Jump to content
pit696

Golf 7 σε 2 χρόνια?

Recommended Posts

οσο και να προσπαθησω να μη πω κακια,γιατι ετσι ελεγα και για τα προηγουμενα μοντελα και τελικα τα πηρα,θα το πω,καθε περυσι και καλυτερα.σαν BMW,Alfa Romeo,κατι τετοιο μου θυμιζει.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το 7ρι μου αρεσει πιο πολυ απο το 6ρι καθως εχει πιο επιθετικες γραμμες,

σαν συνολο δε ξερω αν θα το επελεγα καθως δε το ειδα απο κοντα :)

o στελιος εχει δικιο concept ειναι αν κ το βλεπω ετσι να βγαινει μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το 7ρι μου αρεσει πιο πολυ απο το 6ρι καθως εχει πιο επιθετικες γραμμες,

σαν συνολο δε ξερω αν θα το επελεγα καθως δε το ειδα απο κοντα :)

o στελιος εχει δικιο concept ειναι αν κ το βλεπω ετσι να βγαινει μια χαρα ειναι

To 6 είναι πιο όμορφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσουν οι 6άρηδες να κράζουν το 7άρι, μην γίνουμε όλοι dr, προς Θεού...

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

εσυ οτι πεις :p

ΥΓ αν εχεις το 6ρι δεν αμφιβαλλω.

Χαχα Ναι !!! Το 6αρι έχω και είναι το πιο όμορφο :clapping: :clapping: :clapping::crazy:8)

Από το 7αρι τι να πρωτοζηλέψεις δεν ξέρω βέβαια !!! Είναι γαμάτο το πούστικο!

Μην αρχίσουν οι 6άρηδες να κράζουν το 7άρι, μην γίνουμε όλοι dr, προς Θεού...

Πλάκα κάνω ρει!!! Δεν κράζωω!! Απλά όταν παίρνεις αμάξι και μετά από λίγο ανακοινώνεται καινουργιο σπάζεσαι λίγο σίγουρα όπως κάθε ένας λογικά!

Αντικειμενικά πάντως είναι εξαίσιο το GTI εξωτερικά! Αν το αφήσουν έτσι εν τέλει! Και μου αρέσει που ένα τέτοιο αυτοκίνητο, Σημείο αναφοράς στην κατηγορία του, κρατάει το ίδιο σχεδιαστικό στυλ :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Με χαλάει το γεγονός του οτι σε όλο το group, όπως βλέπω τα αυτοκίνητα έχουν σχεδιασμό κάπως τετραγωνισμένο με έντονες γραμμές και νεύρα. Χάθηκε αυτή η στρογγυλάδα που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα.

Θα το συνηθίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο σχεδιαστης του GOLF 4 και 5 παρετηθηκε η εχουν κανενα παππου,δεν εξηγειτε αλλιως.οσο να ναι τα προηγουμενα ειχαν και ενα φουσκωματακι στα φτερα,τα καινουρια ειναι σαν ανορεξικα.ισως να το χαλαει και η ζαντα.οπως ειπε και ο στελιος ειναι CONCEPT CAR και ελπιζω να μη το αφησουν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Επικεφαλής του σχεδιαστικού τμήματος είναι ο Dε Silva που βρισκόταν στην Alfa Romeo και σχεδίασε τις 147 & 156, μετέπειτα στην Seat όπου δημιούργημα του είναι το Leon II ενώ στην πορεία βρέθηκε σε Audi (A3, R8 κλπ) & VW (Golf 6, Passat CC κλπ).

Τα αυτοκίνητα που έχει σχεδιάσει βρίσκονται στο παρακάτω link :

http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_de_Silva

To 7άρι ακολουθεί τις τάσεις τις εποχής με αρκετές ακμές και λιγότερες καμπύλες όπως έχει επισημάνει και ο Mist. Κατά την γνώμη μου τις καμπύλες που λείπουν από Golf 7 & το νέο Audi A3 τις έχει (και περισεύουν) η πανέμορφη νέα A Class :

http://www.netcarshow.com/mercedes-benz/2013-a-class/

Εμένα εκείνο που με χαλάει με τον Silva είναι που κάνει τα αυτοκίνητα να φαίνονται κάπως "πλακουτσωτά" για να το πω όπως το βλέπω. Το υπερβολικά σφηνοειδές εμπρός μέρος που επιμένει (όπως και στο Scirocco) να εφαρμόζει κάνει τα αυτοκίνητα από μία οπτική γωνία να μοιάζουν σαν βάτραχοι. Δεν έχει συμμετρία δηλ. το ύψος με το πλάτος. Σίγουρα ανά μοντέλο έχει περιορισμούς π.χ. το κλειστοφοβικό - ψηλό πίσω παράθυρο του νέου Α3 επουδενί δεν θα μπορούσε να το εφαρμόσει στο Golf όπόυ άνεση, ευρυχωρία, πεδίο όρασης είναι κανόνες που δεν μπορεί να ξεφύγει ακόμα και ένας Silva.

Εδω θα βρείτε την δήλωση του Silva που απαντά σχετικά με το συντηρητικό look ακόμα ενος Golf :

http://www.autoblog.gr/2012/09/26/walter-de-silva-volkswagen-styling-boss-defends-their-conservative-designs/

Εν ολίγοις, η γραμμή από την VW είναι σαφής, καθαρές & διαχρονικές γραμμές & απουσία πρωτοποριακού σχεδιασμού. Όσο για το GTI που αφορά το topic, η διακριτικότητα αυτής της σπόρ εκδοσης του μοντέλου υφίσταται από το Golf 1, ποτέ τα GTI δεν ήταν καρνάβαλος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς συμφωνώ με όσα έγραψες και συμπληρώνω οτι Α3 και Golf άλλαξαν ρόλους ως προς τον σχεδιασμό και την συντηρητικότητα τους.

Link to comment
Share on other sites

ως κατοχος του GTI V και παλιοτερα του GTI II και Golf 1600 ΙV, εχω να πω πως μου αρεσε περισσοτερο απο το GTI VI αλλα δεν ξεχωριζει σε σχεση με τα απλα golf οπως το 5αρι. αν ειχε μασκα μεγαλη και ξεχωριστη οπως το 5αρι, θα σκεφτομουν να το παρω. τωρα δεν νομιζω. σιγουρα με την νεα πλατφορμα ειναι πλεον νεο αμαξι και σιγουρα αξιζει τα λεφτα του και εχει πολλες νεες τεχνολογιες, αλλα νομιζω δυσκολα καποιος που εχει το 5αρι η το 6αρι, θα το πουλησει να παρει αυτο. δεν εχει κανει το αλμα που εκανε το 5αρι σε σχεση με το 4αρι.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι τρελα,τι να λεμε τωρα.Το μπλε απιστευτο χρωμα,οπως και οι ζαντες που φοραει το κοκκινο.Ειναι ατυχο γιατι λογο κυβικων δεν νομιζω να περπαρτησει στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

τα χρωματα εχουν διαφορα απο χωρα σε χωρα,δεν τα δινουν ολα.για παραδειγμα στην Ελλαδα στο GOLF 6 σε λευκο δινουν μονο το απλο.εδω στη γερμανια που ειμαι δινουν και το λευκο περλα,το οποιο ειναι πολυ γαματο......

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.