Jump to content
tsi sta

2Η Εργοστασιακή Αναβάθμιση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω tsi 140 του 2007. Στις αρχές του 2008 περίπου μου περάσανε στο service μία αναβάθμιση, η οποία έκανε πιο ομαλή τη μετάβαση από τον compressor στο turbo και γενικότερα έγινε πιο αναίσθητος ο compressor. Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα για service μου περάσανε και 2η αναβάθμιση αλλά δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με πριν. Τους ρώτησα και μου είπανε ότι δεν ξέρουν, αλλά αφού είναι από το εργοστάσιο για καλό είναι. Ξέρετε κάτι για αυτή τη 2η αναβάθμιση σε tsi 140 του 2007? Την έχει κάνει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαμεσα δεν ειχες ξαναπαει?

επρεπε να κανουν ακομα 2 ...εμενα απο 2006 εως 2010(δεν ξαναπηγα)

μου εκαναν 4 ...

οποτε μαλλον και εσενα σου εκαναν αλλα δεν το πηρες χαμπαρι..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

ενδιαμεσα δεν ειχες ξαναπαει?

επρεπε να κανουν ακομα 2 ...εμενα απο 2006 εως 2010(δεν ξαναπηγα)

μου εκαναν 4 ...

οποτε μαλλον και εσενα σου εκαναν αλλα δεν το πηρες χαμπαρι..

Πάντα εκεί το πηγαίνω. Μπορεί να έχεις δίκιο και να μην το πήρα χαμπάρι. Πάντως στην 1η ήταν αισθητή η διαφορά στη λειτουργία του compressor. Στις άλλες αναβαθμίσεις ξέρετε τί αλλάζουν στο αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα μετα απο τις αναβαθμισεις αναγκαστικα και εβαλα προγραμμα...το αμαξι απλα ΔΕΝ.......

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Εγώ δεν ξέρω αν μου έχουν αναβάθμιση τον εγκέφαλο λογικά ναι (golf 5 2007). Εαν φορέσω πρόγραμμα και στο επόμενο σέρβις κάνουν εργοστασιακή αναβάθμιση το πρόγραμμα χάνεται ή δεν έχει καμία σχέση;

Link to comment
Share on other sites

χανεται

Άρα πριν από κάθε σέρβις τους λέω ότι δεν θέλω αναβάθμιση του εγκεφάλου έτσι; Σε κάθε σέρβις μου λένε ότι θα κάνουν εργοστασιακή αναβάθμιση ή απλά κάνουν χωρίς να ρωτήσουν; (Επειδή 1 φορά το πήρα εγώ προσωπικά και δεν μου είπαν τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

θα τους το τονιζεις καμια αναβαθμιση εγκεφαλου

η επισκεψη ξανα στον προγραμματιστη σου

Οκ ευχαριστώ, αυτό δεν το ήξερα πολύ πιθανόν θα την πάθαινα!

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμισεις δεν αφορουν ολες κινητηρα και σασμαν μπορει να ειναι οτιδηποτε που ελενχει ο εγκεφαλος.

Εγω θεωρω οτι ειναι λαθος να μην κανεις τις αναβαθμισεις και μετα να ξανα περνας το προγραμμα.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμισεις δεν αφορουν ολες κινητηρα και σασμαν μπορει να ειναι οτιδηποτε που ελενχει ο εγκεφαλος.

Εγω θεωρω οτι ειναι λαθος να μην κανεις τις αναβαθμισεις και μετα να ξανα περνας το προγραμμα.

