάτι και γίνομαι κάποιες φορές ακόμα και παθητικός καπνιστής χωρίς καμία "κακή αντίδραση".

Και πάλι να επαναλάβω ότι ΑΞΙΖΕΙ ΤΡΕΛΑ η όλη φάση και η ζωή χωρίς τσιγάρο είναι απολαυστική.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μήνας #2ος: Ηδη έκλεισα τον δεύτερο μήνα χωρίς τσιγάρο. Νομίζω ότι για την απερχόμενη χρονιά ήταν μια επιθυμία που ικανοποιήθηκε και είναι στα + αυτής της χρονιάς για εμένα. Δεν έχω κάτι να με δυσκολεύει πια σε σχέση με την συνήθεια του καπνίσματος. Μόνο κάποιες στιγμές που βαριέμαι κυριολεκτικά και δεν έχω τι να κάνω, μπορεί να μου περάσει από το μυαλό να κάνω κάποια κίνηση να ανάψω αλλά είναι υπό έλεχο.

Για το 2013 εύχομαι στους καπνιστές να το κόψουν και σε όλους να έχετε μια καλή χρονιά.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μήνας #3ος: Δεν νομίζω ότι έχω να σχολιάσω κάτι αρνητικό. Αντιθέτως, το ότι έκοψα το τσιγάρο είναι ακόμα και τώρα ένα μεγάλο δώρο ζωής στον εαυτό μου. Η καθημερινότητά μου είναι αρκετά διαφορετική και πολύ καλύτερη φυσικά.

 

Και πάλι θα αναφερθώ στο ίδιο πρόβλημα. Οταν έρχεται κάποιος δίπλα μου που πριν έχει καπνίσει.. δεν το αντέχω. Μου βρωμάει τόσο πολύ που δεν μπορώ να δεχθώ ότι και εγώ βρωμοκοπούσα έτσι όταν κάπνιζα. Κατά τα άλλα όλα καλά. Δεν έχω καμιά επιθυμία για τσιγάρο ούτε μου έχει δημιουργηθεί κάποιο "κενό". Αυτό που έχω προσέξει είναι ότι μου έρχεται ως πολύ "καινούρια" η όλη κατάσταση και κάποιες φορές που το συζητώ με πρώην καπνιστές νιώθω σαν πρωτάρης.

 

Το πιο εντυπωσιακό σχετικά με τα σημεία βελτίωσης αφορά την αναπνοή μου, η οποία είναι πλέον πλούσια, καθαρή, βαθιά και σημαντικά πιο βελτιωμένη (ρίχνω ύπνους ξεγυρισμένους). Επίσης κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί με την γεύση και λιγότερο με την όσφρηση. Αυτό που είναι όμως αξιοπρόσεκτο είναι ότι και ψυχολογικά με έχει ανεβάσει αφού η αίσθηση της ικανοποίησης και της αυτοκυριαρχίας είναι έντονη.

 

Τέλος, δεν έχω κάποια σχέδια για το επόμενο διάστημα. Ισως κάνω κάποια προσπάθεια να συνετίσω και τους συγγενείς μου .. αλλά ακόμα δεν θα το κάνω. Τα λέμε τον επόμενο μήνα.

 

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Μήνας #5ος: Έκλεισα κιόλας τον πέμπτο μήνα χωρίς τσιγάρο.

 

Τα κακά : Τον τελευταίο καιρό έχουν συμβεί πολλά πράγματα στην ζωή μου σε βαθμό που θα έλεγα ότι δοκιμάζομαι σκληρά. Σε κάποια στιγμή μάλιστα, πέρασε και από το μυαλό μου η "κακιά σκέψη" αλλά κρατήθηκα σθεναρά. Η γυναίκα μου λέει ότι "έχω τον Κρόνο στον Σκορπιό" (ή κάπως έτσι..) και όλα θα μου πηγαίνουν ανάποδα. Σε μια πολύ δύσκολη στιγμή που πέρασα, πράγματι λύγησα από την κατάσταση αλλά τσιγάρο δεν άναψα. Από κιλά .. τα πράγματα πάνε κατά διαόλου. Ηδη έχω πάρει +12 κιλά και είναι και αυτό ένα θέμα. Επίσης, συνάδελφος που μου ήταν το καλό παράδειγμα και είχε κόψει το τσιγάρο πριν από εμένα .. το ξαν' άρχισε πρόσφατα και απλά με απογοήτευσε και αυτός.

