Jump to content
Patroklos

1.4 Tsi Tuning - Δυναμομετρησεισ

Recommended Posts

Δεν θα μιλησω υπερ του themi ή της revo ή κανενος άλλου! Αλλα οσοι ειμαστε πολλα χρονια μελη και κατοχοι προγραμματος,εχουμε πετυχει στο φορουμ ''φοβερες'' συζητησεις-διαμαχες μεταξυ προγραμματιστων (οταν λεω προγραμματιστων επίσημα με την υπογραφη τους όχι απλα μελη με ενα απλο nickname,δλδ ανωνυμοι!) Απο αυτες τις συζητησεις μακροχρονια μπορεις να βγαλεις πολυ χρησιμα συμπερασματα,ποιος τελικα δικαιωθηκε?Ποιανου τα αμαξια άντεξαν στο χρονο? κτλ

Εγω προσωπικα εχω βοηθηθεί πολυ για να βγαλω συμπερασματα απο το φορουμ!

Οσο για το revo πως σχημάτισα άποψη εγω προσωπικα... Αργησε πολυ να βγαλει προγραμμα για 1,4tsi (ενω οι custom ειχαν κυκλοφορησει) το περιμεναμε με πολλες ελπιδες... ειχε η revo δικο της αμαξι που επι μηνες εκανε δοκιμες σε πίστες κτλ κτλ πραγματι βγηκε κ ηταν λίγο πιο δυνατο απο τα custom! Ο Κριτωνας βγηκε κ ειπε πως το πρβλημα του ηταν η τρομπα,η revo τον κοροιδευε οτι ειναι ασχετος κ φταιει αυτος που δε μπορει να ρυθμισει το αμαξι! Ο Κριτωνας πραγματι εβαλε after market τρομπα κ τα εφτασε σε άλλο επιπεδο...μετα η ιδια η vw αναβαθμισε τη τρομπα σε 6αρι και ροκο κ μπορουν να παρουν περισσοτερα αλογα απο ενα α'σταδιο σε σχεση με ενα 5αρι! Μετα απο αυτο θα ηταν για μενα τιμιο να βγουν και να πουν εχεις δικιο η τρομπα ειναι θεμα,αλλα ανταυτου η ιδια πιπιλα η τρομπα ειναι μια χαρα!

Ενταξει αφου ειναι μια χαρα βγαλε ενα demo car big turbo να βγαλεις ματια κ να δειξεις την τεχνογνωσια σου αφου εχεις αμαξια δικα σου πειραματισου....

(δεν θα σταθω στα πρβληματα που εχουν καποια revo oπως του jim και αλλων παιδιων που ξερω εκτος club επειδη μπορει να φταει η χρηση,ο ιδιοκτητης,το update, η αστοχια υλικου...)

Sorry για το μεγαλο ποστ αλλα μια ιστορικη αναδρομη είναι απαραιτητη!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μία λεπτομέρεια .

Εώς πρότινος οι εγκέφαλοι βγαίναν όπως ένα απλο software (στυλ iPhone) οπότε obd και επέμβαση στο software . Απο κάποια στιγμή και μετα μέσα στο software βάζαν encryption . Αλλα σπαει και αυτή δεν είναι πυρηνική φυσική. Οποιο update κάνει η μαμά χρειάζεται ξανα ξεκλειδωμα γιατι ξανα βάζουν τα πάντα ίσως και αναβαθμισμενα νομίζετε ότι δεν ξέρουν ότι γίνεται tuning?

Ο δικός μου ο εγκέφαλος ούτε η uni ούτε η Apr μπορούσε μέσω obd ( το πήρα τον Ιανουάριο 2011) και η μόνη λύση είναι με άνοιγμα εγκεφάλου. Έτυχε στον δικό μου εγκέφαλο σε άλλους μπορει και όχι να γίνεται απλά με obd . Εξαρτάται τον εγκέφαλο

Υπολογιστή στο Σπιτι σας δεν έχετε ανοίξει ? τα office πως νομίζεται σπάνε ? τα iPhone πως γίνεται jailbreak μην τρελαθούμε τώρα...

