Jump to content
pit696

Golf 7 σε 2 χρόνια?

Recommended Posts

Το 7αρι golf απλα ειναι φοβερο....... το εκανα test drive κιολας.Η ποιοτιτα του δεν παιζετε απλα, σαφως και ειναι καλιτερο απο τα υπολοιπα σαν καινουργιο αμαξη.Ειδα μερικους ποιο πανω που τσακωνοντε για τα 0-100 αν ειναι 8 η 8.4 η 8.49825493 τη νομιζετε οτι το golf ειναι αμαξη πιστας και το περνει ο κοσμος για κοντρες?Εδω το δικο μου το 6αρι με τα 122 κανει γρηγορη και ασφαλη προσπεραση που ειναι ποιο αργο απο το 140αρι που εχει 8.4 η 8  0-100 οσο εχει τελος παντον.Ειναι 1 αμαξη ποιοτικο και στιβαρο το οποιο κανει τα παντα και στην τιμη του με τα extra που εχει δεν προκιτε να βρεις τιποτα αντοιστιχο...... τελεια και παυλα.Οποιος γουσταρει και εχει  το περνει ελειξε το θεμα.

 

ρε φίλε την παλευεις ,ποιος τσακωνετε συζητηση κάνουμε-

 

μια διευκρίνιση έκανα στην αναφορά ότι έχει τις ιδιες επιδόσεις με το 160αρι -όταν θες να κάνεις συγκριση ,συγκρινεις με αριθμούς είτε είναι 0-100 είτε είναι μηκος αμξωματος είτε χωρητικότητα χωρου αποσκευων κοκ-

 

το αυτοκίνητο μπορει να είναι γαματο (για εσένα)  αλλά πρέπει να λέγονται τα πραγματα όπως ακριβως είναι-

 

by the way για μερικους το μισο δλτ μπορεί  να μην είναι τίποτα για άλλους όμως να σημαίνει κάτι ,για αυτο αν ήθελες σβέλτο έπαιρνες το 122αρι και αν ήθελες κατι παραπάνω έπαιρνες το 160αρι- τώρα προσπαθουν με το 140αρι να "καλυψουν" το μεγάλο κενό που υπάρχει με το gti- μην προσπαθούν όμως να μας πείσουν ότι με μικρότερη τουρμπίνα και χωρίς  κομπρεσσορα 6αρι 160αρι και 7αρι 140αρι πάνε τα ίδια,,

 

από εκει και πέρα σαφως και το 7αρι είναι ένα καινουριο αυτοκινητο που σίγουρα είναι πιο οικονομικο αλλά για τα περι ποιοτητας εμφανισης κλπ περι ορεξεως κολοκυθόπιτα-

 

τώρα για το αν μπορείς να βρεις κατι αντίστοιχο επέτρεψε μου να διαφωνήσω ,ποιοτικά αυτοκίνητα και εξίσου δυνατά ή και δυνατότερα τώρα πια υπάρχουν πολλά στην αγορά ,δεν είναι όπως όταν το 170αρι και μετα το 160αρι ήταν σχετικά μονόδρομος σε αυτα τα κυβικα ,  τώρα παίζουν πολλές προτάσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Απλα γραφεις για να γραφεις 8)

Link to comment
Share on other sites

Απλα γραφεις για να γραφεις 8)

 

πως μπορω να αντικρούσω ένα τέτοιο επιχειρημα :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι μετρήσεις - και καθένας προσπαθεί να αξιοποιεί τα χρήματα του όσο καλύτερα μπορεί, ειδικά όταν δεν του τα χαρίζουν.

Edited by ACE2007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αράξτε ρε παίδες!! Δεν υπάρχει λόγος να τρωγόμαστε μεταξύ μας! 

Πάμε και στο θέμα μας τώρα!

Εδώ και 2 μέρες έχω τελειώσει με το στρώσιμο του αυτοκινήτου έχοντας σταδιακά ανεβάσει μέχρι τα κόκκινα! Χθές λοιπόν πηγαίναμε με 2 φιλαράκια να δούμε τον τελικό και αποφασίσαμε μιας και υπήρχε χώρος, να κάνουμε κάνα ανοιγματάκι για χαβαλέ(ο ένας κάτοχος golf 6 r-line 160ps) όλα 2ες... 

Αποτέλεσμα με το golf να πεταχτώ στο πάτα αλλά να μαζέψει λίγο μετά το κούμπωμα της 3ης και να μου κάνει μικρή διαφορά μεχρι τα 160-170 χλμ που κώψαμε για να στρίψουμε(είχε τάση να ανοίξει κιάλο...)!

