Jump to content
Patroklos

1.4 Tsi Tuning - Δυναμομετρησεισ

Recommended Posts

xaxaxa καλο......εμπειρικα ειχα οβερλοαντ,πηγα σε εtuners και με βλεπω μαλλον για apr αργοτερα ...αλλα μονο και μονο επειδη εχουν ολοκληρωμενα κιτ...και ειναι και μηχανικοι και προγραμματιστες σε ενα...χωρις να εχω κανενα παραπονο απτο κριτωνα απλα σκεφτομαι για κιτ....

μονο apr μην πας...ωραια τα κιτακια τους αλλα απο προγραμμα...
Link to comment
Share on other sites

μονο apr μην πας...ωραια τα κιτακια τους αλλα απο προγραμμα...

Καλησπέρα σε όλους σας. Εγω έχω apr προγραμμα και εισαγωγη μόνο και δεν έχω παράπονο. Βέβαια δεν μπορω να πω περισσότερα γιατι έχω το r αλλα σαν προγραμμα δεν έχω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πατροκλος είχε προβλήματα με το APR στο D με πυρακια , για αυτό λέει θέλει προγραμμα που και νορμαλ να δουλεύει σωστά και συμφωνώ 100%

Τελικά Πατροκλε πως παει τώρα με το UNI ?

Link to comment
Share on other sites

Ο Πατροκλος είχε προβλήματα με το APR στο D με πυρακια , για αυτό λέει θέλει προγραμμα που και νορμαλ να δουλεύει σωστά και συμφωνώ 100%

Τελικά Πατροκλε πως παει τώρα με το UNI ?

Λοιπον παιδια δεν με θελει και ο Θεουλης μου λεει αστο καλυτερα αγορι μου.

Πηγα βαζει το καλωδιο για να διαβασει τα τρια νουμερα του εγκεφαλου και τωρα ολα εξηγουνται δεν υπαρχει προγραμμα για τοσο καινουργιο εγκεφαλο απο την Unitronic τουλαχιστον.

Μου λεει λοιπον οτι ο εγκεφαλος ειναι σαν μαστερ νουμερο ειναι ιδιος στα 1.4 TSI αλλα ο δικο μου ειναι 2012 και αυτη εχουν φτιαξει την τελευταια παρτιδα εγκεφαλων 2010-2011.

Μετα βεβαια μου ειπε οτι πρεπει να ανοιξουμε εγκεφαλο κ.τ.λ και εφυγα με ελαφρα.Επισης ενα μειον ειναι οτι οταν μπει το προγραμμα και πας στην π.χ στην Καρεντα και σου κανουν update χανεις το

προγραμμα και δεν ξαναμπαινει παλι απο OBD αλλα μονο εαν ανοιξεις εγκεφαλο.Αρα λοιπον ο αντιπροσωπος της APR βαζει μια πραγματικα κονσερβα που εφτιαξε ο Αμερικανος και οπου κατσει.

Για μενα 1.4 Τsi εαν δεν υπαρχει στην χωρα του κατασκευαστη ΜΑΚΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δεν με θελει και ο Θεουλης μου λεει αστο καλυτερα αγορι μου.

Πηγα βαζει το καλωδιο για να διαβασει τα τρια νουμερα του εγκεφαλου και τωρα ολα εξηγουνται δεν υπαρχει προγραμμα για τοσο καινουργιο εγκεφαλο απο την Unitronic τουλαχιστον.

Μου λεει λοιπον οτι ο εγκεφαλος ειναι σαν μαστερ νουμερο ειναι ιδιος στα 1.4 TSI αλλα ο δικο μου ειναι 2012 και αυτη εχουν φτιαξει την τελευταια παρτιδα εγκεφαλων 2010-2011.

Μετα βεβαια μου ειπε οτι πρεπει να ανοιξουμε εγκεφαλο κ.τ.λ και εφυγα με ελαφρα.Επισης ενα μειον ειναι οτι οταν μπει το προγραμμα και πας στην π.χ στην Καρεντα και σου κανουν update χανεις το

προγραμμα και δεν ξαναμπαινει παλι απο OBD αλλα μονο εαν ανοιξεις εγκεφαλο.Αρα λοιπον ο αντιπροσωπος της APR βαζει μια πραγματικα κονσερβα που εφτιαξε ο Αμερικανος και οπου κατσει.

