Jump to content
Guest

Αλλαγη Διαστασεων Ελαστικων Και Διαφορα Καταναλωσεις

Recommended Posts

Εγω παλι γιατι νομιζω οτι θα βγει περιπου κατα 1 με 1μιση εκατοστο πιο εξω αναλογικα των δυο offsets; Αλλαζει και το πλατος της ζαντας(ιντσες), απο οτι ειδα, οχι μονο το offset(χιλιοστα)...  Διορθωστε με αν κανω λαθος...

Παντως οπως ειπε και ο Professor, Ηλια, προχωρα για ΕΤ44 να "γεμισει" εντονα ο θολος και να δειξει πιο πολυ η νεα σου ζαντα...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Σωστα Βαγγελη.. Το ελεγξα με μετατροπεα... Το πλατος μοιραζεται κ λιγο προς τα φρενα και δεν βγαινει ολο προς τα εξω για να μιλησουμε απλα  :p ...  Αρα αν βαλει ο Ηλιας αυτην με ΕΤ44 που λεμε ειναι οτι πρεπει, περιπου κοντα στο 1 εκατοστο λιγακι πιο εξω...

Link to comment
Share on other sites

βασιλη τι εννοεις; υπαρχει καποιο λινκ που να σου βγαζει το ΕΤ;  ενα φυλαδιο που εχω δειχνει τη συγκεκριμενη ζαντα με 46 ΕΤ. στο τηλ που μιλησα με γερμανια μου ειπαν 44 ΕΤ. δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι σωστο. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.gtsparkplugs.com/WheelOffsetCalc.html

Πολυ καλος μετατροπεας..  Οσο για τις ζαντες ποιο ακριβως μοντελο θελεις; (Αν δε θελεις να πεις στειλε πμ)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. τις bbs cs 5 black. τετοιες εχει και ο νικος apr ( ελπιζω να μην παρεξηγηθει που ζηλεψα και πηρα ιδιες χαχα ) 

Link to comment
Share on other sites

Ηλια, πολυ καλη επιλογη!!!  Λοιπον, εδω ειναι ολες οι original διαστασεις για τις BBS ...Αυτες που θελεις σε offset που μου λες δεν τις εχει... Ψαξε καλα μη παρεις replica χωρις να το γνωριζεις...  Τωρα, αν η BBS εβγαλε καποιες extra διαμετρους με offset κλπ δεν το γνωριζω... 

 

http://www.goodgumi.hu/index.php?page=kereskedok/tipusismerteto&tipus=alufelni&gyarto=BBS&auto=Audi

Link to comment
Share on other sites

με αγχωσες τωρα. βασικα επειδη η τιμη που με ειπε ηταν αρκετα χαμηλη (700 ευρω ) το ιδιο ρωτησα και γω. μου ειπε οτι αυτες ειναι οι τιμες στη γερμανια ( μου εκανε και καλυτερη τιμη  γιατι ο ξαδερφος μου που μεσολαβησε,  τον εστειλε μερικους ακομα πελατες ) και οτι οι ζαντες αυτες ειναι παλιο μοντελο. πηγα ρωτησα και απο εκει που της πηρε ο νικος  και μου εδωσε καταλογο με τα μεγεθη της bbs cs 5 black και τις εδινε 7,5*17 5*112  με ΕΤ 35 και μεΕΤ 46, οποτε  πρεπει να εβγαλαν και  σε αλλα μεγεθη

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤ35 ηταν το αρχικο.. Μαλλον βγηκε και ΕΤ46 για να ειναι οπως το εργοστασιακο περιπου "στησιμο"..

Παντως εβαλα και το ΕΤ35 στον μετατροπεα και βγαινει ακριβως, οπως θα διαπιστωσεις οτι κανει η BBS σε ολα τα μοντελα ζαντων της.. Δηλαδη, περιπου λιγο πριν τον θολο..  Αν δεν εχεις ενδοιασμους θα σου συμβουλευα να το κοιταξεις για να γινει πιο τουμπανο οπτικα...

