Jump to content
saggitarius

Αγορά Polo Gti Dsg Του 2012

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!Εδω και πολυ καιρο ενδιαφέρομαι για την αγορα ενος polo gti!!!Μήπως γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει σε κάποια εκθεση στην Αττική?Ευχαριστω...

Δυστυχως η μονη περιπτωση για να το δεις ειναι να εχει παραγγειλει καποιος αλλος το αμαξι και να το εχουν στην αντιπροσωπεια για παραδοση. Στις μεγαλες αντιπροσωπειες εντος αττικης δεν υπαρχει κανενα στην εκθεση. Για test drive ουτε λογος .....

Παρε τηλεφωνο με τη σειρα τις αντιπροσωπειες που σε εξυπηρετουν και αν υπαρχει κανενα απο καμια παραγγελια για παραδοση πηγαινε δες το!

Edited by Ilias_92
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα αρκετό καιρό να μπω και έχω ενα δυσάρεστο νέο με το γτ μου που το εχω κανενα 3 μηνο κατάφερα να κάνω 1200 χλμ και από περιέργεια κοίταξα τα λάδια και έλειπε ενα λιτρο που φυσικα προσθεσα μονος μου μετα απο τηλ στην αντιπροσωπια.Ερωτηση να ανησυχώ η όχι?¨Η αντιπροσωπια ειπε πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας μπορει να μην συμπληρωθηκαν σωστα απο την αρχη.Εγω απλα το εχαψα και εβαλα οσο χρειαζοταν 1λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

κλασικη πεπιπτωση βλαβης (που ελεγε και ο κωστας τσακωνας στις ταινιες του)

ακου να δεις τι θα τραβηξεις απο δω και περα.

θα τους το αναφερεις θα σου πουν ειναι λογικο μεχρι τις πρωτες 5000 χλμ να καιει αλλωστε το γραφει και το manual.

μετα που θα συνεχισει να καιει θα σου πουν θα κανουμε 3 μετρησεις ανα 1000χλμ.

μετα θα σου πουν να αλλαξουν σωληνακια και αλλες 3 μετρησεις συνολο 6000χλμ μαζι με τα προηγουμενα.

μετα που θα συνεχισει να σου καιει θα σου αλλαξουν κινητηρα και θα σουν να κανουν αλλες 3 μετρησεις και αν εισαι απο τους τυχερους θα μειωθει παρα πολυ η καταναλωση λαδιου.εμενα σε 8200χλμ με νεο κινητηρα μου εχει καψει καμια 600-700γρμ. λαδιπαω δηλαδη για 1 λιτρο καθε 10000 χλμ αν ομως εισαι απο τους ατυχουν πας για λλαγη δευτερου κινητηρα και ξανα μανα τα ιδια.

οπως σε κοβω σε καμια 10000 χλμ θα ξερεις αποτελεσματα γι αυτο μην σκας αδικα απο τωρα. αν μπορεις απαιτησε να αλλαξεις κατευθειαν κινητηρα μηπως γλιτωσεις τα σωληνακια.

και μια συμβουλη:

μην ξανασυμπληρωσεις ποτε μα ποτε λαδια μονος σου.να πηγαινεις εκει και να περνεις και το σχετικο χαρτι που θα γραφει ποσο συμπληρωθηκε.

εμενα οταν ειχα παει και τους ειπα εχω συμπληρωσει 2,5 λιτρα λαδι με εβγαζαν ψευτη

Link to comment
Share on other sites

κλασικη πεπιπτωση βλαβης (που ελεγε και ο κωστας τσακωνας στις ταινιες του)

ακου να δεις τι θα τραβηξεις απο δω και περα.

θα τους το αναφερεις θα σου πουν ειναι λογικο μεχρι τις πρωτες 5000 χλμ να καιει αλλωστε το γραφει και το manual.

μετα που θα συνεχισει να καιει θα σου πουν θα κανουμε 3 μετρησεις ανα 1000χλμ.

