Jump to content
pit696

Golf 7 σε 2 χρόνια?

Recommended Posts

εγω το περιμενω πως κ πως και ειδικα το 7αρι gti πρεπει να ειναι απλα τρελα και να μην ξεχναμε (για να θυμουνται και οι νεοι new_wasntme.gif )πως τα πιο πετυχημενα και ομορφα μονοτελα ηταν τα μονά MK whistling.gif

GO 7 GO ...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω το περιμενω πως κ πως και ειδικα το 7αρι gti πρεπει να ειναι απλα τρελα και να μην ξεχναμε (για να θυμουνται και οι νεοι new_wasntme.gif )πως τα πιο πετυχημενα και ομορφα μονοτελα ηταν τα μονά MK whistling.gif

GO 7 GO ...!!!

Απέλαση στον peolinio ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ενώ το 2 και το 4 ήταν χάλια...... new_lol.gifnew_lol.gifnew_rtfm.gif

Κανένα Golf δεν ήταν χάλια!!!

Απλά τα μονά worthy.gifήταν 1% πιο τέλεια από τα ήδη τέλεια ζυγά μοντέλα sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε παντα για την αισθητικη των μοντελων κακα τα ψεματα τα ζυγα golf δεν ηταν τπτ αλλο παρα 1 fecelift στα μονα + κατι ψιλοαλλγες ωστε να δικαιολογειται η παραγωγη τους η οποια εριχνε αρκετα το κοστος διοτι στην ουσια ηταν 1 ιδιο σχεδον αλλα πιο φρεσκο αμαξι mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε παντα για την αισθητικη των μοντελων κακα τα ψεματα τα ζυγα golf δεν ηταν τπτ αλλο παρα 1 fecelift στα μονα + κατι ψιλοαλλγες ωστε να δικαιολογειται η παραγωγη τους η οποια εριχνε αρκετα το κοστος διοτι στην ουσια ηταν 1 ιδιο σχεδον αλλα πιο φρεσκο αμαξι mf_tshirt.gif

+10000000000000

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μονά - ζυγά ρε παιδιά από τις πινακίδες το εμπνευστήκατε? Δηλαδή το GOLF 4 που ήταν μία πραγματικά ολική επαναφορά της VW στην ποιότητα και στο ωραίο design ήταν συνέχεια ή facelift του 3!!??

Ή το 2 υπάρχει οποιοσδήποτε φίλος της VW που να μην του άρεσε? Νομίζω ότι υπερβάλετε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η απίστευτη πρεμούρα να πείσουμε

θεούς και ανθρώπους οτι ένα νέο μοντέλο δεν αξίζει τίποτα

μπροστά στο παλιότερο...

Έλεος παιδιά χαρείτε ο καθένας το αυτοκίνητο σας και

κάντε συζητήσεις επικοδομοιτικές αφήνωντας στην άκρη τα φτυάρια...

Link to comment
Share on other sites

Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η απίστευτη πρεμούρα να πείσουμε

θεούς και ανθρώπους οτι ένα νέο μοντέλο δεν αξίζει τίποτα

μπροστά στο παλιότερο...

Έλεος παιδιά χαρείτε ο καθένας το αυτοκίνητο σας και

κάντε συζητήσεις επικοδομοιτικές αφήνωντας στην άκρη τα φτυάρια...

off-topic-maker.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μονά - ζυγά ρε παιδιά από τις πινακίδες το εμπνευστήκατε? Δηλαδή το GOLF 4 που ήταν μία πραγματικά ολική επαναφορά της VW στην ποιότητα και στο ωραίο design ήταν συνέχεια ή facelift του 3!!??

Ή το 2 υπάρχει οποιοσδήποτε φίλος της VW που να μην του άρεσε? Νομίζω ότι υπερβάλετε λίγο.

Ακριβώς!! μεχρι σημερα τα ζυγα ειναι facelift των μονων. Τωρα αν σου αρεσε καποιο απο αυτα ειναι ασχετο.

