Jump to content
Guest

Βελτιωση Για Passat B7 1.6 Tdi

Recommended Posts

εδω και καιρο ψαχνω για προγραμμα για το αμαξι μου. σημερα βρηκα αυτο
http://www.chiptronic.gr/new_models1/passat_16tdi_cr105_tuning.htm
λεει ομως για το passat b6 . την ιδια μηχανη δεν εχεουν b6 και b7; ειναι αξιοπιστη αυτη η εταιρια; η αυξηση δυναμης θα ειναι αισθητη η μονο στο δυναμομετρο θα φαινονται οι διαφορες στο stage 1; δεν το θελω για κοντρες φυσικα, για καμια προσπερεση οταν χρειαζεται. ειναι λογικη η τιμη, 490 ευρω; για stage 2 τι αλλο πρεπει να αλλαξω ακομα; αυτο που λεει για μειωσει της καταναλωσεις ειναι αληθεια; ( με τον ιδιο τροπο οδηγησης βεβαια ) η ειναι παραμυθια; οποιος ξερει ας μου δωσει τα φωτα του. συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

μαλλον εχει προβλημα το ποντικι. το παταω μια φορα και πατιεται δυο. συγνωμη, ας το σβησει καποιος. δεν ξερω αν μπορω να το σβησω και γω

Edited by ilias gr
Link to comment
Share on other sites

εδω και καιρο ψαχνω για προγραμμα για το αμαξι μου. σημερα βρηκα αυτο

http://www.chiptroni...r105_tuning.htm

λεει ομως για το passat b6 . την ιδια μηχανη δεν εχεουν b6 και b7; ειναι αξιοπιστη αυτη η εταιρια; η αυξηση δυναμης θα ειναι αισθητη η μονο στο δυναμομετρο θα φαινονται οι διαφορες στο stage 1; δεν το θελω για κοντρες φυσικα, για καμια προσπερεση οταν χρειαζεται. ειναι λογικη η τιμη, 490 ευρω; για stage 2 τι αλλο πρεπει να αλλαξω ακομα; αυτο που λεει για μειωσει της καταναλωσεις ειναι αληθεια; ( με τον ιδιο τροπο οδηγησης βεβαια ) η ειναι παραμυθια; οποιος ξερει ας μου δωσει τα φωτα του. συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

μαλλον εχει προβλημα το ποντικι. το παταω μια φορα και πατιεται δυο. συγνωμη, ας το σβησει καποιος. δεν ξερω αν μπορω να το σβησω και γω

Oι νεοι κινητηρες TDI ειναι καινουριοι , και μπαινουν μονο στα μοντελα 2010+ . Το μοτερ αυτο , και τα ηλεκτρικα του ( εγκεφαλος continental PCR2.1 ) , μπαινουν μονο στο Β7 - δεν εχει σχεση με το Β6

Στo μοτερ αυτο υπαρχει δυνατοτητα μικρης μειωσης της καταναλωσης σε ηπια χρηση , αλλα γενικα στα diesel μοτερ , η δυναμη δεν ερχεται με "στεγνωμα" αλλα με πολυ πιο πλουσια μιγμα απο κει που το εχει παραδωσει ο κατασκευαστης .

Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα εχεις σχεση με etuners δεν ξερω τι ακριβως ομως. εσεις εχετε βγαλει καποιο προγραμμα για το αυτοκινητο μου;