μετα θα σου πουν να αλλαξουν σωληνακια και αλλες 3 μετρησεις συνολο 6000χλμ μαζι με τα προηγουμενα.

μετα που θα συνεχισει να σου καιει θα σου αλλαξουν κινητηρα και θα σουν να κανουν αλλες 3 μετρησεις και αν εισαι απο τους τυχερους θα μειωθει παρα πολυ η καταναλωση λαδιου.εμενα σε 8200χλμ με νεο κινητηρα μου εχει καψει καμια 600-700γρμ. λαδιπαω δηλαδη για 1 λιτρο καθε 10000 χλμ αν ομως εισαι απο τους ατυχουν πας για λλαγη δευτερου κινητηρα και ξανα μανα τα ιδια.

οπως σε κοβω σε καμια 10000 χλμ θα ξερεις αποτελεσματα γι αυτο μην σκας αδικα απο τωρα. αν μπορεις απαιτησε να αλλαξεις κατευθειαν κινητηρα μηπως γλιτωσεις τα σωληνακια.

και μια συμβουλη:

μην ξανασυμπληρωσεις ποτε μα ποτε λαδια μονος σου.να πηγαινεις εκει και να περνεις και το σχετικο χαρτι που θα γραφει ποσο συμπληρωθηκε.

εμενα οταν ειχα παει και τους ειπα εχω συμπληρωσει 2,5 λιτρα λαδι με εβγαζαν ψευτη

Του εκανες την καρδια περιβολι!Δεν χρειαζεται να κανεις 3 μετρησεις απλα πας στην αντιπροσωπεια ελεγχουν ποσο εχει καψει και μετα αρχιζεις τα γαλλικα στα κεντρικα και σου αλλαζουν κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Mε καλύψατε και οι 2.Και ευχαριστώ πολύ.Έχω 1300 χλμ και έχω σκοπό να κάνω διακοπές κέρκυρα δλδ 650 χλμ και οτι άλλο κάνω εκεί προτείνετε να του κάνω κανένα άνοιγμα η όχι ?Ρωτάω γιατι μεχρι τώρα που πρόσθεσα 1 λιτρο λαδι το πήγαινα μεχρι 3 χ στροφές αυστηρά!Ψήνομαι να του πιω το αιμα αλλα φοβάμαι μην ψηθούν και τα λάδια!


Πάντως δε γλιτώνω κινητήρα ε? εμπειρικά πάντα ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Mε καλύψατε και οι 2.Και ευχαριστώ πολύ.Έχω 1300 χλμ και έχω σκοπό να κάνω διακοπές κέρκυρα δλδ 650 χλμ και οτι άλλο κάνω εκεί προτείνετε να του κάνω κανένα άνοιγμα η όχι ?Ρωτάω γιατι μεχρι τώρα που πρόσθεσα 1 λιτρο λαδι το πήγαινα μεχρι 3 χ στροφές αυστηρά!Ψήνομαι να του πιω το αιμα αλλα φοβάμαι μην ψηθούν και τα λάδια!

Πάντως δε γλιτώνω κινητήρα ε? εμπειρικά πάντα ρωτάω

Εγω προσωπικα παντως εκανα με το 1400 χλμ περιπου στο D πολυ χαλαρα ομως,μετα του εδωσα και καταλαβε, τωρα εσυ αν μπορεις η αποψη μου ειναι να το στρωσεις ακομα λιγο.Βλεπεις εμενα ηταν και το δευυτερο μοτερ και δεν αντεχα αλλο στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να το γράψω και εδώ:


 


Καλησπέρα σε όλους.


Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ το polo gti και θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με τις αντιπροσωπείες και το πώς σας φέρθηκαν, όχι μόνο κατά την αγορά του αυτοκινήτου αλλά και για το after sales καθώς με ενδιαφέρει εξίσου.