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα ρωτησει τον κουμπαρο για αυτο το θεμα μου ειπε 

Ωραία, έχουμε και λέμε λοιπόν
Επειδή το λάστιχο που πρέπει να βάλεις σε 17άρα είναι 235/45/17,
αυτό σημαίνει ότι το ελάχιστο πλάτος ζάντας που ψάχνεις είναι 7.5''
Αν βάλεις 7.5''Χ17'' ΕΤ52 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είσαι με τις εργοστασιακές σου τις 16άρες
Αν βάλεις 7.5''Χ17'' ΕΤ42 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 9 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)
Άρα αν βάλεις 7.5'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 52

Το βέλτιστο πλάτος ζάντας για το 235/45/17 είναι οι 8''
Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ50 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 7.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)
Αν βάλεις 8''Χ17'' ΕΤ45 θα είσαι ως προς το φτερό το πίσω, ΑΚΡΙΒΩΣ 12.5 χιλιοστά πιο έξω σε σύγκριση με τις 16άρες (είσαι ΟΚ)
Άρα αν βάλεις 8'' πρέπει το offset να κυμαίνεται από ελάχιστο 42, μέχρι μέγιστο 50



μηπως με ΕΤ 35 θα παραειναι εξω και θα χαλασει το στησιμο του αυτοκινητου;

Link to comment
Share on other sites

Θα εισαι 1,6 εκατοστα συμφωνα με τον μετατροπεα προς τον θολο..  Ενα δαχτυλο το πολυ..

Πιστευω οτι θα το βοηθησεις κι ολας στο στησιμο του.. Το θεμα ειναι αν εσυ θελεις να το κανεις αυτο... Εγω το εκανα, με ειδες..  χαχαχα.. Κι αυτο σου λεει κι ο Professor.. 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε βασιλη. θα της παρω μαλλον με ΕΤ 44 και αν δεν μ αρεσει  μετα δεν μπορω να βαλω προσθηκες  και να τις βγαλω λιγο ακομα εξω; κουμπαρε τι λες εσυ,  τι επιπτωσεις - προβληματα θα εχω αν βαλω ΕΤ 35 και βγει τοσο εξω;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε βασιλη. θα της παρω μαλλον με ΕΤ 44 και αν δεν μ αρεσει  μετα δεν μπορω να βαλω προσθηκες  και να τις βγαλω λιγο ακομα εξω; κουμπαρε τι λες εσυ,  τι επιπτωσεις - προβληματα θα εχω αν βαλω ΕΤ 35 και βγει τοσο εξω;

Ηλία, ξέχασέ το

Κάνε αυτά που έχω πει στο παρελθόν

Τα προβλήματα που πιθανώς θα αντιμετωπίσεις μπορεί να είναι και αξεπέραστα

Θα αυξήσεις 3 πόντους το μετατρόχιο, επομένως και την γωνία πλήρους περιστροφής του τιμονιού

Αυξάνοντας το μετατρόχιο, μετακινείς το σημείο εφαρμογής του ολικού βάρους του αμαξώματος,

με αποτέλεσμα να σου τρώει τα λάστιχα (ειδικά τα πίσω) απ' τις εσωτερικές μεριές

Άλλο είναι το στήσιμο για ντριφτάρισμα και άλλο το στήσιμο για το σαλόνι

Κάτσε καλά λέμε :acute:

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxa.....   Τωρα τον εκανες...  !!  Η αληθεια ειναι οτι ετσι ειναι τα πραγματα, αλλο Passat κι αλλο Golf... Αλλα οχι τοσο τραγικα ωστε να αποτρεψει καποιον απο το να το πραγματοποιησει..  

Η αποφαση ειναι μια, Ηλια..  Look ή ανεση;;

Αν πας για look τοτε οι BBS πρεπει να φαινονται και να κανουν το αυτοκινητο τουμπανο, αλλωστε ξερει η ιδια η εταιρεια γιατι βγαζει αυτες τις διαμετρους... Αν πας για ανεση τοτε ο Koumparos τα εξηγησε πιστευω κατατοπιστικοτατα....

Link to comment
Share on other sites

θα της παρω με 44 και αν δεν μ αρεσουν μπορει να βαλω προσθηκες, αν μπαινουν για να βγει λιγο ακομα αλλα μεσα στα φυσιολογικα πλαισια

Link to comment
Share on other sites

τα τασια ξαναεβαλα δεν αξιζει αλουμινιου 15αρα γτ το ιδιο βαρος εχουν με της σιδερένιες

(οι οποιες ζυγιζουν 16κιλα με λαστιχο εκαστη!)....οι 17αρες ειναι του gti original φυσικα ειναι βαρος με λάστιχο στα 22 κιλα ...

το τροποποιήσα το ερωτημα σου ωστε να μην ειναι και οφφτοπικ.

υ.γ. της ζαντες της 17αρες τις πουλάω..

@ilias το βαρος πεζει ρολο σημαντικο, αυτο ειναι που θα κανει το αμαξι να κοψει σε επιδοσεις σε συνδιασμο με το μεγαλο πελμα.

