Jump to content
vaaaggos

Πρόβλημα Στην Τοποθέτηση Κάμερας Οπισθοπορείας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ενα Golf v(2005) και πριν ενα χρονο συμβουλευομενος το Forum αγορασα ενα κινεζακι (oem-dvd-gps κτλ.) απο τον witson και μαζι μια καμερα οπισθοπορειας.Οταν την ειχα πρωτοπερασει για να μην μπλεξω με τη λαμπα της οπισθεν που ειναι πανω στην πισω πορτα πηρα την τροφοδοσια που χρειαζεται απο τον αναπτηρα στο πορτμπαγαζ.Το θεμα ειναι οτι αυτη η τροφοδοσια ηταν συνεχομενη ακομα και οταν κλειδωνα το αυτοκινητο και τελικα καηκε ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα στο εσωτερικο της καμερας(λογω αυξημενης θερμοκρασιας επειδη δεν εκλεινε ποτε η τροφοδοσια υποθετω)( +μου τελειωνε πολυ σταδιακα την μπαταρια).Τα παραπανω τα εγραψα απλα για αμα θελει καποιος να βαλει καμερα να μην την πατησει οπως εγω λογω βαρεμαρας να ασχοληθω λιγο παραπανω.Τελως παντων αντικατεστησα το ολοκληρωμενο και πλεον η καμερα λειτουργει κανονικα και θελω αυτη τη φορα να κανω τη διαδικασια σωστα.Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν ξερω ποιο απο τα καλωδια που περνανε μεσα απο το λαστιχενιο σωληνακι που συνδεει την πορτα του πορτμπαγαζ με το υπολοιπο αυτοκινητο ειναι αυτο που τροφοδοτει τη λαμπα της οπισθεν.Παρακαλώ αν καποιος γνωριζει η εχει παρει το ματι του αναλογο ποστ σε φοροuμ του εξωτερικου να με διαφωτισει :sorry:ευχαριστωωω!! :help:

Link to comment
Share on other sites

οπως κοιτας το ααξι απο πισω ειναι το αριστερο λαστιχο.....χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω και η vision μεσω του can bus αναγνωριζει την oπισθεν και εχει πισω απο την οθονη καλωδιο που βγαζει 12V οταν βαζεις οπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ρεύμα από τον αναπτήρα του πορτ παγαζ κατευθείαν στην κάμερα μην κανείς την μλκια π έκανα κ εγώ στην αρχή! από την λάμπα της όπισθεν δεν δουλεύει κάνει παράσιτα όταν είναι αναμένω το αμάξι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ρεύμα από τον αναπτήρα του πορτ παγαζ κατευθείαν στην κάμερα μην κανείς την μλκια π έκανα κ εγώ στην αρχή! από την λάμπα της όπισθεν δεν δουλεύει κάνει παράσιτα όταν είναι αναμένω το αμάξι

μα εκει την ειχα συνδεσει στην αρχη οπως εγραψα και καηκε επειδη η τροφοδοσια στον αναπτηρα δεν σταματαει ποτε ουτε οταν το κλειδωσω...θα το ψαξω παραπανω θα το δοκιμασω και γω με τη λαμπα της οπισθεν και θα σας πω τι εγινε...σας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ρεύμα από τον αναπτήρα του πορτ παγαζ κατευθείαν στην κάμερα μην κανείς την μλκια π έκανα κ εγώ στην αρχή! από την λάμπα της όπισθεν δεν δουλεύει κάνει παράσιτα όταν είναι αναμένω το αμάξι

φιλε και εγω αυτο το προβλημα ειχα και το ελυσα με ενα φιλτρο αξιας 10 ευρω θα σας πω αυριο λεπτομερειες γιατι παω να δω την παναθα (μπασκετ) Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω ειναι

http://www.ebay.com/itm/10-AMP-IN-LINE-ENGINE-NOISE-SUPPRESSOR-NOISE-FILTER-/320638436858?pt=US_Car_Audio_Video_Interconnect_Cables&hash=item4aa78a45fa

και πιο αναλυτικα

Έχει 3 καλώδια. Στο μπλέ συνδέεις το κόκκινο της κάμερας, στο κόκκινο συνδέεις το κόκκινο της όπισθεν και στο μαύρο συνδέεις την γείωση του αυτοκινήτου. Την γείωση της κάμερας (μαύρο) δεν την συνδέεις πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ πως όταν βάζω όπισθεν με αναμένο το αμάξι η κάμερα οπισθοπορείας μου κάνει νερά, ενώ όταν είναι απλά στην μπαταρία δείχνει καμπάνα. Ρεύμα έχω πάρει απο την όπισθεν. Κάποια λύση?

Edited by Leou21
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω ειναι

http://www.ebay.com/...=item4aa78a45fa

και πιο αναλυτικα

Έχει 3 καλώδια. Στο μπλέ συνδέεις το κόκκινο της κάμερας, στο κόκκινο συνδέεις το κόκκινο της όπισθεν και στο μαύρο συνδέεις την γείωση του αυτοκινήτου. Την γείωση της κάμερας (μαύρο) δεν την συνδέεις πουθενά.

αυτο ακριβως και οταν λεω απο το ebay το εννοω γιατι εδω το ζητανε στην τριπλασια τιμη+ εμενα συγκεκριμενα τοτε μου το ειχαν πει 25 ευρω γιατι λεγανε πως ειναι απο τα καλα...

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο εδω ειναι

http://www.ebay.com/...=item4aa78a45fa

και πιο αναλυτικα

Έχει 3 καλώδια. Στο μπλέ συνδέεις το κόκκινο της κάμερας, στο κόκκινο συνδέεις το κόκκινο της όπισθεν και στο μαύρο συνδέεις την γείωση του αυτοκινήτου. Την γείωση της κάμερας (μαύρο) δεν την συνδέεις πουθενά.

