Jump to content
Guest

Βελτιωση Για Passat B7 1.6 Tdi

Recommended Posts

Καλημέρα φίλε χθες το βράδυ μίλησα με τα παιδιά  και όλοι με είπαν  για τον  Παυλίδη στην ηλιουπολη μάστορας με τα όλα του μέτρ του είδους του... 

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα βρισκετε στην ηλιουπολη;

παταω στο ιντερνετ, αλλα δε βρισκω κατι

μηπως ειχε εκει μαγαζι πιο παλια και το εκλεισε και πηγε αλλου;

στειλε μου τη διευθυνση αν μπορεις

 

εχει καμια σχεση αυτος με τον παυλιδη στον ευοσμο και στους αμπελοκηπους;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι

θα παω απο κοντα για να τα πουμε ακομα καλυτερα

απλα ολοι λεγατε για παυλιδη στην ηλιουπολη και παυλιδη δεν εβλεπα εκει

ελπιζω να μου πει καμια λογικη τιμη και να το κανω απο δευτερα κιολας


η ηλιουπολη παντως πως προεκυψε;

ειχε παλια εκει το μαγαζι και μετακομισε;

Link to comment
Share on other sites

έχει ένα θέμα εκεί η περιοχή με την ονομασία γενικότερα άνω ηλιούπολη κάτω ηλιούπολη  έυοσμος προέκταση ευόσμου άστα να πάνε   όπως θέλει ο καθένας το λέει είναι λίγο μπάχαλο εγώ που δεν είμαι από θεσσαλονίκη κατάφερα και χάθηκα εκεί μέσα έκανα ερώτηση για το πως θα βγω αλλιώς μου τα έλεγε ο ένα αλλιώς ο άλλος πιο κάτω μέχρι να βγάλω άκρη αγανάκτησα... 

 

 

πάνω κάτω τι τιμή περιμένεις να ακούσεις ???

Edited by Toni_power
Link to comment
Share on other sites

πηγα και ρωτησα ηδη. μου ειπε και στο περιπου τιμες. τη δευτερα θα με παρει να μου πει σιγουρα

63αρι dp με 200αρι καταλυτη exhaust flow δανελατος, καινουργια βαση για την τουρμπινα (μου ειπε οτι μπορω να κοψω απο το μαμα και να βαλω εκεινο, αλλα δεν θελω να το χαλασω. θα μπει για πουλημα ), σπιραλ και μισο μετρο σωληνα ακομα για να φτασει το αλλαγμενο cb. και με εργατικα βγαλε βαλε, περιπου 600 ευρω

αν βαλω hjs καταλυτη, ανεβαινει αλλα 150 ευρω περιπου. δηλαδη 750

 

πως βλεπεις τις τιμες;

Edited by ilias gr
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ούτε πολλά ούτε λίγα πάνω κάτω εκεί είναι οι τιμές... ο hjs είναι top άλλα και πανάκριβος !!! 400 ευρώ μου είπαν εμένα όταν το έψαχνα για το δικό μου μονό καταλύτη... το θέμα είναι ότι και αν βάλεις θα δεις διαφορά στάνταρ !!! 

 

εμένα μου βγήκαν: 

dp 76φ 280 ευρώ

καταλύτης 100άρης 250 ευρώ 

σωλήνες 70φ 150 ευρώ 

καζανάκι σιλασιέ ελευθέρας 80 ευρώ γιατί δεν παλευόταν ο θόρυβος...

καζάνι τελικό 70φ 190 ευρώ 

 

σύνολο 950 ευρώ μου τα άφησε 900 με εργατικά τελική τιμή σε μια ημέρα το είχε έτοιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκε το dp με 200ρι καταλυτη hjs

Και καινουργιο πρόγραμμα + αφαιρεση του dpf

Χωρις να ειμαι γνωστης ιδιαίτερα του αντικειμένου, πιστευω οτι ο παυλιδης δεν εκανε απλα καλη δουλειά αλλα ζωγραφισε

Οι πρωτες ευχαριστες εντυπώσεις ειναι η μειωση καταναλωσης πανω απο 0,5 λιτρα στα 100 χλμ, σε ταξιδι και με ταχυτητες παραπανω απο το μεσο ορος μου.

