Jump to content
Patroklos

1.4 Tsi Tuning - Δυναμομετρησεισ

Recommended Posts

Ευγε Πατροκλε! Πόσα σου ειχε υποσχεθεί η Revo? 98αρι το προγραμμα με τι βενζινη ήσουν? 100αρα? Μου κάνει εντυπωση που εχει μόνο 27κιλά ροπής και επίσης εχεις πολύ μικρή ΙΑΤ(χειμώνας και S3 IC) αραγε σε πιο ζεστες μερες (ανοιξη) τι θα εβγαζες?

Link to comment
Share on other sites

Ευγε Πατροκλε! Πόσα σου ειχε υποσχεθεί η Revo? 98αρι το προγραμμα με τι βενζινη ήσουν? 100αρα? Μου κάνει εντυπωση που εχει μόνο 27κιλά ροπής και επίσης εχεις πολύ μικρή ΙΑΤ(χειμώνας και S3 IC) αραγε σε πιο ζεστες μερες (ανοιξη) τι θα εβγαζες?

100αρα βενζινη.Το ειπα οτι ειναι τελειως εργοστασιακο οπως το ηθελα.Η ροπη ειναι απο 2800-5600 260-270nm σταθερη βασικο.

217 λεει η Revo με 31 ροπη σε Manual οχι DSG.Για μενα ειναι ακριβως οπως το ηθελα.

Τωρα το καλοκαιρι δεν ξερω ισως 205-209 λεω τωρα

Link to comment
Share on other sites

και για DSG μικρή ειναι η ροπή αλλα είναι τραπεζάτη και αυτό ειναι καλό!! Στο 98αρι μπορεις να βάλεις 95αρα ? Με 100αρι file τι ροπή ελεγε η revo και τι αλογα?

Στον δρόμο πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

και για DSG μικρή ειναι η ροπή αλλα είναι τραπεζάτη και αυτό ειναι καλό!! Στο 98αρι μπορεις να βάλεις 95αρα ? Με 100αρι file τι ροπή ελεγε η revo και τι αλογα?

Στον δρόμο πως πάει?

λες να παω να παρω τα λεφτα μου πισω.χαχαχαχαχαχαχατο performance 1 95-98 ron performance 2 98-100 ron performance 3 100-104.

27 nm δεν πειραζει γιατι σημερα με πηρε ενας πελατης που ειχε Golf 2010 και σταματησε το κιβωτιο να λειτουργει.Καλλιο 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερι.

Αντε τωρα η σειρα σου για παμε να το ανεβασεις το μηχανημα.Πιστευω παντως οτι η Ultimate ειναι πιο ηρεμη απο την V racing που ειχα πριν μια εβδομαδα.

η μονη παρατηρηση μου ειναι οτι η μεγιστη ισχυ ερχετε πολυ ψηλα στις 6,5 χιλιαδες στροφες

5600 εχει 210 εως κοφτες 6500 αρα για ενα ευρος 900 στροφων.Θα τα δω αυριο με τα αλλα ανα 200 σαλ και θα σου πω μια γενικη εντυπωση,αλλα επειδη εχω δει και αλλα Revo DSG stage 1 περιμενα 28-29 nm αλλα που να παω τωρα να κανω φασαρια δεν πειραζει.χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

καλα το κιβωτιο σταματαει να δουλευει και μαμα αν ειναι . Δεν φταίνε τα προγραμματα. Αλλα ας μην αναλυσω εδω το παλιοκιβωτιο . Φτου φτου να μην μας μείνει απο mechatronic .

Το κιβωτιο απο ροπή πάντως δεν μένει ..

Δηλαδη το 98αρι στο ρυθμίζουν και αναλογα τι βενζίνη θα βάζεις? δηλαδη μπορω να εχω 98αρι file και να ειναι ρυθμισμενο για 95αρα??

98αρα βενζινη που βρισκεις?

Link to comment
Share on other sites

καλα το κιβωτιο σταματαει να δουλευει και μαμα αν ειναι . Δεν φταίνε τα προγραμματα. Αλλα ας μην αναλυσω εδω το παλιοκιβωτιο . Φτου φτου να μην μας μείνει απο mechatronic .

Το κιβωτιο απο ροπή πάντως δεν μένει ..

Δηλαδη το 98αρι στο ρυθμίζουν και αναλογα τι βενζίνη θα βάζεις? δηλαδη μπορω να εχω 98αρι file και να ειναι ρυθμισμενο για 95αρα??

98αρα βενζινη που βρισκεις?

οχι ρε 100αρα θελει το 98-100 ron αλλα εχει και μια ασφαλεια μηπως δεν βρεις και πρεπει να βαλεις απλη η δεν ειναι καλη.

Το απλο βαζεις οτι θες αφου δουλευει με λιγοτερα αλογα 200-205 υπολογιζω.