Ως προς την APR και χωρίς να της κάνω διαφήμιση έχουν κάνει όνομα σε κινητήρες του ομίλου vag (όπως και άλλες εταιρείες) δεν σας κάνει εντύπωση πωςκανένας οίκος VW Audi seat , skoda κλπ κλπ δεν έχει στραφεί εναντίον τους ? ούτε σε revo, uni κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

ωραια φανη ολα αυτα που λες και δεν αντιλεει κανεις αλλα λες μονο για την μια πλευρα. εαν αρχησω και μιλαω εγω ομως απο εμπειριες δικον μου αυτοκινητων θα πρεπει οι μισοι να κρυφτουν για αυτο μην ποιανεις συγκεκριμενα παραδειγματα .γιατι αμα αρχησουμε θα γινουμε εδω μεσα κολος απλα μου κανει εντυπωσει πως ο θεμης λεει λεει και ξανα λεει και απευθυνεται πιο πολυ στην ρεβο σαν να θελει να τονησει κατι ας το πει εξαρχης να τελιωνουμε δεν ειναι ωραιο τρεις την ωρα σε καθε ποστ να λεει η ρεβο ετσι η ρεβο αλλιως ας πει αυτο που θελει οπως το θελει, γιατι σου ειπα οπως και εσυ εχεις παραδειγματα εγω εχω αλλα τοσα με αλλους κυριους και οχι με την ρεβο μην ανοιξουμε παλι τετοιο θεμα δεν ειναι ωραιο για κανεναν μας.τι θελω να πω να γραφουμε αυτο που θελουμε και μονο αυτο χωρις να αναφερουμε τρεις την ωρα το ιδιο και το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την γνωμη σαν κατοχος ιδιου αυτοκινητου με τον φιλο πατροκλο οτι το αμαξι με το που το πηρα με 1000χλμ το εκανα φουλ πρωτο σταδιο εισαγωγη itg,εξατμηση μαυροειδακοσ ολοσομη,ιντερκουλερ απο s3 και προγραμμα revo 98 stage 2 εχω φτασει μετα απο ενα χρονο τα 12000χλμ και δεν μου εχει παρουσιαηση το παραμικρο βεβαι σε σχεση με καποια αλλα προγραμματα βλεπω οτι εμενα εχει βγαλει πιο λιγα αλογα και ροπη αλλα στο δρομο ειναι αψογο και χωρισ ζημιες εδω και ενα βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που δεν κάνει να διαφημίζουμε,και μερικοί μόνο που δεν λένε:πηγαινε e-tuners για να σωθείς και καλά.

Λες και αυτοι που κάνουν custom προγράμματα δεν έχουν κάνει πατάτες.

Εδώ σε μια πολη αν φωνάξεις το όνομα ενός customα θα σε κυνηγάει όλη η πόλη(δεν λέω ποια πόλη είναι)και κατα τα άλλα σας φταίνε οι επώνυμες

εταιρίες.

Στο κάτω κατω πατάτες έχουν κάνει όλοι.

Καμιά φορά τυχαίνει το πρόγραμμα να ''καθεται'' καλά και καμιά φορά όχι,και αυτό συμβαίνει στον καθένα,είτε εταιρία είτε customα.

Δεν είναι σωστό να κατηγορούμε μεμονομένα ενώ ξέρουμε όλοι ότι όλοι δεν είναι τελειοι.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που δεν κάνει να διαφημίζουμε,και μερικοί μόνο που δεν λένε:πηγαινε e-tuners για να σωθείς και καλά.

Λες και αυτοι που κάνουν custom προγράμματα δεν έχουν κάνει πατάτες.

Εδώ σε μια πολη αν φωνάξεις το όνομα ενός customα θα σε κυνηγάει όλη η πόλη(δεν λέω ποια πόλη είναι)και κατα τα άλλα σας φταίνε οι επώνυμες

εταιρίες.

Στο κάτω κατω πατάτες έχουν κάνει όλοι.

Καμιά φορά τυχαίνει το πρόγραμμα να ''καθεται'' καλά και καμιά φορά όχι,και αυτό συμβαίνει στον καθένα,είτε εταιρία είτε customα.

Δεν είναι σωστό να κατηγορούμε μεμονομένα ενώ ξέρουμε όλοι ότι όλοι δεν είναι τελειοι.

Tι εννοεις να καθεται ενα προγραμμα? Υπαρχει προγραμμα για κωδικο εγκεφαλου, αν βαλεις προγραμμα που ειναι για τον χ εγκεφαλο σε καποιον αλλο , προφανως και δεν θα κατσει....
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που δεν κάνει να διαφημίζουμε,και μερικοί μόνο που δεν λένε:πηγαινε e-tuners για να σωθείς και καλά.