Αυτό γίνεται αλλά πρέπει να συμφωνήσεις με τον προγραμματιστή σου, αν πας στο επόμενο σέρβις και μου πει δεν σου περνάω το πρόγραμμα τι γίνεται; Αν ξέρει κανείς από εργοστασιακές αναβαθμίσεις να μας πει αν είναι σημαντικές ή απλός τυπικές..Στον εγκέφαλο δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν σε κάθε σέρβις μπαίνουν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά πάλι περνάει το πρόγραμμα πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται αλλά πρέπει να συμφωνήσεις με τον προγραμματιστή σου, αν πας στο επόμενο σέρβις και μου πει δεν σου περνάω το πρόγραμμα τι γίνεται; Αν ξέρει κανείς από εργοστασιακές αναβαθμίσεις να μας πει αν είναι σημαντικές ή απλός τυπικές..Στον εγκέφαλο δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν σε κάθε σέρβις μπαίνουν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά πάλι περνάει το πρόγραμμα πάνω;

Είναι σημαντικές και πρέπει να γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχουν πρόγραμμα δηλαδή σε κάθε σέρβις πάνε και ξαναφοράν το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινουν πολυ συχνα αναβαθμισεις απο το εργοστασιο

Οκ αυτό είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

17 ενημερώσεις!!!!!!

 

 

Πήγα μια μέρα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο vw-audi και μόλις έβαλε το διαγνωστικό το αμάξι ήθελε 17 ενημερώσεις!!!!!Αυτός που το πήγαινα πριν μου είπε μετά οτι αυτά είναι βλακείες κλπ κλπ.Πάντως στο αμάξι κατάλαβα ότι πάει καλύτερα,έχει πιο μικρή κατανάλωση,σταμάτησαν πυράκια και αφού καθάρισα και βαλβίδα ΕGR μπορώ να πω ότι το αμάξι μεταμορφώθηκε!Τώρα οσον αφορά για μια νέα αναβάθμιση δεν μπορεί να βλέπουμε πάντα μια διαφορά.Όπως και στους υπολογιστές που κάνουμε αναβαθμίσεις και δεν αλλάζει κάτι,αλλά μπορεί μικροσφάλαμτα να διορθώνονται.

 

πρώτο αμάξι:hyundai accent gls model 1997@310.000km

δεύτερο αμάξι:fiat grande putno sporting 2007@200.000km

τρίτο αμάξι προσφάτως αποκτηθέν:vw golf 5 fsi 1.4 2005@84.000km

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα revo, μου πέρασαν την αναθεματισμένη 24Μ3 και μετά απο πολύ ψάξιμο μιας και το αμάξι πλέον δεν πήγαινε προχωρήσαμε σε downgrade και αφού ξαναπεράσαμε το revo,  απο τότε έχω πάλι στα χέρια μου το αμάξι που έκανα test drive, το αμάξι που ερωτέυτηκα, το αμάξι που γούσταρα και πλήρωσα μετρητοις €22.000 (αυτό *μη επιτρεπόμενη λέξη* αποδείθχηκε αλλά τεσπα) και η vw να πάει να  %^$@......... Ας πρόσεχαν να εβγαζαν πιο καλούς κινητήρες-αυτοκίνητα και να μην μας τάζουν "το θαύμα" και μετά με διορθωτικές κινήσεις (αναβαθμίσεις)  να μας παίρνουν πίσω ότι αγαπήσαμε, γουστάρουμε και πληρώσαμε. Ας πάθει ότι θέλει... απο αναβαθμίσεις και αντιπροσωπείες μακριά...ποτέ ξανά με όσα τράβηξα. Βλέπε συγχονιζέ, κρεμαγιέρες και μάλλον καδένα κλπ.

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, ο καθένας κάνει στο αμάξι του ότι επιθυμεί.