Πολύ ευχαριστημένος πάντως με το 7αρι μιας και περίμενα να φάω την καβάλας ολόκληρη!

Με το άλλο παιδί δεν χρειάζετε καν να το αναφέρω μιας και  με κέρασε ενα ωραίο δροσιστικότατο λίπτον(gsi φπε 220-230 άλογα)!

Α! Με 1.4 act 140ps εγώ με 2.5κ χλμ στο κοντέρ :db: !

Υ.Γ. πάντως και το παιδί με το r-line  συμφωνεί πως φρένα,τιμόνι, κιβώτιο απο το 7 είναι αρκετά ανώτερα απο  το 6!

Edited by lefteris_7
Link to comment
Share on other sites

Νωρις νωρις στα κολπα, Λευτερη! χαχαχα   Απο Αθηνα ειπες ε; χμμ..   Λιιγοο μακρια!  :(

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν τσακωθηκε...μην βλεπετε φαντασματακια! Το κιβωτιο στο 140 οντως ειναι αλλης αισθησης...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

φιλε ο δημητρης ειπε στοιχεια!δεν εκανε κριτικη!και οταν αγοραζεισ αμαξι μετρανε ολα αλλα πολυ η λιγοτερο αναλογα τον ανθωπο!εγω δεν μπορω πχ τη μυρωδια στα γιαπονεζικα και τα οπελ!

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητο εχουμε κ οι 2 φιλε μ κ εχει διαφορα! Τωρα για το dsg δεν ξερω...

Εμ τι ρε bill, να μην δοκιμάσουμε τ πηραμε:-P?!!

Link to comment
Share on other sites

Ααα manual εννοουσες! Αν το κιβοτιο του 7 ειναι βελτιωμενο με στοχο την αποδοση τοτε θα εχει πολλα να δωσει το αυτοκινητο, γιατι το 5&6 ειχαν εξαιρετικη μεταδοση!

Ξερεις φιλε μ αν το 140 εχει ιδιο σασμαν με το diesel 105?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή ακούστηκαν διάφορες γνώμες για το 7, θα ήθελα να πω τα εξής:

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό που αγοράζει σήμερα αυτοκίνητο περισσότερο ενδιαφέρεται για το lt/100km, παρά για το 0-100 :) Αυτό ισχύει και στην υπόλοιπη Ευρώπη και ακόμα περισσότερο στην Ελλάδα λόγω κρίσης. Δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι μέχρις στιγμής έχω δει 4-5 golf VII, όλα TDI.

 

Οπότε με αυτήν την λογική βρίσκω πολύ σωστές (και επίκαιρες) τις επιλογές της VW να ρίξει το κόστος του αυτοκινήτου (το 7 πουλιέται πιο φτηνό από όσο πουλιόταν το 6), αλλά κυρίως να επικεντρώσει στην κατανάλωση (τεχνολογία ACT, ελαφρύτερο βάρος κλπ.).

 

Στην τελική όταν κάποιος θέλει επιδόσεις θα πάει σε GTI Performance (στην Ευρώπη τουλάχιστον γιατί εδώ με τις φορολογίες δεν...). Επιπλέον ο ημιάκαμπτος σε αυτοκίνητα με < 140ps πιστεύω ότι θα περάσει απαρατήρητος στο μεγαλύτερο ποσοστό των αγοραστών αυτής της κατηγορίας...

 

Η ομορφιά από την άλλη είναι καθαρά υποκειμενική. Προσωπικά παρότι μου άρεσε και το V για την εποχή του, θεωρώ ότι το επιθετικό σχήμα του 7 με τις γωνίες είναι πιο σύγχρονο, ενώ το σχήμα του V με τις έντονες καμπύλες (και ειδικά τα φώτα) έχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή ακούστηκαν διάφορες γνώμες για το 7, θα ήθελα να πω τα εξής:

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό που αγοράζει σήμερα αυτοκίνητο περισσότερο ενδιαφέρεται για το lt/100km, παρά για το 0-100 :) Αυτό ισχύει και στην υπόλοιπη Ευρώπη και ακόμα περισσότερο στην Ελλάδα λόγω κρίσης. Δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι μέχρις στιγμής έχω δει 4-5 golf VII, όλα TDI.

 

Οπότε με αυτήν την λογική βρίσκω πολύ σωστές (και επίκαιρες) τις επιλογές της VW να ρίξει το κόστος του αυτοκινήτου (το 7 πουλιέται πιο φτηνό από όσο πουλιόταν το 6), αλλά κυρίως να επικεντρώσει στην κατανάλωση (τεχνολογία ACT, ελαφρύτερο βάρος κλπ.).