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία,και μονο οτι δωσανε το συγκεκριμενο μοτερ και στο σκοντα φαμπια με ακριβος ιδιο μοτερ και αυτοματο συμβουλη ψαξε για κανενα αλλο αμαξακι γκαζιαρικο απροβληματιστο και να μη μοιραζει μοτερ σε σεατ και σκοντα να εχει δικο του χαρακτηρα κατι που δεν εκαναν στο gti.Εγω εχω κανει 3 χιλιαδες χιλιομετρα και εχω βαλει 2 λιτρα λαδι.Αν σου αρεσει εκτος απο βενζινη να πληρωνεις και λαδι δικο σου θεμα !Αυριο πρωι θα ειμαι καρεντα μαρουσι να το παραδωσω και αν μου που αλλαγη μοτερ δεν θα παω ποτε να το παρω πισω η θα μου δωσουν αλλο αμαξι καινουργιο 

Link to comment
Share on other sites

Nikosmalia αν θυμαμαι καλα εισαι το παλικαρι που ρώταγες για να παρεις το Polo GTI και σου λεγαμε προσοχη?
Φιλε περαστηκα!
Τι νοημα εχει οτι δινει μοτερ σε seat και skoda? Αυτο που ειπες ειναι μεγαλη βλακεια , δηλαδη τι να πουν αυτοι που πηραν Audi A1 185ps Edition με ιδιο μοτερ με το δικο σου 30.000 ευρω και τους καιει 2 λιτρα λαδι?
Και το 1.4 TSI 122 η VW το δινει σε SEAT/SKODA/AUDI και ειναι διαμαντι .
Μην λεμε οτι να ναι ! Στα ειχαμε πει και στην αρχη μην παρεις το 1.4 TSI με τα 180 αλλα καποιο αλλο 1.4 TSI πχ 160αρι(ιδιο με το 180 αλλα οχι φριτεζα)
 

Κάνε μια επισκεψη Καρεντα Κάτω Πατήσια και οχι στο Μαρουσι, θα εχεις καλυτερη αντιμετωπιση

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον winner οσον αφορα το θεμα με τους κινητηρες. Δεν λεει κατι το γεγονος οτι μοιραζονται το ιδιο μοτερ με seat και skoda.

Ερωτηση: στα 2 λιτρα που συμπληρωσες, η ενδειξη ειχε αναψει στο καντραν; Και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος, θελω να μου πεις πως προσδιορισες την ποσοτητα που ελειπε ωστε να συμπληρωσεις λαδι.

Link to comment
Share on other sites

Mε καλύψατε και οι 2.Και ευχαριστώ πολύ.Έχω 1300 χλμ και έχω σκοπό να κάνω διακοπές κέρκυρα δλδ 650 χλμ και οτι άλλο κάνω εκεί προτείνετε να του κάνω κανένα άνοιγμα η όχι ?Ρωτάω γιατι μεχρι τώρα που πρόσθεσα 1 λιτρο λαδι το πήγαινα μεχρι 3 χ στροφές αυστηρά!Ψήνομαι να του πιω το αιμα αλλα φοβάμαι μην ψηθούν και τα λάδια!

Πάντως δε γλιτώνω κινητήρα ε? εμπειρικά πάντα ρωτάω

Off topic

Ηρθες τελικά Κέρκυρα ή θα έρθεις;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον winner οσον αφορα το θεμα με τους κινητηρες. Δεν λεει κατι το γεγονος οτι μοιραζονται το ιδιο μοτερ με seat και skoda.

Ερωτηση: στα 2 λιτρα που συμπληρωσες, η ενδειξη ειχε αναψει στο καντραν; Και για να ειμαι πιο συγκεκριμενος, θελω να μου πεις πως προσδιορισες την ποσοτητα που ελειπε ωστε να συμπληρωσεις λαδι.