Για μενα 1.4 Τsi εαν δεν υπαρχει στην χωρα του κατασκευαστη ΜΑΚΡΙΑ.

Παντως τα παιδια στην Αpr οταν ειχαμε μηλησει για προγραμμα , μου ζητησαν ecu infos και οταν τις εδωσα μου ειπαν οτι δεν εχουν για το δικο μου.Μαλιστα μου ειπαν αν θελω να παω απο εκει να διαβασουν καποια πραγματα απο την ecu να τα στειλουν στην ΑPR και να μου βγαλουν προγραμμα με βαση την 9974 αναβαθμηση.Μου φανηκε πολυ τιμιο και λογικο!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δεν με θελει και ο Θεουλης μου λεει αστο καλυτερα αγορι μου.

Πηγα βαζει το καλωδιο για να διαβασει τα τρια νουμερα του εγκεφαλου και τωρα ολα εξηγουνται δεν υπαρχει προγραμμα για τοσο καινουργιο εγκεφαλο απο την Unitronic τουλαχιστον.

Μου λεει λοιπον οτι ο εγκεφαλος ειναι σαν μαστερ νουμερο ειναι ιδιος στα 1.4 TSI αλλα ο δικο μου ειναι 2012 και αυτη εχουν φτιαξει την τελευταια παρτιδα εγκεφαλων 2010-2011.

Μετα βεβαια μου ειπε οτι πρεπει να ανοιξουμε εγκεφαλο κ.τ.λ και εφυγα με ελαφρα.Επισης ενα μειον ειναι οτι οταν μπει το προγραμμα και πας στην π.χ στην Καρεντα και σου κανουν update χανεις το

προγραμμα και δεν ξαναμπαινει παλι απο OBD αλλα μονο εαν ανοιξεις εγκεφαλο.Αρα λοιπον ο αντιπροσωπος της APR βαζει μια πραγματικα κονσερβα που εφτιαξε ο Αμερικανος και οπου κατσει.

Για μενα 1.4 Τsi εαν δεν υπαρχει στην χωρα του κατασκευαστη ΜΑΚΡΙΑ.

Εγώ πάντως που έχω το ίδιο αμάξι με σένα 1.4 160αρι του 12 rline απλά δεν έχω dsg από apr είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μοντέλο 2012... Απο τι ξερω οι ECU με το τελευταιο update(εμας το εχει) κλειδωνουν και πρέπει να βγεί εγκέφαλος και να περαστεί το πρόγραμμα , μεσω OBD δεν γίνεται ..

Εν ολιγης μήπως θα μείνουμε μαμα τελικα?

Σου έμεινε ένας τελευταίος, revo

Link to comment
Share on other sites

φιλε θεμη εισαι λαθος σε αυτο που λες γιατι η απρ βγαζει και ωραια κιτ αλλα και καλα προγραμματα ειναι μια απο τις καλυτερες εταιριες παγκοσμιως επισης ειναι και επισημος χορηγος στην αμερικη στην vw που τρεχει σε αγωνες .εχει κανει πολυ καλα αυτοκινητα .μην τα ισοπεδονουμε και ολα ειπαμε ενταξει .

οσο για την οβδ ειστε παλι λαθος εαν πας ρεβο η απρ εχουν μηχανημα που στην ξεκλειδωνουν βγαζοντας τον εγκεφαλο και μετα σου περνανε προγραμματα απο την οβδ κανονικα απλα πρεπει να βγει ο εγκεφαλος για να μπει στο μηχανημα τους .αυτα σας στα λεω απο πρωτο χερι απο τον αδερφο μου που ετυχε να παει και στις δυο εταιριες το αμαξι του ειναι πασσατ cc 1,8τσι και πλεον εανχρειαστει καποια αναβαθμηση θα μπει κανονικα απο την οβδ

Link to comment
Share on other sites

Apr και εγω με τον 1,4 tsi se fabia vrs.

Τα παιδια στην apr λόγω του εγκεφάλου δεν μπορούσαν να τον δουν μέσω obd.

Οπότε άνοιγμα βραχυκύκλωμα και reset , πάνω εκει καρφώνουν το πρόγραμμα τους.

Σα διαδικασία απλή αν εμπιστεύεσαι που προς το παρόν εμπιστεύομαι.