Λες και αυτοι που κάνουν custom προγράμματα δεν έχουν κάνει πατάτες.

Εδώ σε μια πολη αν φωνάξεις το όνομα ενός customα θα σε κυνηγάει όλη η πόλη(δεν λέω ποια πόλη είναι)και κατα τα άλλα σας φταίνε οι επώνυμες

εταιρίες.

Στο κάτω κατω πατάτες έχουν κάνει όλοι.

Καμιά φορά τυχαίνει το πρόγραμμα να ''καθεται'' καλά και καμιά φορά όχι,και αυτό συμβαίνει στον καθένα,είτε εταιρία είτε customα.

Δεν είναι σωστό να κατηγορούμε μεμονομένα ενώ ξέρουμε όλοι ότι όλοι δεν είναι τελειοι.

+1000000! Τα λεω και τα ξανα λεω!

Σπασμενα μοτέρ και μοτέρ με κοψιματα θα βρεις απο το πιο φτηνο μεχρι το πιο ακριβό προγραμμα , το ιδιο και για καλά μοτερ που δουλευουν ρολοι

Link to comment
Share on other sites

εγω για να μην παρεξηγηθω απλα ειπα τι φοραω στο αμαξι μου.σαν προγραμματιστη εχω αλλον υποψιν μου για εναν απο τουσ καλυτερους στην ελλαδα αλλα δεν λεω ονοματα για να μην κανουμε και διαφημηση απλα απαντησα στο θεμα αυτο διοτι ο πατροκλος ειχε εναν ενδιασμο του οτι το αμαξι ειναι καινουριο και δεν θελει να κανει πειραματα οσο για την απαντηση του λουκα συμφωνω οτι αμαξι με αμαξι διαφερει παρα πολυ οπως και ολοι οι οδηγοι μεταξυ μας

Link to comment
Share on other sites

Βενζινά επειδη και εγω βρίσκομαι στο ιδιο σημείο με τον Πάτροκλο και φοράμε και ιδιο μοτέρ/σασμαν

Το revo στο περασαν με OBD? Πόσα έβγαλες ? Στο D στο DSG το αμαξι οταν βαζει μεγάλες σχέσεις πχ 6η με 60+χμ πως συμπεριφερετε? Πυρακια?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ξυπνητηρι 3 η ωρα για να μπω να γραψω και μετα επεσα για υπνο.ρε πατε καλα.τι προβλημα ν εχω με ρεβο; Λες να λεω ψεματα;

Link to comment
Share on other sites

ναι με obd το περασαν το αμαξι εκανα δυναμομετρηση οπως φαινεται στο βιντεακι εβγαλε 233 και 27 βκιλα ροπη σαν συμπεριφορα ειναι αψογο και πειρακια δεν ακουσα ακομα ποτε αλλα βεβαια του βαζω παντα 100αρα οσο για ταχυτητεσ στο d που με ρωτας αν ενοεις να παταω καποια ταχυτητα τερμα ειναι αψογο.τωρα βεβαια καποια στιγμη που θα βγαλουν και για το σασμαν σκεφτομαι να το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν λες ψεματα, υπαρχουν και σπασμενα revo και σπασμενα κριτωνεικα φυσικά .

ναι με obd το περασαν το αμαξι εκανα δυναμομετρηση οπως φαινεται στο βιντεακι εβγαλε 233 και 27 βκιλα ροπη σαν συμπεριφορα ειναι αψογο και πειρακια δεν ακουσα ακομα ποτε αλλα βεβαια του βαζω παντα 100αρα οσο για ταχυτητεσ στο d που με ρωτας αν ενοεις να παταω καποια ταχυτητα τερμα ειναι αψογο.τωρα βεβαια καποια στιγμη που θα βγαλουν και για το σασμαν σκεφτομαι να το βαλω

27 κιλα , μικρή ροπή αλλα αμα είναι τραπέζι η ροπή χαλάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλα χριστουγενα μαλλον μιλαω σε τοιχο.ρ λουκα να σου πω ρ φιλε ειπε ρωτα κριτωνα οχι γτ ειναι ο θεος αλλα γιατι απο προσωπικη εμπειρια ειναι αψογος.τι ν σου πω πηγαινε uni?αφου δεν ξερω τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

