Jump to content
tolisgti

Eξαγωγη Αυτοκινητου Στο Εξωτερικο

Recommended Posts

Μιας και πλεον ειμαι κατοικος Γερμανιας αποφασισα να παρω και το αυτοκινητο μαζι μου για να γλυτωσω εφορια και τελη κυκλοφοριας.Θελω να κανω την εξαγωγη ομως απο τη νεα χρονια παραδιδοντας πινακιδες.Ρωτησα στο Συγκοινωνιων-Μεταφορων και στην Εφορια και μου ειπαν πως οταν χρειαστει να παρω ξανα τις πινακιδες για την εξαγωγη θα πληρωσω κανονικα τα τελη κυκλοφοριας(ασχετα εαν θα τις χρησιμοποιησω 1 εβδομαδα μονο μεχρι να παρω γερμανικες πινακιδες)και μια μεταβιβαση αδειας εξαγωγης.το συνολο 660+148+την ασφαλιση του αυτοκινητου=1000 ευρω περιπου γ@μησιατικα.

Κι ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι!

Εκδιδει και η Ελλαδα τσολ νουμερα(15 ημερων) σε συνενοηση μονο με τα τελωνεια Αθηνων-Θεσσαλονικης-Πατρας.Οποιοδηποτε αλλο τελωνειο ισως να μη γνωριζει την διαδικασια!

Καταθετουμε προσωρινα τις πινακιδες(για οσους δεν θα χρειαστουν το οχημα για καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα) και οταν ερθει η ωρα το αμαξι να βγει εξω πηγαινουμε παλι στο Συγκοινωνιων-Μεταφορων η στην Εφορια που καταθεσαμε πινακιδες και ζηταμε να κανουν οριστικη διαγραφη και να μας δωσουν ΑΜΕΣΩΣ νεα αδεια του οχηματος αλλα ΕΞΑΓΩΓΗΣ,ειναι ενα πρασινο χαρτι.Προσεξτε ομως,την οριστικη διαγραφη θα τη κανετε λιγες ημερες πριν γιατι το αμαξι σε αυτη τη περιοδο ειναι σαν να μην υπαρχει πουθενα και αν διαγραφει ΑΠΛΑ πανε τα χαρτια!!!Αυτο το χαρτι εφοσον εχετε μιλησει τηλεφωνικως με ενα απ τα παραπανω τελωνεια,συγκεκριμενα με τον Τελωνα,τους το στελνετε με φαξ και θα σας ζητησουν να τους καταθεσετε σε τραπεζικο λογαριασμο 35 ευρω για τις πρασινες πινακιδες,το 10% απ τα τελη κυκλοφοριας π.χ για εμενα 66 ευρω και αλλα 100 ευρω περιπου για την ασφαλιση των πινακιδων.Σας στελνουν τις πρασινες πινακιδες μαζι με την ασφαλιση και ειστε ετοιμοι για το ταξιδι σας με μονο 200 ευρω περιπου.

Σιγουρα ολο και κατι θα εχω ξεχασει,για οποιαδηποτε αλλη απορια ρωτηστε με.Ολα αυτα που σας λεω δεν τα βγαζω απο μεσα μου,ΙΣΧΥΟΥΝ κανονικα,αλλα παιζει ρολο και σε ποιον κομπλεξικο θα πεσετε και θα σας ταλαιπωρήσει.

Υ.Γ:Το αυτοκινητο πρεπει να ειναι 100% στο ονομα σας και να ειστε κατοικοι εξωτερικου με μονιμη κατοικια για να δηλωθει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Πες μας και τι χρειάζεται στην γερμανία. Πόσο θα κοστίσουν πινακιδες ασφάλεια για έναν χρόνο και το τελωνείο.. Εχω τον πατέρα μου Γερμανία..:) Το εχω στο μυαλό μου να ανέβω και εγώ αλλά με το αμάξι δεν το εχω ψάξει. Ξέρω θέλει 200 ευρώ για να βγάλω γερμανία πινακιδες .