Απο αποδοση σιγουρα παει καλυτερα και πιο ξεκούραστα πιστεύω.

Αλλα θα το δω σιγουρα στη δυναμομετρηση

Το κακο μεχρι τωρα ειναι οτι μαυρισε κιολας η εξάτμιση μου, το τελικο εννοώ

Μεχρι τωρα ξυριζοσουν κιολας πανω σ αυτην

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλεία όντος !!! από θόρυβο πως πας ??? όσο για το κάπνισμα στο τελικό θα κάνεις τον κόπο να το καθαρίζεις με ένα πανάκι και θα είναι πάντα καθρέφτης ...

Edited by Toni_power
Link to comment
Share on other sites

Σε νορμαλ οδηγηση, δεν καταλαβαίνεις ιδιαίτερα την διαφορά

Σε πιο ψιλες στροφες δεν το δακιμασα ακομα

Μπα, δεν αξίζει να την καθαριζω

Μετα απο λιγα λεπτα λειτουργιας μαυριζει

Δεν πειράζει ομως, ας ειναι αυτο μονο το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το πατησες;; πως παει;; θα εχουμε ελπιδες;; εχει διαφορα;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω στο αμαξι πρόγραμμα,  αλλαγμενη ολη την εξατμιση απο μπροστά μέχρι πισω και εχω βγαλει το dpf . Και εχω ενα ελεύθερο φίλτρο κ ν στο μαμα φιλτροκουτι.

Ειναι καλο να αλλαξω εισαγωγη;

Θα κερδισω κατι εκτος απο ηχο;

Αξιζει μια τετοια κίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις ηδη φιλτρο γαζας μεσα στο φιλτροκουτι δε νομιζω να δεις μεγαλη διαφορα με αλλη εισαγωγη. Αν ομως θελεις να βγαλεις και το τελευταιο αλογο απο το μοτερ βαλε,απλως δεν αξιζει απο αποψη κοστους-οφελους. Ισως παρει 1-2 hp.  To μονο που εχει μεινει να κανεις ακομα και αξιζει ειναι να ταπωσεις και να καταργησεις την ΕGR.   Σε ξενα forum που διαβαζω εχουν βελτιωσει το ιδιο μοτερ αλλα σε αλλες ελαφρυτερες καροτσες πχ Α3, golf (remap+kn+dp+egr-delete) και απο δυναμη και χρονους τα αμαξια πανε πολυ καλα.  Το passat που ζυγιζει 1,5τονο πως συμπεριφερεται? 

 Μεχρι στιγμης με αυτο το tuning ποσα αλογα και ποση ροπη εχει? 

0-100?

0-160?

τελικη?

Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι και γω να αγορασω το ιδιο αυτοκινητο και να κανω το παραπανω tuning με σκοπο να πηγαινει σαν το διλιτρο η και καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να παρω μονο 1-2 αλογα, φυσικα και δεν αξιζει αυτο απο μονο του αναλογα με το κοστος.

το θεμα ειναι αν εχει αναγκη το σετ απ να βαλω εισαγωγη, για καλυτερη λειτουργια. με μερικα ατομα που μιλησα μου ειπαν οτι το κ ν ειναι αρκετο

σχετικα με την EGR, οταν αφαιρεσα το DPF, σκεφτομουν να τα αφαιρεσω και τα δυο. αλλα με δυο προγραμματιστες που μιλησα μου ειπαν καλυτερα να μην αφαιρεσω την EGR. οταν χαλασει τοτε να την καταργησω

ειχα κανει δυναμομετρηση οταν ειχα βαλει προγραμμα και φιλτρο κ ν, και ειχε βγαλει 147 αλογα και 28,5 ροπη