 

Τα καλά : Στα τσακίδια το τσιγάρο. Η γυναίκα μου με έχει τώρα για καλό παράδειγμα και ξεκίνησε και αυτή την προσπάθεια μείωσης/διακοπής. Η προσωπική ικανοποίηση είναι τεράστια και η απουσία του τσιγάρου είναι πλέον μη αισθητή. Δεν μου δημιουργείται καμία νοσταλγία για τσιγάρο, ακόμα και όταν το τραβάει η κατάσταση. Κάποιες φορές που πάει η συζήτηση σε αυτό το θέμα, αποφεύγω να δίνω μεγάλη έκταση και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για έναν καπνιστή να διακόψει το τσιγάρο.  Η παρέα μου είναι "άκαπνη" και είμαι πλέον καλύτερα ενταγμένος ως μη καπνιστής παρά ως καπνιστής. Το αλκοόλ, ο καφές, το καλό φαγητό κλπ έχουν αποσυνδεθεί στο μυαλό μου από την συνοδεία του τσιγάρου.

 

Επόμενα σχέδια : Διαχείρηση του πρόσθετου βάρους !!! Χρειάζομαι άμεσα πρόγραμμα δίαιτας.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, εγώ μετά από 23 (ναι, το είχα ξεκινήσει δυστυχώς από μικρός) χρόνια το έκοψα πέρσι, τέλος Μαίου (10 μήνες) και ακόμα καμμιά φορά βλέπω όνειρα ότι καπνίζω :p

 

Το καλό είναι ότι ξύπνιος δεν νιώθω την ανάγκη πλέον. Μάλιστα δοκίμασα να κάνω 1 τσιγάρο 2 μήνες αφού το είχα κόψει, και με ενόχλησε τόσο ο καπνός που το έσβησα στην δεύτερη τζούρα.

 

Για τα κιλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί και εγώ έχω πάρει αρκετά :) ...

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

Και εγω έχω πάνω απο 25 χρόνια καπνιστης και δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι μετα απο 1 ή 2 χρόνια θα το έχω ξεχάσει.

Που & που, βλέπω εφιάλτες ότι το ξανάρχισα και νευριάζω τόσο πολυ που όταν ξυπνάω θέλω 10 λεπτά για συνέλθω από την ταραχή μου.

Όμως ότι και να τύχει θα κρατήσω γερά ..

Δεν θα ξανακαπνίσω !

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ Γιώργο. Ελπίζω να το κρατήσω κομμένο για πολλά χρόνια σαν εσένα.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 Μήνες κλείνω 2 χρόνια χωρίς τσιγάρο,και όλα είναι τέλεια..

 

Μπράβο παιδιά μεγάλο δώρο στους εαυτούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Μήνας #6ος: Να λοιπόν που έκλεισα και τον έκτο μήνα χωρίς τσιγάρο.

 

Μπορεί πλέον να σκεύτομαι κάπου κάπου ότι είμαι σε περίοδο διακοπής καπνίσματος, αλλά θα μπορούσα να πω ότι δεν με απασχολεί καθόλου που δεν καπνίζω. Δεν το σκεύτομαι καν μέσα στην ημέρα και συχνά ξεχνώ ότι κάποτε έπρεπε κάθε τόσο να ανάβω τσιγάρο. Θα έλεγα ότι μου φαίνεται αρκετά μακρυνή η περίοδος που κάπνιζα, παρά το γεγονός ότι έχουν περάσει μόνο λίγοι μήνες. Δεν θα έλεγα ότι κάνω πλέον κάποια προσπάθεια, αντιθέτως δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα.

