Jump to content
xalk

Ήχος Προειδοποίησης Χαμηλής Εξωτερικής Θερμοκρασίας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο forum γιατί μόλις απέκτησα ένα golf 6 tsi 122hp μεταχειρισμένο.

Το προβλημά μου είναι ότι προχθές ενώ λειτουργούσε κανονικά, ξαφνικά σταμάτησε να χτυπαέι ο προειδοποιητικός ήχος χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας όταν αυτή έφτανε στους 4 βαθμούς C και κάτω. Στο καντράν δείχνει κανονικά την θερμοκρασία η οποία αναβοσβύνει όπως και πριν, άλλα ο προειδοποιητικός ήχος σταμάτησε και κατά την διάρκια του ταξιδιού και κάθε φορά που βάζω μπροστά. Σταμάτησε γενικός.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω ακριβος το ιδιο αμαξη και επαθα ακριβος το ιδιο 8) το τι φτει μονο η vw το ξερει λολ. αν ξερει κανεις τιποτα να μας διαφωτησει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος,ο ηχος αυτος που ανεφερετε ειναι ο ιδιος ηχος και οταν αναβει το λαμπακι για τη ρεζερβα της βενζινης..Σε αυτην την περιπτωση (με τη ρεζερβα) τον ακουτε κανονικα τον ηχο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στο forum γιατί μόλις απέκτησα ένα golf 6 tsi 122hp μεταχειρισμένο.

Το προβλημά μου είναι ότι προχθές ενώ λειτουργούσε κανονικά, ξαφνικά σταμάτησε να χτυπαέι ο προειδοποιητικός ήχος χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας όταν αυτή έφτανε στους 4 βαθμούς C και κάτω. Στο καντράν δείχνει κανονικά την θερμοκρασία η οποία αναβοσβύνει όπως και πριν, άλλα ο προειδοποιητικός ήχος σταμάτησε και κατά την διάρκια του ταξιδιού και κάθε φορά που βάζω μπροστά. Σταμάτησε γενικός.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

νομίζω ότι ο ήχος ακούγεται όταν ο αισθητήρας αναγνωρίσει πάγο αν όχι δεν χτυπάει. Eκτός και αν γίνεται να απενεργοποιηθεί μεσώ του trip.

Link to comment
Share on other sites

Μα οταν φτασει 4 βαθμους αναγνωριζει παγο βγαζει το σηματακι αναβοσβινει και θα επρεπε να κανει και ηχο αλλα δεν κανει....απο το trip κιταξα δεν εχει τιποτα εκει γιαυτο το θεμα.......

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτο? εσενα παρα βαραι :acute: με τα μπουρδελα που μπλεξαμε ελεος...... θα παω να το φουνταρω και θα παρω κανα Dacia, οσο ποιο λιγα ηλεκτρονικα εχει τοσο ποιο καλα 8) θα αρωστησω στο τελος με το καταραμενο :crazy:

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν φτάσει η βενζίνη στη ρεζερβα χτυπάει κανονικά όπως και με τις ζώνες επίσης κανονικά.

Σε έμενα χτυπούσε 1 φορά και αναβόσβυνε η θερμοκρασία βγάζοντας και το σηματάκι και κατά την διάρκεια του ταξιδιού όταν η θερμοκρασία έπεφτε στους 4 βαθμούς και καθε φορά που άνοιγα τον διακόπτη και η θερμοκρασία ηταν στους 4 βαθμούς και κάτω. Τωρα ξαφνικά δεν χτυπάει καθόλου και άπλα αναβοσβύνει η ένδειξη με το σηματάκι

. Και εγώ επίσης έψαξα στο μενού και στο manual αλλά δεν έχουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μα οταν φτασει 4 βαθμους αναγνωριζει παγο βγαζει το σηματακι αναβοσβινει και θα επρεπε να κανει και ηχο αλλα δεν κανει....απο το trip κιταξα δεν εχει τιποτα εκει γιαυτο το θεμα.......

ναι αλλά όταν έχει 4 βαθμούς δεν συνεπάγεται ότι υπάρχει κ πάγος.Μήπως ο αισθητήρας το καταλαβαίνει αυτό;Δεν ξέρω κ σίγουρα γιατί εδώ στο νησί σπάνια πέφτει κάτω από 4 κ δεν το έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω είναι αυτό που λέει ο konto. Ο ήχος βαράει στην περίπτωση παγετού. 4 βαθμοί δε συνεπάγονται απαραίτητα παγετό. Τώρα, το πώς το αντιλαμβάνεται, άγνωστο για μένα.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

και στο πασσατ β7 χτυπαει μια φορα οταν πεφτει στους 4 βαθμους και αναβει πιο εντονα η οθονη για 2 με 3 δευτερολεπτα. δεν νομιζω οτι αναγνωριζει τον παγετο αλλα σε ενημερωνει οτι κατω απο τους 4 βαθμους ειναι πιθανο να υπαρξει παγετος για να εισαι πιο προσεκτικος.