Το 7 παντως θα ειναι ολικη επεναφορα οπως ηταν καποτε και το 5!!

...και μάλλον παμε πλέον για το 2013.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!! μεχρι σημερα τα ζυγα ειναι facelift των μονων. Τωρα αν σου αρεσε καποιο απο αυτα ειναι ασχετο.

Το 7 παντως θα ειναι ολικη επεναφορα οπως ηταν καποτε και το 5!!

...και μάλλον παμε πλέον για το 2013.

Διαφωνούμε φίλε μου, το 4 ήταν ολική επαναφορά του GOLF όχι το 5. Το 4 ήταν η σειρά που άφησε έτη φωτός πίσω τον (αρκετά σκληρό) ανταγωνισμό. Στο 5 πιστώνεται ότι έγινε επιτυχημένο comeback της έκδοσης GTI και επιστροφή στις ρίζες και την αρχική φιλοσοφία της έκδοσης GTI.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε φίλε μου, το 4 ήταν ολική επαναφορά του GOLF όχι το 5. Το 4 ήταν η σειρά που άφησε έτη φωτός πίσω τον (αρκετά σκληρό) ανταγωνισμό. Στο 5 πιστώνεται ότι έγινε επιτυχημένο comeback της έκδοσης GTI και επιστροφή στις ρίζες και την αρχική φιλοσοφία της έκδοσης GTI.

Το 4 από τεχνολογικής άποψης (πλαίσιο, ανάρτηση) δεν είχε μεγάλες διαφορές-καινοτομίες από τα προηγούμενα μοντέλα.

Το 5 ήταν μια ριζική αλλαγή πιο πολύ μηχανικά. Εμφανισιακά ήταν η μοντέρνα συνέχεια του 4.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκέψεις και από εμένα...

Το αυτοκίνητο αποτελεί μέσο μετακίνησης, αντικείμενο πόθου (για μερικούς), τρόπο προβολής κτλ... όλα αυτά όμως με μία βασική παράμετρο που δεν πρέπει να ξεχνάμε: επιλέγεις αυτοκίνητο με βάση το τι υπάρχει τώρα και όχι με το τι θα βγεί κάποτε (άγνωστο ακόμη) και πως παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας για το πως μπορεί να είναι...εκτός από περίπτωση που αγοράζεις μοντέλο που ξέρεις ότι θα αντικατασταθεί σε 2 μήνες (παρόλο που πολλές φορές συμφέρει οικονομικά) δεν βλέπω άλλο λόγο να μην αγοράσει κάποιος το αυτοκίνητο που εκείνη την στιγμή κυκλοφορεί...εγώ αγόρασα το golf γιατί έκρινα ότι ήταν η καλύτερη επιλογή για υτό που ήθελα την χρονική περίοδο που έψαχνα αυτοκίνητο...τι να έκανα? να περίμενα το μελλοντικό golf VII γιατί ίσως να είναι καλύτερο??

Τώρα αναφορικά με τις γενιές golf, η αξία της συζήτησης περιορίζεται σε όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν μεταχειρισμένο...

Μακάρι τα μοναδικά μελλοντικά μας προβλήματα να ήταν "αν το golf VII (όποτε έρθει) θα είναι καλύτερο από το VI ή συνέχεια του ή θα έχει 7 πόρτες και 3 κινητήρες..."

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε φίλε μου, το 4 ήταν ολική επαναφορά του GOLF όχι το 5. Το 4 ήταν η σειρά που άφησε έτη φωτός πίσω τον (αρκετά σκληρό) ανταγωνισμό. Στο 5 πιστώνεται ότι έγινε επιτυχημένο comeback της έκδοσης GTI και επιστροφή στις ρίζες και την αρχική φιλοσοφία της έκδοσης GTI.