Πρόσφατα στην skoda μου πέρασαν αναβάθμιση εγκεφάλου οπότε έχασα το πρόγραμμα και ξανα πάλι χωρίς χρέωση απο APR. Όμως επειδη ήταν νέο το update της skoda, δεν ηπταν συμβατό και πρόσφατο εδω . Οπότε άνοιγμα το έστειλαν USA και σε 1.30 ωρα το είχαν φτιάξει την ίδια ημέρα

Προς το παρόν δουλεύει με το dsg άψογα ... Και το παρακουλουθούμε..

Φώτο απο το άνοιγμα εγκεφάλου

eja7usyz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στις νεες ecu με τα τελευταια file της VW Καλά ελεγαν οτι για να μπει πλεον προγραμμα πρέπει να βγει εγκεφαλος ε?

Πο πακέτοοοοο ξενερωσα τωρα

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγει μια να ξεκλειδωθει απο τα μηχανηματα που εχει η ρεβο η απρ και καθε ρεβο και απρ και μετα εφοσον ξεκλειδωθει πετας απο την οβδ οσα φαιλ θες απλα πρεπει να βγει μια φορα οπως και να εχει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στις νεες ecu με τα τελευταια file της VW Καλά ελεγαν οτι για να μπει πλεον προγραμμα πρέπει να βγει εγκεφαλος ε?

Πο πακέτοοοοο ξενερωσα τωρα

Πρωτον θα ηρεμησω λιγο και θα πεταχτω και μια απο Revo να δω και εκει τι ψαρια θα πιασουμε.Αλλα ο Unitronic μου ειπε ασχημα μαντατα για τους νεους κατοχους Golf VII ολα τα προγραμματα μονο με ανοιγμα εγκεφαλου απο 2013 και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα παιδια στην Αpr οταν ειχαμε μηλησει για προγραμμα , μου ζητησαν ecu infos και οταν τις εδωσα μου ειπαν οτι δεν εχουν για το δικο μου.Μαλιστα μου ειπαν αν θελω να παω απο εκει να διαβασουν καποια πραγματα απο την ecu να τα στειλουν στην ΑPR και να μου βγαλουν προγραμμα με βαση την 9974 αναβαθμηση.Μου φανηκε πολυ τιμιο και λογικο!!

Τα στοιχεια του εγκεφαλου τα βγαζει στο λαπτοπ κατευθειαν απο ΟΒD.

Δεν χρειαζεται να τα δωσεις εσυ,τωρα εδω ειναι η ειλικρινεια του καθε πωλητη εαν θελει να σου πει την αληθεια οτι δεν εχουμε φτιαξει η εαν θελει να σου πεταξει κατι παρομοιο που εχει βαλει π.χ σε ενα Polo GTI DSG-7 η σε ενα GOLF DSG-7 του 10.

Ο Unitronic μου ειπε δεν εχουμε φτιαξει και εαν θες φτιαχνουμε και εαν δεν εισαι ικανοποιημενος 30 μερες πισω τα λεφτα σου.

Απλα ενα μια στο εκατομμυριο συμβει κατι και δουν προγραμμα και εγκεφαλο ανοιγμενο τον ηπιες.

Link to comment
Share on other sites

Στην APR πως πέρασαν προγραμμα(αυτο που φοραγες πρωτα) χωρις να ανοιχτεί ο εγκέφαλος ? ΟΕΟ????

Δυο φίλοι μου με Scirocco DSG7 μοντέλα του 12( παραγωγη 10-11/2011 οπως το δικο μου) εβαλαν και οι δυο στην Revo Κανονικα .

Εγω ειχα μάθει απο το scirocco club πως το τελευταιο update κλειδωνει OBD και πρεπει να βγει εγκέφαλος . η APR πως σου πέρασε προγραμμα?

Ο Unitronic οκ σου ειπε την αλήθεια ...(Δεν ειχε προγραμμα για τα 2012 ή δεν μπορουσε να περάσει file απο την OBD?)

Τι να πω ...