Link to comment
Share on other sites

Προφανος εχει καποιο εσθιτηρα ηχου γιαυτο το πραγμα και χαλασε λογικα :crazy: καλα ειναι ασημαντο πραγμα δεν προκιτε καν να μπο στην διαδικασια να το φιαξο και απο οτι μου ειπε ενας φιλος για να φιαχτει αυτο μαλον πρεπει να βγει το καντραν δεν ξερω αν ισχει αλλα δεν αξιζει σιγουρα 8)

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το vcds ? δεν εχω πιραξει τιποτα στο αμαξη ειναι εντελος μαμα.....

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα πριν μια βδομαδα που θιμαμε δουλευε κανονικα και ετσι ξαφνικα παπαλα :help:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λέει ο Ilias gr ισχύει..σε προειδοποιεί για ενδεχόμενο παγετο..σιγά μην ξέρει τ αμάξι πότε θα κάνει παγετό πότε θα βρέξει κ πότε θα χιονισει..Απο τον υπολογιστή ταξιδιού δε ρυθμίζεται, τουλάχιστον από το απλο trip computer που έχει τ δικό μ.. Απο τη στιγμή που εμφανίζεται τουλάχιστον η θερμοκρασία στο καντραν,ο ηχος δε νομιζω να ειναι πρόβλημα.. Καλό χειμωνα να έχουμε

υ.γ. xalk καλορίζικο το γκολφακι κ καλές βόλτες

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχεί περίπτωση να παίζει ρόλο καμιά ασφάλεια? Και γώ δεν έχω πείραξει τίποτα δούλευε κανονικά και απλά σταμάτησε.Καλά αν είναι ο βομβητής που λέτε και είναι πίσω από το καντράν και γω δεν προκειτε να το πειράξω.

kOrMi-6 ευχαριστώ πολύ καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν χτυπησει μια φορα οταν το βαλεις μπρος παραδειγμα ειναι ειναι στους 3 βαθμους... Μετα ανεβει στους 5 βαθμους κ ξαναπεσει στους 4 δεν ξαναχτυπαει.. Το λεω απο εμπειρια καθαρα... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα 1 μέρα που είχε -0.5 χτύπησε μια φορά μόνο και για εκείνη την ημέρα απλα όταν έβαζα εμπρός δυναμωνε η φωτεινοτητα της οθόνης. Δείτε το και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα. Ειχε να ριξει 4 μερες παγο εδω...... σημερα που ερηξε βαρεσε κανονικα το πρωι η ειδοπιηση για τον παγο....... θα μας τρελανει το αμαξη :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα. Ειχε να ριξει 4 μερες παγο εδω...... σημερα που ερηξε βαρεσε κανονικα το πρωι η ειδοπιηση για τον παγο....... θα μας τρελανει το αμαξη :crazy:

Αυτό που σου είπα ήταν τελικά .. Οταν ειναι κάτω απο το όριο δεν ξανά βαράει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το ψιχολογιχω οποτε θελει βαραει :crazy: αν εχω ξεκινισει και πεσει εν κινιση στους 4 βαθμους βαραει απο οτι ειδα... το πρωι που ηταν 2 βατημους με το που εβαλα μπρος δεν βαρεσε....... καλα πρην μερες οπως ειχα πει δεν βαραγε ουτε εν κινηση οτιναναι 8)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντος παιδιά απο τότε που σταμάτησε δεν ξαναχτύπησε. Η θερμοκρασία εδώ ανέβηκε και πάνω απο τους 4 βαθμούς και ξανα έπεσε πάλι και τίποτα ούτε εν κινήση όταν πέφτει δεν χτυπάει ούτε το πρωί που το βάζω μπροστά και είναι κάτω από τους 4 βαθμούς. Στο καντράν λειτουργει κανονικά βγάζει το σηματάκι και αναβοσβήνει η θερμοκρασία για κάποια δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω τί να πω. Μπόρει να το πάω συνεργείο να το βάλει στον εγκέφαλο έτσι για να μου φύγει η περιέργεια και αν δειξει τίποτα καλώς αν όχι άστο δεν πείραζει υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.