Jump to content
nikolakis

Ταπετσαρία Οροφής

Recommended Posts

Μιας και έχει κρεμάσει ο ουρανός μου λέω να τον αλλάξω μόνος μου

και να τον ντύσω με alcantara..

Γνωρίζει κάποιος κάνενα κατάστημα που να εμπορεύεται ταπετσαρίες??

(και ειδικότερα alcantara, γιατί σε έναν που πηγα στην Αθήνα δεν είχε)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΗ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΣΤΟ POLO (2004) ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ 35 ΕΥΡΩ ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΚΟΛΛΑ. ΓΛΥΡΩΣΑ 120 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΓΑΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ.

ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ALCANTRA?

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βάλω alcantara γιατί κάπου είχα δει και μου άρεσε..Μόλις έμαθα βέβαια την τιμή
άλλαξα γνώμη και τελικά έβαλα την 'κανονική' με κόστος περί τα 30 ευρώ (Εργασία δικιά μου..)..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώνα αλλάξω βρε παιδιά σε ενα Golf 4, ξέρει κανείς αν είναι δύσκολο να  βγάλω την οροφή ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το γνωστό πρόβλημα σε Golf 5 TSI με τον ουρανό που ξεκολάει στο σημείο της πλαφονιέρας. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω Χριστό από ταπετσαρίες, κόλες κλπ. Είναι κάτι τραγικό να ασχοληθώ ώστε να γλυτώσω τα 120Ε? Έχει κανείς DIY ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή και το δικό μου 5άρι εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα, πήγα σε ένα ταπετσέρη να δω τί μπορεί να γίνει. Εκείνη την ώρα είχε λυμένο τον ουρανό από ένα άλλο 5άρι (χαμός, δεν υπάρχει 5άρι που να μην έπαθε ο ουρανός του). Ο ουρανός βγαίνει σχετικά εύκολα (αφού βγάλεις πλαφονιέρα σκιάδια, χερούλια και ξεκουμπώσεις τα καλύματα από τις κολώνες γύρω γύρω (θέλουν προσοχή τα πίσω κάθετα καλύματα μου είπε). Το πρόβλημα (εκεί που χρειάζεται τέχνη) κατά την γνώμη μου είναι στην εφαρμογή του καινούριου αφρώδους υλικού που θα βάλεις πάνω στον σκελετό έτσι ώστε να μπει ομοιόμορφα το ύφασμα επάνω του. Σε αντίθετη περίπτωση κάνει κυματισμούς, ειδικά στα τελειώματα κατά μήκος του ουρανού, στις πλευρές. Κάποιος έλεγε οτι δεν είναι απαραίτητο να μπει αυτό το υλικό (το αφρώδες). Στα δικά μας δεν γίνεται γιατί, όπως παρατήρησα στο λυμένο ουρανό, στον σκελετό υπάρχουν κάποια νεύρα που μάλλον θα φαίνονται άν μπει σκέτο ύφασμα. Η όλη διαδικασία μου φάνηκε δύσκολη (για τα δικά μου χέρια και έτσι όπως την είδα) οπότε τα 100 € που μου ζητάνε είναι αναπόφευκτα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι,

Προχθές πήγα να πάρω το αυτοκίνητο μου (golf v 1.4 tsi sportline 4/07)και βρήκα τον μισό ουρανό κρεμασμένο (από την ηλιοροφή και πίσω). Το πήγα σε ταπετσέρη και μου ζήτησε 120€ για να βάλει ένα νέο ύφασμα με επένδυση στο ίδιο χρώμα. Ευτυχώς όμως έβρεξε και με ειδοποίησε πως μπάζει νερά στο εσωτερικόατάκι συνοδηγού) με αποτέλεσμα να κρατά υγρασία και να δημιουργεί πρόβλημα παντού! Είπα ευτυχώς, διότι θα μπορούσε να την είχε τοποθετήσει την οροφή και ένα χρόνο αργότερα να πάθαινα το ίδιο. Άλλο ένα 50€ μου ζήτησε για καθάρισμα των αυλακώσεων-(σωληνάκια αποχέτευσης), το σύνολο 170€. Να βράσω την Γερμανία και τα VW μου μέσα αν είναι κάθε λίγο και λιγάκι να βάζω βαθειά το χέρι στην τσέπη....

Πλήρωσα το κάρο 22800€ τον Απρίλιο του 2007 (απο τον φιλοσίδη στο Βύρωνα ανάθεμα την στιγμή )και είχα απαιτήσεις απο αυτό, που να ήξερα όμως πως επρόκειτο να εξελίξουμε το μοντέλο απο κοινού!!!!!!!

Edited by azafeirop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για το οτι βουλωσαν οι νεροχυτες φταιει ο γερμανος ας πουμε..

Για τον ουρανο μιας και η δουλεια μου ειναι να κανω βιολογικους καθαριςμους θα σου πω οτι ειναι απο τις καλυτερες ποιοτητες οπως και οι μοκετες..