Το 2 μονο 100αρα και σε εξαιρετικη περιπτωση 95 χωρις να το πιεσεις 205-210 υπολογιζω.

Το 3 100αρα αποκλειστικα και που και που Τορκο ενισχυτικο 210-220 υπολογιζω

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγη ωρα dyno(μαραβελια) στο golfaki 5 tsi φ-π-ε e-tuners προγραμμα για 100σταρα,228 αλογα 32 κιλα ροπη,ακουω γνωμες!

Sent from my golf 5

Πολυ καλα νουμερα φιλε για αυτα τα περιφερειακα πιστευω.

Γιατι το αφησατε τοσο χαμηλα??

Γιατι φιλε μου χαμηλα; Εσυ εβγαλες 233 και με IC.Ποσα επρεπε να βγαλει δηλαδη 235 π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Και εχεις την εντυπωση οτι το I/C Μου δινει 8 αλογα?

Το Ι/C βοηθαει το καλοκαιρι σε απανωτα πατηματα τπτ περισσοτερο τιποτα λιγοτερο τετοια εποχη και με μαμα I/C εισαι παγακι

Συμφωνω και το εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι για τα απανωτα πατηματα το IC.Αλλα γιατι λες χαμηλα τα 228 που εβγαλε.Εννοεις οτι επρεπε να το σηκωσει παραπανω πιεση μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

ιντερκοολερ παρα πολυ σωστα για απανωτα πατηματα αλλα και για να σηκωσεις παραπανω πιεση στο τουρμπο μιας και σου επιτρεπει να παιξεις εναν αερα περισσοτερη πιεση απο οτι θα πηγαινες χωρις αυτο...τουλαχιστον αυτα εχω ακουσει απο δυο οικους που εχω δοκιμασει μχρι τωρα πατρα-αθηνα...λολ

Link to comment
Share on other sites

Για πεστε μου τωρα εσεις

WHEEL POWER HP NM EXTRAS

177.7 221.4 273.5 FILTER REVO 2 DSG

176.4 231.3 285.9 FULL+FILTER REVO 2 MANUAL

166.2 215.4 286.0 CATBACK+FILTER MANUAL E-TUNERS 2

157.6 214.2 272.7 I/C REVO 1 DSG

155.1 209.4 300.1 FILTER REVO 1 MANUAL

154.3 219.3 324.0 FILTER+FULL EXHAUST COYOTE 1 DSG

150.7 230.4 298.8 FULL EXHAUST UNITRONIC 2 MANUAL

149.0 196.4 313.8 FILTER SKN 1 MANUAL

144.4 201.4 298.3 FILTER VIEZU 1 MANUAL

142.9 237.8 333.6 FILTER+FULL EXHAUST+I/C REVO 2 MANUAL

136.6 231.3 318.4 FILTER+FULL EXHAUST+I/C REVO 2 MANUAL

134.4 214.7 282.4 UNITRONIC 1 MANUAL

127.2 193.3 271.5 E-TUNERS 1

112.4 168.1 237.9 STOCK

Ποιος μπορει να μου τελικα τι ειναι πιο σημαντικο η δυναμη στους τροχους ή η διορθωμενη διοτι εγω λεω η δυναμη στους τροχους.Με κοκκινο ειναι η δικια μου.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

150.7 230.4 298.8 FULL EXHAUST UNITRONIC 2 MANUAL

Δεν παίζει !!

Εσένα με 214 αλογα βγάζει 157 αλογα στους τροχους. Η μιλάμε για διαφορετικα αμαξια (οποτε διαφορετικές απωλειες στο καθενα) ή κάποιο αμαξι εχει προβλημα με την μεταδωση ..

Είναι λάθος τα νούμερα , ή διαφορετικά δυναμομετρα ή διαφορετικά αυτοκίνητα ή προβληματικα αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάτε την ιπποδύναμη στον τροχό στα δυναμόμετρα τύπου MAHA! Δεν είναι σωστή! Κάθε 2 μήνες τα ίδια λέμε!!

Τα MAHA βγάζουν σωστά νούμερα μόνο στον στρόφαλο!

Σε 10 συνεχόμενα πατήματα θα βγάλετε ίδια δύναμη στρόφαλο και 10 διαφορετικές τιμές στον τροχό!

Link to comment
Share on other sites

unitronic2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Unitronic stage 2

Μην κοιτάτε την ιπποδύναμη στον τροχό στα δυναμόμετρα τύπου MAHA! Δεν είναι σωστή! Κάθε 2 μήνες τα ίδια λέμε!!

Τα MAHA βγάζουν σωστά νούμερα μόνο στον στρόφαλο!

Σε 10 συνεχόμενα πατήματα θα βγάλετε ίδια δύναμη στρόφαλο και 10 διαφορετικές τιμές στον τροχό!

Οριστε λοιπον πηρα την απαντηση.Ευχαριστω.

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε απλα ποσταρει αποτελεσματα απο αλλους οικους μαλλον....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.