Αυτο μάλλον ειναι προσωπική σου άποψη, αυτοι που γνωρίζουν (οχι εγω) θα σου πουν οτι το 4 ηταν ενα αποτυχημένο fl του 3 τεσπα

Οι εικόνες τα λένε ολα, ποιο και ποιανού είναι fl!!!

1-2

250px-Vw_golf_1_v_sst.jpg250px-VW_Golf_II_front_20080206.jpg

3-4

250px-1996-1998_Volkswagen_Golf_%281H%29_CL_5-door_hatchback_03.jpg250px-Volkswagen_Golf_IV_3-door.jpg

5-6

250px-Volkswagen_Rabbit_3-door.jpg250px-VW_Golf_VI_20090905_front-1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

αμα το ψαξετε λιγο παραπάνω.....θα μάθετε οτι το Golf II δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Golf I

είναι άλλο αμάξι! αλλο πάτωμα άλλα μοτέρ κτλ κτλ και ας μιαζουν εξωτερικά! ελαχιστα έως κανένα εξάρτημα μπαίνει από Golf II σε Golf I η το ανάποδο

απο την αλλη ενο εξωτερικά δεν μιαζουν...το Golf III εχει το ιδιο πατομα με το Golf II ιδιες αναρτησεις....ιδιες βασεις μηχανης κτλ κτλ ...για αυτο και το 80 % των εξαρτηματων του Golf III μπαινουν σε Golf III

το Golf IV δεν εχει καμια-μα καμια σχεση με το Golf III ....ασχετος αν σας "μιαζουν" εξωτερικα...το Golf IV ειναι απο λευκο χαρτι...σχεδον τιποτα αο Golg IV δεν μπαινει σε Golf III άλλο σασί...άλλα μοτέρ...άλλες αναρτήσεις...κτλ κτλ

το Golf V δεν έχει καμία σχέση με το Golf IV ....άλλο αμάξι παντού

ενο το Golf VI είναι η συνέχεια του Golf V ....οπως το Golf III με το Golf II

για την ιστορία......το καλύτερο Golf που έχει βγει έως τώρα Θεωρείται το GOLF II

αυτά από τεχνολογικής άποψης

Link to comment
Share on other sites

κωστα εισαι λαθος το καλυτερο γκολφ που εχει βγει μεχρι στιγμης ειναι το λεον new_sugkrotima.gifnew_iloveyou.gifwithstupid.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

off-topic-maker.gif

Eγώ είμαι ο off topic και όλοι οι υπόλοιποι σωστοί;;;

Στην σύντομη παρουσία μου σε αυτό το forum έχεις δει πολλά

off topic posts δικά μου;

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε φίλε μου, το 4 ήταν ολική επαναφορά του GOLF όχι το 5. Το 4 ήταν η σειρά που άφησε έτη φωτός πίσω τον (αρκετά σκληρό) ανταγωνισμό. Στο 5 πιστώνεται ότι έγινε επιτυχημένο comeback της έκδοσης GTI και επιστροφή στις ρίζες και την αρχική φιλοσοφία της έκδοσης GTI.

WHAT?- τι εγινε λεει?δες λιγο τις πωλησεις κ τον ανταγωνισμο οπως λες γιατι η ελευση του TSI ηταν αυτη που εφερε τα πανω κατω τεχνολογικα κ σαν παρουσια οι γραμμες του 5 ηταν ριξηκελευθες για την σειρα GOLF

OFF TOPIC - please forgive me

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

WHAT?- τι εγινε λεει?δες λιγο τις πωλησεις κ τον ανταγωνισμο οπως λες γιατι η ελευση του TSI ηταν αυτη που εφερε τα πανω κατω τεχνολογικα κ σαν παρουσια οι γραμμες του 5 ηταν ριξηκελευθες για την σειρα GOLF

OFF TOPIC - please forgive me

Στο 5 η εξέλιξη ήταν η ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων (το 4 υπερτερούσε σε όλα τα σημεία έναντι του ανταγωνισμού ήταν ο βασιλιάς της κατηγορίας, αλλά υστερούσε στις αναρτήσεις σε σχέση με το Focus).