Πιο βασιμο θα μου ακουγοταν να παραπονιεσαι για τους διακοπτες σου που ασπριζουν παρα για τους νεροχυτες που βουλωσαν και κραταγε υγρασια μεσα το αμαξι..

Edited by vegaducatista
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vegaducatista,

Εννοείται πως οι διακόπτες εχουν γίνει όπως λές!!!  ο Γερμανός μου "φταίει" για τα χαμηλής ποιότητας υλικά που βάζει και που μας τα χρεώνουν χρυσάφι!!!!  Αγανακτησμένος, πιεσμένος και παραπονιάρης είμαι. Όταν αγόραζα το Golfaki μου δεν τα είχα φανταστεί αυτά! Και μιας και ασχολείσαι με τους βιολογικούς καθαρισμούς, τι θα μου πρότεινες για να εξαφανισθεί η μυρωδιά της βενζινόκολλας;

Link to comment
Share on other sites

Θα φυγει, περιμενε ενα διαστημα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι μονιμο..

Ανοιξε τα παραθυρα στην διαδρομη και θα φυγει η μυρωδια μολις εξατμιστει τελειως και η κολλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επειδή κι εμένα κλασσικά μου κρέμασε ο ουρανός στο σημείο της πλαφονιερας στο passat cc έχει κανείς ιδέα από καλό ταπετσερη στο Ηράκλειο Κρήτης?

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με σιδερο η πιστολακι δοκιμασε κανενας?ηλιθιο αλλα λεω μπας και απτιν θερμοκρασια κολησει παλη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και εγω τα ιδια ολος ο ουρανος κρεμασε αν καπιος γνωριζει απο που θα μπορουσα να αγορασω την ταπετσαρια και να παω να την βαλουν μηπως γλυτωσω καποια χρηματα ας μου στειλει pm ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και εγω τα ιδια ολος ο ουρανος κρεμασε αν καπιος γνωριζει απο που θα μπορουσα να αγορασω την ταπετσαρια και να παω να την βαλουν μηπως γλυτωσω καποια χρηματα ας μου στειλει pm ευχαριστω εκ των προτερων!

Σιγα τη διαφορα. Πηγαινε κατευθειαν σε ταπετσερη οπου θα σου βαλει μια που δουλευει αυτος και αμα παθει κατι θα εχεις πατημα

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει μόνο αν τον ουρανό τον φτιάξεις εσυ. Αν ξεκολλήσει η ταπετσαρία δεν ξανακολλαει με τίποτα διότι έχει χαλάσει το αφρολέξ του υφάσματος . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Έχει πέσει η ταπετσαρίας της οροφής στο αμάξι του πατέρα μου, Α4 15ετίας. Υπάρχει επαφή καλού και οικονομικού τεχνικού στη βορειανατολική Αττική γιατί έχει βρει έναν και θέλει 170 euro μη πω τίποτα..  

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω λίγο το θέμα και όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.
Το ίδιο πρόβλημα σε golf 5 αλλά με ηλιοροφή.
Ρώτησα 2-3 μάστορες ο ένας μου είπε ότι πρέπει να βγει η ηλιοροφή για να αλλάξει και το ύφασμα από το συρτάρι της ηλιοροφης.
Γνωρίζεται αν είναι απαραίτητο; Φοβάμαι μην γίνει καμία ζημιά στην ηλιοροφή και τρέχω μετα.
Είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε αν έχετε να προτείνετε κάποιον θα με βοηθουσατε.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ Golf 5 με ηλιοροφή και άλλαξα το ύφασμα του ουρανού. Ο ταπετσέρης (ο καλύτερος στην αγορά για αυτή την δουλειά στα αυτοκίνητα του group) δεν πείραξε καθόλου την ηλιοροφή και το ύφασμά της. Το αποτέλεσμα είναι τέλειο και οικονομικό. Εαν ήσουν στην Αθήνα θα σου πρότεινα να πας εκεί .. στην θεσ/νίκη δεν ξέρω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ Golf 5 με ηλιοροφή και άλλαξα το ύφασμα του ουρανού. Ο ταπετσέρης (ο καλύτερος στην αγορά για αυτή την δουλειά στα αυτοκίνητα του group) δεν πείραξε καθόλου την ηλιοροφή και το ύφασμά της. Το αποτέλεσμα είναι τέλειο και οικονομικό. Εαν ήσουν στην Αθήνα θα σου πρότεινα να πας εκεί .. στην θεσ/νίκη δεν ξέρω τι γίνεται
Πόσο σου πήρε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@DubbeR_ChRoniS μιας και λένε για Θεσσαλονίκη. Ρίξε τα φώτα σου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον ουρανό δεν θα πάθει τίποτα
Μην ανησυχεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Κάρφωσα το ύφασμα με καρφωτικό και ηρέμησα μια για πάντα.

Δε μου πέφτει με τίποτα που λέει και το άσμα :lol:

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.