Καλα αν γινει η στραβή και δεν θελουν να βοηθήσουν οχι οτι θα το καταλαβουν οτι ανοιχτηκε εγκεφαλος , με ενα scan με το VCDS τους και σε τσακωσαν

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παμε ενα ενα να ξεκαθαρησουμε.1ον)ολοι για να βαλουν προγραμμα βγαζουν και βραχυκυκλωνουν.εχω δει μπροστα στα ματια μου πολλες φορες να γινετε.δεν ειναι τιποτα. Ολα τα καινουργια ετσι προγραμματιζονται..και αν ειστε τοσο φοβησμενοι για το βαλε βγαλε δεν νομιζω οτι πρεπει ν βαλετε προγραμμα.εντελως φιλικα.2ον) οταν τα απρ 100αρας δουλευαν λ=1(για οσους δεν ξερουν ειναι τοσο στεγνο που ο θεος ξερει πως δεν σπαει) και ετρωγαν απο ρεβο 95 μονο προγραμμα γελαγε ο κοσμος.σκεψου με κριτωνα και αλλα ποσο θα ετρωγαν.(για 1.4μιλαω) 3ον) λογγαρε μια το αμαξι σου η αν θες να βρεθουμε ν το κανω εγω γιατι υποψιαζομαι οτι κατι παιζει με μειγματα. 4ον)το αμαξι το πηγατε βολτα οταν ρυθμιστηκε; 5ον)περνα και ρωτα και τον κριτωνα δεν εχεις ν χασεις τιποτα.αλλωστε και ο πιο ασχετος ελληνας προγραμματιστης λ=1 δεν θα δουλευε το αμαξι.

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

1) Σιγουρα φοβαμαι 1 ετους αμαξι να αρχισω να το ανοιγω και να κανω εγω το πειραματοζωο του καθε προγραμματιστη.Σε 1 μιση ωρα λεει ειναι ετοιμο.Πολυ ευκολο ρε παιδι μου μηπως να γινω και εγω προγραμματιστης.

2) Σε ευχαριστω πολυ που να παω να τα εχω και γραπτα γιατι δεν θελω να πω ποιος αλλα πηγα καπου το εβαλα και μου ελεγε απλα βγαλτο διοτι θα παρεις τα πιστονια στο χερι και οτι το αμαξι με το προγραμμα αυτο της APR θα δουλεψει μονο με 100αρα και Torque καπως ετσι το ειπε και βεβαια οτι το δικο μου προγραμμα ειναι το καλυτερο.

3) Το αμαξι εβαλα το προγραμμα και με εδιωξε την επομενη μερα που πηγα και του ειπα οτι μου κανει θορυβο χαμηλα μου ειπε φταιει το DSG.Την μεθεπομενη τον περιμενα απο της 8 ωρα και οταν ηρθε στις 9 του λεω το αμαξι δεν ακουγετε καλα και τελικα πηγαμε μια βολτα και μου ειπε οτι αυτος δεν βλεπει προβλημα με -5 μαξ αβανς στα χαμηλα που μηδενιζει στα ψηλα αλλα δεν μου ειπε τιποτα αλλο και μετα αρχισαμε 20000 χλμ τα μπουζι ειναι παλια η V-power δεν ειναι καλη.

Καλα ρε τρελα που εχουμε 3.20 το πρωι μπηκες και εγραψες.Εισαι Θεος

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Γραπτα δεν δινει κανεις.απο οσο ξερω τουλαχιστον.αλλα προς το παρον εχουν περαστει πολλα αμαξια εγγυηση και ας ειχαν προγραμμα και αν ηταν 1ο σταδιο και ας ηταν και 2ο μν σου πω.αυτα που λενε οτι χανεις εγγυηση και τετοια ειναι συμφωνα με το γραμμα του νομου.εχω αρκετα παραδειγματα.απο εκει κ περα σου ειπα τι πιστευω οτι μπορεις ν κανεις.και δυστηχως αυτο το φταιει το dsg η φταινε τα μπουζι η φταινε οι πολλ/στες η φταινε ενα καρο αλλα πρεπει ν σταματησει.σε εναν προγραμματιστη δεν φταιει ποτε το προγραμμα.εχεις αλλαξει ολο το αμαξι και δεν φταιει το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις (είμαι από κιν και δεν μπορώ να δω) αυτό είναι το δικό μου ως revo stg2

dinamometrisi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω . Επειδη δεν μου απάντησε κανείς .

Λέτε οτι για να μπει πρόγραμμα βγαίνει εγκέφαλος σε όλα .

Στου Πατροκλου πως η APR πέρασε προγραμμα απο OBD?? Γιατι αν του ειχαν ανοιξει εγκέφαλο δεν νομίζω να φοβόταν να πει στην Unitronic να ανοιξει και αυτη εγκεφαλο και θα είχε βάλει τωρα προγραμμα της Unitronic .