τεσπα θεμη απλα οπως σου εγραψα και πιο πανω δεν ειναι ωραιο αυτο που κανεις ,μπορει να ειναι αληθεια αλλα ενταξει βλεπεις κανενα να λεει να το ετουνερς εκανε κοψηματα να το ετουνερς εσπασε και παει λεγοντας και μετα να λεει αυτο που θελει ?(ποιανω αυτο γιατι αναφερθηκε μπορει να ειναι γιουνι απρ και παει λεγοντας )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οταν ενα ετουνερς εχει προβλημα δεν κλεινω τα ματια.ειμαι ο πρωτος που το κατακρινω.και εχω τετοιο παραδειγμα και οντωσ δεν δουλευε.μν λεμε οτι θελουμε.αξιολογα αμαξια υπαρχουν παντου.

Link to comment
Share on other sites

ωραια φανη ολα αυτα που λες και δεν αντιλεει κανεις αλλα λες μονο για την μια πλευρα. εαν αρχησω και μιλαω εγω ομως απο εμπειριες δικον μου αυτοκινητων θα πρεπει οι μισοι να κρυφτουν για αυτο μην ποιανεις συγκεκριμενα παραδειγματα .γιατι αμα αρχησουμε θα γινουμε εδω μεσα κολος απλα μου κανει εντυπωσει πως ο θεμης λεει λεει και ξανα λεει και απευθυνεται πιο πολυ στην ρεβο σαν να θελει να τονησει κατι ας το πει εξαρχης να τελιωνουμε δεν ειναι ωραιο τρεις την ωρα σε καθε ποστ να λεει η ρεβο ετσι η ρεβο αλλιως ας πει αυτο που θελει οπως το θελει, γιατι σου ειπα οπως και εσυ εχεις παραδειγματα εγω εχω αλλα τοσα με αλλους κυριους και οχι με την ρεβο μην ανοιξουμε παλι τετοιο θεμα δεν ειναι ωραιο για κανεναν μας.τι θελω να πω να γραφουμε αυτο που θελουμε και μονο αυτο χωρις να αναφερουμε τρεις την ωρα το ιδιο και το ιδιο

Eγω θα προτιμούσα να γραφονται ΟΛΑ! Οχι φιλος-φιλου και ανακριβιες,αλλα οταν γνωριζουμε καταστασεις συγκεκριμενες!Να τα μεταφερουμε στο φορουμ,με ωραιο τροπο,οχι φυσικα για να μαλωσουμε αλλα για ενημερωση ΟΛΩΝ! Αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης του φορουμ! Ευτυχως τα μαλωματα και τα ξεκατινιασματα εχουν σταματησει και μπορουμε να μιλαμε και να ανταλλασουμε αποψεις πολιτισμενα!!!

Εγω ημουν απο τους πρωτους που ειχα γραψει τα παραπονα μου για τους etuners,αφου ομως ολα λυθηκαν και απο τοτε οτι και αν εχω χρειαστει,είναι άψογοι...αυτο ξερω αυτο μεταφερω! Δεν με πληρωνουν ουτε τους εχω χορηγο,πλήρωσα το προγραμμα μου οπως φανταζομαι καναμε οι περισσοτεροι!!! Δε βρισκω το κακο γιατι να μη γραφουμε τις θετικες μας αποψεις!!! Και θα ηθελα και οι άλλοι να μεταφερουν τις αποψεις τους θετικες ή αρνητικες (και θα ηθελα να μαθω ποια είναι αυτη η πόλη και ποιον κυνηγάει?!)

Γιατι καλο είναι αυτο που κανει ο Πατροκλος αλλα νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε,πρωτα είναι η αξιοπιστια και μετα όλα τα άλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε συμφωνω μαζι σου και τα λες καλα απλα πιστεψε οτι εαν αρχησουμε και λεμε να ο ενας να ο αλλος ετσι θα γινει της ποπης γιατι πολλοι απλα δεν θα παραδεχτει κανεις μα κανεις τα καμωματα του με αποτελεσμα να γινουμε μ........λο και να εχουμε και του στυλ παμε στα δικαστηρια αρα ναι μεν ειναι ολα καλα αυτα που λες αλλα υπαρχει και το αλλα .... και μην με πεις το τραβαω πολυ γιατι το εχω δει και αυτο οσο περιεργο και να σου φαινεται .γιαυτο μιλας λιγο πιο διακριτικα και τελιωσε η υποθεση ολοι μας ξερουμε τι παιζει και ολοι μας ξερουμε αληθειες για ολους γιαυτο καλο ειναι να σκεφτομαστε 10φορες πριν γραψουμε και μετα να γραφουμε γιατι δυστηχως παντα αναφερουμε την μια πλευρα και ποτε την αλλη η οποια ειναι η κακη πλευρα και αυτη που θα τα προκαλεσει ολα .και ενοειται πως πανω απο ολα ειναι η αξιοπιστια και η σωστη λειτουργεια του καθενος το αμαξι