 

Θυμάμαι όμως πολύ έντονα τις 3-5 πρώτες ημέρες που είχα ζοριστεί από την νέα κατάσταση και πολύ περισσότερο από την τρέλα του μυαλού και την απίστευτη σύγκρουση επιθυμίας και λογικής που με είχε διαλύσει πραγματικά. Με άλλα λόγια, θα έλεγα ότι είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση που θέλει αρχ.δ.ια για να την πάρεις και φυσικά για να την τηρήσεις. Είναι απόλυτα προσωπική επιλογή και θα πρέπει να υπάρχει και κάποια σχετική προετοιμασία για να είναι πετυχημένη η κίνηση.

 

Τελος, θα ήθελα να τονίσω ότι υπάρχουν εξαιρετικά κείμενα/βιβλία για το θέμα διακοπής του καπνίσματος που πραγματικά κάποιος αξίζει να διαβάσεi ..

 

Επόμενος στόχος : να παραμήνει η διακοπή καπνίσματος .. μια ακόμα πιό ακούσια προσπάθεια..

 

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Μήνας #7ος: Σήμερα με έναν συνάδελφο περπατούσαμε και μιλούσαμε μέσα σε ένα αεροδρόμιο. Κάποια στιγμή μου λέει, να πάμε στο χώρο των καπνιστών του αεροδρομίου να κάνει ένα τσιγάρο και πράγματι σε λίγο βρήκαμε τον χώρο αυτό και μπήκαμε. Ήταν δεν ήταν 30τμ και θα πρέπει να είχε περίπου 15 άτομα μέσα.

 

Μπήκα με άνεση και εγώ λέγοντας στον φίλο μου ότι είμαι χρόνια θαμώνας και ότι θα μείνω μαζί του. Δεν πρόλαβα να κάτσω στην καρέκλα και άναψε ένα τσιγάρο. Κόντεψα να λιποθυμίσω από την κάπνα και την μυρωδιά στην αίθουσα. Ηταν τόσο αφόρητη η κατάσταση που ως αντίδραση έκλεισα το στόμα μου και την μύτη μου με το χέρι μου, σαν να μην ήθελα να πάρω άλλη τέτοια ανάσα. Οταν γύρησα το βλέμα μου στον συνάδελφο, τον είδα να με κοιτά γελώντας και αμέσως πετάχτηκα όρθιος και βγήκα έξω.

 

Δεν περίμενα ποτέ ότι θα αντιδρούσα έτσι στο καπνιστήριο όταν προ μερικών μηνών καθόμουν σε τέτοιους χώρους άνετα και για αρκετή ώρα. Σήμερα όμως δεν το άντεξα ούτε 2 λεπτά. Κοίταξα με πραγματική απορία όλους όσους καπνίζαν εκεί μέσα και δεν μπορούσα να πιστέψω ότι παρέμεναν μέσα στο γυάλινο κουτί με τόση κάπνα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η όλη σκηνή.

 

Ηταν η ποιο έντονη αφθόρμητη αντίδραση που είχα μέχρι σήμερα απέναντι στο τσιγάρο και με έπεισε ότι έχουν αλλάξει πάρα πολλά πράγματα από τότε που το διέκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Μήνας #8ος: Και να που αισίως έκλεισα σήμερα 8 μήνες χωρίς τσιγάρο. Δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο για αυτό, παρά μόνο ότι πλέον δεν έχει κάποια σημασία να κοιτώ πίσω μου και να μετράω κατά πόσο απομακρύνομαι από το καπνιστικό μου παρελθόν. Ίσως να έχει κάποια σημασία ότι έκλεισα ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ζωή μου και πλέον θα έχω μόνο αναμνήσεις από την περίοδο που ήμουν καπνιστής. Δεν καταριέμαι το τσιγάρο, ούτε το πάθος μου. Αντίθετα, ήθελα και κάπνιζα τόσα χρόνια και δεν θα γίνω τώρα κατακριτής του εαυτού μου. 