μεσα στον απρηλιο θα κανω ξανα και θα ενημερωσω

παει αρκετα καλα και ειμαι ευχαριστημενος, απλα ψαχνω να δω αν υπαρχει να κανω κατι αλλο για λιγα αλογα παραπανω η και για καλυτερη λειτουργια.  π.χ. εισαγωγη η ic η κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που εχω διαβασει στο thread και οταν ηθελες να βγαλεις το dpf ο προγραμματιστης σου ελεγε οχι επειδη εχεις ecu siemens και οχι bosch, και αλλα τετοια. Υστερα το αφαιρεσες και πολυ καλα εκανες. Μετα την αφαιρεση απο τον εγκεφαλο την εκανες στον ιδιο η σε αλλον?  Η egr παντως σε οποιοδηποτε diesel tuning παει περιπατο. Το ωραιο ειναι οτι σου λεει, μη την αφαιρεσεις τωρα αλλα οταν εχεις προβλημα. Δε σου λεει δε στην αφαιρω γιατι θα συμβει κατι αρνητικο στο αμαξι, αλλα θα στην αφαιρεσω αλλη φορα(οταν πιασει καρβουνιλα). Ισως δε γνωριζει ή το κανει για να κερδισει πιο πολλες επισκεψεις στο μαγαζι του. Να σημειωσω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας του χωρου και οτι λεω δεν εχει ιδιοτελεις σκοπους.

Tον 1,6 tdi τον φτανουν ευκολα στα 150-155 αλογα και γυρω στα 340-350nm (Εχω διαβασει και για 380nm αλλα κραταω μικρο καλαθι) με τις προαναφερθεισες βελτιωσεις πλην του catback που εσυ εχεις βαλει επιπλεον. Οποτε εσυ με καλη χαρτογραφηση πρεπει εισαι και λιγο παραπανω. Aλλο ic σιγουρα δε χρειαζεσαι με αυτο set up. Εισαγωγη μαλλον δεν αξιζει.

Τωρα αν δε σου φτανουν τα παραπανω υπαρχει και η εκδοχη να κουμπωσεις το σαλιγκαρι απο τον 2,0 tdi 170 + ic+ remap εκ νεου και να παει αλλου το θεμα..  

Περιμενουμε νεα δυναμομετρηση και ισως κανα βιντεακι με επιταχυνση 0-160 για να καταλαβουμε και στη πραξη πoσο σβελτα ενας βελτιωμενος 1,6tdi κινει μια λιμουζινα οπως το passat b7.

 

Link to comment
Share on other sites

Μου έλεγε να μην αφαιρεθεί το dpf λογο της ιδιαιτεροτητας του εγκεφάλου. 

Το αφαιρεσα μετα απο 1 μιση χρονο οταν και μπορεσαν να τον πειραξουν, κατα τα λεγόμενα του.

Αν με κοροιδεψε η οχι, αυτο δεν το ξέρω.  Μου έλεγε αν θέλεις να το αφαιρεσης πήγαινε σε αλλον εγώ δεν αναλαμβάνω. 

Για την egr ρώτησα σε 2 προγραμματιστες. Και οι δυο μου είπαν το ιδιο. Παλι δεν ξέρω αν με κοροιδεψαν

Τι θα κερδισω με την αφαιρεση της egr,  ξέρεις;

147 και 28,5 ειχα μονο με πρόγραμμα και φίλτρο κ ν

Τωρα εχω αλλάξει ολη την εξατμιση,  αφαιρεσα το dpf  και καινούργιο πρόγραμμα,  πιστευω θα εφτασε τα 160 και 32, λεω εγω τωρα

 

Link to comment
Share on other sites

ναι το ιδιο λεμε για την εξατμιση την εχεις αλλαξει ολοκληρη εχεις αλλαξει/βαλει downpipe με αλλο καταλυτη + catback(δηλαδη απο τον καταλυτη και πισω) αρα εχεις πλεονεκτημα γιατι σε diesel αμαξια οι περισσοτεροι μενουν στο dp μονο και μονο για να ξεφορτωθουν το dpf (πολλες φορες για dp εχουν ενα κομματι σωληνα και ενα σπιραλ και ο καταλυτης απουσιαζει κατι το οποιο ειναι 100% κατακριτεο)