Link to comment
Share on other sites

εχω ψαξει λιγο σχετικα με προγραμα αλλα ακρη δεν  μπορω να πω οτι εβγαλα. αλλως λεει οτι εχω εγκεφαλο continental, στον τελευταιο που πηγα μου ειπε οτι εχει siemens.  για εισαγωγη που ρωτησα οι πιο πολλοι μου ειπανε οτι ενα ελευθερο φιλτρο στο μαμα φιλτροκουτι ειναι υπεραρκετο. αλλος λεει οτι εχει dpf και πρεπει να βγει αν θελω να βαλω προγραμα αλλος λεει οτι δεν εχει dpf. αν εχει και το βγαλω ειναι καλο η κακο για τη μηχανη; ειναι κατι παρομοιο με τον καταλυτη; λογικα θα εχει και καταλυτη. αν το βγαλω θα κακο στην ατμοσφαιρα οσο αν βγαλω τον καταλυτη απο βενζινοκινιτηρα; αλλος μου ειπε οτι και προγραμα να μη βαλω καλο ειναι να βγαλω το dpf γιατι και καλυτερα θα πηγαινει και γιατι  ειναι πολυ ευκολο να παθει καμια ζημια η μηχανη μετα απο καποια χλμ αν ειναι μαπα το πετρελαιο. ξερει καποιος  να μου απαντησει υπευθυνα σχετικα με τα παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειναι απλα τα πραγματα βαζεις ενα προγραμμα και ενα αγωνιστικο φιλτρο μεσα στο παπα και τελος μη πειραζεις τιποτα αλλο .οσο για προγραμμα εαν θες δες ρεβο που εχει σιγουρα και εχουν βγαλει κιολας η αλλιως σε καποια αλλη επωνυμη εταιρια που εχουν ασχοληθει με το αμαξι σου και μπορουν να σου πουν σιγουρα για οτι χρειαστεις

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε αν και δε βγαζω ακρη. μπηκα στη σελιδα της αλλα δεν βρηκα το αυτοκινητο μου. μετα μπηκα στον αντιπροσωπο θεσ/κης αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερει για βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε αν και δε βγαζω ακρη. μπηκα στη σελιδα της αλλα δεν βρηκα το αυτοκινητο μου. μετα μπηκα στον αντιπροσωπο θεσ/κης αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερει για βελτιωση

Mάλλον Ηλία δεν έχει γίνει ανανέωση στον κατάλογο γιατί είναι παλιός.Επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο και μόνο που υπάρχει Θεσ/νίκη είναι πολύ θετικό.

Link to comment
Share on other sites

 αυτο θα κανω γιωργο. ναι ειναι στα συν αυτο. θα παρω αυριο κανενα τηλεφωνο για αρχη και αν δω φως θα παω και απο κει μια βολτα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε αν και δε βγαζω ακρη. μπηκα στη σελιδα της αλλα δεν βρηκα το αυτοκινητο μου. μετα μπηκα στον αντιπροσωπο θεσ/κης αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερει για βελτιωση

 

http://www.superchips.co.uk/

 

Εδώ θα βρείς οτι θέλεις για το αυτοκινητο σου

 

και σε αυτο το τηλ θα μαθεις οτι θες απο τον ΝΙΚ ....2106008737

Edited by zlatcopraga
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ www.probitz.com - το έχω βάλει στο QASHQAI+2 1.6 dCi (130hp και 32 κιλά ροπή μαμά).Έχω κάνει κάπου 20000 χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα εώς σήμερα.

Τραβάει πολύ καλύτερα στις μεσαίες, έχει παραπάνω δύναμη ενώ έχει πέσει η κατανάλωση 7-8% (αν δε το πλακωνεις γιατί σε προκαλεί η βελτίωση).

Δυναμομετρηση δεν έχω κάνει αλλά η διάφορα ειναι αισθητή. Η probitz λέει για 25% αύξηση στη ροπή και στην ιπποδύναμη, αλλά αυτό λένε όλοι που πουλάνε chip box tuning - ειναι ο μέσος όρος που πιάνει μια τέτοια βελτίωση σε diesel.

Ειναι ΟΕΜ - φασόν δηλαδή από το εργοστάσιο στην Αγγλία που προμηθεύει και άλλους "οίκους" (που απλά κολλάνε ένα αυτοκόλλητο με τη φίρμα τους και ζητάνε μετά 300-400 ευρώ) με κόστος όμως στο 1/3 δηλαδή κάπου 110 ευρώ με τα μεταφορικά. Έρχεται χωρίς κουτιά και φρου φρου αλλά έχει μηχανικό ρυθμιστή και automotive grade φύσες - σημαντικό γιατι συνδεεται στον common rail και εκεί δεν παιζεις με απλά καλώδια. Σου στέλνουν το κιτ έτοιμο για το αυτοκίνητο σου μαζί με τις οδηγίες εγκατάστασης.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ www.probitz.com - το έχω βάλει στο QASHQAI+2 1.6 dCi (130hp και 32 κιλά ροπή μαμά).Έχω κάνει κάπου 20000 χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα εώς σήμερα.

Τραβάει πολύ καλύτερα στις μεσαίες, έχει παραπάνω δύναμη ενώ έχει πέσει η κατανάλωση 7-8% (αν δε το πλακωνεις γιατί σε προκαλεί η βελτίωση).