οι ρεπλικα ζαντες ακα ημιτασιον ζυγισουν πολυ περισοτερο απο την οριντζιναλ βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις.

οι γνωστες μαρκες καπος το ελεγχουν το θεμα βαρος

σε αυτο πιστευω εχει να κανει με το μοντελο που θες να βαλεις

πχ 16αρα οριντζιναλ που φορας τωρα περιπου θα ζυγιζει 18κιλα μαζι με λαστιχο η 17 αρα με 235 θα ζυγιζει πανω απο 22....4 κιλα επι 4 τροχοι =16 κιλα εξτρα μη αναρτωμενης μαζας....αρα μεγαλυτερος κοπος απο το μοτερ για να κινησει τους τροχους.....αρα..

εχω παραγγειλει και ζαντες και λαστιχα. εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα το βαρος τους

οι ζαντες ειναι οι bbs cs 5 black 7,5 * 17  και απ οτι ειδα ζυγιζουν 9,70 κιλα

και τα λαστιχα τα pirelli cinturato p7 blue 235/45 17    9,94 κιλα                 συνολο μαζι 19,640 κιλα. νομιζω οτι ειναι πολυ καλα αν ειναι σωστα τα στοιχεια που βρηκα. μεσα στη βδομαδα τα περιμενω και θα τα ζυγισω για επαληθευση. θα ζυγισω και τα μανισια για να δω την διαφορα και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το τριπ κομπιουτερ μηδενιστηκε για ακομη μια φορα, 6η φορα στο συνολο.  ( στις 99 ωρες και 59 λεπτα, περιπου με 5.000 χλμ. ) τις προηγουμενες φορες η μεση καταναλωση εδειχνε τις 2 φορες 5,4 και τις 3 φορες 5,5 λ/100χλμ. αυτη τη φορα εφτασε τα 5.6. ειχα βαλει στις 50 ωρες περιπου του τριπ τα καινουργια ζαντολαστιχα με 

Pirelli Cinturato P7 235/45 R17 97W XL

απο 215/55/16 που φορουσε. δηλαδη η διαφορα ηταν πολυ μικρη. φυσικα ο τροπος οδηγησης παρεμεινε ο ιδιος. θα γινει καλυτερη μετρηση τωρα που μηδενησε και θα ξαναμηδενισει με αυτα τα ζαντολαστιχα

Link to comment
Share on other sites

το τριπ κομπιουτερ μηδενισε για ακομα μια φορα, με περιπου 5.500 χλμ. η μεση καταναλωση αυξηθηκε αλλα ελαχιστα, 5,7 λ στα 100 χλμ. τις προηγουμενες φορες η καταναλωση ηταν απο 5,4 εως 5.6. με τον ιδιο τροπο οδηγησης πανω κατω. 

Link to comment
Share on other sites

το τριπ κομπιουτερ μηδενισε για ακομα μια φορα, με περιπου 5.500 χλμ. η μεση καταναλωση αυξηθηκε αλλα ελαχιστα, 5,7 λ στα 100 χλμ. τις προηγουμενες φορες η καταναλωση ηταν απο 5,4 εως 5.6. με τον ιδιο τροπο οδηγησης πανω κατω. 

Γεια σου Ηλία, με τις καταγραφές σου :drinks:

Link to comment
Share on other sites

το τριπ κομπιουτερ μηδενισε για ακομα μια φορα, με περιπου 5.500 χλμ. η μεση καταναλωση αυξηθηκε αλλα ελαχιστα, 5,7 λ στα 100 χλμ. τις προηγουμενες φορες η καταναλωση ηταν απο 5,4 εως 5.6. με τον ιδιο τροπο οδηγησης πανω κατω. 

Μια χαρά Ηλία.Ανάξια λόγου θα έλεγα η διαφορά....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ηλία, με τις καταγραφές σου :drinks:

ενημερωνω γιατι πολυ κοσμος που θελει να αλλαξει λαστιχα εχει αυτον τον προβληματισμο, οπως και γω. αυτο με απασχολουσε περισσοτερο για την αλλαγη διαστασεις αλλα τωρα κοιμαμαι ησυχως

Μια χαρά Ηλία.Ανάξια λόγου θα έλεγα η διαφορά....... ;)

ναι, μηδαμινη. και να σκεφτεις οτι σ αυτον τον κυκλο του τριπ κομπιουτερ ταξιδευα συχνα χωρις την οικογενεια μεσα και το τερματιζα πολυ συχνα και για αρκετη ωρα στην εγνατια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.