 

Στην τελική όταν κάποιος θέλει επιδόσεις θα πάει σε GTI Performance (στην Ευρώπη τουλάχιστον γιατί εδώ με τις φορολογίες δεν...). Επιπλέον ο ημιάκαμπτος σε αυτοκίνητα με < 140ps πιστεύω ότι θα περάσει απαρατήρητος στο μεγαλύτερο ποσοστό των αγοραστών αυτής της κατηγορίας...

 

Η ομορφιά από την άλλη είναι καθαρά υποκειμενική. Προσωπικά παρότι μου άρεσε και το V για την εποχή του, θεωρώ ότι το επιθετικό σχήμα του 7 με τις γωνίες είναι πιο σύγχρονο, ενώ το σχήμα του V με τις έντονες καμπύλες (και ειδικά τα φώτα) έχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του.

ψηφιζω ναι σε ολα

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλέσω να συνεχίσετε την συζήτηση του θέματος με σεβασμό στους υπόλοιπους χρήστες και χωρίς να παραβαίνετε τους Όρους Χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή ακούστηκαν διάφορες γνώμες για το 7, θα ήθελα να πω τα εξής:

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό που αγοράζει σήμερα αυτοκίνητο περισσότερο ενδιαφέρεται για το lt/100km, παρά για το 0-100 :) Αυτό ισχύει και στην υπόλοιπη Ευρώπη και ακόμα περισσότερο στην Ελλάδα λόγω κρίσης. Δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι μέχρις στιγμής έχω δει 4-5 golf VII, όλα TDI.

 

Οπότε με αυτήν την λογική βρίσκω πολύ σωστές (και επίκαιρες) τις επιλογές της VW να ρίξει το κόστος του αυτοκινήτου (το 7 πουλιέται πιο φτηνό από όσο πουλιόταν το 6), αλλά κυρίως να επικεντρώσει στην κατανάλωση (τεχνολογία ACT, ελαφρύτερο βάρος κλπ.).

 

Στην τελική όταν κάποιος θέλει επιδόσεις θα πάει σε GTI Performance (στην Ευρώπη τουλάχιστον γιατί εδώ με τις φορολογίες δεν...). Επιπλέον ο ημιάκαμπτος σε αυτοκίνητα με < 140ps πιστεύω ότι θα περάσει απαρατήρητος στο μεγαλύτερο ποσοστό των αγοραστών αυτής της κατηγορίας...

 

Η ομορφιά από την άλλη είναι καθαρά υποκειμενική. Προσωπικά παρότι μου άρεσε και το V για την εποχή του, θεωρώ ότι το επιθετικό σχήμα του 7 με τις γωνίες είναι πιο σύγχρονο, ενώ το σχήμα του V με τις έντονες καμπύλες (και ειδικά τα φώτα) έχει αρχίσει και δείχνει τα χρόνια του.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως diesel δεν έχω δει κανένα, έχω δει 2 mk7 tsi ιδιωτών, ένα λευκό leasing της ald επίσης tsi (μάλλον 1.2) και 3 μαζεμένα εταιρικά της avis σε ένα θαλασσί / πετρόλ που δεν μου αρέσει καθόλου σαν χρώμα.

 

Υπάρχει διαφορά στο σήμα tsi 1.2 και 1.4 για να ξεχωρίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως diesel δεν έχω δει κανένα, έχω δει 2 mk7 tsi ιδιωτών, ένα λευκό leasing της ald επίσης tsi (μάλλον 1.2) και 3 μαζεμένα εταιρικά της avis σε ένα θαλασσί / πετρόλ που δεν μου αρέσει καθόλου σαν χρώμα.

 

Υπάρχει διαφορά στο σήμα tsi 1.2 και 1.4 για να ξεχωρίζουν?