Δυναμομετρηση δεν έχω κάνει αλλά η διάφορα ειναι αισθητή. Η probitz λέει για 25% αύξηση στη ροπή και στην ιπποδύναμη, αλλά αυτό λένε όλοι που πουλάνε chip box tuning - ειναι ο μέσος όρος που πιάνει μια τέτοια βελτίωση σε diesel.

Ειναι ΟΕΜ - φασόν δηλαδή από το εργοστάσιο στην Αγγλία που προμηθεύει και άλλους "οίκους" (που απλά κολλάνε ένα αυτοκόλλητο με τη φίρμα τους και ζητάνε μετά 300-400 ευρώ) με κόστος όμως στο 1/3 δηλαδή κάπου 110 ευρώ με τα μεταφορικά. Έρχεται χωρίς κουτιά και φρου φρου αλλά έχει μηχανικό ρυθμιστή και automotive grade φύσες - σημαντικό γιατι συνδεεται στον common rail και εκεί δεν παιζεις με απλά καλώδια. Σου στέλνουν το κιτ έτοιμο για το αυτοκίνητο σου μαζί με τις οδηγίες εγκατάστασης.

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν θα εβαζα tuning box .....εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους και με τη superchips (προγραμμα γενικοτερα, μη κολλατε στη μαρκα, το λεω γιατι αυτο εχω εγω) υπαρχει μεγαλη διαφορα στο ευρος στροφων της βελτιωσης

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα είναι καλύτερη αλλά πιο ακριβή λύση αν υπάρχει αξιόπιστος οίκος βελτίωσης.

Για το 1.6 dCi δεν βρήκα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

οντως ειναι δυσκολο μοτερ και σχετικα καινουριο

Link to comment
Share on other sites

http://www.superchips.co.uk/

 

Εδώ θα βρείς οτι θέλεις για το αυτοκινητο σου

 

και σε αυτο το τηλ θα μαθεις οτι θες απο τον ΝΙΚ ....2106008737

οκ. σ ευχαριστω φιλε μου για το χρονο σου. αυριο θα τον παρω τηλ. να δω τι θα μου πει. 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε Ηλία λοιπόν!!!!

Μόλις το βάλεις θα έχουμε vw passat 1.6 tdi tuned 142 hp  vs vw passat 1.6 fsi tuned 130 hp ;)

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

πως ξερεις ακριβως τα αλογα ρε γιωργο; το εχει δοκιμασει και καποιος αλλος με τον ιδιο κινητηρα η εχεις κανει ερευνα αγορας;

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι εσύ μου είχες πει για 142 άλογα.Έρευνα αγοράς δεν έκανα......Για ποιο λόγο να κάνω??Μακάρι να είχα και γω tdi και να ήμουνα στην ίδια θέση με σένα αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Το μοτερ αυτο Γιωργο το εχουν φτασει οι τουρκοι (με ανοιγμα του εγκεφαλου ομως) γυρω στα 150+ και ριχνει κατι τσαγακια σε TSI δε μπορεις να φανταστεις.. χαχαχα

Εδω δεν ασχολουνται και πολυ, εξαλλου αυτο που ειναι να σου προσφερει το κανει με το καλυτερο τροπο (οικονομια)..

Ηλια 130 αλογα περιπου θα δεις σκετο προγραμμα.. Για παραπανω καταργουν φιλτρα μικροσωματιδιων και αλλους παραμετρους που θα πατας γκαζι και κοιταζοντας τον καθρεφτη θα νομιζεις οτι οδηγας Volvo FH16!


http://www.youtube.com/watch?v=IqEbgYlGBtM


http://www.youtube.com/watch?v=Wj04KThBVyY

 


Καλο ε;

Edited by Billgr4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι εσύ μου είχες πει για 142 άλογα.Έρευνα αγοράς δεν έκανα......Για ποιο λόγο να κάνω??Μακάρι να είχα και γω tdi και να ήμουνα στην ίδια θέση με σένα αυτή τη στιγμή.απο 

απο 25 εως 35 αλογα εχω δει μεχρι τωρα που δινουν διαφορες εταιρειες. πλακα εκανα. ειπα μηπως ειδες τιποτα που ξεφυγε απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.