Jump to content

Recommended Posts

Γιώργο ηρέμησε και πάρε το απόφαση, ότι κακώς παρασύρθηκες

Η διάσταση δεν έχει καταργηθεί, προφανώς

Όλοι οι παρακάτω την παράγουν:

DUNLOP SP SPORT MAXX

MICHELIN PILOT SPORT 3

BRIDGESTONE TURANZA ER300

CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2

PIRELLI CINTURATO P7

GOODYEAR EXCELLENCE VW

Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να βαλω κατι απο αυτα φιλε εγω ηθελα η pirelli zero nero ι toyo εφοσον δεν την ειχανε πηγα σε αυτη την διασταση και μου ειπε οτι αν πας βολτα με ενα αυτοκινητο που εχει 215/45/r16 και εσυ 215/40/r16 και πηγαινετε με 50 χιλιομετρα εσυ θα εχεις 48 χιλιομετρα οποτε αυτη η διαφορα δεν φενεται στο δρομο..οποτε ειμαι κομπλε:-)

Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να βαλω κατι απο αυτα φιλε εγω ηθελα η pirelli zero nero ι toyo εφοσον δεν την ειχανε πηγα σε αυτη την διασταση και μου ειπε οτι αν πας βολτα με ενα αυτοκινητο που εχει 215/45/r16 και εσυ 215/40/r16 και πηγαινετε με 50 χιλιομετρα εσυ θα εχεις 48 χιλιομετρα οποτε αυτη η διαφορα δεν φενεται στο δρομο..οποτε ειμαι κομπλε:-)

Είναι τόσο απλό να καταλάβεις το πρόβλημα που δημιουργήθηκε

Σου δίνω ένα παράδειγμα

Στείνεις το δικό σου αυτοκίνητο στην ίδια ευθεία με ένα ίδιο, το οποίο έχει τη σωστή διάσταση

Το δικό σου σε κάθε πλήρη περιστροφή του τροχού διανύει απόσταση 3,14Χ578mm=1814mm=1,814m

Του αλλουνού σε κάθε πλήρη περιστροφή του τροχού διανύει απόσταση 3,14Χ600mm=1884mm=1,884m

Όταν και οι δύο θα έχετε κάνει 1000 περιστροφές των τροχών, τότε:

Ο άλλος θα έχει διανύσει 1,884Χ1000=1884m

Εσύ θα έχεις διανύσει 1,814Χ1000=1814m

Άρα θα είσαι πίσω του κατά 1884-1814=70m

Δεν είναι και λίγο, ε ?

Χάνεις 70/1,884=37,15 μέτρα σε κάθε διανυώμενο χιλιόμετρο απόστασης

Για ένα ταξίδι με τα δύο αυτά αυτοκίνητα Αθήνα-Θεσσαλονίκη (500 χιλιόμετρα) ταξιδεύοντας με την ίδια ταχύτητα

έχεις χάσει 37,15Χ500=18,575 χιλιόμετρα

Ο ένας Θεσσαλονίκη, ο άλλος Κατερίνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια εσυ καλα τα λες αλλα δεν μπορω να κανω κατι τωρα φιλαρακι...οποτε θα κατσω με αυτα που εχω δεν γινεται αλλιως σε ευχαριστω και για το χρονο σου που χαλασες για να μου εξηγησεις τι γινεται εγω πιστευα οτι δεν θα ειχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βαγγελη :-)

pc163155.jpg

oριστε κατεβηκα μεχρι κατω για να βγαλω τα βαμμενα φωτα αναμενα και το αποτελεσμα ειναι αυτο παιδια..δεν εβαλα φλασσ στην καμερα μου :"-)

Link to comment
Share on other sites

βρε το ψοφησατε το λαστιχο και την διαμετρο του...βαλτε κανα αλοο παραπανω και σου λεω ποιος ειναι στο κεντρο ,ποιος ειναι στα συνορα στη βουλγαρια και ποιος ακομη στη λαρισα....και με ποια που ειπα βουλγαρια συμφερει να κανουμε τιποτε εκει?να παρουμε ζαντες μηπως και λαστιχα?γλυτωνουμε φπα???