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα πρεπει να εισαι δηλωμενος στη Γερμανια με μονιμη κατοικια.Τελωνειο δεν υπαρχει στην Ευρωπη.Τη πρωτη φορα θα πληρωσεις TUV 150 ευρω,40 ευρω ταξινομιση και 35 ευρω οι πινακιδες,σου δινουν ενα χαρτι και πας μονος σου σε ενα καταστημα να τις τυπωσεις.Ασφαλεια για πρωτη φορα με αδεια οδηγησης τουλαχιστον μιας 10ετιας πληρωνεις εως και 220% επιπλεον,δλδ και 1200 ευρω το χρονο για μια απλη ασφαλεια,υπαρχουν ομως και παραθυρακια απο Ελληνες ασφαλιστες στο εξωτερικο,π.χ. εμενα μου βγηκε 600 ευρω το χρονο.

ΕURO 4-5 στο εξωτερικο 2000 κυβικα πληρωνεις τελη κυκλοφοριας 140 ευρω! :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ξυνεις πληγες τωρα????καθε πρωι στο μοναχο κανουν παρελαση τα S5-R8 και ολα τα Μ,και τα οδηγανε 20χρονα!αστα,μεγαλη πικρα σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ξυνεις πληγες τωρα????καθε πρωι στο μοναχο κανουν παρελαση τα S5-R8 και ολα τα Μ,και τα οδηγανε 20χρονα!αστα,μεγαλη πικρα σου λεω.

Ξέρω ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωτισα για ασφαλεια για το δικομου στην γερμανια και στην LVM ασφαλια μου ειπανε 205 € τους 3 μηνες αλλα φουλ μικτη. Και τα τελη κυκλοφοριας για το δικομου ειναι περιπου 140€ GOLF V GTI Μοντελο 2007

http://www.knossopolis.com/2010-09-08-21-43-18/240-2010-11-05-01-01-55.html

Edited by Christos Milk
Link to comment
Share on other sites

http://www.Kfz-Steuer.de/kfz-steuer_pkw_neu.php

Και εδω νομιζω μπορειτε να βαλετε τα στοιχια του αυτοκ. Και να σας βγαλει τιμη.

Link to comment
Share on other sites

αν τα πραγματα χειροτερεψουν, βλεπω το γκολφακι μου να ειναι ενα απο τα μοναδικα αριστεροτιμονα που θα κυκλοφορουν αναμεσα σε δεξιοτιμονα, (αν το παρω μαζι μου τελικα).

Link to comment
Share on other sites

αν τα πραγματα χειροτερεψουν, βλεπω το γκολφακι μου να ειναι ενα απο τα μοναδικα αριστεροτιμονα που θα κυκλοφορουν αναμεσα σε δεξιοτιμονα, (αν το παρω μαζι μου τελικα).

το ΄΄αν΄΄ τι το θελεις?για να μεγαλωσει η προταση???

κουραγιο παιδια,καθε αρχη και δυσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ!!!! Θελω να παρω τ αυτοκινητομου στην γερμανια και για να δηλωσω τα εξτρα που εχει πρεπει να εχω εγκριση οτι το καθε ενα απο αυτα ειναι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!! Και ζητανε εδω στην γερμανια να εχο ενα χαρτι COC (έγκριση) απο την ελλαδα,ξερει καποιος να μου πει απο που παιρνω αυτο το χαρτι???? και τι διαδικασια πρεπει να κανω??? με εχουνε τρελανοι εδω οι γερμανοι!!! Τα κερατατους ζητανε!!! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ!!!! Θελω να παρω τ αυτοκινητομου στην γερμανια και για να δηλωσω τα εξτρα που εχει πρεπει να εχω εγκριση οτι το καθε ενα απο αυτα ειναι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!! Και ζητανε εδω στην γερμανια να εχο ενα χαρτι COC (έγκριση) απο την ελλαδα,ξερει καποιος να μου πει απο που παιρνω αυτο το χαρτι???? και τι διαδικασια πρεπει να κανω??? με εχουνε τρελανοι εδω οι γερμανοι!!! Τα κερατατους ζητανε!!! Ευχαριστω πολυ!

 

Αμα πάρεις κάτι βελτιοτικό για το αμάξι σου στην Γερμανία σου δίνουν ένα χαρτί ότι είναι εντάξει.

Στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ την ανάγκη για κάτι τέτοιο. 

Η το κάνεις μαμά η κάποια έξτρα που δεν φαίνονται όπως πρόγραμμα η και άλλα περνάνε έτσι.

Τι έχεις σαν έξτρα πάνω στο αμάξι σου?

Link to comment
Share on other sites

φρενα μπροστα πισω απο s3, ιντερκουλερ απο s3 μπροστινα ψαλιδια απο s3 , ζαντεσ 8χ18 Enkei, εξατμιση Milltek, δοχειο αναθυμιασεων bsh, αντιστρεπτικες μπροστα eibach και πισω bsh,αναρτηση Bilstein ρυθμιζομενες σε υψος σκληροτητα, και φιμε μονο στα πισω τζαμια!!!και προγραμα αλλα αυτο οπως ειπες δεν φαινετε και δεν εχω προβλημα αλλα για ολα τα αλλα?????

Edited by Christos Milk
Link to comment
Share on other sites

φρενα μπροστα πισω απο s3, ιντερκουλερ απο s3 μπροστινα ψαλιδια απο s3 , ζαντεσ 8χ18 Enkei, εξατμιση Milltek, δοχειο αναθυμιασεων bsh, αντιστρεπτικες μπροστα eibach και πισω bsh,αναρτηση Bilstein ρυθμιζομενες σε υψος σκληροτητα, και φιμε μονο στα πισω τζαμια!!!και προγραμα αλλα αυτο οπως ειπες δεν φαινετε και δεν εχω προβλημα αλλα για ολα τα αλλα?????

Πρόγραμμα είσαι οκ δεν φαίνεται.

Πίσω φιμε τζάμια είσαι οκ. Επιτρέπονται.

Ιντερκουλερ s3 δεν νομίζω να φαίνεται. Αρα οκ.

Για 18ζαντες δεν έχεις πρόβλημα.

Φρένα μπροστά πίσω είναι απο vwgroup.αρα οκ.

Τα ψαλίδια θα σε γελασω. Έχουν vwgroup πάνω;

Πρόβλημα θα έχεις με την εξάτμιση άμα κάνει θόρυβο και εκεί θέλεις χαρτί οτι έχει κάποιες προδιαγραφές. Όπως και το κουτί αναθημιασεων. Είναι κάτι έξτρα στον χώρο του μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

φρενα μπροστα πισω απο s3, ιντερκουλερ απο s3 μπροστινα ψαλιδια απο s3 , ζαντεσ 8χ18 Enkei, εξατμιση Milltek, δοχειο αναθυμιασεων bsh, αντιστρεπτικες μπροστα eibach και πισω bsh,αναρτηση Bilstein ρυθμιζομενες σε υψος σκληροτητα, και φιμε μονο στα πισω τζαμια!!!και προγραμα αλλα αυτο οπως ειπες δεν φαινετε και δεν εχω προβλημα αλλα για ολα τα αλλα?????

για ζαντες-φρενα-αναρτησεις θα σου ζητησουν τιμολογια οτι ειναι καταλληλα για τον τυπο του αυτοκινητου μιας και ειναι αυτοκινητο εισαγωγης και θα σε παιδεψουν χωρις λογο,η βαζεις τα μαμα μεχρι να περασεις TUV και αργοτερα βλεπεις τι θα κανεις.για την εξατμιση δεν το συζητω,τη πετας απλα Χρησταρα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για ζαντες-φρενα-αναρτησεις θα σου ζητησουν τιμολογια οτι ειναι καταλληλα για τον τυπο του αυτοκινητου μιας και ειναι αυτοκινητο εισαγωγης και θα σε παιδεψουν χωρις λογο,η βαζεις τα μαμα μεχρι να περασεις TUV και αργοτερα βλεπεις τι θα κανεις.για την εξατμιση δεν το συζητω,τη πετας απλα Χρησταρα!!!!!!!