Εκει κόλλησα .

Επίσης και οι δυο φίλοι μου που εβαλαν revo σε 2012 μοντέλα δεν μου ειπαν οτι εβγαλαν εγκέφαλο(θα το επιβεβαιωσω ομως)

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωταω . Επειδη δεν μου απάντησε κανείς .

Λέτε οτι για να μπει πρόγραμμα βγαίνει εγκέφαλος σε όλα .

Στου Πατροκλου πως η APR πέρασε προγραμμα απο OBD?? Γιατι αν του ειχαν ανοιξει εγκέφαλο δεν νομίζω να φοβόταν να πει στην Unitronic να ανοιξει και αυτη εγκεφαλο και θα είχε βάλει τωρα προγραμμα της Unitronic .

Εκει κόλλησα .

Επίσης και οι δυο φίλοι μου που εβαλαν revo σε 2012 μοντέλα δεν μου ειπαν οτι εβγαλαν εγκέφαλο(θα το επιβεβαιωσω ομως)

για καποιο λογο εχεις κολλησει με τα uni.γενικα εγω μιλησα δεν μπορω ομως να του πω πηγαινε Uni μιας και δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω.για αυτο ειπα πηγαινε απο κριτωνα.οταν εχεις δοκιμασει μπορεις να εκφερεις προσωπικη αποψη.απο εκει και περα στα του προγραμματος. κριτωνας-Uni-και ολα τα custom βγαζουν εγκεφαλο. ρεβο δεν ξερω οπως και apr.δεν ειναι και τιποτα ρε παιδια να βγει ο εγκαφαλος.και μαλιστα υποπτευομαι οτι δεν εχετε ιδεα που ειναι.γτ αν ειχατε δεν 8α τρελαινοσασταν.ο εγκεφαλος λοιπον ειναι κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες.εξω απο το αμαξι.απορω δεν βρεχεται?
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωτησα αλλο κατάλαβες .

Μην κολλάς στο οτι ανεφερα την unitronic ! .

Ειπα: πως γίνεται να λετε οτι πρεπει να βγει εγκέφαλος αλλιως δεν μπαινει προγραμμα απο OBD όταν η APR του έβαλε προγραμμα μέσω OBD?

Εγω ξέρω που ειναι ο εγκέφαλος και πως βγαίνει, ο εγκέφαλος ειναι σφραγισμένος δεν παθαίνει τιποτα απο νερα , αν ηταν να χαλαει απο νερα στο πρωτο βραδυ με υγρασια δεν θα δουλευε

.Οσο περισσότερο σκαλίζεται ενα αμαξι τοσο πιο ευκολα μπορουν να σου πουν ΠΛΗΡΩΣΕ οταν θα χρειαστείς την εγγυηση .

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

εχουν παει σπασμενα σε ολες τις αντιπροσωπειες με προγραμματα και οχι μονο.και κανεις εντος εγγυησης δεν εχει πληρωσει.τα ρεβο που σπαγανε το ενα πισω απο το αλλο τα ibiza ολα περαστηκαν εγγυηση.(κολλητος μου με ροκο dsg φιλτρο προγραμμα εξατμιση κουλερ εχει αλλαξει 2 dsg και παραλιγο μοτερ.)οσον αναφορα τον εγκεφαλο προφανως και μπορει να προγραμματιστει απο obd αλλα ειναι ποιος μπορει να 3εκλειδωσει τον εγκεφαλο.ισως οι εταιριες που συνεργαζονται με vw να περνουν καποια αδεια.αλλα ο κριτωνας ο cupraman και οι αλλοι δεν μπορουν να παρουν αδεια.

Link to comment
Share on other sites

ρε θεμη να σου κανω μια ερωτηση ρε φιλε?εχει εδω και ποσα ποστ αναφερεις ολο το ονομα ρεβο οτι χειροτερο γινεται στανταρ με τα λεγομενα σου φορουσε ρεβο οσα αμαξια εχουν σπασει πρωτα αναφερεις το ονομα ρεβο και μετα ολα τα αλλα εχεις κανενα κομπλεξ με την εταιρια αυτη ?για πες μου ετσι απο περιεργεια και μονο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.