Link to comment
Share on other sites

βρε το ψοφησατε το λαστιχο και την διαμετρο του...βαλτε κανα αλοο παραπανω και σου λεω ποιος ειναι στο κεντρο ,ποιος ειναι στα συνορα στη βουλγαρια και ποιος ακομη στη λαρισα....και με ποια που ειπα βουλγαρια συμφερει να κανουμε τιποτε εκει?να παρουμε ζαντες μηπως και λαστιχα?γλυτωνουμε φπα???

Απλώς εμπλουτίζουμε την παρουσίαση του Γιώργου,

με το απαραίτητο αλατοπίπερο :w00t: :w00t: :hi: :hi:

Link to comment
Share on other sites

Άψογα. Γιώργη εφόσον τα φώτα σου είναι έτσι ο βράδυ, λογικά τα stop σου θα είναι ακόμη εντονότερα οπότε και τη μέρα δεν θα έχεις θέμα ασφάλειας. Πολύ ωραίο έγινε... εχμ γινεται το αυτοκίνητο.

Η αεροτομή δεν μου πολυκάθεται όπως τη βλέπω στη φωτό από το link που μας έδωσες. Νομίζω ότι ξεφεύγει από τα όρια της διακριτικότητας και μέχρι τώρα το αυτοκίνητο σου είναι πολύ προσεκτικά επιμελημένο. Ίσως αν μπορούσες να βρεις καμιά ακόμη φωτογραφία σαν δεύτερη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ στρατο για τα καλα και ομορφα λογια σου που ομορφαινουνε ακομη πιο πολυ την βελτιωση μου...λοιπον τα φαναρια αυριο θα ειναι ακομη πιο ομορφα γιαλισμενα και κομπλε :-) για αεροτομη δεν εχω βρει κτι αλλο αν εχεις βρει κατι αλλο βαλε την εδω να την δουμε ρε συ :-)

Link to comment
Share on other sites

Κουμπάρο όταν λες χάνει ίδια ώρα θα φτάσουν απλά ο άλλος θα έχει κάνει λιγότερα στο κοντέρ έτσι ; Η θα έχει μηνύει πίσω ;

Κουμπάρο όταν λες χάνει ίδια ώρα θα φτάσουν απλά ο άλλος θα έχει κάνει λιγότερα στο κοντέρ έτσι ; Η θα έχει μηνύει πίσω ;

Link to comment
Share on other sites

Beckman εγινε απιστευτη η πολαρα..Οι μαυρες ζαντες του πανε απιστευτα..Την "πινελιά" σου στα φαναρια επρεπε να την μαρτυρησεις αφου τελειωσει η διαδικασια ολη,γτ τωρα πεσανε να σε φανε κ πιστευω κακως..Το αποτελεσμα θα σε ανταμηφσει ;-) Συνεχισε ετσι

Και κατι αλλο απο τους ειδικους methana kai koumparo kai sorry gia to offtopic Beckman :give_rose: ..Η παρουσιαση σου πλεον εχει εξελιχθει σε "εγκυκλοπαιδεια",την βλεπουμε κ χαζευουμε-ενημερωνομαστε-μαθαινουμε-παιρνουμε ιδεες :goodjob: (παει ανετα για πολλες σελιδες αυτη η παρουσιαση :geek: )

Είναι τόσο απλό να καταλάβεις το πρόβλημα που δημιουργήθηκε

Σου δίνω ένα παράδειγμα

Με το δικο μου ελαστικο που ειναι +0.8317639673572019% απο τα εργοστασιακα=637.2 διαμετρος

Εγω που εχω αλλαξει απο 195/65/15 σε 225/40/18 τι μειονεκτηματα ειχα απο αυτη την αλλαγη? Αν θελετε κ σε π.μ. να μου απαντησετε για να μην γινει μπαχαλο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.