Στο 2ο μισό της καριέρας του 5 η 2η σημαντική εξέλιξη ήταν οι κινητήρες TSI, αρχής γενομένης με το GT.

Ανά σειρά οι διαφορές ήταν οι εξής :

GOLF II : μεγαλύτερο από το Ι με καλύτερους χώρους, 4κίνητη έκδοση. Στο διάστημα που κυκλοφόρησε συγκέντρωσε αναρίθμητους τίτλους και διακρίσεις σε συγκριτικές δοκιμές περιοδικών και λοιπών φορέων, κάνοντας πολλούς να μιλούν για την πιο επιτυχημένη γενιά όλων των εποχών.

GOLF III : ασφαλέστερο, δημιούργησε μεγάλη απόσταση στην παθητική ασφάλεια σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Το 1ο με αερόσακους οδηγού - συνοδηγού.

GOLF IV : το πρώτο με πλήρως γαλβανισμένο αμάξωμα, εφοδιαζόταν με αερόσακους οδηγού, συνοδηγού και πλευρικούς, είχε αποσπάσει 4 αστέρια στα crashtest και η ποιότητα του για πρώτη φορά συγκρινόταν με τα αντίστοιχα AUDI. Ο turbo κινητήρας των 1.781cc με 20 βαλβίδες έχει κερδίσει με το σπαθί του τη φήμη ενός από τους πιο αξιόπιστους και βελτιώσιμους κινητήρες όλων των εποχών.Το R32 ήταν τετρακίνητο (πολύδισκος συμπλέκτης HALDEX), ενώ ήταν το πρώτο VW το οποίο εφοδιάστηκε με το επαναστατικό κιβώτιο διπλού συμπλέκτη DSG.

GOLF V : Το 2003 παρουσιάστηκε το VW GOLF V με καινοτομίες όπως η διάταξη πολλαπλών συνδέσμων στην πίσω ανάρτηση, τον άμεσο ψεκασμό (στρωματοποιημένη έκχυση καυσίμου) (FSI Fuel Stratified Injection)), το επαναστατικό κιβώτιο διπλού συμπλέκτη DSG σε σχεδόν όλα τα μοντέλα και φυσικά τους κινητήρες TSI.

GOLF VI : Το VW GOLF VI παρουσιάστηκε το 2009. Οι κινητήρες που το κινούν είναι: 1,4 (80 ίπποι) – 1,4 TSI (turbo 122 ίπποι) - 1,4 TSI (turbo & compressor 160 ίπποι) – 2,0 TSI (GTI 210 ίπποι) – 2,0 TSI (R 270 ίπποι).

Οι καινοτομίες της νέας γενιάς ήταν το νέο ηλεκτρονικό διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης XDS και η ρυθμιζόμενη ανάρτηση DCC που προχωράει ένα βήμα πιο πέρα την ήδη καλή οδική συμπεριφορά.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Eγώ είμαι ο off topic και όλοι οι υπόλοιποι σωστοί;;;

Στην σύντομη παρουσία μου σε αυτό το forum έχεις δει πολλά

off topic posts δικά μου;

Από τη στιγμή που το θέμα μας είναι Golf 7 σε 2 χρόνια? κι εμείς μιλάμε για το ποιο Golf είναι το καλύτερο είμαστε ΟΛΟΙ off-topic!

Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για το αν το 1 είναι καλύτερο απο το 2 ή απο το 3 ή απο το 4 ή απο το 5 ή απο το 6............ Όλα είναι-ήταν καλά στην την εποχή τους! Τέλος! new_spam.gif

Δεν είναι δυνατόν να μην μοιάζουν τα Golf μεταξύ γενεών! Το ένα συνεχίζει το άλλο!

Η μαμά VW θέλει να είναι αναγνωρίσιμο το Golf στους παλαιούς κατόχους και μοντέρνο στους καινούριους golfάκιδες!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.