Οταν λες τη γειωση της καμερας δε τη συνδεεις πουθενα τι εννοεις; εννοεις οτι τι συνδεεις στη γειωση του αυτοκινητου; αλλιως πως θα κλεισει το κυκλωμα; :nea:

Link to comment
Share on other sites

Kλεινει κυκλωμα το φιλτρο θορυβου γιαυτο δεν συνδεεις την γειωση τις καμερας

μα πως γινεται αυτο?απο την καμερα φευγει ενα (+) και ενα (-) ...μου λετε να "κοψω" το (-) και να συνδεσω το (+) στο φιλτρο....αδυνατο να δουλεψει καθε κυκλωμα χρειαζεται γειωση ρε παιδια :/

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ πως όταν βάζω όπισθεν με αναμένο το αμάξι η κάμερα οπισθοπορείας μου κάνει νερά, ενώ όταν είναι απλά στην μπαταρία δείχνει καμπάνα. Ρεύμα έχω πάρει απο την όπισθεν. Κάποια λύση?

το + καλωδιο αν το εχεις παρει μεσα απο την πισω πορτα και το εχεις κατεβαζει απο αριστερα οπως το κοιταμε απο πισω στο λαστιχακι τοτε εκει περναει το ερυμα της οπισθεν και αλλα,παρε απο την λακπα αλλα κατεβασε το απο την αλλη μερια που περναει και το σωληνακη του νερου για τον υαλοκαθαριστηρα γτ ασπο την αλλη μερια περνανε καλωδια και κανει παρασυτα και ασε τα φιλτρα! Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

το + καλωδιο αν το εχεις παρει μεσα απο την πισω πορτα και το εχεις κατεβαζει απο δεκσια οπως το κοιταμε απο πισω στο λαστιχακι τοτε εκει περναει το ερυμα της οπισθεν και αλλα,παρε απο την λακπα αλλα κατεβασε το απο την αλλη μερια που περναει και το σωληνακη του νερου για τον υαλοκαθαριστηρα γτ ασπο την αλλη μερια περνανε καλωδια και κανει παρασυτα και ασε τα φιλτρα!

μαγκια ;) ελπιζω να δουλεψει...σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

μα πως γινεται αυτο?απο την καμερα φευγει ενα (+) και ενα (-) ...μου λετε να "κοψω" το (-) και να συνδεσω το (+) στο φιλτρο....αδυνατο να δουλεψει καθε κυκλωμα χρειαζεται γειωση ρε παιδια :/

μα εκει ειναι ολη η ιστορια κ εγω δεν το πιστευε και συγκεκριμενα οταν ανοιγα τον διακοπτη (λαμπακια) και εβαζα οπισθεν η καμερα δουλευε τελεια οταν εβαζα μπροστα η εικονα χανοταν οταν εβαλα αυτο το βαρελακι η εικονα δεν ξαναχαθηκε ποτε.

Νομιζω πως αυτος ειναι ο σωστος τροπος αντιμετωπισεις...

Kλεινει κυκλωμα το φιλτρο θορυβου γιαυτο δεν συνδεεις την γειωση τις καμερας

+1000
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πιο χρώμα είναι το καλώδιο της λάμπας όπισθεν; :p

ανοιξε το προτ μπαγαζ και βγαλε το μικρο καπακακι δεξια οπως κοιταμε απο πισω και κοιτα..φενεται
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μανίκι..! Η 3η φύσα έχει 3 λευκά καλώδια που φεύγουν προς τα πάνω. Είναι το πρώτο από αριστερά. Και οι άλλες 2 όμως έχουν επίσης λευκά καλώδια..! Έπρεπε να τα δοκιμάσω όλα ένα προς ένα....πφφφ....τουλάχιστον δεν έσπασε τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ.εγω μια κάμερα και θέλω να την βάλω πάνω από την πινακίδα σε golf gt

Πως θα περάσω τα δυο καλώδια μέσα στο πορτμπαγκάζ πάτε το ένα να πάει οθόνη και το άλλο στον αναπτήρα;;

Πες εύχομαι από το πρωί και δεν βρίσκω τροπο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τάπα καουτσουκένια.Πρεπει να βγάλεις το πλαστικό που καλύπτει το πίσω μέρος του πορτμπαγκάζ και θα τη δεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τάπα καουτσουκένια.Πρεπει να βγάλεις το πλαστικό που καλύπτει το πίσω μέρος του πορτμπαγκάζ και θα τη δεις.

Αυτήν η τάπα δεν βγαίνει ε;μόνο να την τρυπηςω μπορώ;

Και κάτι ακόμα ο αναπτήρας βγαίνει τραβήξεις προς τα έξω η έχει βίδα από πίσω;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τάπα στο πίσω δεξιά μέρος του πορτμπαγκάζ. Την τρυπάς και βγαίνεις έξω στον προφυλακτήρα. Ρεύμα μπορείς να πάρεις από την όπισθεν ή ακόμα καλύτερα από τον εγκέφαλο κάτω από το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοποθέτησε η κάμερα.πηρα ρεύμα από τον αναπτήρα τελικά γιατί από την όπισθεν δεν έχω αυτό το φίλτρο που χρειάζεται!

Έχω την κάμερα τις φωτό και γύρω γύρω κάποια λεπτάκια αλλά αυτά δεν ανάβουν δεν έπρεπε να ανάβουν;

Sent from my iPhone using Tapatalkd0027759bb50c9f671f5c6107a64e4ab.jpg

Edited by gnikosr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.