 

Σύμφωνα λοιπόν με το πλάνο απεμπλοκής που είχα βάλει εξ αρχής στο μυαλό μου, η διακοπή καπνίσματος με οδήγησε σε μια σταδιακή απόταξη της νικοτίνης, της συνήθειας του να έχω ένα τσιγάρο στο στόμα μου και της σχετικής εξάρτησης από αυτό. Είναι λοιπόν καιρός να θεωρήσω ότι έκλεισε αυτό το πλάνο απεμπλοκής και περνώ πλεον στην επόμενη φάση. 

 

Στους 8 αυτούς μήνες, θεώρησα ότι το σώμα μου θα έχει βρει πλέον την ισορροπία του από την ανωμαλία που προκύπτει αμέσως μετά την διακοπή καπνίσματος στον μεταβολισμό, το σάκχαρο κλπ και πλέον οι ιατρικές εξετάσεις είναι αυτές που θα φέρουν στην επιφάνεια μια κατάσταση, ώστε να είμαι σε θέση να μετρώ χρόνο με τον χρόνο την πραγματική κατάσταση της υγείας μου και όχι μόνο την ψυχολογική και την συναισθηματική εξέλιξη. Ηθελημένα λοιπόν έκανα μια επιλογή από σχετικές εξετάσεις που περιλαμβάνουν την ακτινογραφία θώρακα, τεστ κοπώσεως, τρίπλεξ, καρδιολογικές εξετάσεις, αιματολογικές κλπ κλπ. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων αυτών ήταν πολύ καλά και δεν έδειξαν τίποτα που να έχει σχέση με το  τσιγάρο. 

 

Παρά το ότι και ιατρικά είμαι σε εξακριβωμένα καλή κατάσταση, συνεχίζω την προσπάθειά μου δυνατά και με αποφασιστικότητα. Και πρώτα απ΄όλα ΔΙΑΚΟΠΕΣ ώστε να ξεκουραστούμε και να συνεχίσουμε μετά πάλι με όρεξη για τα επόμενα.. 

 

Καλές διακοπές λοιπόν και εύχομαι όσοι καπνίζουν να καταφέρουν σύντομα να απαλλαγούν από αυτό, 

 

Κώστας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήνας #9ος: Η διακοπή καπνίσματος είναι για εμένα ένα παρελθοντικό γεγονός. Μετά από τους 9 μήνες δεν είναι πλέον κάτι που θεωρώ δύσκολο ή ακατόρθωτο. Είναι εύκολο και μπορεί να γίνει χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Δεν μπορώ όμως να πείσω τους οικείους μου που συνεχίζουν να καπνίζουν, που ενώ τους το λέω με νόημα αυτοί δεν λένε να με ακούσουν. Προσπάθησα μερικές φορές να το φέρω στην κουβέντα .. αλλά όλοι τους ήταν ενοχλημένοι και άλλαζαν κουβέντα.

 

Αυτό που με έχει τρελάνει όμως είναι που έμαθα ότι ο ανιψιός (19 χρονών) άρχισε το τσιγάρο και μάλιστα στριφτό με 20-30 τσιγαράκια την ημέρα. Δεν καπνίζει μπροστά μου και με τρελαίνει το γεγονός ότι έχω περάσει και εγώ από αυτό το στάδιο και δεν ξέρω πως να τον πείσω να μην γίνει δέσμιος της νικοτίνης και ότι κάνει την μεγαλύτερη βλακεία της ζωής του.. 

 

Είχα πιστέψει ότι οι πιτσιρικάδες ίσως να είχαν άλλα μυαλά .. αλλά βλέπω ότι οι βλακείες συνεχίζονται.