Περνωντας ως δεδομενο οτι λιγο πολυ ολοι ξερουμε τι κανει η ΕGR-valve (Εxhaust Gas Recirculation Valve) μπαινω κατευθειαν στο ψητο

Απο την αφαιρεση της τα + ειναι: Οχι κομπιασμα στην επιταχυνση(το αμαξι στροφαρει καλυτερα), αλογα ισως να μην ανεβασεις αλλα θα γεμισεις την καμπυλη, καθαροτερο εσωτερικο κινητηρα, μια μικρη μειωση στη καταναλωση (με ζεστο κινητηρα) 

Τα - ειναι: Περισσοτερα καυσαερια, λιγο μεγαλυτερη καταναλωση σε κρυο κινητηρα. 

Με τον καταλυτη που εβαλες ΗJS 200cel o οποιος ειναι ακριβος αλλα κορυφαιος δε νομιζω να εχεις προβλημα με καρτα καυσαεριων αλλα ψαχτο. 

Σιγουρα θα εισαι σε πολυ καλα επιπεδα σε δυναμη, τα αποτελεσματα του dyno θα μιλησουν. 

 

Ex

Edited by GeorgeR34
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτιση.η erg μπορει να αφερεθει και απο μοτερ βετζινις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είτε την αφήνεις να βγάζει τα καυσαέρια στο περιβάλλον είτε την βγάζεις τελείως.

Μπορείς κ μέσω προγράμματος να την ρυθμίσεις να μην ανοίγει ποτέ.

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε και φίλος πιο πριν, δεν θα κερδίσεις τόσα ώστε να την βάλεις και να δεις εμφανή διαφορά.

Η τουρμπίνα είναι πολύ μικρή και το όφελος ακόμη μικρότερο.

Επίσης θα αυξηθεί και ο θόρυβος και δεν συνάδει με το χαρακτήρα του Passat.

 

Και για να το κάνω λιανά, αξίζει να δώσεις τα  λεφτά για εισαγωγή για να πάρεις 2-3 ίππους max στο turbo που είσαι

σε σχέση με το πανελ που ήδη πλήρωσες και πήρες πχ 1-2 ίππους ?

 

ΥΓ. Πληροφοριακά σκέψου ότι όλο το χειμώνα φοράω το πανελ και όχι την εισαγωγή. (Δεκ-Μαρ δηλαδή).

Και δεν καταλαβαίνω διαφορά ουσιαστική. 

 

ΥΓ2. Αν θες να ανέβεις ένα σκαλοπάτι μικρό, αλλά ουσιαστικό πας για υβριδική τουρμπίνα και ένα remap με όσο περιθώριο έχουν τα μπεκ σου.

Αν θυμάσαι τα είχαμε συζητήσει πέρυσι. Αν γίνει καμιά συνάντηση και βολέψει θα τα πούμε κι από κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση 

Και πεντε αλογα να παρω , παλι δεν θα ειναι εμφανη στο δρομο, παρα μονο στο δυναμομετρο. Ποσο μαλλον 2 ως 3. 

Οποτε το πειραγμα τελειωσε, προσωρινά. Αφου δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κανω

Ναι, τα έχουμε πει,  το θυμάμαι. 

Οποτε το επομενο βημα υβριδιο και αναπρογραματισμος, οταν τα παιξει η μαμα τουρμπινα ομως

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο την μεριά μου θα σε πω να βάλεις ένα πιο ελεύθερο φίλτρο στο μαμά κουτί μην μπλέξεις με εισαγωγές και τέτοια είναι λίγο μπέρδεμα... και να άξιζε τον κόπο έχει καλός για 2-3 ίππους διαφορά δεν αξίζει... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.