Το βλεπω θα με τρελανουν εδω οι φριτσιδες!!!!! Νομιζω οτι μπορεις να το πας εδω στο TÜV και το ψαχνουν αν αυτα που εχει το αυτοκινητο ειναι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο οκ!! Αλλα μαλλον θα πρεπει να να "σκασω" τα ευρουλακιαμου για να γινει κατι τετοιο!!!! Ακομα ειμαι στο ψαξιμο!!! Ελπιζω να βρω κατι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω θα με τρελανουν εδω οι φριτσιδες!!!!! Νομιζω οτι μπορεις να το πας εδω στο TÜV και το ψαχνουν αν αυτα που εχει το αυτοκινητο ειναι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο οκ!! Αλλα μαλλον θα πρεπει να να "σκασω" τα ευρουλακιαμου για να γινει κατι τετοιο!!!! Ακομα ειμαι στο ψαξιμο!!! Ελπιζω να βρω κατι!!!!!!!

Πάνε στο Tüv και πες τους να δουν το αμάξι και να σε βγάλουν ότι δεν κάνει απο αυτά που χεις σαν έξτρα. Check με λιγα λόγια.Όχι να στο περάσουν κανονικά ΚΤΕΟ. Θα δώσεις 15€-20€ και θα σου φύγουν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στο Tüv και πες τους να δουν το αμάξι και να σε βγάλουν ότι δεν κάνει απο αυτά που χεις σαν έξτρα. Check με λιγα λόγια.Όχι να στο περάσουν κανονικά ΚΤΕΟ. Θα δώσεις 15€-20€ και θα σου φύγουν οι απορίες.

Αυτο θα κανω μολις το φερω σαν πρωτη κινηση!!!! Να ξερω τι γινετε και να κανω μια αρχη!!! Εσυ Γιωργο το εχεις με ελληνικες πινακιδες η του εβγαλες Γερμανικες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω μολις το φερω σαν πρωτη κινηση!!!! Να ξερω τι γινετε και να κανω μια αρχη!!! Εσυ Γιωργο το εχεις με ελληνικες πινακιδες η του εβγαλες Γερμανικες?

Εγώ με ελληνικές το έχω και το καλοκαίρι το 2014 που θα έχουν γίνει π ουτανα τα πράματα στην Ελλάδα με τα τέλη θα κατεβω και θα το κάνω τραμπα θα δώσω και κάτι για να πάρω κανένα μεγάλο καλό. Μέχρι τότε δουλειά.......;)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε ποιος έχει γνώσεις. Αμάξι με καταθετημένες πινακίδες Ελλάδα μπορεί να βγάλει πινακίδες 2-3 βδομαδών για να πάει σε άλλη χώρα οδικώς και να βγάλει πινακίδες εκεί?

Η αν δεν γίνεται να φορτωθεί το αμάξι σε φορτηγό και να πάει στο εξωτερικό τι χάρτί θα έχεις σαν άδεια που να λέει ότι είναι δικό σου για να του βγάλεις καινούργιες πινακίδες? 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ένα αμάξι που δεν φοράει μαμά εξάτμισή περνάει κτέο κανονικά εδώ φτάνει σε θόρυβο να είναι στα ίδια επίπεδα.

Αμάξια παλιά που σαπήσαν οι εξατμίσεις τους τα βάζουν απλές εξατμίσεις (όχι της μαμά) και περνάνε κτεο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχει χαρτι ABE με εγκριση TÜV για την εξατμιση που εχεις επανω ειναι παρα πολυ δυσκολο να παρεις κτεο στην γερμανια!!!! Την πατησα Την πληρωσα και εμαθα!!!

Edited by Christos Milk
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχει χαρτι ABE με εγκριση TÜV για την εξατμιση που εχεις επανω ειναι παρα πολυ δυσκολο να παρεις κτεο στην γερμανια!!!! Την πατησα Την πληρωσα και εμαθα!!!

Εννοώ εξατμιση που περνάει κάποιος εδώ Γερμανία. Εδω ότι σε περνάνε σου δίνουν και αυτό το χαρτί για το ΚΤΕΟ ακόμα και να μην είναι γνήσια από το εργοστάσιο.

Πρέπει να βρεις τα σωστά συνεργεία που στα περνάνε και εκεί ΚΤΕΟ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.