Γενικα προσεχω το λαδι του αυτοκινητο λογο τις ιστοριας του!Οχι ενδειξη για λαδι δεν μου αναψε ποτε.Το μετραω οταν περασει ενα 5ημερο ακινησιας και παντα με κρυα μηχανη

Off topic

Ηρθες τελικά Κέρκυρα ή θα έρθεις;

Φιλε μου ηρθα και γυρισα και εκαψα παλι 1 λιτρακι λαδι

Nikosmalia αν θυμαμαι καλα εισαι το παλικαρι που ρώταγες για να παρεις το Polo GTI και σου λεγαμε προσοχη?

Φιλε περαστηκα!

Τι νοημα εχει οτι δινει μοτερ σε seat και skoda? Αυτο που ειπες ειναι μεγαλη βλακεια , δηλαδη τι να πουν αυτοι που πηραν Audi A1 185ps Edition με ιδιο μοτερ με το δικο σου 30.000 ευρω και τους καιει 2 λιτρα λαδι?

Και το 1.4 TSI 122 η VW το δινει σε SEAT/SKODA/AUDI και ειναι διαμαντι .

Μην λεμε οτι να ναι ! Στα ειχαμε πει και στην αρχη μην παρεις το 1.4 TSI με τα 180 αλλα καποιο αλλο 1.4 TSI πχ 160αρι(ιδιο με το 180 αλλα οχι φριτεζα)

 

Κάνε μια επισκεψη Καρεντα Κάτω Πατήσια και οχι στο Μαρουσι, θα εχεις καλυτερη αντιμετωπιση

Δε μετανιωσα για την αγορα του σαν αμαξι ειναι απιστευτο  και δεν κατηγορισα  ουτε τα σκοντα ουτε τα σεατ απλα δεν εχω ακουσει κανενα να εχει προβλημα με το λαδι!οσο για τη συμβουλη σου για την καρεντα στα πατησια μολις συμπληρωσω τα 1000 χλμ που μουειπαν για μετρηση απο το μαρουσι σιγουρα μετα θα παω

Link to comment
Share on other sites

Και τα skoda Και τα seat και τα audi που φορανε ιδιο μοτέρ με εσενα ιδιο προβλημα με εσενα εχουν μην ανησυχεις!

Ποιος σου ειπε οτι δεν εχουν προβληματα?
Απλα τους seatακιδες δεν τους νοιαζει

Link to comment
Share on other sites

Και τα skoda Και τα seat και τα audi που φορανε ιδιο μοτέρ με εσενα ιδιο προβλημα με εσενα εχουν μην ανησυχεις!

Ποιος σου ειπε οτι δεν εχουν προβληματα?

Απλα τους seatακιδες δεν τους νοιαζει

Τα Audi δεν εχουν αυτον τον κινητηρα... 1.4 TSi 180hp turbo-compressor.

Link to comment
Share on other sites

παιδια λυση με τα λαδια δεν εχει βρεθει και ουτε προκειται.

απλα καλο θα ειναι να συμβιβαστουμε οτι καει λαδι.τωρα σε αλλους καει πολυ σε αλλους λιγο..εγω μεχρι τις 10000 εχω συμπληρωσει 500 ml και τωρα που εκανα τις 10000 λειπει 500-600 ml. μια τετοια καταναλωση κατ εμε ειναι μια χαρα.γενικα πιστευω μια καταναλωση 1 λιτρο καθε 7000χλμ θεωρω οτι ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσα λαδι σημερα και εχοντας κανει 9700χλμ. 500ml  εριχνα το αφηνα να κατσει και μετραγα πιστευω να μην εβαλα παραπανω.

συν 500 ml που ειχα βαλει στις 5400χλμ συνολο 1 λιτρο σε σχεδον 10000χλμ.καλα μου φαινεται για να δουμε πως θα παει απο δω και περα

Link to comment
Share on other sites

Τα Audi δεν εχουν αυτον τον κινητηρα... 1.4 TSi 180hp turbo-compressor.

το Audi A1 με τα 185 αλογα φοράει τον ιδιο κινητήρα με το Polo GTI, Ibiza CUPRA, Skoda Fabia vRS . Και φυσικά έχει τα ιδια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.