 

Καλές διακοπές σε όλούς

 

Κώστας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα!!!Πιστεύω ότι πλέον οριστικά και αμετάκλητα το έχεις κόψει.Όσο για τους άλλους,όπως τα λες στον κόσμο τους.....Εγώ έχω πλέον σταματήσει να τους υπενθυμίζω ότι συμπληρώνω σε λίγο 11 χρόνια χωρίς τσιγάρο.Το κρατάω για τον εαυτό μου και χαίρομαι!!!1 Οκτωβρίου 2002 σαν χθες μου φαίνεται που πέταξα το πακέτο στα σκουπίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μήνας #10ος: Παραμένει να αποτελεί ένα μικρό κατόρθωμα για εμένα. Πρόσφατα διάβασα ότι μόνο ένα 3% τα καταφέρνει να διακόψει το κάπνισμα με ένα ακαριαίο σταμάτημα χωρίς προετοιμασία, υποκατάστατα, ιατρική ή ψυχολογική βοήθεια και άλλα τέτοια. Το ποσοστό μου φαίνεται εξαιρετικά μικρό και πιστεύω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο ο καπνιστής να το διακόψει 'μαχαίρι' αρκεί να είναι προετοιμασμένος να αλλάξει με μιας προς το καλύτερο την ζωή του.

 

Σε εμένα, τα στερητικά της νικοτίνης (λένε ότι κρατούν 2 ημέρες) δεν ήταν τόσο έντονα, ούτε η συνήθεια της κίνησης των χεριών μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα. Με βασάνισε όμως για αρκετές εβδομάδες το ότι το είχα συνεχώς στο μυαλό μου και έκανα μεγάλη προσπάθεια να αντέξω τα βασανιστικά παιχνίδια του μυαλού και των σκέψεων. Ήθελα να ανάψω τσιγάρο σαν τρελός και η αυτοπειθαρχία μου με συγκρατούσε να μην το ανάψω. Αυτό κράτησε 4-5 εβδομάδες και μετά όλα ήταν εύκολα. Αργότερα, οι σκέψεις αυτές αραίωσαν και έγινε μια ρουτίνα η αποχή από το κάπνισμα. 

 

Οι διακοπές δεν μου δημιούργησαν κάποια διαφορετική κατάσταση και δεν είχα κάτι που να με κάνει να ζητήσω το τσιγάρο. Το ότι έκανα πρόσφατα ένα γερό check up και είμαι υγιής, με ευχαρίστησε πάρα πολύ και προσέθεσε ένα ακόμα + στα θετικά της διακοπής καπνίσματος.

 

Κάποια βράδια βέβαια ονειρεύομαι ότι το ντουμανιάζω και φουμάρω σαν αράπης .. αλλά δεν βαριέσαι, καλύτερα ας μείνει μόνο έτσι στην ζωή μου.    

 

Κώστας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήνας #11ος: Περνά ο καιρός και πλησιάζω να κλείσω χρόνο. Ελεγα λοιπόν τον προηγούμενο μήνα, ότι μόλις ένα ποσοστό 3% των καπνιστών που αποφασίζει να διακόψει ακαριαία το κάπνισμα τα καταφέρνει να απεμπλακεί από την συνήθεια αυτή. Σήμερα διάβασα και άλλη μια στατιστική που λέει ότι από όσους καταφέρνουν να κόψουν το τσιγάρο ένα ποσοστό που φτάνει το 90% το ξαναρχίζει πριν κλείσει τους 12 μήνες. Εντυπωσιακό !!

 

Εαν κάνω μια αναγωγή στον εαυτό μου, αυτό σημαίνει ότι θα είμαι ο ένας στους 300 που θα καταφέρω να είμαι άκαπνος τον επόμενο μήνα που θα κλείσω χρόνο. 

 

Εαν ακούσει κάποιος καπνιστής αυτά τα νούμερα τότε διακαιολογημένα θα πει: "Είναι μάταιο να το διακόψω .. όλες οι στατιστικές είναι ενάντια στην όποια προσπάθεια ". Τα νούμερα & η στατιστική κάνουν ουσιαστικά την προσπάθεια μάταιη ? 

