Jump to content
Sorazal

Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πριν 2 μήνες είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία για επέκταση εγγύησης και μου είχαν πει τα εξής:

-για ενεργοποίηση έως τον 23ο μήνα, 435 ευρώ για επέκταση 2 ετών (μέσω Allianz)

-για εναργοποίηση τον 24ο μήνα, 177 ευρώ για επέκταση ενός έτους (μέσω μιας άλλης ασφαλιστικής που δε θυμάμαι όνομα)

Τελικά εκείνη την περιοδο δεν ασχολήθηκα άλλο.

Την προηγούμενη εβδομάδα όμως με πήραν τηλέφωνο από την Κοσμοκαρ και μου είπαν για επέκταση ενός έτους της Total Care με 55 ευρώ

Μου φάνηκαν λίγα οπότε το σκέφτομαι. Αλλά δυστυχώς εκείνη την ώρα δεν είχα χρόνο να μιλήσω και δε ρώτησα λεπτομέρειες για τις καλύψεις. Τους είπα να με πάρουν μετά τις 15 του μήνα, οπότε περιμένω τις επόμενες μέρες για να ρωτήσω τις λεπτομέρειες.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, είναι μήπως πήραν και κάποιον άλλο από εδώ και ξέρει να μας πει περισσότερα.

Επίσης...αξίζει λέτε να κάνω την επέκταση; Τον πρώτο χρόνο έκανα 12.400 Κμ αλλά το δεύτερο (11 μήνες) έχω κάνει μόνο 4.500 Κμ

Όσοι έχετε κάνει πχ πάνω από 20.000 Κμ, σας έβγαλε προβλήματα;

Υ.Γ. με μόνο 4500 χιλιόμετρα στο 2ο έτος, να πάω να κάνω το σέρβις των 30.000 μόλις κλείσω 2 χρόνια, ή να το καθυστερήσω; (ή μήπως να αλλάξω μόνο τα λάδια; )

Edited by Sorazal
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχω το αμάξι σου αλλά 2 γενιές προηγούμενο. Ξέρω ότι τα λάδια είναι "η ζωή" του αυτοκινήτου...άρα τα σέρβις πρέπει να τα κάνεις κανονικά είτε λόγω χιλιομέτρων είτε λόγω χρονολογίας. Επίσης τα 2 χρόνια εγγύησης είναι της αντιπροσωπίας για τα μηχανικά μέρη. Τα επιπρόσθετα χρόνια ασφάλισης είναι από ασφαλιστικές εταιρίες που συνεργάζονται με την αντιπροσωπία αλλά δεν καλύπτουν κάποια αναλώσιμα...πρόσεξε καλά τα "ψηλά γράμματα"!

Link to comment
Share on other sites

Να πας να το κανεις

Η Total Care με 55€ ειναι οδικη βοηθεια για ενα χρονο

Έχεις δίκιο, το total care είναι οδική. Το total care το είπα εγώ (λάθος μου). Η τύπισσα στο τηλέφωνο μου είπε επέκταση εγγύησης της VW

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις όμως...λες να είπε επέκταση οδικής; Ήμουν τρελά απασχολημένος εκείνη την ώρα και γι'αυτό της είπα να με ξαναπάρει. Οπότε...άλλα να μου έλεγε και άλλα να λέω εγώ;;;

Λοιπόν μόλις με ξαναπάρει θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

με 55€ ειναι 100% οδικη βοηθεια

Μα επειδή μου φάνηκαν λίγα για αυτό ρώτησα.

Λογικό φαίνεται να είναι για οδική με αυτά τα λεφτά. Θα το εξακριβώσω τις επόμενες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν 2 μήνες είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία για επέκταση εγγύησης και μου είχαν πει τα εξής:

-για ενεργοποίηση έως τον 23ο μήνα, 435 ευρώ για επέκταση 2 ετών (μέσω Allianz)

-για εναργοποίηση τον 24ο μήνα, 177 ευρώ για επέκταση ενός έτους (μέσω μιας άλλης ασφαλιστικής που δε θυμάμαι όνομα)

Τελικά εκείνη την περιοδο δεν ασχολήθηκα άλλο.

Την προηγούμενη εβδομάδα όμως με πήραν τηλέφωνο από την Κοσμοκαρ και μου είπαν για επέκταση ενός έτους της Total Care με 55 ευρώ

Μου φάνηκαν λίγα οπότε το σκέφτομαι. Αλλά δυστυχώς εκείνη την ώρα δεν είχα χρόνο να μιλήσω και δε ρώτησα λεπτομέρειες για τις καλύψεις. Τους είπα να με πάρουν μετά τις 15 του μήνα, οπότε περιμένω τις επόμενες μέρες για να ρωτήσω τις λεπτομέρειες.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, είναι μήπως πήραν και κάποιον άλλο από εδώ και ξέρει να μας πει περισσότερα.

Επίσης...αξίζει λέτε να κάνω την επέκταση; Τον πρώτο χρόνο έκανα 12.400 Κμ αλλά το δεύτερο (11 μήνες) έχω κάνει μόνο 4.500 Κμ

Όσοι έχετε κάνει πχ πάνω από 20.000 Κμ, σας έβγαλε προβλήματα;

Υ.Γ. με μόνο 4500 χιλιόμετρα στο 2ο έτος, να πάω να κάνω το σέρβις των 30.000 μόλις κλείσω 2 χρόνια, ή να το καθυστερήσω; (ή μήπως να αλλάξω μόνο τα λάδια; )

Η εταιρεια ονομαζεται Mapfre και ειναι Ισπανικη(http://auto.in.gr/news/greece/article/?aid=1231188437).Μολις με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν πως για ενα χρονο ειναι στα 177 ευρω και δεν παιζει ρολο αν το αυτοκινητο εχει βγει απο την εγγυηση.Εγω μαλλον θα την κανω.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεια ονομαζεται Mapfre και ειναι Ισπανικη(http://auto.in.gr/ne...?aid=1231188437).Μολις με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν πως για ενα χρονο ειναι στα 177 ευρω και δεν παιζει ρολο αν το αυτοκινητο εχει βγει απο την εγγυηση.Εγω μαλλον θα την κανω.

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στο τι καλύπτει, για πόσα χιλιόμετρα το καλύπτει και εαν αντικατασταθεί μετά από αστοχία μέσα σ' αυτή την επέκταση εγγύησης ένα ανταλλακτικό, εάν έχει κανονική εγγύηση 2 ετών το συγκεκριμένο ανταλλακτικό!

Προσωπικά, με πήραν κι εμένα, αλλά μετά την κοροϊδία της KOSMOCAR ότι θα μου έκαναν δωρεάν επέκταση εγγύησης για άλλον ένα χρόνο (και ακόμη περιμένω), δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω 177EUR.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.