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα revo, μου πέρασαν την αναθεματισμένη 24Μ3 και μετά απο πολύ ψάξιμο μιας και το αμάξι πλέον δεν πήγαινε προχωρήσαμε σε downgrade και αφού ξαναπεράσαμε το revo,  απο τότε έχω πάλι στα χέρια μου το αμάξι που έκανα test drive, το αμάξι που ερωτέυτηκα, το αμάξι που γούσταρα και πλήρωσα μετρητοις €22.000 (αυτό *μη επιτρεπόμενη λέξη* αποδείθχηκε αλλά τεσπα) και η vw να πάει να  %^$@......... Ας πρόσεχαν να εβγαζαν πιο καλούς κινητήρες-αυτοκίνητα και να μην μας τάζουν "το θαύμα" και μετά με διορθωτικές κινήσεις (αναβαθμίσεις)  να μας παίρνουν πίσω ότι αγαπήσαμε, γουστάρουμε και πληρώσαμε. Ας πάθει ότι θέλει... απο αναβαθμίσεις και αντιπροσωπείες μακριά...ποτέ ξανά με όσα τράβηξα. Βλέπε συγχονιζέ, κρεμαγιέρες και μάλλον καδένα κλπ.

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη, ο καθένας κάνει στο αμάξι του ότι επιθυμεί.

αν και δεν σε γνωριζω (δεν εχουμε μιλησει ποτε) εχεις απολυτο δικιο και εγω εδω κατι τεοιες μ@λ΅@κ γινονται στο υποτηθεμενο συνεργειο τις vw...

Link to comment
Share on other sites

Στέφανος. Αν ποτέ έρθεις Κέρκυρα pm me.

Μιας και καμμένος απο αρκετά θέματα , έχω καταντήσει να γνωρίζω πιο πολλά απο κάποιους σε κάποια συνεργεία...Για ότι χρειαστείς στη διάθεση σου.

Γνώμη μου, βρές ένα καλό μηχανικό με αρκετή εμπειρία και που πάνω απο όλα δεν θα σε βλέπει σαν πορτοφόλι και θα ησυχάσεις. Οι ελ. επαγγελματίες είναι πιο υπέθυνοι καθώς ότι καλό ακούγεται είναι υπέρ τους και αντίστοιχα ότι κακό το απεχθάνονται καθώς και με αυτή την κρίση δεν θέλει και πολύ για να πάρεις την κάτω βόλτα και να εξαφανιστείς απο την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το να σκεφτόμαστε έτσι καλύτερα είναι να αγοράσουμε εργαλεία και να κάνουμε τα σέρβις μόνοι μας......Αλλά ο μάστορας κάτι παραπάνω ξέρει!Μή γινόμαστε πάντα "επιστήμονες"....Τώρα όσον αφο΄ρα τις αντιπροσωπείες μακρυά και αγαπημένοι.Είχα τσακωθεί παλιά στη Φίατ με ένα γκράντε πούντο που είχα.Του είπα του αρχί@@@ μάστορα ότι εφόσον πληρώνω τοις μετρητοίς θα μου το φτιάξεις όπως θέλω εγώ και όχι όπως θες εσύ.(μου άλλαξε ιμάντα χρονισμού και δεν έσφιξε τους τεντοτήρες με δυναμόκλειδο όπως οι προδιαγραφές του κατασκευαστή αλλά έτσι).Παιδιά έχω αλλάξει 4 αμάξια και έχω φύγει απο 6 μαστόρους.Στην περιουσία μου κάνω οτι θέλω εγώ,βάζω οτι λάδια θέλω εγώ,ότι τακάκια θέλω εγώ,ότι βαλβολίνες θέλω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το να σκεφτόμαστε έτσι καλύτερα είναι να αγοράσουμε εργαλεία και να κάνουμε τα σέρβις μόνοι μας......Αλλά ο μάστορας κάτι παραπάνω ξέρει!Μή γινόμαστε πάντα "επιστήμονες"....

Τί δεν καταλαβαίνεις ??? Δεν έγινα επιστήμονας αλλά έμαθα κάποια πράγματα που δεν γνώριζα !!! και είμαι διατεθιμένος να μοιραστώ αυτές μου τις εμπειρίες με όποιον το ζητήσει !!!

 

Στα υπόλοιπα που γράφεις είμαστε απολύτως σύμφωνοι

 

Φιλικά πάντα!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.