 

Υπάρχει και η άλλη πλευρά των πραγμάτων που έχει να κάνει με την αποφασιστικότητα, την εμμονή στην προσπάθεια και την αυτοκυριαρχία. Με αυτά τα όπλα διέκοψα εγώ το κάπνισμα και έφτασα μέχρι εδώ. Οσο για αυτό το 3% θα ήθελα να πω ότι το κάπνισμα δεν κόβεται έτσι στα καλά καθούμενα και χωρίς βοήθεια. 

 

Το μυαλό του καπνιστή έχει κάνει χιλιάδες πρόβες και έχει ταλαντευτεί αμέτρητες φορές ανάμεσα στο ..'το καπνίζω' .. 'δεν θα το καπνίσω' .. 'θα το κόψω' .. 'δεν είμαι έτοιμος' .. ΄πρέπει να το κόψω'..και άλλα τέτοια. 

 

Εγώ έχω καταραστεί τα περισσότερα από τα τσιγάρα που κάπνισα και έχω ανάψει αμέτρητα κεράκια σε ευχές, για να μην αναφέρω τις πρωτοχρονιάτικες υποσχέσεις και κρυφούς όρκους ότι θα προσπαθήσω, θα το κόψω, θα το σταματήσω κλπ κλπ

 

Με αυτά κατά νου, ποιος λογικός άνθρωπος θα ξανάρχιζε το κάπνισμα? Δέχομαι όμως ότι η ζωή τα φέρνει αλλιώς τα πράγματα και δημιουργούνται οι προϋποθέσεις ακόμα και να αμφιβσβιτηθούν όλα τα παραπάνω.. 

 

Μακάρι να πιάσει τόπο η όλη προσπάθεια και εαν με το καλό κλείσω χρόνο σε ένα μήνα τότε στο εξής θα το γιορτάζω κάθε χρόνο.

 

:good:

Κώστας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βρε κωστα δεν λεει κατι αυτο...στα 30 μου το κοψα για 2.5 χρονια μετα εφαγα κατι χαστουκια απτην ζωη και το ξαναξεκινησα//εχει να κανει με τον τροπο ζωης και τι περνας στην ζωη σου για μενα...και γω μαχαιρι το χα κοψει αλλα δεν λεει κατι αυτο...να ευχευσαι να ειναι ολα καλα στην ζωη σου και να μην ανχωνεσαι για θεματα ζωης και θανατου και ολα καλα θα πανε...

Link to comment
Share on other sites

Ενα γνωμικό λέει ότι όταν κάνεις σχέδια για την ζωή σου ο Θεός γελάει. Φυσικά και η ζωή είναι απρόβλεπτη και φυσικά είμαστε προσωρινά υγιείς όλοι μας και άμα παίρνουμε τοις μετρητοίς και τις αναποδιές τότε θα έπρεπε για κάθε τι άσχημο που μας συμβαίνει να οδηγούμαστε στην κατάντια. 

 

Δεν τα βλέπω παθητικά τα πράγματα ούτε θα μείνω στις ευχές για καλή υγεία, τα ξόρκια και τα συναφή. Η διακοπή καπνίσματος είναι για εμένα κατόρθωμα και είμαι περήφανος για αυτό. 25 χρόνια καπνιστής ήμουν και νοιώθω ότι έκανα το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου. Μου αρέσει που πήρα μια τέτοια απόφαση, έκανα την προσπάθειά μου και καταλαβαίνω μια τεράστια βελτίωση. Για εμένα λοιπόν 'λέει' και λέει πολλά, πάρα πολλά η αλλαγή αυτή, και ως κάπως πιο ώριμος πια, εγώ λέω ότι δεν θα ξαναρχίσω το κάπνισμα ή το αλκοόλ στην επόμενη στραβή που θα συμβεί στην ζωή μου.

 

Εύχομαι πραγματικά στους καπνιστές να βρουν την δύναμη να σταματήσουν το κάπνισμα και απολαύσουν τα τεράστια οφέλη που θα ακολουθήσουν.

 

Κώστας  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.