στο 1,2 μονο το i ειναι κοκκινο ενω στο 1,4 ειναι το si αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το 7 είναι πολύ Audi το 5αρι έχει διαχρονικότητα το 7 Άρι θ πάλιωσει πόλυ

Πιο γρήγορα έτσι είναι η μόδα το κλασικό κρατάει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το 7 είναι πολύ Audi το 5αρι έχει διαχρονικότητα το 7 Άρι θ πάλιωσει πόλυ

Πιο γρήγορα έτσι είναι η μόδα το κλασικό κρατάει περισσότερο

τι κακο εχει η audi? :p

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απλά δεν θέλω το golf να audiZei τόσο !φωτα κτλ κτλ !!!!!ουτε να έχουν 100 αμάξια ίδια πλατφόρμα δηλαδή ίδιο αμάξι !θελω να είναι ξεχωριστό !μονο εγω το θέλω αυτό ρε παιδιά ; Απογοητεύομαι

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απλά δεν θέλω το golf να audiZei τόσο !φωτα κτλ κτλ !!!!!ουτε να έχουν 100 αμάξια ίδια πλατφόρμα δηλαδή ίδιο αμάξι !θελω να είναι ξεχωριστό !μονο εγω το θέλω αυτό ρε παιδιά ; Απογοητεύομαι

Μην το παρεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα και κυρίως προς τον Playmaker (που αν και έχει extreme απόψεις - είναι συμπαθής) καλό είναι να βλέπουμε χωρίς παρωπίδες τα πράγματα...  ..άλλο να στηρίζουμε την επιλογή μας - άλλο να βλέπουμε αρνητικά ότι άλλο κυκλοφορεί. Λοιπόν τόσο το mk4 όσο και το mk5 για την εποχή τους ήταν μια χαρά αυτοκίνητα, το mk4 με τις γοτθικές γραμμές και την απίστευτη αναβάθμιση ποιότητας σε σχέση με το mk3 ήταν πανέμορφο (και ας μην είχε την έκδοση GTI που του άξιζε). To mk5 έφερε όλο το υψηλό μηχανολογικό υπόβαθρο που έλειπε από το mk4 και το μοντέλο έκανε πολλά βήματα μπροστά. Ξεπεράστηκαν όμως και τα 2 όπως είναι λογικό αφού οι εποχές αλλάζουν και η τεχνολογία εξελίσσεται, ενώ το καταναλωτικό κοινό πάντα "διψά" για κάτι φρέσκο. Πριν 10 χρόνια η επανάσταση ήταν η ποτηροθήκη στην κονσόλα στον βασικό εξοπλισμό - πλέον είναι η θύρα usb και όχι μόνο. Ξεχάστε επίσης την μακροζωία (= υψηλή τιμή μεταπώλησης) των Γερμανικών μοντέλων, 4-5 χρόνια και γεια σας - Γιαπωνέζοι έχουν καταντήσει.Βάλτε και τον όρο "Οικονομία κλίμακος" και "Υψηλή συγκέντρωση" που αφορά τον κλάδο του αυτοκινήτου και θα καταλάβετε προς τι η πλατφόρμα MQB και τα 9 μοντέλα ή όσα φτάσουν να τη φοράνε. Σε καιρό κρίσης η διαπραγματευτική ισχύς του vw group προς τους προμηθευτές ανταλλακτικών για μία πλατφόρμα που θα αφορά εκατομμύρια παραγόμενα οχήματα καταλαβαίνετε τι σημαίνει. Όσο και να μην αρέσει σε κάποιους αυτή είναι η πραγματικότητα. Κατανοητή η αγάπη του καθενός για το αυτοκίνητο του - ας μην φτάνει όμως τα όρια της υπερβολής - όπου υπερβολή είναι το ότι το mk5 είναι κλασσικό, δεν δημιούργησε καμία σχεδιαστική σχολή όπως το Audi TT Coupe mk1 π.χ. Στην εποχή του ήταν άριστο και "γλύκαινε" το μάτι όπως κάθε αυτοκίνητο με οβάλ γραμμές ή λεπτομέρειες. Καμπύλες είχε και το Corsa του '98 ή η Porsche 911/996 που πρωταγωνιστούσε και στον Κεραυνό Μακ Κουήν (για να κάνουμε και λίγο πλάκα)...   ...ξεπεράστηκαν όμως κατά πολύ στο πέρασμα του χρόνου, ακόμα και η σύγχρονη 911/991 ακμές έχει και αυτά τα λεπτά πίσω φώτα που σε ξενίζουν..   ...δεν παύει όμως να έχει την γοητεία του φρέσκου και του καινούριου...

..σημασία έχει ότι το mk7 είναι μια χαρά αυτοκίνητο και κάνει μπαμ ότι είναι Golf...  ...προσαρμοσμένο σχεδιαστικά στο 2013 όπως θα έπρεπε να είναι... ...και ουσία έχει ότι οι πιο πολλοί αφού κάνουν μία βόλτα στις εκθέσεις για να δουν Astra, Focus, A Class, Leon κλπ τελικά στο Golf θα καταλήξουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.