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μν ξεχναμε οτι ο καθε ιδιοκτητης μπορει να λεει οτι το αμαξι δεν παει η κανει κοψιματα αλλα δεν ξερουμε και τι χρηση κανει ο καθενας.για παραδειγμα ενα τσι με προγραμμα θελει σωστη συντηρηση μπουζι λαδακια φιλτρακια πολλαπλασιαστες και αλλα.θελει σεβασμο ζεσταμα κρυωμα,μια ιεροτελεστια.οπως καταλαβαινετε δεν εχουν μερικοι την γνωση η την υπομονη να τα κανουν ολα αυτα.και βγαινουν μετα και κατηγορουν τους προγραμματιστες.συνοψιζοντας καλο θα ηταν πριν παρουμε ενα αμαξι τουρμπο να εχουμε γνωση τι ειναι το τουρμπο πως λειτουργει και που θελει προσοχη.και η εμπειρια μου εχει δειξει οτι αμα δεν το σεβεσαι δεν θα σε "σεβαστει".

Link to comment
Share on other sites

cb3f5aaf30.jpg

Βελτιωση για νεα μοντελα Golf VI με παραλληλο εγκεφαλο.Εχει γουστο στο τελος να πρεπει να δωσω 1490 ευρω για να βελτιωσω το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει τον κοπο και τα χρηματα

Καλυτερα να περιμενεις λιγο καιρο γιατι σιγουρα κατι θα βγει για αυτα τα μοντελα.

Υ.Γ περιμενω και εγω να μαθω πως σου περασαν το προγραμμα στην APR 8)

Απο την OBD ρε παιδια σε 15 λεπτα πληρωσα και εφυγα.To εχω αναφερει νομιζω δεν θυμαμαι.

Το οτι δεν αξιζει το ξερω διοτι με 1200 ευρω παιρνεις καινουργιο εγκεφαλο τον βαζεις βγαζεις τον παλιο και τον δινεις σε εναν προγραμματιστη μετα τον βαζεις και παιζεις.

Απλα μου κανει εντυπωση οτι η συγκεκριμενη εταιρια εβγαλε παραλληλο εγκεφαλο για τα Golf VI 2011-2012.+ οτι πρωτη απο ολες βγαζει βελτιωσεις για ολα τα μοντελα που θα βγουν ειδικα τα AUDI.

Πολλες φορες βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις αλλες φορες οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο εγκέφαλο σε εγκεφαλο και απο εταιρια σε εταιρια παιζουν διαφορα !

Εσενα η APR στο πέρασε απο OBD , του nacora επρεπε να βγει εγκέφαλος . Στην Unitronic σου ειπαν οτι πρεπει να βγει εγκεφαλος (ενω στην APR περασαν κανονικα απο OBD).

Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο εγκέφαλο σε εγκεφαλο και απο εταιρια σε εταιρια παιζουν διαφορα !

Εσενα η APR στο πέρασε απο OBD , του nacora επρεπε να βγει εγκέφαλος . Στην Unitronic σου ειπαν οτι πρεπει να βγει εγκεφαλος (ενω στην APR περασαν κανονικα απο OBD).

Τι να πω....

Απλα στην Unitronic δεν ειχαν και για τους τρεις κωδικους προγραμμα αλλιως απο OBD πηγε να μου το περασει.

Link to comment
Share on other sites

cb3f5aaf30.jpg

Βελτιωση για νεα μοντελα Golf VI με παραλληλο εγκεφαλο.Εχει γουστο στο τελος να πρεπει να δωσω 1490 ευρω για να βελτιωσω το αμαξι.

lol καλυτερα πουλα το.....χαχαχα ακου 1490....ελεος γαμησε τα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.